Kardiyo vs Ağırlık Antrenmanı

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Classical tarafından 26 Haziran 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Classical

Classical Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhaba değerli arkadaşlar, foruma yeni üye oldum. Bu konuyu açmadan önce de bir çok yazıyı okudum. Ancak kafamdaki sorunun cevabını net almak için bu konuyu açtım.

Ben 111,5 KG iken, Mayıs 17' de spor salonunda spora başlayıp Bugün itibari ile (26.Haziran) 39 Günde 105 KG ye düştüm. Boyum 1.82. Bu zamana kadar spor salonunda çalışmam hep şu şekilde gerçekleşti;

15 dk koşu bandında hızlı tempo yürüyüş, 15 dk bisiklet, 15 yatay bisiklet, 5 dk eliptik bisiklet. Toplamda 50 dk bu şekilde Kardiyo çalıştım. Buna ek olarak 3 set 15 kere yaptığım leg extension machine ve (aşağıda resmi var) Leg curl machine isimli aletlerle çalıştım. 5 dk kadar da Twister çalışıp sporu tamamladım.
    Bu programın yanında, (az yemek) üzerine hazırladığım bir diyet uyguladım. İşte bu durumda iken şu an aç karna 105, tok karna 106 Kg çıkıyorum. İnternette yaptığım araştırmalarda herkes kardiyonun kilo vermede yetersiz kaldığını, ağırlık çalışmam gerektiğini söylüyor.

Bu durumu spor salonunda ki hocaya söylediğimde kilomun hala fazla olduğunu, ağırlık kaldırmamam gerektiğini söylüyor. Bu antremanın bir ay daha devam etmesi gerektiğini söylüyor. 30 günlük sürede kilo verme ortalamam haftada 1 kg iken, şuan durmuş gibi hissediyorum. Bu konuda bana yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler.

leg extension machine
    Leg curl machine

2. byarif06

byarif06 Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    38
    bende ayin 18 de 112 kg idim spor ve diyet yapiyorum neysede bu koydugun calismalarin hic birini bana hoca yaptirmiyor genelde calismalarim karin gobek kismi ve en son omuz kol... toplamdada 15 dakika bisiklet ile kardiyo 20 dakika ise eliptik bisiklet

3. Classical

Classical Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Hocam fikir oluşturması açısından, çalışma programınızı burda paylaşabilir misiniz? İncelemek isterim. Çünkü sanırım benim de ağırlık çalışmam lazim.

4. byarif06

byarif06 Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    38
    hocam isimleri ispanyolca suan aklimda yok ama yarin gittigimde bize verdikleri usb gibi birseyi makineye takiyoruz orda isimleri ile yaziyor hangisini caliscagimiz sana atarim ben.

Classical bunu beğendi.
  5. Classical

Classical Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Çok makbule geçer, bekliyorum. Teşekkürler.

6. kimyamuh

kimyamuh Üye

Beğenileri:
    111
    Ödül Puanları:
    53
    yıllardır aynı teranedir devam ediyor. kardiyo yaparak kilo verebilir misin ? evet. hızlı verir misin ? evet. peki bizim amacımız kilo vermek mi ? hayır.

işte mesele de tam bu aşamada karışıyor. bizim amacımız hiçbir zaman kilo vermek olmamalı. bizim asıl amacımız yağları yağmak. ben de zamanında sadece kardiyo yapıyordum. koş allah koş. bir anda çok hızlı kilo vermiştim. tabi diyetisyene de gidiyorum bu arada. neyse ben kilo verdim ya ! özgüven tavanda. gittim diyetisyene. aman allahım , bir de ne göreyim. vücudumun yağ yüzdesi hala aynı. lan dedim nasıl olur , sonuçta 8 kilo filan vermiştim. meğer verdiğim kilolara hep kaslardan gitmiş. yağlar hala dımbıl dımbıl duruyormuş. sonra ben bir küstüm spora ve anında eskisinden daha kötü derecede kilo aldım.

vücudumuzda yağlar nerede yakılıyor ? tabiki kaslarda , vücudunda bir yerleri çalıştırdığın zaman ( bu koşmak olabilir , futbol , yüzme ,ağırlık çalışması olabilir ) kasların enerjiye ihtiyacı oluyor.vücut bi bakıyor etrafa. hazırda karbonhidrat var mı ? varsa hemen ona yöneliyor ( işte şeker gibi filan ) yoksa ne yapacak bu vücut. yaw diyor , şurada yağlar var onları mı yaksak acaba diyor ve tam o aşamadan sonra yağ yakmaya başlıyor. peki hocam şunu düşün , bir yanda fiat bis var. minicik motoru ile , diğer yanda da kocaman bir mustang var.kocaman motoru ile. kaslarını motor olarak düşünebilirsin. yakman gereken yağı da benzin olarak düşün. mustang de büyük bir motor olduğu için daha fazla benzin harcıyor , fiat bis ise minicik motoru ile azıcık benzin harcıyor. yani , küçük kaslar küçük miktarlarda yağ yakıyor. büyük kaslar daha büyük miktarlarda yağ yakıyor.işte tam bu aşamada kas geliştirmenin faydasını anlıyoruz.

ne kadar çok kas= o kadar fazla yağ yakma

ağırlık antrenmanı kesinlikle yapmalısın. salondaki hocaları pek sallamayın. yüzde 85 i bi naneden çakmıyor. kocaman insanlarsınız , internette inanılmaz videolar ve siteler var. onları araştırın kesinlikle. sana verdiği iki tane hareket var ya. leg ext ve leg curl , ikisi de bacak kasını çalıştırıyor. unutmayın vücuttaki en büyük kas grubu bacaklardır. daha sonra sırayla göğüs , sırt , omuz ve kollar- karın gelir. karın çalışmak sizi zayıflatmaz. yapılacak mekiklerin size gerçekten hiç faydası olmayacaktır. ama bacak çalışmalarının inanılmaz etkisi olacaktır.

bu sitede full body antrenman yazın , çok güzel programlar çıkacaktır. onlardan birini alıp uygulayabilirsiniz. youtube da ağırsağlam adlı kanal var. onu kesinlikle takip edin. internet siteleri de var. onları da inceleyin.

kısacası ağırlık çalışın.iyi sporlar.

7. byarif06

byarif06 Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    38
    classical benim antreman programim boyle isimleri yazarak videolu sekilde daha rahat ogrenirsin aletlerin nasil calistigini
    20 dakika eliptik bisiklet ile basliyorum sonra ;

abdominal crunch 3x15 bunun turkcesi mekik galiba karin egersizi cunku.

2. vertical traction 3x15 set.

3.pulley row 3x12 set

4.arm curl 3x12 set

5. son hareket total abdominal buda karin hareketi 3x20 set yapiyorum ben bunu sevdigim icin normalde 3x15

6. 15 dakika bisiklet ile son veriyorum....

bende daha yeniyim 13 haziranda basladim bugun 28 113,5 kg ile basladim suan 109.5 kgyim tabi bu daha yag degildir vucuttaki sulari atmisimdir ama kendimi iyi hissediyorum vucudumu eskiye gore daha rahat hareket ettiriyorum , bu spor aletleri senin salonunda varmi bilmiyorum ama illaki benzerleri vardir... bana 20 kg de yap diyorlar ama ben 30-40 a kadar cikiyorum zorluyorum vucudumu yapabilirim cunku...

8. Classical

Classical Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    @kimyamuh @byarif06 Arkadaşlar ikinizinde yardımlarınız için çok teşekkür ederim, çok değerli bilgiler verdiniz sağolun. :) Haklısınız ağırlık mutlaka çalışılmalı.

@byarif06 Hocam aletleri paylaştığın için çok teşekkürler. Aletlerin bir çoğu bizim salonda yok. Var olan sadece şunlar galiba; '' total abdominal ve vertical traction ''. O halde kendime ufak bir plan yaptım. Bir yerde okuduğuma göre, kardiyoyu ağırlıktan sonra yapmak daha iyimiş. Dolayısı ile önce biraz yürüyüş ile ısındıktan sonra, göğüs, sırt ve omuz ile çalışıp kardiyo antremanımı aynen devam ettireceğim. Sanırım çözüm ancak böyle olur. @kimyamuh arkadaşımın dediği gibi, bacak ağırlığı zaten çalışıyorum. Hayırlısı bakalım. Yani bende sanki göbeğimin ve kollarımın sarktığını hissediyorum. Ağırlık çalışmalı.

9. byarif06

byarif06 Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    38
    ne demek onemli degil.. ben mesela 1.gun 15 dakika eliptik ile kardiyo yapiyorum sonra karin egsersizleri yapiyorum sonra gogus ve kol calisiyorum en son ise 20 dakika normal bisiklet ile bitiriyorum.
    2. gun ise 15 dakika normal bisiklet ile basliyorum sonra gogus ve kol calisiyorum sonra karin egzersizleri finali ise 20 dakika eliptik bisiklet ile yapiyorum yani farkli farkli yapiyorum guzel oluyor.

1 daha boyle calisip sonra savas hocanin programina gecicem

10. WRking

WRking Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    40 kilo vermiş biri olarak amacın kilo vermekse cardioya ağırlık ver ama özellikle karın ve göğüs bölgesini de hafif hafif makinelerde çalıştır ki sarkmaları minimize et. Ancak ileride vücut geliştirmeyle uğraşacağım diyorsan cardionun yanında adam gibi ağırlık da çalışman gerekiyor tabii ki başlangıçta makinelerde alışmalısın.

Classical bunu beğendi.
  11. Classical

Classical Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Teşekkürler hocam. Onerinizi dikkate alacağım.:)

Sayfayı Paylaş