kardiyo biçim ve süresi

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve okankut tarafından 20 Haziran 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. okankut

okankut Üye

Beğenileri:
    312
    Ödül Puanları:
    73
    arkadaşlar merhaba forumu epey uzun zamandır dikkatli şekilde okuyorum hatta epey notlar tuttum.karın bölgem biraz yağlı olduğundan(fazla değil 3-4 kg olabilir) programımda değişiklik yapıp mide çalışmasını başa aldım.yani mide-ağırlık-kardiyo şeklinde.Haftada 4 veya 5 kez uygulamayı düşünüyorum.aklıma takılan şu:masteer yak yakımı ile ilgili çevirisinde interval sistemle yapılacak koşu ya kardiyonun(4-5 set) sabit hızla koşuya göre yağ yakımında daha etkili olduğunu söylüyor.Ayrıca aynı çeviride güç çalışmasının yani ağır kg ile çalışmanın hafif kg ile dayanıklılık çalışmasına göre tercih edilmesi gerektiğinden bahsetmiş((yağ yakımında).Karasan ise bir yazısında kardiyo çalışmasının 45-60 dk olması gerektiğini, kg vermek hedefleniyorsa çok ağır idman yapılmamasını söylemiş.(eğer yazıyı yanlış yorumlamadıysam).Sanki bana bunlar arsında bi çelişki varmış gibi geldi.Yani 3-4 kg fazlası birisi için idman veya kardiyo nasıl olmalı.
    teşekkürler.

2. birkan

birkan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    3-4 kilo cok

kardıo suren max 30 dkk olmalı ve mumkunse cardıo yu antremandan sonra yapmalı.sebep, vucut sıcaklıgımız 36,6 derecenın uzerındedır bu nedenle ontremandan sonra kardıyoya basladıgımızda yakın surede yag yakmaya baslarız.ayrıca kardıyo ıle baslıyarak enerjımızı azaltırsak antremanlarımıza olumsuz yansır. gelelım nabız aralıgına bu da %65 kalp atıs hızını hedeflememız gerekır. bunu saptamak ıcın ıse 220 den yasımızı cıkarıp 0,65 ıle carpmamız yeterlı olacaktır.basarılar .....

Son düzenleyen: Moderatör: 3 Temmuz 2007
  3. okankut

okankut Üye

Beğenileri:
    312
    Ödül Puanları:
    73
    birkan saol kardiyoyu zaten ant. sonrası yapıyorum orda bi sorun yok.Sen 30 dk. üstüne çıkma demişsin ama aksini savunanlar da var.ayrıca ağırlık çalışmasında da farklı görüşler mevcut.

4. birkan

birkan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    tabiki farklı gorusler mutlaka olacak zaten bende kendı goruslerımı soyluyorum. 30dkk usutune cıkma dememın sebebı 3-4 kg cok asırı fazlalık degıl dıye dusunuyorum.haftda 3 gunluk cardıo sana yeterlidir.mevcut olan kasları yakmak ıstemeyız herhalde.basarılar

5. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    bence vücudunu dinle. zamanla vücudunun nasıl bir antreman programı istediğini anlayacaksın. ama bana sorarsan en iyi kardio 30 ila 60 dk arasında haftada 3-4 gün yapılandır. birkanın dediği gibi ağırlık antremanlarından sonra yapman daha iyi sonuç verir. fakat yine de vücudunu dinlemeni öneririm. yaz dönemi nedeni ile 3 gün ağırlık çalışıyorsan 2 gün kardio antremanı yapabilirsin.

6. okankut

okankut Üye

Beğenileri:
    312
    Ödül Puanları:
    73
    vucudunu dinle derken kardiyoyu sabit tempoda ya da interval şeklinde yapma tercihi üzerine mi.sonuçta amaç en üst düzeyde verim almaksa amaca yönelik olarak en etkili araç kullanılmalı.aslında temel bi sorun var kardiyoda interval mi sabit tempo mu, ağırlıkta güç mü dayanıklılık çalışması mı?

7. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    bazılarına interval şeklinde bazılarına ise sabit tempoda kardio çalışmaları iyi sonuç verir. o yüzden vücudunu dinle diye öneride bulundum. bir dönem sabit tempoda devam et bir dönem sonra intervalli çalışmalar yap. böylece vücudunu da şaşırtmış olursun. ağırlık çalışmalarında ise senin hedeflediğin neyse ona göre çalışmalısın. istediğin güç mü yoksa dayanıklılıkmı onu bilip bu yönde çalışma yapmak en doğrusu.

8. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    daha önce sitede antremandan sonra kardio çalışmasının gelişmeyi olumsuz yönde etkileyeceğini okumuştum bu doğru değil mi

9. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    bence en iyi sonuç ağırlık antremanı yapmadığınız günlerde kardio çalışması yapmaktır. 4 gün ağırlık antremanı yapıyosanız 2 gün kardio süper olur.

10. hoterme

hoterme Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşım ağırlık ile olanın mantığı şu ola bilir maksimal kuvet içindir ve hipertrofiye uğramasın ama diğerinde hipertrofi oluşumu yani tip2lerin devrede olduğu bi çalışma olur karrdio da ft1 ler ön planda olur çakışma diye ele alına bilir ama bendeki çevirilerde ikiside aynı zaman içinde olur bendekiler son çalışmlardaki çeviriler yani akademik olan çeviri dergi falan değil. sabit tempo denmiş neye göre sabit eyer bu kalp atım hızını beli bi atımda tutmansa saygı duyuyorum fakat speed yani koşu hızı ise doğru değildir bu çünki sen eşik düzeyi biliyosan eyer onun üstünde yapıyosan egzersisiz laktik asit meydana gelir ama onun %40 50 civarında ise yoğunluk olarak enerji olarak yağları kulanırsın yani kabaca şunu yapa bilirsin çok yanlış sayılmaz maksimal kalp atım hızının %35 gibi bir tempo olabilir. tabi bu kesin değildir ama ona yakın bi takmindir. yani hızını kalp atım hızına göre belirliyeceksin. sorun olursa yanıtlarım o ağırık konusu için.

11. okankut

okankut Üye

Beğenileri:
    312
    Ödül Puanları:
    73
    saol hoterme.kardiyo çalışmasında iki sistemi de uygulamaya karar verdim bakalım sonuç nolcak.ayrıca ağırlık çalışmam 8-10 tekrar arası oluşuyor ve kendimi zorladığımı söyleyebilirim.gerçi kışa göre bastığımız kilolar düştü.asıl merak ettiğim yağ yakımı açısından da ağırlık çalışmasının yoğun ve sert biçimde yapılması gerektiği mi.

hoterme akademik çevirilerden bahsetmişsin.bu çevirilere ya da özetlerine ulaşmamız mümkün mü.bodybuilding.com da bi makalede hiit sisteminde yağ yakımının daha hızlı olduğundan bahsediliyordu.saol.

Son düzenleyen: Moderatör: 3 Temmuz 2007

Sayfayı Paylaş