Kalori ve Makrolar hakkında bir soru?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve AnakinSkywalker tarafından 5 Temmuz 2020 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. AnakinSkywalker

AnakinSkywalker Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Makro ile kalori arasındaki denge hakkında bir sorum olacak. Şimdi ben Yağ yakma amacıyla kalori açığı oluşturarak 1800 kalorilik bir diyet yapıyorum.

Yağsız kilom 60, bunun iki katı protein alman lazım yani 120 gram.
    Yağ alımı da 60 gram maksimum deniliyor. Yani kilo çarpı 1gr.
    E kaloriyi tamamlamak için gerisini karbonhidrat olarak almaya kalkınca karbonhidrat oranı protein ve yağın üzerine çıkıyor.
    Karbonhidratı düşük alınca bazal metabolizmanın altına düşmüş oluyoruz.

peki nasıl sağlayacağız bu dengeyi proteini daha fazla alsak yağlanma oluyormuş, yağı da aynı şekilde. Nasıl yapıcaz bu lowcarb diyetini?

lütfen bilgili birileri yardımcı olabilir mi?

2. AnakinSkywalker

AnakinSkywalker Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    yardımcı olabilecek kimse yok mu bu konuda arkadaşlar?

3. albek

albek Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    28
    Bildiğim kadarıyla yağsız kilo üzerinden gideceksen 2.75 katı protein olarak hesaplaman lazım.
    Yağ alımını normal kilona kadar çekebilirsin. Yani ben öyle yapıyorum sağlıklı yağlardan alıyorum göbeğim 1 ayda eridi.
    Low karbo diyetinde karbonhidrattan alacağın kaloriyi yağdan karşılıyorsun vücudun elinde enerji için yağ olduğundan, yağ yakmaya alışıyor mantık böyle

4. AnakinSkywalker

AnakinSkywalker Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    hocam yağı arttırmak, yağ yapar diye korkuttular. Yoksa bende yağ ile dengeliyordum durumu. bende de göbek sorunu var. Genel olarak öyle çok şişman biri değilim. Balkan göçmeniyiz, yemek kültürümüz hamur işi ve tatlı üzerine inşa edilmiş adeta. Siz neler tavsiye edersiniz, göbek erimesi için?

5. albek

albek Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    28
    Yok alman gereken kaloriyi geçmediğin sürece yaglanmazsin ayrıca insan vücudu hazır paketlenmiş, işlenmiş yiyeceklere alışık değil bu yiyecekler son yüzyılda sanayiyle beraber hayatımıza girdi hayatından bu yiyecekleri çıkarman bile yağ yakimina yardımcı olur. Sağlıklı olursun yani yorgun olmazsin kendini iyi hissedersin. Ayrıca hamur tatlı işlerinden uzak dur bu maddeleride işlenmiş olarak görebilirsin. Önceden ekmek yemeden doymazdım şimdi almam gereken kaloriyi alıyorum ekmek yerine pilav yulaftan karb. karşılıyorum açlık hissi çekmiyorum

Yağ almadan yağ yakamazsın hormonlar açısından da yağ çok önemli bir makro. Çerezlerde güzel sağlıklı yağ mevcut Tuzlu fıstık sarı kuru üzüm günlük tüketiyorum. Tabi tuzlu kabuğunu ayırıyorum ve kuru üzüm aşırı meyve şekeri içerdiği için ölçüsünü ayarlıyorum (1 avuç)

AnakinSkywalker bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş