Kas Yakmak (!) ve Kas Kaybı

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve AnkTıp92 tarafından 21 Aralık 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. AnkTıp92

AnkTıp92 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Tıp Fakültesi Öğrencisi
    Yer:
    Ankara
    Kas yakmak nedir ? Önce bunu öğrenelim.

Kas yakmak sokaktaki abilerini görüp, kızları etkilemek için bu spora başlayan liseli gençlerin çok kolay sandığı, tabiri yerindeyse, yapılmış kasın yıkılması, eritilmesi, kaybedilmesidir.

Tıp literatüründe bunun yeri var mıdır ?

Tıp literatüründe kas yakmak diye bir şey kaydedilmemiştir. Belirli metabolik rahatsızlıklar ve kronik hastalıklar sonucu insanlar kas kütlelerini kaybedebilirler. Buna kas yakmak değil kas kaybı denir.

Kas kaybı nasıl olabilir ?

Bunun bir çok nedeni olabilir. Belirli metabolik rahatsızlıkları ve hastalıkları saymazsak, sağlıklı bir insanda kas kaybının çeşitli nedenleri olabilir.

1) Düzensiz beslenme. Kaslarınyük bölümü proteinlerden, proteinlerde aminoasitlerden oluşur. Genetik dizilimi farklı olan 20 çeşit aminoasit vardır. 12'si insan vücudunda her gün milyonlarca kez sentezlenen aminoasitlerdir. Geri kalan 8'i ise insan vücudunda doğrudan sentezlenemeyen dışarıdan besin maddeleriyle alınması gereken temel aminoasitlerdir. Yağsız kas kütlesini korumak açısından en hemzemin üçünü saymak gerekirse, Lözin, İzolösin ve Valin. Bu 3 aminoasit kas kütlesini korumak için olmazsa olmaz aminoasitlerdendir. ( Yumurta beyazı, kırmızı ve beyaz et, süt vs bol miktarda içerir.) Eğer bir birey bu aminoasitleri kas hücrelerine gün içinde yeterince kazandırmıyorsa kas kaybı kaçınılmazdır.

2) Ölüm diyetleri. Günümüzde bir çok kilolu insanın cahil diyetisyenler tarafından yönlendirilmesiyle birçok diyet çeşidi türemiştir. Elma diyeti, meyve diyeti, süt diyeti, salata diyeti gibi. Bunlar baştan aşağı fiyasko ve insan sağlığı açısından oldukça zararlı beslenme çeşitleridir. Bazal metabolizma hızı 1800 kcal olan bir bireyin günü 600 kcal ile tamamlaması ve protein açısından çok fakir beslenmesi sonucu kas kaybı yine kaçınılmaz olmaktadır.

3) Yanlış egzersiz. Diğer adıyla aşırı yüklemeli ve gereksiz egzersiz. Her insanın belli bir gücü, kuvveti, eklem dayanıklılığı, glikojen depo kabiliyeti ( kas hacmi ), laktik asit toleransı ve oksijenli solunum kapasitesi ( metabolizma ) vardır. Salonlarda görülen 3-4 yıllık geçmişi olan yaşıtlarını kıskanıp aynı ve hatta ego tatmini için daha yüksek ağırlıklarla daha fazla tekrar çıkarma isteği olan gençlerin sonu da kaçınılmaz olan kas gelişmemesi, lif yırtılması, kas zedelenmesi akabinde kas kaybıdır.

4) Cardio'yu sadece yağ yakma aracı olarak görmek. Yanlış duymadınız cardio sadece yağ yakma aracı değildir. Cardionun faydalarını münasebetimiz olmadan saymaya çalışırsak;

-> Kalp ritmimi, çalışmasını düzenler.
    -> Yağ yakımı sağlar.
    -> Vücudun laktik asit toleransını arttırarak, güç, dayanıklılık, kondisyon sağlar.
    -> Damarlara rahat çalışabilme imkanı sağlar.
    -> Ter attırarak vücut ısısınındüzenlenmesine ve toksik maddelerin atılımına katkıda bulunur.

Bütün bunları okudunuz. Şimdi gelin baştan gözden geçirelim. Bir vücutçunun hatta sporla ilgilenmeyen bir bireyin kas kaybetmesi için benim nazarımda ( eğer ki rahatsızlığı ve hastalığı yok ise ) 4 sebep var. Bu sebeplerde bahsedilenleri layıkıyla yerine getiriyorsanız; Düzgün ve sağlam beslenen, cahil safsatası diyetlerine kulak asmayan, gücünün ve kondisyonunun farkında olarak bilinçli antreman yapan, antreman programından cardioyu eksik etmeyen bir sporcu için çok zor bir biyolojik aktivite olan kas kaybı sizin için o kadar da zor değil.

Saygılar.

sharingan95, donkisot, Cidade de Deus ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. ErcinTT

ErcinTT Yeni Üye

Beğenileri:
    315
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara/Batıkent
    Verildi AnkTıp92 ama ilgin için teşekkürler :)

3. AnkTıp92

AnkTıp92 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Tıp Fakültesi Öğrencisi
    Yer:
    Ankara
    Yok hocam yazı bizzat bana ait, alıntı olsa alıntılardım :eek:

4. 007EMRE

007EMRE Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İstanbul
    Çok güzel yazmışsın.Eline sağlık.Bir şey sormak istiyorum.Şimdi Ben Whey ve aminoasit kullanıyorum.Beslenmeme de cok dikkat ederim.Bol protein ağırlıklıdır.Ancak aminoasiti çıkartmak istiyorum.amino asitleri kullanmamın nedeni kas kaybını önlemek ve gelişimi arttırmak.Ancak Wheyin amino profili zaten.Amino tabletlerinden daha cok ayrıyetten aminoya para verip birde vücuduma kimyasal sokmasam.Kas kaybını engellermiyim yinede ?

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 20:21 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 20:19 ----------

Birde sen yanılmıyorsam,doğal olarak yapıyorsun bu işi.Bi sorum daha olacak.Ağır antrenmanlar sonrası çalıştıgın bölgelerdeki ağrı ne kadar sürüyor mesela ? Ben cok ağır bi antrenman cıkartıyorum.Ardından 3-4 tane amino atıyorum.Whey ile ertesi gün 0 ağrı kalıyor.Yani sen doğal yapıyosun kas yenilenmesi ne kadar sürüyor bunu merak ediyorum ?

5. AnkTıp92

AnkTıp92 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Tıp Fakültesi Öğrencisi
    Yer:
    Ankara
    Antreman sonrası whey ve amino nun işlevleri farklıdır ama dediğim gibi aminoyu çıkarmanın kas kaybına neden olmayla alakası yoktur. Whey amino kombinesi 1, 1.5 yıldan sonra başlanır benim bildiğim. Whey ya da amino kullanmayanın kasları erir diye bir şey olsaydı benim 25 kilo gezmem lazımdı şimdiye :D

Kas ağrıları gelişimin habercisidir. Bu ağrılar kas grubuna göre değişkenlik gösterir. Göğüs, bacak, sırt gibi büyük kas gruplarının ağrıları 1 ila 2 gün sürebilir. Ama küçük kas gruplarında aynı şey söz konusu değil, en azından benim için öyle :)

6. 007EMRE

007EMRE Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İstanbul
    Yok yani ben şimdi amino kullanımını kesicem.Hem vücudu boşuna yormiyim.Sadece Whey kullanmayı düşünüyorum.Bi soriyim dedim.Ağrı meselesini.Amino kullanmayınca tabiki kas kayıbı olacak diye birşey yok ama amino kullanımıda recovery,yenilemeyi elbette hızlandırıyodur yani :)

7. ErcinTT

ErcinTT Yeni Üye

Beğenileri:
    315
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara/Batıkent
    Cidden okumuştum ölüm diyeti bölümünden hatırlıyorum :) Bu bilgi yenimi yoksa internette bulabilceğimiz şeylermi?

8. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    kas kaybı olayı aslında tamamıyla beslenme antrenman kombinasyonunun uyusmamasından kaynaklanıyor. bcaa lar kas kaybına kası en iyi cozumdur. tabii ki burada gidin bcaa tablet alın demek istemiyorum. onlardan zengin gıdalarla beslenmenizde sorunu cozecektir. vede ant once si ve sonrasında enerji adına bir seyler yemenizde buna yardımcı olur. cunku vucut enerji uetmek adına bcaa ları yakma yolunada gidebilir. bcaa depolarıda kaslarda olduguna gore !! proflar definisyonda bcaa alımını ikiye uce katlarlar . neden? define olmak için kesinlikle bazı gıdaları kesmek zorundalar. buda vucuda yeni kaynaklar bulması için bir nedden olusturuyor. o kaynagıda bol bol bcaa içerek veriyorlar. yeterki vucut depoları kullanmasın.. iyi çalışmalar saygılarımla..

9. AnkTıp92

AnkTıp92 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Tıp Fakültesi Öğrencisi
    Yer:
    Ankara
    Oturdum yazdım yazı benimmmmmm :D

10. ErcinTT

ErcinTT Yeni Üye

Beğenileri:
    315
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara/Batıkent

o zaman bende hata vardır :) veye ölüm diyetini birisi daha yazmıştır

Eline sağlık kardeşim çok güzel ve faydalı bilgiler :)

AnkTıp92 bunu beğendi.
  11. donkisot

donkisot Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Cok fazla kas kaybediyorum, ne yapacagimi bilmiyorum lütfen yardim edin. 6 ayda 10kg (66->56, 163) verdim. Ancak ayrintili kas yag ölcümüne gecen ay basladim. Gecen aydan bu yana net 1kg vermisim. 2kg'ya yakin kas kaybim var ve hic yag kaybim yok. Böyle birsey olabilir mi? Haftada en az 4 gün 1,5-2 saate yakin calisiyorum. Vücudun üst ve alt kisimlarina yönelik karisik bir programim var. Her zaman en sonda 30-35 dakika cardio yapiyorum. Haftada 1 kere salondaki grup egzersizlerine (pilates veya cardio agirlikli egzersiz saatleri) vakit buldukca katiliyorum.
    2 hafta önce protein tozuna (hardline soyprotein) basladim. Calisma sonrasi 1 ölcek, öncesi 1/3 ölcek aliyorum. Bunun disinda 5 aydir calisma öncesi L-Carnitine (500 ile baslayip 1500mg'a cikarttim) aliyorum.
    Yemeklerde yagli yememeye dikkat ediyorum, sabah mutlaka 1 yumurta ve peynir yiyorum. Onun disinda 1-2 dilim kepek ekmek. Bazen genis bir kahvalti yapmiyorum, sadece misir ve yulaf gevregini sütle bir kasede karistirip yiyorum. Öglen veya aksam mutlaka protein agirlik birseyler (genelde tavuk) yiyorum. hergün karbohidrat almaya da dikkat ediyorum. Haftada 1-2 gün fastfood yedigim veya tatlilari abarttigim oluyor.
    Bunlarin disinda yesil cay iciyorum hergün 2 fincan.

Daha ne yapayim bilmiyorum. Birseyleri yanlis yapiyorum saniyorum ben kas kaybetmek istemiyorum. O kadar Cardio yapiyorum yine de yag oraninda azalma yok, bilakis artis var.

Salondaki trainer da sasirdi. Ölcümün yanlis yapilmis olabilecegini söyledi. Ac karnina gelseydiniz iyi olurdu falan dedi, ama önceki ölcüm de ayni sartlarda (ölcümün 2 saat öncesinden sonra yemek icmek yok) yapilmisti. Programi degistirdik ve hareketleri yaparken aralarda cok dinlenmememi söyledi.

Simdi lütfen bana feedback yazin, sinirlerim cok bozuk!!!!!!!!!!!!!!!!

Cevaplariniz icin simdiden cok cok tesekkürler.

Sayfayı Paylaş