Kalori Acigi - Kas Kaybi Iliskisi, Gunluk Protein Alimi ve Ek Sorular

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Unfazed tarafından 3 Nisan 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Unfazed

Unfazed Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Oncelikle herkese merhabalar. Forumu yaklasik bir haftadir severek takip ediyorum, daha saglikli bilgi alisverisi dilegiyle araniza katildim.

Boyum 1.80 ve kilom suan itibari ile 97. Yag oranim "tahminimce" 20% - 25% arasi bir deger.

Yaklasik iki hafta once, hayatta aktifligin en dusuk noktaya, depresyonun ise en cekilemeyecek noktaya geldigi gun spora ve saglikli bir yasam tarzina sarilmaya karar verdim.

Daha iki hafta olmasina ragmen kendimi cok iyi hissediyor, diyette herhangi bir sikinti yasamiyor ve antremanlari duzenli yapiyorum. Uyandiktan sonra daha kahvalti yapmadan yaklasik 30 dakika kardio yapiyorum. Saat aksam 7 civari da bir gun kardio agirlikli diger gun ise guc/agirlikli olmak uzere rotasyon yaparak her aksam bir antreman yapiyorum. 45dk 1 saat civari.

Iki haftada yaklasik 5 kilo gitmis durumda, elbette atilan odem vs. da hesabin icindedir. Her gun 1500 kalori aliyorum ve bu yaklasik 1000 kalori acigi yaratiyor gunluk.

1- Bu kalori acigi acaba kas kaybina yol acar mi? Ayni anda kilo verilip kas kutlesi kazanilabilecegini savunan cok yazi okudum, sizin fikirlerinizi de almak istiyorum bu konuda eger ayni tecrubeyi yasamis olaniniz varsa.

2- Her gun yaklasik 150 gr protein aliyorum. Bu deger fazla midir? Yaga donusur kilo yapar iddiasi gercek midir? Optimal gunluk protein alimi degeri nedir?

3- Proteinli besinlerin yaninda tukettigim esmer bulgur, bulgur ve kepekli makarna tarzi besinler yerine salata kullanmam sureci nasil etkiler?

4- Iri kemikli bir yapim var, omuzlarim genis, gogus kafesim genetik olarak onde ve genis. Gogus bolgesindeki yaglanma beni en cok rahatsiz eden kisim. Kollarim da vucuda oranla kucuk kaldigini dusunuyorum. Belirli bir sure kol, gogus ve sirta odaklanmak dogru bir karar mi olur?

Beslenme konusunda butce sikintim yok. Eger beslenme konusunda da onerileriniz varsa beklerim.

Cok tesekkurler simdiden.

2. Fırında_Sütlaç

Fırında_Sütlaç Üye

Beğenileri:
    65
    Ödül Puanları:
    38
    yağsız vücut ağırlığın x 2gr protein almalısın,
    günlük harcadığın kalori miktarını hesaplayıp bu kalori miktarından 500 kalorilik bir açık oluşturmalısın. 500 kaloriden fazla oluşturduğun açık örneğin 1000 kalorilik bir açık kas kaybı yaşamana sebep olabilir. Verdiğin kilolar tartı üstünde yüksek rakamlara çıkabilir fakat önemli olan yağdan verebilmektir. 5kg sadece yağ yaksaydınız mesela çok büyük gözle görülür bir fark olurdu fiziksel görünümünüzde.
    bu şekilde ilk 3-4 ay hem yağ yakıp hemde kas kütlesi oluşturabilirsin, bir yerden sonra kas kütlesi kazanımı duracak ve sadece yağ yakarak devam edeceksin, istediğin yağ oranına ulaşınca bu sefer 500 kalorilik bir fazlalık oluşturarak kas kütlesi kazanmaya devam edebilirsin.

3. Unfazed

Unfazed Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Cok tesekkur ederim cevap icin. O zaman diyeti gunde 2000 kaloriye cikarip; ayni tempoda calismaya devam ediyorum.

4. 33serkan33

33serkan33 Üye

Beğenileri:
    128
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    MEMUR
    Yer:
    MERSİN
    1- Bu kalori acigi acaba kas kaybina yol acar mi? Ayni anda kilo verilip kas kutlesi kazanilabilecegini savunan cok yazi okudum, sizin fikirlerinizi de almak istiyorum bu konuda eger ayni tecrubeyi yasamis olaniniz varsa.
    kas beslenmek ister antremanda yıkılan kaslar iyileşmek için dışardan takviye ister ; bu bcaa olur , glutamin olur, whey olur yahut doğal besinler olur. Definasyon döneminde gıdayı eksik aldığımız için bu biraz zordur, burada ki amaç minumum kas kaybı maksimum yağ kaybıdır.Tabi genetiğe göre değişir bu

2- Her gun yaklasik 150 gr protein aliyorum. Bu deger fazla midir? Yaga donusur kilo yapar iddiasi gercek midir? Optimal gunluk protein alimi degeri nedir?
    Eğer antremanını aslan gibi yapıyorsan sıkıntı yok, kaslara gerekli yıkımı sağlıyorsan pek bir sıkıntı olmaz. Örneğin vücut tipine göre ve kas yıkımına göre o gün kaslarının 100gr proteine ihtiyacı var ama sen 150 aldın e tabiki bu yağa dönüşür. Tamamen senin vücudu nasıl yorduğuna bağlı

3- Proteinli besinlerin yaninda tukettigim esmer bulgur, bulgur ve kepekli makarna tarzi besinler yerine salata kullanmam sureci nasil etkiler?
    Definasyon döneminde bile vücudun karbonhidrata ihtiyacı vardır yoksa antremanlarının hakkını veremezsin, güçsüzleşirsin ama ne kadar karb alacağını makro değerlerini hesaplayarak tüketmen lazım

4- Iri kemikli bir yapim var, omuzlarim genis, gogus kafesim genetik olarak onde ve genis. Gogus bolgesindeki yaglanma beni en cok rahatsiz eden kisim. Kollarim da vucuda oranla kucuk kaldigini dusunuyorum. Belirli bir sure kol, gogus ve sirta odaklanmak dogru bir karar mi olur?
    Sen diyetin ve sporun hakkını verdikçe vücudun sana cevap verecektir acele etme. Bu dediklerimi yaptığında vücut 6 ayda sana gülmeye başlar 3 yılda oturur, madem definasyon dönemindesin zaten günde çift ibölge yapacaksın, hergün kol göğüs girmenin bir mantığı yok öyle olsa hergün karın idmanı yapar göbeğimizdeki yağları eritirdik, bölgesel yağ yakımı diye birşey yoktur, bu işi doğal yollardan yapıyorsan displinli bir şekilde sporunu diyetini yap ve sabırlı ol....

Yağ yakımı demek kalp atışı demek metabolizman ne kadar hızlanırsa yağ yakımında o kadar hızlanır, metabolizmayı hızlandıracak yiyecek içeceklere odaklan, antremandan önce L Karnitinde kullanabilirsin yardımcı olacaktır. Yağ yakacam diye sadece kardioya abanma. Vücudunda ne kadar kas varsa metabolizman o kadar hızlanır, şöyle düşün 1200 motor araç ile 2000 motor araç aynı seviyedemi benzin yakar? Ne kadar büyük o kadar enerji harcar, diğer taraftan 1200 motor ile 2000 motorun harcadığı benzin kadar benzin yakayım dersen bu sefer arabayı yakarsın :) anladın sen onu

5. ftck

ftck Üye

Beğenileri:
    172
    Ödül Puanları:
    53
    Kalori alımı artıye geçmeden kütle koyamazsın zaten. Çok ince hesaplarla yağlanmadan bu işi yapmak mümkün ama çok zordur. O yüzden bulk-cut olayı vardır.

Kalori açığı kas kaybına yol açar mı sorusunun cevabı geniştir. Kalori açığı, vücudun yağdan alabileceği miktarın üzerindeyse ve yüksek nabızla kardiyoyaparsan kas kütlesini tutamazsın.

300-400 kalori açık verip sert olmayan kardiyolar yaparsan kayıp engellenebilir. Ama hem sürekli ekside kalayım hem kütlem dursun dersen öyle bir şey mümkün değil.

Sayfayı Paylaş