Kardiyodan sonra ağırlık

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve AkrepHan tarafından 6 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    Hocalarım benim tam herşeyi hazırladım programım tamam diyordum baktım ağırlıktan sonra kardiyo yaparsanız kaslarınız erir yağa dönüşür diye bir bilgi buldum forumda

benim programım
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/a...9.html?t=51869

bu kardiyodan sonra ağırlık çalışması yapıyorum aynı etkiyi gösterir mi ? bide ip atlamak hem kardiyo hemde vücut geliştirme kategorisine girer mi ? çünkü 20 dakika düz alan koşusu bu sadece ısınma için sonunda bi depar atıyorum ve sonunda bazen 10 15 hatta bazen 20 dakikalık eliptik biiklet oluyor bunun üzerinede ip atlıyor sonra ağırlık antremanına geçiyorum bu yanlışmıdır? ayrı günlere alma olayı 1 ay boyunca olacak gibi değil çünkü düzenli bir hayatım yok öğrenciyim ve malum okulun kapanmasına az kaldı bi gidecem bi gitmeyecem yani hiçbirşey belli değil yinede ağırlık çalışmadığım günler sabah koşusuna çıkabilirim

2. deist190

deist190 Yeni Üye

Beğenileri:
    80
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Havalimanı
    Yer:
    Ankara
    Valla iki ayrı salonda ağırlıktan sonra 20-25 dakika kardiyo bana söylenmişti. Hurafe bu söylenenler tamamen. Tabi gidip 55-60 dakika yaparsan ekstra yıkım olur mu bilemem ama ağırlıktan sonra bariz 20 dakika kardiyo öneriyorları normal şiddette.

3. Phil_Heath

Phil_Heath Üye

Beğenileri:
    1.372
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Civil Engineer
    Yer:
    Istanbul-Southampton-Moscow
    AkrepHan sana yazdıklarımı okudun mu? burda konu açmışsın aynı şeyleri tekrar söylemenin manası nedir?
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/kardiyomu-vg-mi-t51954.html?p=519155#post519155
    incelemediysen yine bir bak derim...
    ve bir kaynak paylaşmadan önce lütfen o kaynağı oku ne ile ilgili olduğunu gör ; yoksa bazı yarım okuduğun şeyler ilerde farkına vardığında boşa geçmiş bir zamana tekabul edebilir ; benim de başıma geldiği oldu...
    sana gerekli bilgiyi kaynağı ile verdim...

Son düzenleme: 6 Mayıs 2012
    Azi bunu beğendi.
  4. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    hocam onun yerine sen direk benim antreman programıma bakıp ona göre bi yorum atabilirmsiin? çünkü ip atlama alt karın ve bacaklar dahil çalıştırıyor oda ip atlamaya giriyor mu ?

bide ben yine tam anlayamadım flexor hocanın dediğine göre kesinlikle antremandan sonra kardiyo yapmamalıyız ama sende onun dediklerini destekliyosun hemde antremandan sonra yap kardiyonu diyorsun anlamadım

haa bide benim dinlenmem sürem biraz fazla biz 2 3 kişi yapıyoruz bu işi o nedenle mesela benchte zorluyoruz kendimizi ama kaldırmak içni partner lazım mesela benim hareketlerden birisi bitti 4 5 dakika arkadaşa yardımcı oluyorum aynısını oda bana yapıyor bunun bi etksii varmıdır ? sonuçta aradaki zaman çok bide dün 11 den 14 e akdar durdum cumartesileri çok yoğun çalışıyorum zararı varmıdır?

5. Phil_Heath

Phil_Heath Üye

Beğenileri:
    1.372
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Civil Engineer
    Yer:
    ip atlama konusuna gelirsek ; ip atlama da diğer kardiyolar gibi tabiki çeşitli kas gruplarının çalışmasını sağlar ancak en etkili kardiyo şekli değildir... sonuç olarak vücut geliştirme egzersizi yerine kardiyoya olarak kaynaklarda geçer ... boksörler ve güreşçiler de kondisyon ve serilik amaçlı bu egzersizi uygularlar (kendimde fb boks klubü üyesiyim)
    kaynaklar:
    Fitness ve Beslenme Uzmanı Murat Tavman
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/ucuz-bir-kardio-p-atlamak-t49118.html

yağ yakımı için en iyi kardiyo sıralaması:
    1.stepmill
    2.elliptical
    3.stepper
    4.koşu bandı
    5.sabit bisiklet
    6.arkalıklı sabit bisiklet

bu sıralamada ip atlamaının yağ yakımına etkisi genellikle koşu bandının altında olmuştur...

kaynak: m&f

ayrıca bana karşı geldiğin cevabına bir yanıt daha:

''Kardiyo yapmanın en uygun zamanı, ister sabah ister akşam olsun, antreman sonrasıdır. Araştırmalar , ağırlık çalışmasından sonra daha fazla yağ yakıldığını ortaya koymuştur. Tabi ki hepsinden önemlisi sizin programınızda uygun bir yere dahil edilmesidir. ''
    Dr. Jim Stoppani

umarım bu kadar konuşmadan sonra yanlışlarını düzeltir ve programına daha uygun bir şekil verirsin...
    flexor hocanın ne dediğini tam olarak anlamamışsın iyi oku onun yazdıklarını...
    ayrıca kardiyo konusunda ben sana hiit sistemini öneriyorum deneyen tanıdıklarım var ve memnun kaldılar...

set araları 45sn ile 1 dakika arası
    egzersizler arası 1dk 1.5dk arası benim kendi hocalarımdan öğrendiğim ve uygulayıp yararını gördüğüm bir olaydır...
    ayrıca Kevin Levrone da egzersizler ve setler arasındaki aranın kısa olması gerektiğini savunmuştur...

uzun egzersiz süreleri de kortizol salgısını arttırır ve antremanın sonunda yapacağın egzersiz hareketleri flexor hocanın dediği gibi yıkıma neden olabilir...

6. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    Hitt yi antreman olmayan bir güne ekliyecem ama hala kortizol denen nalet şey aklımı karıştırıyor her yerden bi ses var araştırıdm sonra yapılsa çok yağ yaktırır diyen var ama sonra yapılıra kasta kaybediyoruz antremandan önce yapalım normale göre az yağ kaybederiz fakat kaslarda normale göre az mı gider ?

7. Phil_Heath

Phil_Heath Üye

Beğenileri:
    1.372
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Civil Engineer
    Yer:
    alakası bile yok dediğin olayı uygularsan antreman öncesi kortizol artar ve antreman sırasında yaptığın hareketlerden de verim alamazsın...

en iyi yöntem: (flexor hocanın bahsettiği)
    ayrı gün antreman ayrı gün kardiyo

zamanı fazla olmayanlar için ve profösyonellerin tercih ettiği yöntem:
    önce ağırlık çalışması sonra kardiyo

en kötü yöntem:
    önce kardiyo sonra ağırlık çalışması

gerekli kaynakları bolca sundum yine sunmama gerek yoktur umarım...

8. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    tamam teşekkürler son bi sorum olacak benim dün başıma geldi

cumartesi gününkü antreman programımdan bakabilirsiniz hem kardiyo olarak hemde ağırlık olarak ağır çalışyıorum hepsini yaptım son kol antremanlarında artık kaldıracak gücüm kalmadı cumartesi günü kardiyoyu azaltmamı mı önerirsiniz? bide ağırlıktan sonra eve gidecek gücü zor buluyorum kardiyoy apabilecğeimi zannetmiyorum eve gitmekte gerçekten zor baya eğimli yerlerden merdivenlerdne çıkıyorum kardiyo yaparsam hiç çıkamam :D

en kötü yöntem ilk kardiyo demişsiniz bunun ne gibi zararları olur? tam verim alamamak gibi mi ?

9. Phil_Heath

Phil_Heath Üye

Beğenileri:
    1.372
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Civil Engineer
    Yer:
    *20 dakika koşu
    *15 dakika strenching
    *20 dakika bisiklet
    *20 dakika ip atla
    *10 dakika bara asılı kal
    +antreman

bana kalırsa bu çok abartılı olmuş Kevin Levrone, Phil Heath gibi sporculardan öğrendiklerim ve bilgili spor hocalarımla yaptığım konuşmalarım bana antreman günleri kardiyonun 30dk yi aşmaması gerektiğini öğretti hele ki antreman sonrası (sen öncesi yapıyorsun bu ekstra bir hata) yapmak daha büyük bir hata...
    ki yeni başlamış birisin...

antreman sonrası kardiyo yapacaksan orta yoğunlukta ve ağır olmayan bir antremandan sonra yapmalısın (yağ yakımı asıl hedefi olan biri)

en kötü yöntem olarak gördüğüme gelirsek zaten bunu sana tüm mesajlarımda açıkladım ilk mesajımdan son mesajıma kadar bir gözden geçirirsen kaynaklarıyla beraber verdim...

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 12:56 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 12:51 ----------

ayrıca m&f'nin amerikada bir üniversitede yaptığı araştırmaya göre yüksek yağ yakımı hedefleyen birinin antreman sonrası kardiyo yapmasının yağ yakımını hızlandırdığını belirtilmiştir ve bu oranlar yüzdelerle açıklanmış ;diğer yollarla karşılaştırılmıştır (sadece antreman , sadece kardiyo) kaynak elime geçince gerekirse fotolarla paylaşırım...

10. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    bugün kardiyoyu böldüm diğer günlerde öyle yapıcam
    dışarıda koşu yok
    10 dakika koşu bandında koştum
    10 dakika bisikelt yaptım
    bunlarla 20 dakika ısındım
    sonra strenchingimi yapıp ağırlık antremanıma girdim en sonda bi 10 dakika ip atlayıp duşumu aldım bugün iyi verim alabildiğimi düşünüyorum :D

11. tugi190794

tugi190794 Üye

Beğenileri:
    119
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İSTANBUL
    kardiyodan sonra ağırlık degıl tersine agırlıktan sonra kısa süreli 20-25 dakıkalık bir kardiyo uygulayabılırsın onun harıcınde 1gün agırlık 1gün kardiyo seklınde calısabılırsın

12. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    şöyle bişey yapıcam umarım yağ yakarım
    salı perşembe cumartesi pazar ağırlık ve kardiyo
    çarşamba Hitt

13. Phil_Heath

Phil_Heath Üye

Beğenileri:
    1.372
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Civil Engineer
    Yer:
    ben de arkadaşa onu anlatmaya çalıştım binbir profösyonelden binbir örnek makale verdim ancak ikna edemedim galiba...
    herkes kendi bildiğini yapsın bakalım ama AkrepHan sözüm sana bari başkalarını yanlış bilgilerinle yanıltma lütfen...

14. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    :) ne yapayım hocam flexor hocam öyle yazınca benimde kafam karıştı çoğu yerdede sizin dediğiniz gibi yazılıyor ama flexor hocamın diğer makalelerini de okudum onunda yanılacağını zannetmediğim için ikna olamıyorum

tamam artık sadece 10 dakika koşu bandında koşucam ağırlık çalışmasını bitirince bisiklet ve diğer kardiyo hareketlerimi yapıcam

bu zaten ksıa süreli bir program asıl programım şu okul derdi bitince olacak :)

amacım şu ilk ay yani haziranın başından temmuz a kadar tatilde olacağım için vücut geliştirme imkanım sınırlı e haliyle haftada en az 2 gün içkide olacak :) bu nedenle tatil hayatımı şöyle değerlendiricem:
    1 ay boyunca:
    her sabah erken satte 1 saat yüzmeye gidicem
    haftanın 3 4 günü yüzmeden önce sahilde koşarım yine sabahları

içki içinde fazla abartmıycam ama sonuçta tatildesin 4 aydır ağzıma içki koymadım denebilir tatili bekliyorum hemde sporumu yapıyorum
    öğlenleri sahilde bir iki bira (haftada en fazla 2 gün)
    geceleride bir 35 lik votka yada rakı nadiren viski (haftada en fazla 1 gün)
    yanında yiyeceklerimide dikkat etmeye çalışıcam
    ondan sonraki 1 ay şehirde olacam spor için mükemmel bir bir ay olacak bu
    haftanın 4 günü sabah erkenden 1 saat koşucam (tabiki dinlenerek)
    haftanın 3 günüde kardiyosuz ağırlık yapıcam
    hepsi ayrı güne denk gelicek tamda olması gerektiği gibi :D

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 20:42 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 20:25 ----------

tatilin son ayı:
    o zamanda kyöde olucam burda çuvaldan ve kumdan kendime bir kum torbası yapıp onla antreman yapıcam vuruş için
    şınav mekik dips gibi hareketler yaparım bi tanede kendime barfiks barı yaparım tahtadan
    belkide iki tane 7.5 kiloluk dumbell alabilirim ama kesin değil bunları alırsam ağırlık çalışmalrımı burdada devam ettiririm

tek istisna ramazan olucak o zaman ne yapacğaımı daha düşünmedim

15. Phil_Heath

Phil_Heath Üye

Beğenileri:
    1.372
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Civil Engineer
    Yer:
    merak etme flexor hoca olsa o da aynı şeyi desteklerdi :)
    yağlanmamak için alkolden uzak dur derim...
    başarılar...

16. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0

Sayfayı Paylaş