Kas Atrofisi(Kas Kaybı) Sebebi ve Belirtileri

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Gokkker86 tarafından 22 Mayıs 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
 1. Gokkker86
  Offline

  Gokkker86 Üye

  Katılım:
  16 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  673
  Beğenileri:
  93
  Ödül Puanları:
  38
  Cinsiyet:
  Bay
  kas-kaybi-atrofi-nedir-768x364.jpg


  Kas atrofisi kasların zamanla azalmasıyla ortaya çıkar. Kas azalmasının başlıca nedeni, fiziksel aktiviteden eksik olmasıdır. Bu hastalık yaralanma veya kol, bacak gibi yerleri taşımanızı zorlaştırabilir ayrıca taşınmasını neredeyse imkansız kılabilir. Atrofik kasların bir belirtisi, kol boyutundaki uyumsuzluktur, bu uyumsuzluk aradaki boyut farkı veya uzunluk farkıdır.

  Eğer kas atrofisi geçirdiğinizi düşünüyorsanız hemen doktora randevu almalısınız. Doktorunuz hangi tedaviye ihtiyacınız olduğunu belirleyip size uygun bir diyet ile bu kas hastalığı belirtileriiçin egzersiz ve fizik tedavi ile iyileştirecektir.  Kas Hastalığı Belirtileri
  Aşağıdaki durumlardan dolayı kas hastalığı yaşayabilirsiniz.

  • Kollarınızda veya bacaklarınızda biri diğerinden belirgin şekilde küçükse.
  • Belirgin bir güçsüzlük yaşıyorsanız.
  • Çok uzun bir süre fiziksel aktivite yapmıyorsanız.


  Kas Hastalığının Nedenleri
  Aktif bir şekilde kaslarınızı kullanmamanız başlıca sebebidir. Ancak bu hastalık başladıktan sonra bile, bu tip atrofi genellikle egzersiz ve güçlü bir besin programıyla tersine çevrilebilir. Kas atrofisi, yatalak durumdaysanız veya tıbbi bir durum nedeniyle vücudunuzdaki bazı bölümleri hareket ettiremiyorsanız da oluşabilir. Örneğin astronotlar, kilo vermeden birkaç gün sonra kas atrofisi yaşayabilirler.

  Kas atrofisinin diğer nedenleri şunlardır.

  • Uzun süre fiziksel aktivite uygulamama
  • Yaşlanma
  • Uzun süre alkol tüketimi
  • Yetersiz beslenme
  • Yaralanmalar ve yanıklar


  Kas Atrofisi Nasıl Tedavi Edilir?
  Tedavi, kas kaybınızın teşhisine ve ciddiyetine bağlı olacaktır. Herhangi bir altta yatan tıbbi durum ele alınmalıdır. Kas atrofisi için yaygın tedaviler şunları içerir: Egzersiz, fizik tedavi, ultrason tedavisi, ameliyat ve diyet değişiklikleri.

  Önerilen egzersizler, hareketi kolaylaştırmak için su egzersizleri içerebilir. Fizyoterapistler size egzersiz yapmanın doğru yollarını da öğretebilir. Bir fizyoterapist, hareket halindeyken kollarınızı ve bacaklarınızı sizin yerinize götürebilir.

  Ultrason tedavisi, iyileşmeye yardımcı olmak için ses dalgalarını kullanan, invaziv olmayan bir prosedürdür. Ayrıca, tendonlarınız, bağlarınız, deri veya kaslarınız çok sıkıysa ve hareket etmenizi önlemek için ameliyat gerekebilir. Bu durum kontraktür deformitesi olarak adlandırılır. Kas atrofisi yetersiz beslenmeye bağlı olduğu için cerrahi müdahale deformitesini düzeltebilir. Ve yırtık tendon,kas atrofisine neden olabilir, ancak ameliyat da düzeltebilir. Doktorunuz size uygun beslenme hakkında bilgi verecek ve gerektiğinde uygun diyet takviyeleri önerecektir.

  Kaynak:https://sporarkadasi.com/kas-atrofisi-sebebi-belirtileri/
   

Sayfayı Paylaş