Kalori hesaplamadaki sorun

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve bossblitz tarafından 24 Şubat 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. bossblitz

bossblitz Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba suan yag yakmakla ugrasiyorum ama bi türlü kalori hesabini nasil yapildigini anlayamadim eger tükettigimiz besinlerin arkasinda yazan kcal miktarlarini topluyorsak ben 600 700 kalori aliyorum demektir ozaman :S birisi bana nasil hesaplanicagini anlatabilirmi yada hesaplayabilirmi benim icin programimi yazsam

sabah 3 yumurta beyazi 50 gr yulaf ezmesi 50-60 gram mozarella (100 gram mozarella 165 kcal , 20,5 protein , 1,5 karbo , 8,5 yag)
    ara ögün 1 adet elma
    öglen 1 tabak bulgur pilavi tuzsuz , 100 gram tavuk gögüs haslama
    ara ögün1adet elma
    sonraki ögün 100 gram tavuk gögüs haslama
    50 gram badem
    sonraki ögün yagsiz tuzsuz salata ve ton baligi
    son ögün 150 gram tavuk gögüs haslama ile belki 2 yumurta beyazi

nekadar kalori aldigimi hesaplarsaniz yada nasil hesapliyicagimi söylerseniz cok sevinirim önerilerede acigim yas 18 boy 170 kilo 67.4 yag orani %13 ( dogru ciktigini dsnmüyorum o yüzden %16 oldugumu düsünüyorum )

kac gram yag tüketmeliyim onuda söylerseniz sevinirim

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 22:24 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 21:49 ----------

ben cok mu yiyorum bana mi öyle geliyor ya :S herkes 2 gram bisey yiyor sanki yag yakiminda :S

Coyote bunu beğendi.
  2. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Aslında kilonuz normal ama yine de fit görünmek için 1.70 boy'a 60 kilo ideal kilodur diyebilirim. Yani yaklaşık 7 kilo fazlanız var, ancak bu çok da kafaya takılacak bir kilo fazlalığı değil. Ancak işin ucunu kaçırırsanız birden 10-15 kilo fazlalığa sahip olabilirsiniz.

18 yaşında ki bir insan normal bir hareket ritmine sahipse, örneğin vücut geliştirme veya günde bir saatlik bisiklete binme gibi yüksek kalori harcanmasını gerektiren bir meşgalesi yoksa yaklaşık olarak 2000 - 2500 kalori hacmine sahip bir besin desteğine ihtiyaç duyar.

Tabii vücut yapınız da önemli atletik bi vücuda sahipseniz 10 kilo fazlanız da olsa dışarıdan çok fazla belli olmayabilir ancak balık etli olarak tabir ettiğimiz bir yapıya sahipseniz 3-4 kiloluk fazlalıklar bile hemen kendi belli edecektir.

Sonuç olarak belirttiğiniz kilo (67) boyunuza göre çok aşırı bir kilo fazlalığı değil, tabii vücut yapınızı görmeden konuşuyorum, vücut yapınız önemli... Yukarıda belirttiğim gibi 7 kilo vermeniz gerekmiyor 3-4 kilo verseniz de olur ama diyetinizden mozarella'yı ve badem'i çıkarın :)

Ayrıca bu nasıl bir diyet listedir böyle 18 yaşındaki biri için vücudun gereksinimlerini karşılamayan - eksik bırakan garip bir liste...

Kimin tavsiyesi bu!? Kendiniz mi planladınız?

3. bossblitz

bossblitz Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    evet kendin planladim ne gibi eksiklerim var acaba multivitaminde aliyorum önerileriniz nelerdir ve bademle mozarellayi neden cikartiyim ben almanyada yasiyorum ve en yagsiz light peynir 8,5 ile mozarella

4. dishiwelet

dishiwelet Üye

Beğenileri:
    528
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    fitness antrenörü
    Yer:
    antalya
    mozerella peyniri yerine lor peynirini tercih edebilirsin yag oranı düsük ve protein oranı yüksek bir gıdadır lor peyniri badem yiyebilirisn ama ne kadar yedigin önemli bir avucu gecmiyecek seklindeyse sorun olmaz cünki kuruyemislerde saglıklı yaglar vardır ama günlük 50gr fazla bir deger kalori hesaplamaya gelince ürünlerin arkasındaki enerji yazan yerdir besin degerlerine bakarak bunları ayarlayabilirsin diger sekilde olanları ise netten bakıp ögrenebilirsin evine bir hassas terazi al cok ise yarıyor kac gr oldugunu bu sekilde daha rahat hesaplarsın kolay gelsin

5. bossblitz

bossblitz Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    yazdiklariniz icin tesekkür ederim yemekleri ölcmek icin kücük bi tartim var ama almanyada lor peyniri bulamadim ya türk marketlerinde yok

6. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Badem'in 100 gr'da yaklaşık 600 kalori vardır... 50 gr badem'le kafadan 300 kalori alırsın ki bu istenmeyen bir şeydir. Madem kilo vermeye çalışıyorsun kişisel fikrim badem'i listenden çıkar. Ara öğünlerde badem yerine 1 su bardağı yüzde 1 yağlı yoğurt tüket. Hatta yanında bir veya iki dilim ince kesilmiş kepekli ekmekte yiyebilirsin. Toplamı 150 kaloriyi geçmeyecektir. Oysa ara öğünde bir avuç badem'le yaklaşık 300 kalori alırsın. Kilo vermek istiyorsan badem'i unut!

dishiwelet'e katılıyorum kuruyemişler sağlıklı doymamış yağ'lar içerir ama sonuçta hepsi kalori bombasıdır!

Sabahları peynir yerine yoğurt (yüzde 1 yağlı) tüket hatta yulaf ezmesini de içine at... Yumurtanın sadece akını değil sarısını da tüketebilirsin ama 1 adet olmak kaydıyla... 18 yaşında olduğun için yumurtayı komple listeden çıkarmak yanlış. Her gün yemezsin olur biter ama sonuçta yumurta da yemiş olursun...

Kahvaltınız da domates, salatalık, zeytin ve tabii ki kepeği bol ekmek'de olmalı... Kısacası metabolizmanızın gün içerisinde hızlı çalışması için kahvaltıyı kuvvetli yapmalısınız. (Zeytini 2-3 taneden fazla yemeyin, kalorisi yüksektir.) Siyah çay tüketiyorsanız bırakın ve yerine yeşil çay için ama kahvaltıdan sonra... Yeşil çay termojeniktir ve yağ yakma özelliği vadır... Özellikle bel çevresi yağlarını eritmede oldukça başarılıdır. Tadı pek güzel değildir ama mutlaka için... (tabii şekersiz olarak)

Kahvaltı da meyve suyu tüketmeyin direkt kana karışır ve kilo kontrolünü zorlaştırır. Meyvenin kendisini yerseniz daha uygun olur...

Kısacası "Kahvaltı" önemlidir... Üstelik 18 yaşında ki biri için daha önemlidir...

Her öğlen tuzsuz bulgur pilavı'mı tüketiyorsunuz? Her gün değişik bir şey tüketin, haşlanmış sebzeleri deneyin, Brokoli, karnıbahar, bürüksel lahanası, normal lahana, üzerine bol limon sıkın, değişik sağlıklı şeyler keşfedin, yanında yine 100 gram haşlama tavuk göğsü tüketebilirsiniz tabii ki yine yağsız yoğurt ve salatayı unutmayın...

Domates, kıvırcık salata, ufak bir havuç (büyük olmasın havuç'da yüksek şeker vardır) gibi şeyler tüketin. Badem'i unutun!

Ara öğünler'de elma iyi bir seçim... Armut ve kivi'de tüketebilirsiniz... Ama muz, üzüm, karpuz gibi şeylerden kilo vermek istediğiniz sürece uzak durun.

Salataları yağsız ve tuzsuz tükettiğinizi belirtmişsiniz, tuzsuz tüketmeniz mükemmel ama yağ'da almalısınız ve salatalarınızın üzerine çok değil 1 çay kaşığı zeytinyağı (ayçiçek yağı olmaz) serpebilirsiniz. Beynin en gereksinim duyduğu iki şey yağ ve glikoz'dur. Ama kaliteli yağ'lar zeytinyağı ve balık yağı gibi...

Bu arada ton balığını light olanlardan alırsan daha iyi olur. Light olmayanların içerisinde ayçiçek yağı vardır ve ne kadar süzseniz de etler o yağı çekmiş olur... Akşamları yine bol salata tüketebilirsin, tavuk iyi bir seçim, yağsız yoğurt gene elinin altında olmalı...

Akşam yemeğinden sonra mandalina, elma, kivi gibi meyveler tüketebilirsin ve prensip olarak akşam saat 9'dan sonra su ve yağsız süt haricinde hiç bir şey tüketmemeye çalış...

Tekrar belirtiyorum 1.70 boy'a 64 kilo fazla değildir.
    - Neden fazla kilonuz olduğunu düşünüyorsunuz?
    - Size kilolu olduğunuzu kim söyledi?
    - Vücut Geliştirme ile uğraşıyormusunuz?

Yaşınız daha 18, ciddi bir kilo fazlalılığınız olmadığı için beslenmenize önem vermelisiniz.

Badem'i unutun :)

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 02:20 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 02:02 ----------

Kilonuz 64 değil 67'miş... Yanlış okumuşum ama yine de fazla değil, evet bu yavaş yavaş kilo aldığınızın sinyali ve frenleme yapmalısınız ama çok ciddi kafaya takılacak bir kilo değil....

7. bossblitz

bossblitz Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    yazini okumadim disari cikmam gerekiyor ama galiba diyaframim büyük ondan göbek büyük :S simdi tamamini okudum ellerine saglik abicim bana herkes cok zayifsin diyor zaten kimse kilolusun demedi ama 75 kilo civarindan bu kiloya indim ve su göbegi yok etmeden sixpackleri görmeden bulk dönemine girmek istemiyorum psikolojik birsey ve herseyin disinda sanirsam kafaya taktigim yer olan göbekte yag degilde diyafram büyüklügü ile ilgili bi sorun olablir oturdugumda cok byük görünüyor ayaklarimi havaya kaldirip mekik cekerken bakiyorum acayip cikiyor ve günde 5 yada 6 kes spor yapiyorum 1gün süper set 1gün düsük seviyeli cardiyo olarak 50 dakika..dedigim gibi diyaframim gercekten büyükse yag ile alakasi yoksa bü göbegin kasmam bukadar ozaman cözümü yoksa tekrardan tesekkür ederim ellerine saglik

Son düzenleme: 26 Şubat 2011
  8. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.522
    Ödül Puanları:
    123
    kilonun boya uygunluğu diye bi durum yoktur, kişinin yağ oranı önemlidir... kimse kimseye boyun şu o zaman şu kiloda olmalısın yada şu kadar kilo vermelisin diyemez kısacası... vücut yapısı diye bahsettiğin şey atletik yapı - balık etli yapı diye komik bi şekilde ayrılmaz... mezomorf - endomorf - ektomorf vardır... bunların ne demek olduğunu forumda arama yaparak öğrenebilirsin...

9. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    hımmm demek sorun göbek'miş :) işte size badem'den uzak durmanız için bir sebep daha...

Göbek sorununuzu tahmin etmiştim çünkü 1.70'e 67 kilo normal sayılır. 1.70'e 77 olsaydınız işte o zaman gerçek anlamda bir kilo sorunundan söz edilebilirdi. (Vücut geliştirme yapmayanlar için...)

Çözüm : Spor, spor, spor... Bütün gün oturmak yok!

10. bossblitz

bossblitz Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    sanirim ben Endomorf`um

11. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Görüşlerinize saygım var, ancak bu belirtiklerinizi bir de beslenme uzmanı doktorlara sorarak görüşlerinizi bizlerle paylaşmanızı öneririm.
    Saygılar...

(5 yıl özel bir hastanede çalıştım, balık etli, atletik yapı tabirini defalarca işin uzmanlarından duydum. Ya onlar atıyor ya da sizin olaya bakışınız çok teknik.)

12. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.522
    Ödül Puanları:
    123
    spor yapan insanların toplandığı bir forum burası... kendinize bi sorun bakalım beslenme uzmanı dediğiniz şahıs ki gerçek ünvan diyetisyen; yazdıkları beslenme programlarında kişinin spor yapmasını dikkate alıyor mu yoksa sadece sedanter (günlük hayatında minimum fiziksel aktivitede bulunan) kişilere mi program oluşturuyor? peki yukarda boyu 1.70 olan ve 60 kg olmalısın dediğin arkadaş, 60 kiloya indiğinde yağ oranı hala sağlıklı bi düzeyde olmazsa (ki şu anki yağ oranını bilmiyoruz) olması gereken kilo miktarını azaltma yoluna mı gideceksin? yoksa bi düşün bakalım kas kütlesini arttırıp yağ kütlesini sabit tutacak bi beslenme ve antrenman programı söz konusu kişiyi daha sağlıklı ve fit bir duruma getirip yağ oranının düşmesini sağlar mı? yada mevcut kas kütlesini koruyup yağ yakımına yönelik bir beslenme antrenman kombinesi mi bu arkadaş için daha uygundur? işte bu soruların cevapları için arkadaşın yağ oranını bilmek gerekir... şu kadar kilo olmalısın diyetisyen de kendini geliştirme yolları arasın yanlıştan dönsün...

Bodysoft bunu beğendi.
  13. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Siz benim yazımı tam olarak okumamışsınız ben arkadaşa bilakis "senin kilo fazlalılığın yok, kilo vermeye neden uğraşıyorsun" dedim. Lütfen yazımı tekrar okuyun...

Görüşlerinize elbette ki katılıyorum.
    Saygılar...

14. bossblitz

bossblitz Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    üstte yazdigim baslikta yaziyor yag oranim %13 cikiyor su elle tutulan tasinabilinir bi makinada spor salonunda var orda %13 cikiyor ama ben inanmiyorum %16 olabilirim en düsük gibime geliyor ama belki mesele diyafram büyüklügüyse dogrudur %13

15. demir00

demir00 Özel Üye

Beğenileri:
    1.316
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Istanbul
    Değerli üyemiz;
    Konu başlığınız tasınmıstır.
    tasınma sebebi ;

* Günlükler bölümüne açtığınız başlık günlük niteliğinde değil soru niteliğindedir.10.07.2011 tarihinde yapılan duyurudan önce günlükler bölümüne açılan soru başlıkları artık doğru bölüme taşınmaktadır. (ayrıca bkz : Forum Kuralları Madde-25)

Lütfen başlık açarken en doğru bölüme açmaya özen gösteriniz ve 1 dakikanızı ayırarak forum kurallarını okuyunuz. Forum kurallarını okumak için buraya tıklayınız

Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla
    BodyForumTR Ekibi

Sayfayı Paylaş