Kas gelişimi icin ağırlık mı önemli yanma hissi mi ?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Wantedd tarafından 1 Kasım 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. Wantedd

Wantedd Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Mesela kol calisiyorum diyelim maksimum agirligimla 10 tekrar yaptığım halde yanma olmuyor daha yüksek tekrarlara cıkmam gerekiyor, aynı hareketi pilates lastigiyle yapınca 10. tekrarda tükeniyorum yanma hissi oluyor. Hangisi kas gelişimi için daha etkili?

2. Tahsn

Tahsn Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    Hareket doğru formda yapıldığı sürece ağır kilo girmek en garanti yoldur.Hissiyata takilmam ben.Tabi dediğiniz gibi bu işi az kilo çok tekrarla yapanlar da var .Kendim için denemistim bende faydası olmadı sizde eğer istiyorsanız bir kaç hafta deneyin görün ve ona göre hareket edin derim.

Wantedd bunu beğendi.
  3. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Harekete ve gruba göre değişir bu dediğin. Biceps yada leg curl yaparken yanma bekleyebilirsin ama bir deadlift yada barbell row yaparken durum değişir.

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

afka9 bunu beğendi.
  4. Wantedd

Wantedd Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Benim hiçbirinde yanma hissim olmuyor ancak 15 tekrar falan yapacağım o sekilde bir üst ağırlığını da hic kaldiramiyorum her yerde yormayan/terletmeyen ağırlık gelişim sağlamaz diyorlar

5. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Bu işte tek kural yok, sonuca götüren farklı yollar var. Kendine uygun yolu bulman lazım.

6. Wantedd

Wantedd Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Bu sorunum hala geçerli ağırlığımı arttırdım zar zor kaldiriyorum ama hafif anlık bir yanma hissinden başka bir sey yok deadlift ve göğüs çalısmalarında o bile yok sadece yoruluyorum ertesi gün kas ağrılarımda hiç olmuyor

7. Mehmet Ali Yanmış

Mehmet Ali Yanmış Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    İstanbul
    Yanma hissinin birçok farklı etkeni vardır, , kaslardaki laktik asit depolanması, kasların egzersizlere adapte olamaması, tekrar aralığınız vesaire..
    Kaslarda ağrı olmamasının sebebi ise ya hareketleri doğru formda yapmamanızdır yada yanlış ağırlık tekrar sayısıyla çalışmanızdır.

Uluaire'nin dediği gibi sonuca götüren farklı yollar vardır, amacınız güç kazanmakmı, kalori yakmakmı, yoksa kısa sürede görüntü elde etmekmi?
    Az tekrar yüksek ağırlık(RPE 8, REP 8-12), genelde güç odaklı powerlifting bodybuilding çalışan arkadaşların tercih ettiği, hipertrofiyi tetikeyen, kas gelişimi için en iyi metodtor.
    Çok tekrar düşük ağırlık(+12 tekrar) ise genelde pump yakalamak , kalori yakmak, kol grubundaki sıkılaşmayı artırmak, kuvvette dayanıklılık gibi sebeplerden tercih edilir. Çoğunlukla ufak sakatlıkları olan kişiler yada bayanlar tercih eder.

8. Wantedd

Wantedd Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Formda sıkıntım yok yani biceps curl i ne kadar yanlıs yapabilirim ki amacım kas kazanımı yüksek ağırlık düşük tekrar.

9. coty

coty Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    o zaman failure olana kadar yap. no pain no gain

10. Mehmet Ali Yanmış

Mehmet Ali Yanmış Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    İstanbul
    Curl yaparken vücudunuzu sarsmak, ağırlığı dirseğe veya farklı kas grublarına dağıtmak, tekrarlarda bicepslerinizi sıkmama hatta nefes alış verişine kadar çok yanlış formlarda yapılabilir.
    Özet olarak başlığa yanıt verecek olursak, düşük tekrarlarda yanma hissi beklemeyin, yanma hissiyatı gelişme için uyarıcı olabilir ama hiçbir şekilde ihtiyaç değildir. Zaten amacınızda kas kazanımı ise çok takılmamanız gerekir.

Wantedd bunu beğendi.
  11. stefan35

stefan35 Üye

Beğenileri:
    1.066
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Merhabalar, yanma hissine takılmana gerek yok doğru beslenme ve doğru antrenmanla hedefine ulaşabilirsin. Ayrıca acı ve yanma hissi hareketlerin negatif-pozitif tekrarları ile ilgilidir, mesela dumbell curl yaparken 1 saniyede yukarı kaldırıp tepe noktasında bicepsleri 2 saniye sıkarak,aşağı indirirken 2 3 saniyede yavaş yavaş indirmek gibi.

Sayfayı Paylaş