Kalori ile kas gelişimi ilişkisi

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve barfiksPro tarafından 10 Eylül 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. barfiksPro

barfiksPro Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    53
    arkadaşlar kas gelişimi için günlük yaktığımız kaloriden fazla kalori almamız gerekiyor diye biliyorum. ben kas gelişimi için günlük yaktığım kaloriden fazla kalori alınca çabucak yağlanıyorum sizce kaloriyi biraz fazla mı abartıyorum günlük ihtiyacım olan kaloriden ortalama ne kadar daha fazla kalori almam gerekiyor

2. HsynTR

HsynTR Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kayseri
    Eğer vücut tipin endomorf ise kolay yağlanırsın günlük ihtiyacından 200-300kalori çıkartman gerekir.

GM Discovery II cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. vein

vein Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Tartışmalı bi konu o. Kas gelişimi için gereken kalori miktarından fazla alınmasına mit diyenler var. Kas gelişimi için protein, amino ... dışındakiler o kadarda etkili değil diyorlar.

4. barfiksPro

barfiksPro Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    53
    çabuk yağlanan ve aynı zamandada çabuk yağ yakan bir vücut tipim var. ben şimdi ne oluyorum ? :D
    --- Mesaj birleştirildi, 10 Eylül 2016 ---
    evet bu konudada kesin bir bilgi yok maalesef. eskiden herkes kas geliştirmek için birsürü fazladan kalori almamız gerektiğini düşünürdü ama bilim ilerledikçe hiçbir doğru doğru olarak kalmıyor ve hergün yeni şeyler ortaya çıkıyor

5. THEFİTMAN

THEFİTMAN Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    ANTALYA
    Kardeşim ilk öncr kalorini hesapla sonra yüzde 40 karb yüzde 20 yağ yüzde 30 protein

LG-K430 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. oviedo

oviedo Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    53
    Bunun tartışıldığını hiç duymamıştım. Elinde bir kaynak, inceleme vs var mı ?

Pink Zeppelin bunu beğendi.
  7. vein

vein Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Türkçe kaynakları takip etmiyorum. Yabancı olarak bi ton var araştırırsan rahatlıkla bulabilirsin.

Açıklayıcı bi video paylaşayım :

8. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    http://bayesianbodybuilding.com
    daki eleman yapti bu isi. Ileri seviyeyken hem yag yakti hemde kas gelistirdi. Cok detayli okumadim ama bu elemanlar ortalama insanlardan cok daha hassas yaklasiyorlar diyet konusuna. Vg ile amator olarak ugrasanlarin bunu yapmasi cok zor.

Bu arada bu scooby'nin gogusleri komik degil mi. Hatta daha da dusmesin dye kamera karsisinda kollarini kasiyor.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

9. oviedo

oviedo Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    53
    Emre'nin de söylediği gibi bayeasian ve paylaştığın videodaki scooby bunu yapılabilir şeklinde söylüyor. Bu demek değil ki kalori surplus ile kas kazanımı bir mittir.Bu işin en efektif yolu kalori surplustur. Dediğim gibi yapılabilir ama surplus bir mit değildir ve bunun yapılabilir olduğunu savunanlar da kas kütlesi kazanmak için kalori surplus yapmanız gereksizdir demiyor. Dolayısı ile bu tartışılan bir konu değil ve profesyonel bir diyet ile yapılabilir.
    yabancı kaynakları okuyor olman güzel. eric helms'in bir araştırmasını buradan inceleyebilirsin. http://muscleandstrengthpyramids.com/calorie-deficit-gain-weight/

Barbell Training bunu beğendi.
  10. Mr.Celik

Mr.Celik Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    8
    Tıpci veya cevirmen misiniz? :)

D5833 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

11. oviedo

oviedo Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    53
    İkisi de değil :) Sadece araştırmaların youtube celebrityleri üzerinden değil kaynaklardan yapılması gerektiğini düşünüyorum.

respect2us.23 bunu beğendi.
  12. Mr.Celik

Mr.Celik Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    8
    Yorumda teknik kelimelere yer vermissiniz , ben çeviri işleriyle uğraşıyorum ondan sordum , genelde ingilizce tıp sözcükleri türkçeye olduğu aktarilmis effective, efektif gibi.. yorumunuzu yermedim yalnış anlaşılmasın :)

D5833 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

13. oviedo

oviedo Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    53
    yok yanlış anlamadım estağfurullah :) ingilizce düzeyim fena değildir, bu sporda da en doğru kaynaklar maalesef ingilizce, o yüzden yorumda türkçeyi biraz yanlış kullanmış olabilirim :)

14. sergen turaman

sergen turaman Üye

Beğenileri:
    268
    Ödül Puanları:
    73
    karışık konu.en optimumu 300 cal surplus.yoksa yerinde sayabilirsin dikkat.

15. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Hipoenerjik diyetli yapılan çalışmalarda da kas kütlesinin arttığı bulunmuş. Yani kalori açığı olsa bile kas kütlesi artabilir.
    Bir çok sporcu beslenmesi kitabında egzersizin vücut kompozisyonu üzerindeki etkileri anlatılırken 1 ay önce ve 1 ay sonra şeklinde fotoğraflar paylaşılır. Vücut ağırlığı değişmemesine rağmen kas kütlesinin, vücut suyunun, kan hacminin arttığı, vücut yağ kütlesinin ise azaldığı şematize edilir.

Örneğin; "Higher compared with lower dietary protein during an energy deficit combined with intense exercise promotes greater lean mass gain and fat mass loss: a randomized trial"

Bu yıl yapılan bu çalışmada hipoenerjik(energy deficit) diyet kullanılmasına rağmen kg başına 2.4 g protein kullanan grupta kas kütlesi artışı görülmüş.
    Örnekler artırılabilir ama özetleyecek olursak:
    -kas kütlesi kazanımı için kalori artırımı şart değil. Günlük alınması gereken enerjiye ekleme yapılmaksızın Egzersize bir yanıt olarak kas kütlesi artacaktır. Burada maksimum fayda düşünülebilir. O da kas kütlesi artışının maksimumda olması için yine ACSM nin önerdiği günlük 500 kalori ekleme şeklinde.

Bir de genelde forumlarda tartışılıyor "hem yağ yakıp hem kas kazanabilir miyim" diye. Aslında sporcu beslenmesi ile ilgili review ve position paperlarda bunlara yanıt veriliyor ancak sporcuların çoğu bunlardan haberdar olmuyor. "Hem yağ yakıp hem kas kazanabilir miyim" sorusuna ACSM, ISSN ve IOC(International Olympic Committee) birlikte hazırladığı 2013 sporcu beslenmesi reviewinde cevap verilmişti. Şöyle:

"The IOC recommends optimising body composition in favour of losing fat and gaining muscle mass by decreasing daily carbohydrate intake (3-4 g/kg BW/day) and increasing daily protein intake (1.8-2.7 g/kg BW/day), while following a hypo-energetic diet and specified training programme."

Kısaca IOC hem yağ yakımı hem kas kazanımı için kg başına 3-4 g karbonhidrat + kg başına 1.8-2.7g protein + hipoenerjik diyet( günlük alınması gereken kaloriden daha az kalori alımı) + kişiye özgü antrenman programını öneriyor.

Okuyanlara şimdiden teşekkür ediyorum :D umarım faydalananlar olur :)

Barbell Training ve barfiksPro bunu beğendi.
  16. barfiksPro

barfiksPro Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    53
    ihtiyacım olan kaloriden 300 fazla alacaksam bu hiçbirşey değil. peki ya gelişmek için günde en az 4000-5000 kalori alman gerekiyor diyenler neye güvenerek söylüyorlar bunu. yani kabaca hesaplarsak bir erkeğin günlük kalori ihtiyacı 2000 olsa ağırlık kaldırırken de en fazla 500 civarı kalori yakıyor olsa 3000 kalori gayet yeterde artar ortalama bir insan için

sergen turaman bunu beğendi.
  17. sergen turaman

sergen turaman Üye

Beğenileri:
    268
    Ödül Puanları:
    73
    öyle olmalı eğer amacın yağ kazanımını minimum etmekse.4000 5000 aslında dirty bulking oluyor.eğer kişinin TDESİ 3500 Kalori değilse.3500 ise 500 artıttırr gene clean bulk olur.

18. vein

vein Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Attığınız makalede mit olduğunu kanıtlıyor. Kalori arttırımıyla tabii ki kas kütlesi kazanılır. Burada mit denilen şey "kas kütlesi kazanmak için kalori arttırımı yapılması zorunludur". Hayır kalori azaltarakta kas kütlesi kazanılabilir. Calorie deficitte doğru olan genel kanı ise yağ yakımıdır. Yani kalori azaltmadan yağ yakamazsınız.

Makale iyiydi teşekkürler. Deneklerle desteklemeleri çok güzel olmuş

19. oviedo

oviedo Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    53
    mit; efsane, hurafe gerçek dışı anlamına gelir. tdk bakımdaymış link atamadım :) Kalori surplus kas gelişimini sağlar bu bir mit değil, gerçek. Fakat uygun şartları sağlarsanız kalori defictte de kas gelişimi sağlarsınız. Ha, sadece kalori surplusta kas kütlesi kazanılıra mit deseydiniz tamamdı, benim kaynak soruşum da bu yüzdendi.

Sayfayı Paylaş