Karın Kasları İçin K.I.S.S İdman Sistemi

Konusu 'Türkceye Çevirilen Yazilar' forumundadır ve aartun tarafından 11 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 41 üye.
  1. nurqan

nurqan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    mekik

Vücudun o yağları yakabilmesi için nabızın belli bir seviyeye çıkması gerekir ki bu da en kolay cardio ile sağlanabilir.Bu nabız seviyesi ise kişiden kişiye değişkenlik gösterir ama çok basit bir tabirle tarif edersem soluk soluğa kalmayacağınız bir tempo sizin için o seviyedir

2. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    S - Yağ yakmak için kalp atışımız kaç olmalıdır ?
    C - Kalp atışı ( Nabız-HR ), kalbin bir dakikadaki atım sayısıdır. Genellikle sol şakak ya da iç bileğe hafifçe dokunmak suretiyle, belirli bir zaman aralığındaki vuruşun sayılması ile bulunur. Pratikte bilek veya şakak parmakla hafifçe dokunularak 15 saniye süreyle tutulur ve çıkan sayı 4'le çarpılır. Başka bir açıklama ile; sıfırdan başlayarak on saniye içinde kalp atışınızı 10'a kadar saya-bilirseniz, kalp atımınız (HR), dakikada 60 demektir.

Aerobik karakterde bir çalışma sırasında maksimum kalp atım sayınızın (MHR) belirlenmesi, çalışma amaç ve verimi açısından önemlidir. Bu sayı şöyle hesaplanır: 220 - yaş formülü bu hesap için kullanılır. Buna formüle göre 20 yaşındaki bir kişinin, "Maksimum kalp atım sayısı" 200, 50 yaşındaki bir kişinin ise 170 olmalıdır.

Aerobik çalışma sırasında nabzınız (HR); maksimum kalp atım sayınız ( MHR ) x % 50'si ile MHR x % 80'i arasında değişmelidir. Bu aralığa "Faydalı Antrenman Sınırı"(Training Effect Zone) denir. Bu hesaba göre, 20 yaşındaki bir kimsenin nabzı (HR), 100 ile 160 sayısı arasında değişmelidir. Bunun üstünde bir nabız sayısı daha fazla aerobik bir fayda sağlamaz.

Aerobik açıdan ve yağ yakabilmek için en iyi sonuçlar, nabzın (HR), en az 12 dakika aerobik sınırda kalması ile elde edilebilmektedir. Bu süreyi ne kadar uzatır ve çalışma sıklığını da o kadar arttırırsanız, istediğiniz amaca ulaşmanız daha çabuk ve verimli olacaktır.(1)

S - Yağ yakmak için ne kadar süre çalışmalıyız ?
    C - Aerobik bir çalışma en azından 12 dakika sürmelidir. Bu süre nabzın, faydalı antrenman sının içinde olduğu zamanı kapsar, ısınma ve soğuma hareketlerinde geçen süre buna dahil değildir. Söz konusu süreyi ve çalışma sıklığını arttırdıkça, istediğiniz hedefe daha çabuk ulaşırsınız.
    Burada doğal olarak neden 12 dakika sorusu akıllara gelecektir. Covert Bailey'e göre; bu süre vücudun yağ yakma enzimlerini üretene kadar ihtiyaç duyduğu süredir. Bu sayı değişebilir, ama asıl olan, yağın enerjiye dönüşebilmesi için, vücudunuzun kullanılmasıdır. Bu esasa göre, 5-10 dakika içinde, vücutta yanan yağ yüzdesi artarken, yanan karbonhidrat azalmaktadır.
    Burada asıl olan, örneğin 30 dakikalık bir koşudan sonra vücudun daha fazla yağ yakabilmesidir.(1)
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/kilo-verme-le-lgili-en-t11369.html?t=11369&highlight=220

uraaal ve saydam bunu beğendi.
  3. tatt

tatt Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Salonumuzda eskiden yetersiz bi hoca vardı. Şimdi yeni bir hoca geldi. Mekiği ağırlıkla çekmemi söylüyor. Zaten ben de karın kaslarımda yanma hissedememekten yakınıyorum. Belimde sorun olduğu için doktor tam mekik çekmememi söyledi. Crunch yapıyorum bu yüzden. 70-80 tekrar oluyo her set. Boynum ağrıyo zaten çok tekrarda biraz, ondan bırakmak zorunda kalıyorum. Bu kadar fazla tekrar kas gelişimine yaramaz heralde diye düşünüyorum. Crunchta pek fazla tekrarları yavaş yedire yedire yapma şansı yok. Olduğu kadar yapıyorum da gene de yetmiyor yani. Bugün 15 kilo aldım elime onunla crunch yaptım 30 tekrar çıkıyo. Tavsiyesi olan var mı?

4. tatt

tatt Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    edit süresini aşmışım o yüzden spam yapıyorum kusra bakmayın..

Şimdi benim demek istediğim yanlış anlaşılmasın. Ağırlıkla yapmak falan istemiyorum ben sadece yanmasını istiyorum zorlayabilmek istiyorum. Zaten karnımda şişlik var karnımın daha büyümesini istemiyorum.. Zorlamak için ağırlıktan başka çözüm yoksa napalım kaderime razı olcam. Tavsiyelerinizi bekliyorum :)

5. tatt

tatt Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Cevap gelmedi.. Şimdi karın kaslarımda yanmayı hissetmenin bir yolunu buldum ama gerçekten yararlı mı bilemiyorum. dev sete başvurdum. Önce leg raise 20 tekrar, ardından crunch 40 tekrar, ardından yatarken bacaklarla bisiklet hareketi 20-30 tekrar. Gerçekten zorlanıyor kaslarım ama kas gelişimi için doğru mu yapıp yapmadığımı bilmiyorum açıkçası.

Son düzenleme: 24 Nisan 2008
  6. evroka

evroka Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    abi anlamadığım bişi var önce ısınmak için 2 setten 12 tekrar ......... yazıo hemen altında da 8-12 tekrar 2 set ....... yazmakta

şimdi yukarda alıntıda da
    turuncurenkle de belirtmeye çalıştığım yerde ve diğer alt satırlarda da olan bu ifade şeklini anlayamadım.

yani önce ısınma sonra aynısından çalışma mı var ???

7. atahan4488

atahan4488 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    ya karın için sert antrenman nasıl olabilirki ağırlık söz konusu değilse? ayriyetten bir antrenman EN FAZLA 1 buçuk saat sürmesi gerekli değilmi? benim split programda 1 gün 2 öbür gün 3 bölge çalışılıyor, nerden de baksanız 1 buçuk saatimi spor salonunda geçiriyorum eğer ısınma için harcadığım vakti de buna dahil edersek.. bu durumda karnı arkadaşın alattığı gibi çalıştırmak zamanı aştığımızdan dolayı overtraining riski taşımıyormu?

8. uraaal

uraaal Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Bu yüzden diyetle beraber ne kadar karın çalışırsak o kadar iyidir. Ayrıca karın çalışmasında sayıları da unutmak gerekir, gücünüz tükenene kadar basmalısınız.Dİğer bir konuda ağrı konusudur. Disiplinli karın çalıştıran birisi ne kadar zorlarsa zorlasın diğer kasların aksine karın kaslarının 5-6 hafta sonra artık pek ağrımadığını tutukluk olmadığını farkedecektır. Çünkü karın kası gerçektende bütün kaslarımız içinde dayanıklılığı ve direnci en ileri seviyeye gelebilecek özel bir kasımızdır.
    thums:thums:hocam bravo dedıgın gıbı karın kası derken hepımızın yapmak ıstedıgı sıx packs abs yanı baklava olayıdır.arkadaşlar karın kası gercekten vucuttakı en ozel kaslar toplulugudur.cok kolay buyumez ancak esneklıgı ve dayanıklılıgı cabuk artar.sahsen agır tempo pratıkte ıyımıdır bılemem ama 4 sene sonunda six packs yapmıs bırı olarak soyleyebılırımkı ben hıcbırzaman agır tempo yapmadım bunun yerıne hep daha fazla yanma esıgıne ulasmaya calıstım ve elbettekı suphesız tum bb de oldugu gıbı dınlenme belkı de calısmaktan daha onemlı buna ınanın basarılar....:)

9. melankolik_rap

melankolik_rap Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    sevgili hocalarımm... 3-4 aydır karın kası geliştirmeye çalışıyorumm. haliyleee bir çok konu araştırdım.konuların hepsinde karınkası geliştirmek için diet de gerekioo denilmiş..1.80 boyundayım kilom ise 65 haliyle göbek sorunum olmadığı için karın kaslarım çok hızlı gelişmeyebaşladı.ama bi 8-9 kilo almalıyım.çok zayıf görünüyorum.sorum hem kilo alıp hem karın kası nasıl yapıcam?

10. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Tam aradığınız başlık:
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/g-bek-yapmadan-kilo-al-t10729.html

11. 5p4n

5p4n Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar ve hocalarım benmde bir sorum olacak.
    Karın kası yapmak için birsürü hareket war ve bunları günlere ne şekilde yayılması gerekiyor.? yani mesela 1. gün sadece üst karın kaslarını çalıştran hareketleri yapıp 2. gün alt karın hareketlerini yapmakmı daha iyidir yoksa hergün genel çalışmakmı ?

(Amacım karın kaslarını belirginleştirmek ve büyütmek. yağ oranım %10 5 aydır çalışıyorm karın kaslarım hafif belirgin şekilde.)

12. kaizen

kaizen Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar iyi günler.spor salonuna gitme ve aleti edinme şansım olmadığı için Cable Crunch egzersizini aletsiz yapma olanağım varmıdır?

13. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    cok guzel bır yazı ve cogu seye katılıyorum bende yazıda dendıgı gıbı haftada 1 gun karın ıdmanı yapıyorum ve memnunum yaptıgım karın ıdmanını agırlıkla yapıyorum bu ıdmandan sonra araya 3 gun koyarak bır ıdaman daha yapıyorum ama bu oblıkler ıcın

14. Scoobz

Scoobz Üye

Beğenileri:
    386
    Ödül Puanları:
    73
    ben haftada 2kere karın giriyorum
    pazar ve carsamba cünkü karın mide calısmam yaklask 1-1.5 saat sürüyor yaklaşık 6 hareketten giriyorum ve 4 set yapıyorum her hareketi, ve buda yaklaşık 600-700 arası tutuyor toplam mekik haftada 2 gün 1200-1400 arası yapıyorum memnunum karnımdan hiç göbek yok hafifte karn kasların görünüyor tek eksiğim biraz hacim ...

600-700 cok fazla diyebilen ckabilir söyle söliym hareketlerde ilk 2 sette 10kg 3.4 setlerde 15kg koyarak yavaş yapıyorum ve 4x20 oluyor , eğer üstüme 25-30 kg koyarak hızlı yaparsamki yapmadm herhalde 20 tekrar yerne 15e düşerdi ve mekik sayısıda 400-500e inerdi ama yavaş calısmak bence karında daha önemli soncta yanma olursa vücuduğnzda yağlar dağılıyor ve eriyor ...

Son düzenleme: 29 Mayıs 2009
  15. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    bu cok yamlıs bır kanıdır cunku karın kası calısmak asla kardıyo turevı bır egzersız olamaz cunku yakılan enerjı cok dusuktur ve de asla calıstıgımız bolgeden yag yakamayız cunku nerden yag yakacgımıza bız degıl genetıgımız karar verır

sız ıstedıgınız kadar karın calısın ama dıyet-kardıyo ıkılısı olmadan asla tam olarak karın kaslarınızı goremessınız

hem hacım ıstıyorsun hemde haftada 1000 tekrarın ustunde karın calsıyorsun boyle devam edersen asla hacım kazanamassın karında

yazıda bahsedıldıgı gıbı calısman senın ıcın daha ıyı olur soylekı:4-5 hareket 2ser set ve 15 tekarı gecmıyecek sekılde agırlıklı calısmak ıyı bır hacım saglar karında

16. onimusha

onimusha Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar herkesin yorumunu okudum.Karın kasları yağ yakmaz karnımızın içindeki kasları çıkarmaya yardımcı olur.Karnımızın iyi şekilde görünmesi için beslenme ve cardio yapmamız gerekir.Karın tabikide çalışıcaz..Yani sırf karın çalışmakla birşey beklememek lazım.Vücut anatomiside çok önemli bazı insanlarda hiçbirşey yapmadan karınları cok sıkı.Boyle kişiler cok daha kolay karın kaslarını çıkartabilirler

17. Grkm24

Grkm24 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Arkadaşlar Merhaba.

3 Sayfayıda okudum ortak bir noktaya varılmamış gibi gözüküyor..

Mide Antremanlarında Önerebiliceğiniz ve kesinlikle çalışılması gereken Hareketler nelerdir
    Kaç set ve kaç tekrar olmalıdır.( Tekrar'ları zamanla biz ayarlıcağımıza göre örnek acemi için)

Yağlı yiyecekler , Tatlı ve vb. ürünleri tamamen kesmemiz mi gerekiyor ?

18. hell.angelz

hell.angelz Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    bugün salonuna gittiğim hocamla görüştüm .. isim vermicem fakat kendisinin dereceleri var.. şunu söylemek istiyorum bende karın ve bel bölgesindeki yağlanmalardan şikayetçiydim.. bugün hocamla konuştum bana mekik çekmem gerektiğini söyledi.. nereyi eritmek istiyorsan orayı çalışıcaksın dedi.. yıllardır bende mekik çekmekle göbek erimez diye biliyordum fakat hoca öyle söyleyince çok şaşırdım.. sizin görüşleriniz nelerdir bu konuyla ilgili ?

19. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    yağ yakımı konusunda değilde yani enazından hızlı bi katkı sağlama ama çalıştırdın bölgedeki kasları toplayark daha şekili ve gergin görüntü kaznaırsın. hocan sanırım bunu söylemek istemiş

20. durden

durden Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Hem diyet yapıyorum hemde 35dklık cardio yapıyorum karın kası için ama bu diğer kaslarıma etki ediyor az gelişmemi sağlıyor.Sırf karın kası için diğer kaslardan fedakarlık yapıyorum ama istediğim karın kasını elde ettiğimi söyleyemem.

Sayfayı Paylaş