Kan şekeri

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Zeynaaa tarafından 4 Haziran 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. Zeynaaa

Zeynaaa Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Arkadaşlar bir haftadır ketojenik diyet yapıyorum 10 ila16 gram arası karbonhidrat aldım kan şekerim düştü baygınlık göz kararması titreme uyuşukluk tokluk değeri 70 çıktı kantine yolladı doktor mecburen bozmak zorunda kaldım yarın devam edicem ama karbonhidratı neyden alabilirim marul maydanoz yumurta yemekten şimdiden bıktım bilgisi olan yardımcı olsun lütfen.

zeo64 bunu beğendi.
  2. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Çalışmalarda yaklaşık %20 oranında bulunan "diyete bağlı ağır yan etkilerden dolayı diyete devam edememe" sınırındasın. Tavsiyem bilinçsiz ve kontrolsüz bir şekilde yaptığın bu diyeti sonlandırıp, daha dengeli ve yeterli bir beslenmeye geçmen yönünde.
    --- Mesaj birleştirildi, 5 Haziran 2018 ---
    Mesajınızı sildiniz sanırım o yüzden göremiyorum. Okuduğum için cevap veriyim. Öncelikle ketojenik diyeti, diyetisyenler olarak dirençli epilepside kullanıyoruz. Ancak epilepsinin ilaçla kontrol altına alınmamış olması, ilaç tedavisinin etkisiz kalması, epilepsinin dirençli olması ve hekim & diyetisyenin ortak kararı sonucunda uygulanmaya başlanır. Yan etkileri ağır olduğu için diyette izlem çok önemli ve hastanede yatmayan birinin o izlemi sağlması mümkün değil. Her gün düzenli kan şekeri takibi, bazı önemli minerallerin ve parametrelerin takibi gerekiyor. Bunları hastanede izlem altında olmadan sağlayamazsınız. Eğer low carb yapmış olsanız karşılaşabileceğiniz yan etkiler daha kabul edilebilir olabilirdi ancak ketojenik diyet yeterli bilgisi olmayan, sürekli izlem altında olamayacak kişiler için hiç iyi bir seçim değil. Eğer dirençli epilepsiye sahip değilseniz ketojenik uygulamayın. Çünkü diğer hastalıklarda net olarak iyi sonuçlar verdiği henüz gösterilmedi. Kaldı ki epilepside diyetin yan etkileri çok ağır olduğu için uygulanması oldukça zor. Hastalığınızı söylerseniz yardımcı olmaya çalışabilirim.
    Hatta şöyle bir yayın ekleyim.

https://www.journalagent.com/behcetuz/pdfs/BUCHD_17_3_169_177.pdf

Diyetin hangi durumda kullanılabileceği, yan etkileri, kimler ile birlikte gözetim altında uygulanıp uygulanmayacağı vs gibi pek çok şey yer alıyor.

Son düzenleme: 5 Haziran 2018
    zeo64 ve Zeynaaa bunu beğendi.
  3. Zeynaaa

Zeynaaa Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Düzenleme yapicaktim sildim yanlışlıkla..teşekkür ederim cevap için yalnız bir şey sorucam yani ben karbonhidratı ketoya göre daha düşük yetersiz aldığım için değil de diyetin kendi vücuduma uyum saglamamasindan dolayı mi kan şekerim düştü bunu serbest olan daha zengin besinlerle diyeti desteklemem çözüm değil midir yani bir hatadan mi yoksa uyumsuzluktan midir bu sorun.
    --- Mesaj birleştirildi, 5 Haziran 2018 ---
    Tekrar okuyunca daha iyi anladım çok haklısınız bir heves yapmaya başladım ama büyük bir hata kendi kafama göre böyle bir diyet seçimi yapmam polikistik over var bende yazılarda karbonhidrat ağırlıklı diyetlerin iyi gelmediğini ketonun hormonları düzelttiğini okumuştum low carb kendi başıma deneyebileceğin bir diyet mıdır?

Son düzenleme: 5 Haziran 2018
    zeo64 bunu beğendi.
  4. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Kan şekeri düşüklüğü hem ketojenik hem de pcosa bağlı insülin direncinden kaynaklanmış olabilir. Açıkcası PcoS beslenmesine hakim olduğum bir rahatsızlık değil. Düşük glisemik indeksli besinlerin önerildiğini ve yağ alımına dikkat etmek gerektiğini biliyorum. Fakat spesifikasyonlarını ve diyet prosedürlerini iyi bildiğim söylenemez. Bence bu alanda çalışan bir diyetisyen/beslenme uzmanı ile görüşmeniz çok daha sağlıklı olacaktır.(devlet veya araştırma hastanesindeki bir diyetisyen ile görüşebilirsiniz.)

zeo64 bunu beğendi.
  5. Zeynaaa

Zeynaaa Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Çok teşekkür ederim siz soylemeseniz hala devam ediyor olurdum bugün kendimi daha iyi hissediyorum hafif bir baş dönmesi dışında istahim yoktu ama biraz zorladım kendimi bir kaç güne toplarim umarım çok ama çok teşekkür ederim bilgilerinizi paylastiginiz için devlet hastasınde ki diyetisyen eşliğinde diyet yapmıştım fakat ona bahsetmedim bu rahatsızlıktan 16 yaşındaydım heralde anlayamadım farklı bir tedavi türü uygulanabileceğini fakat onunda çok büyük etkisini gördüm, en kısa zamanda gidip kendisiyle görüşeceğim :)

zeo64 bunu beğendi.
  6. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Rica ederim yardımcı olabildiysem ne mutlu bana :) daha iyi olmanıza ve tekrar görüşeceğinizi duyduğuma da çok sevindim, geçmiş olsun :)

zeo64 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş