Karbonhidrat ve Su Tutumu

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Silasyhp tarafından 18 Kasım 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. Silasyhp

Silasyhp Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Merhaba herkese,

Havaların soğuması ile beraber bir çok kişi protein, karbonhidrat ve yağ tüketimini düzenlemeye çalışıyor bu gruba bende dahilim :)
    Genel olarak %100'lük bir kısmın yarısı karbonhidrat, diğer yarısı protein ve yağ olarak (kişiden kişiye değişebilir) beslenme programında yer alıyor. Hacim için çoğu insan yararlı olan karbonhidrat tüketimini arttırıp kas gelişimini destekliyor fakat, internette gezinirken şu yazı dikkatimi çekti. ''1 gram karbonhidrat yanında 3 gram su ile birlikte depolanır. Karbonhidratlardan sağlanan yakıt, glikojen karaciğer ve kaslarda depolanır. Glikojen basit şeker ve sudan oluşur. 1 gr glikojen vücutta 2.7 gr su tutar. Düşük karbonhidrat diyeti uygulandığında vücut rezerv ettiği glikozu kullanacağından vücuttan hızla su kaybı oluşur.Bu gerçek kilo kaybı değildir, vücut yağları yakmamış sadece suyu atmıştır.''

Ben kendimden örnek vermem gerekirse günlük 2700 kalori alımı sağlayıp, bu kalorinin %50 yani 325 gram karbonhidrat olarak tüketmeye çalışıyorum. İlave olarak antrenman sonrası 5 gr creatin kullanıyorum. Haftalık olarak tartılıp ne kadar kütle kazanmışım ona bakıyorum. 1 haftalık programda 78 kilodan, 78.7 kiloya kadar çıktım. Bu süreçte creatine yeni başlamıştım, eskisinden fazla karbonhidrat tüketmeye başladım. Şimdi ise acaba tükettiğim 2700 kalori mi fazla geldi yoksa vücut su tutma aşamasına mı geçti onun kararını veremiyorum. Kısacası bu kilo artışı fazla kalori tüketimi mi yoksa vücut su tutuyor diye mi oluyor anlamış değilim. Günlük olarak su tüketimime creatin nedeniyle dikkat ediyorum. Bu konuda siz değerli forum arkadaşlarımın görüşünü almak istiyorum.

İyi forumlar.

2. Silasyhp

Silasyhp Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Bu tarz sorunlarla karşılaşan arkadaşlarımız yok mu?

Sayfayı Paylaş