Kegel Egzersizleri

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve ujohnz tarafından 7 Şubat 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Selam,

Öncelikle konuyu vücut geliştirme egzersizleri bölümüne açacaktım fakat mümkün değildi, buraya açtım. Haberleri takip edeniniz varsa, geçen gün bir haber sitesinde şu yan tarafta duran gereksiz haberler kısmında gördüğüm bir haber ilgimi çekti, ''kate upton beliyle 80 kilo kaldırdı!'', dedim bu ne.

Kegel egzersiziymiş. Daha önce bir kere internette denk gelmiştim denk geldiğim videoda arka planda başka birisi yapıyordu, dikkatimi çekmemişti. Dikkatli bakınca ilginç geldi bana, araştırdım biraz, Pelvic muscles diye bir kas grubu için yapılıyormuş.

Bu kas grubu hem erkek hem kadın için çok önemliymiş, cinsel performans ve üretim yolları fonksiyonları için çalışan bir kas grubuymuş. Örnek verecek olursak, kadında ileri yaşlarda oluşan idrar kaçırma, rahim sarkması gibi problemler, erkekde ise ereksiyon kaybı, idrar kaçırma, ve prostat sorunlarının önlenmesi için bu kas grubu çok önemliymiş.

[​IMG] [​IMG]

Sanıyorum biz bu kas grubunu bazı compound egzersizleri, deadlift ve squat gibi, yaparken biraz çalıştırıyoruz, ancak ekstra egzersizlere ihtiyacımız olduğunu bilmiyordum.

Egzersize gelirsek;

https://www.instagram.com/p/BBS5QYwK885/

Ekstra bilgisi olan var mı? Bu tür merkez egzersizleri programlarımıza eklesek mi? Sağlık açısından önemli olduğunu öğrendik, performans açısından faydası olur mu?

technical1967 bunu beğendi.
  2. Katarina

Katarina Üye

Beğenileri:
    238
    Ödül Puanları:
    53
    Kegel megel demiştr bu egzsrsiz bildiğimiz hip thrust degil mi? Performans acisindan glutr bolgesi gucsuzse oldukça ise yarar bir egzersizdir. Deadlift in kilitleme kisminds sorun yasayanlarin ilk basvurdugu egzersizdir hatta.

technical1967, zeo64 ve Pink Zeppelin bunu beğendi.
  3. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    hip thrust bu egzersiz. glute bridge de denir. deadlift ve squat'ı artırmak için yapıyorum bazen. deadlift'e oranla daha yüksek ağırlıklar kullanabiliyorsunuz sağlam bir compound anlayacağınız.

technical1967 ve zeo64 bunu beğendi.
  4. Katarina

Katarina Üye

Beğenileri:
    238
    Ödül Puanları:
    53
    Bu konuda bilgilenmek istiyorsaniz ayrica Bret Contreras in t nation daki yazilarini oneririm.

5. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Glute bridge biliyordum ama böyle ağırlıkla farklı varyasyon görünce algılayamadım. Dediğim gibi kegel filan da demişler, kegel diye görüp kegel diye araştırınca onun için de bunun gibi hareketler gördüm.

Hiç bilgim yoktu bunun hakkında, biraz daha araştırayım. Çok güzel cevaplar gelmiş, teşekkürler.

edit: salonda tip tip bakacaklar gene, hayırlısı :)

6. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    tip tip bakıyorlar evet :D ben 200+ kiloyla çalışmıştım salondaki kızlar birbirlerine bakıp gülmüşlerdi. :D

Sayfayı Paylaş