Kas Lifleri Ve Tekrar Sayisi Hakkinda Bir Bakarmısınız?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve loveArnozyzz tarafından 18 Ocak 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. loveArnozyzz

loveArnozyzz Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Ogrenci
    Yer:
    SanliUrfa
    Hacim için; düşük tekrarlı ve ağır antrenmanlar yapıyorum. bu durumda beyaz kas liflerini hedef almış oluyorum.
    Yalniz forum da, bir konu da; omuzlarin cok tekrarlarla çalıştırılması gerektigi yaziliyordu.
    Sorum şuki omuz,calf,ön bilek'te de beyaz lifler varken neden çok tekrara ihtiyaç duyuluyor? Başka hangi bolgeler cok tekrarlarla çalistirilmasi gerek?

2. bulkyfighter

bulkyfighter Üye

Beğenileri:
    100
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İstanbul
    Aslında bakıldığında vücudumuzdaki bölgelerde kas lifleri yüzdesel olarak dağılıyor diye biliyorum. Örneğin tam olarak hatırlamamakla birlikte Omuz da bu oran 60/40 ise ,%60 yüksek tekrarlı hareketler, %40 6-8 tekrar ağır girebileceğin hareketler tarzı bir çalışmayla %100 verimli bir çalışma yapmış olabilirsin gibi düşünülebilir. Yani sadece genel anlamda kas liflerinin dağlımına göre bazı bölgelerde daha çok yüksek tekrarlı hareket çalışman iyi olacağı gibi bazı bölgelerde az tekrar yüksek ağırlık olarak daha çok hareket yapman daha faydalı olabilir . Ama günün sonunda maksimum verim için bütün kas liflerini çalıştırmak daha verimli sonuçlar sağlayabilir diye düşünüyorum.

loveArnozyzz bunu beğendi.
  3. loveArnozyzz

loveArnozyzz Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Ogrenci
    Yer:
    SanliUrfa
    diger bolgelerinde yuzdelik dilimlerini soylersen veya kendi calisma programin hakkinda bilgi verirsen sevinirim.

4. bulkyfighter

bulkyfighter Üye

Beğenileri:
    100
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İstanbul
    Bir makalede okumuştum tam olarak hatırlamıyorum diğer bölge oranlarını fakat örneğin omuzda çalışma şeklim:

Seated Barbell Shoulder Press 1x20 hafif kilo yüksek tekrar ısınma + 4 x 8 Ağırlık arttırarak ( Omzu Ağır çalıştığım hareket)

Seated Side Lateral Raise 3 x 20 (Hafif kilo, Yüksek tekrar çalıştığım hareket)
    ya da
    One Arm Cable Lateral Raise Shoulders 3 x 20 (Hafif kilo, Yüksek tekrar çalıştığım hareket)

Rear Deltoid Machine 4 x 14 (Hafif kilo, Yüksek tekrar çalıştığım hareket)

Birde hareketleri mümkün olduğunca sallanmadan sabit ve kontrollü bir şekilde yapmak önemli. Özellikle yüksek tekrarlı ve hafif yaptığım hareketlerde kastaki yanmayı hissedecek şekilde yapıyorum.

loveArnozyzz bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş