Kalorisiz yiyecek önerisi

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve MuratBaycan tarafından 23 Ağustos 2020 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. MuratBaycan

MuratBaycan Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Balıkesir
    Merhaba değerli forum kullanıcıları. Hepimiz sporla ve beslenmeyle iç içe olduğumuz için kalorilere dikkat ediyoruz. Bazı yiyeceklerin kalorileri çok az olduğu için sayılmıyor, bunlardan bildiklerim:
    1- baharatlar
    2- Soğan tozu
    3- Sarımsak tozu
    4- Şekersiz hardal sos
    5- şekersiz acı sos
    6- Kıvırcık, marul, maydanoz vs.
    7- Limon
    8- Sirke
    9- Çay, kahve
    10- Şeker alternatifi: Stevia ve Eritritol
    Benim bildiklerim bu kadar. Eğer sizin de bilip kullandıklarınız varsa bu konuda bizlerle paylaşıp bilgilendirirseniz sevinirim...
    (Bazı videolarda toz parmesan peyniri de görmüştüm fakat hem kullanmadığım hem de emin olmadığım için yazmadım.)

2. kirliiiii

kirliiiii Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    38
    respect2us.23 ve NeverEnough bunu beğendi.
  3. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Sağlıklı yaşam ile ortoreksiya nervozayı birbirinden ayırmak gerekiyor. Kısıtlamalar, kalori sayımları, kalori kısıtlamaları vs spor yapan uygun beden kütle indeksine sahip aktif sporcular ve rekreasyonel sporcuların çoğu için gereksiz (bence). Sağlıklı beslenme davranışı edinin yeterli. Bir sporcunun diyetinin %90'ını sağlıklı, %10'unu sağlıksız (boş enerjili) besinler oluşturabilir. Kaldı ki gördüğümüz ve atletik/fizik olarak imrendiğimiz triatloncuların, bisiklet yarışçılarının, koşucuların diyetlerinde karbonhidrat barları, jeller, kuru meyveler, tatlılar çokça yer alıyor. 5-6 bin kaloriyi pirinç ve tavuk yazarak vermiyoruz :) Yüksek karb ve şeker alımlarına rağmen atletik fiziklere sahipler.

Geçenlerde brad schoenfeld'ın bir paylaşımı vardı. Ağırlık kaybı sırasında tüketilmemesi gereken besinlerin listesi yazıyor başlıkta, alttaki görselde bir sayfa var ve sayfa boş. Olay basit, kalori gereksinimi-kalori alımı. Temel dayanak bu.. Besin seçimlerine göre fiziksel aktivite düzeyini değiştirmek, daha aktif olup daha rahat besin seçebilmek kısıtlamadan daha mantıklı geliyor bana.

Yukardaki post için ise:
    yağsız salata
    salata sosları (yağ veya şeker içeriklerine dikkat edilerek)
    Çiğ sebzeler
    Yeşillikler
    Detoks içecekleri (keyfe göre aromalı)
    Turşu,
    Kıyılmış dereotu, nane, maydanoz vb (genelde çorbalar veya yoğurtlarda, özellikle hipertansif hastalarda) kullanılabilir.
    --- Mesaj birleştirildi, 24 Ağustos 2020 ---
    Şekersiz acı sos, şekersiz hardal sos gibi detaylar prof. müsabık sporcularda belki önemsenebilir :)

Güncel bir çalışmada vücut geliştiricilerde farklı kalori fazlalarının etkileri deneniyor. İki grubun da enerji ihtiyacı 2000 kalori. Bir gruba enerji ihtiyaçlarından 4000 kalori fazla yani 6000, diğer gruba 2500 fazla yani 4500 kalori vermişler ve vücut kompozisyonu üzerindeki etkisini değerlendirmişler. Vücut geliştiricilerde ihtiyacın 4500 kalori üzerine çıkıyor adamlar, sen sostan gelecek 20-30 kaloriyi hesaba katıyorsun :) bu bana göre ince ve gereksiz bir detay olur. Sağlıklı ve basit şekersiz beslenmeye çalışılmalı ama sostaki şekere kadar dikkat edilmemeli (bence). Tamamen kendi düşüncem :) iyi forumlar.

Son düzenleme: 24 Ağustos 2020
    Alincoln, MuratBaycan, kirliiiii ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  4. MuratBaycan

MuratBaycan Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Balıkesir
    Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Konuya gayet içten ve objektif yaklaşıp yorum yaptığınız için de ayrıca tebrik ediyorum. :)

respect2us.23 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş