Kalori açığı veriyorum

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve papichulo tarafından 13 Ocak 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. papichulo

papichulo Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba herkese
    %18 civarı yağ oranım var, haftanın 3 günü ağırlık+kardiyo kalan 2 gün ise kardiyo pilates yapıyorum.Kilomu muhafaza etmek için almam gereken kalori 2600, sağlıklı şekilde ayda 2 kilo yağ yakmak için almam gereken ise 2100, hadi 2000 diyelim.Benim aldığım kalori ise maksimum 1400 kcal günde.Hiç protein açığı vermiyorum, 60 gram civarı karb 30 gram civarı da sağlıklı yağ tüketiyorum, günde 350-400 gram hindi, 7 yumurta, light yoğurt bulgur vs yanına biraz da kuruyemiş tüketiyorum ve supplement olarak bcaa ve bcaa takviyeli whey kullanıyorum.Sorum şu ;
    Ben ne yaptıysam aldığım kalori miktarını yükseltemedim çünkü yükseltmem için karbonhidrat miktarıyla oynamam gerekecek bu da yağ yakımımı yavaşlatacak.Günlük protein açığı vermediğim taktirde, yeteri kadar bcaa takviyesiyle yine de düşük kalori aldığım için kas yıkımı yaşar mıyım ?

ek olarak karbonhidratı yükseltmeden günlük alacağım kalori miktarını yükseltmenin yolunu bilen varsa bilgilendirirse sevinirim.

2. papichulo

papichulo Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    yok mu cevap verebilecek bir allahın kulu

3. Savino89

Savino89 Üye

Beğenileri:
    212
    Ödül Puanları:
    53
    Karbonhidrat olarak yulaf yemen daha iyi olur kalorisi yüksek bir besin belki kuruyemişin yerine tercih edilebilinir .

4. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Neden karbonhidratları bu kadar dışlıyorsun ? Karbonhidrat demek kilo demek değil ki. Sen kalori açığı veriyorsan zaten kilo kaybedersin. Ayrıca proteinin verdiği enerjiye de aldanma. Proteinlerde termojenik etki diye bir olay varmış. (Ben de yeni öğrendim) Yani vücut alınan proteini sindirirken de kalori harcıyor. Yani 1400 almıyorsun aslında sen. Daha da az alıyor olabilirsin.
    Ve bu oldukça düşük bi kalori miktarı. Eğer bu şekilde devam edersen metabolizman yavaşlayacaktır. Sonra su içsem yarıyor diyenlerden olursun.

Karbonhidratı arttır. Yine içine sinmiyorsa, ketojenik diyete bi bak.

Bekci ve Savino89 bunu beğendi.
  5. papichulo

papichulo Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    karbonhidratı düşük tutmamın sebebi yağ yakımını hızlandırmak istemem (karb depolarını boşaltma işi vs) önerileriniz nedir günde kaç gram karb almalıyım kilomun kaç katı olmalı ve de en önemlisi aldığım karbonhidrat miktarı yüksek olursa yağ yakımım yavaşlar mı ?
    Bu arada ketojenik diyette günde max 50 gr alıp haftada bir karb yüklemesi yapıyorduk sanırsam, şu an aldığım karbonhidrat miktarının pek farkı yok bundan
    --- Mesaj birleştirildi, 13 Ocak 2015 ---
    soruyu şöyle açıkça sorayım
    gi düşük, kompleks karbonhidratlar tüketiyorum (tam buğday ekmeği, kepekli makarna veya yulaf) amacım güçlenmek de olsa asıl amacım yağ yakmak, yağ oranımı mümkün olduğunca hızlı bir şekilde %10 lara indirmek.Bahsettiğim karbonhidratlardan günde kaç gram tüketmeliyim (174-70kg) ki yağ yakımım yavaşlamasın veya durmasın.

Son düzenleme: 13 Ocak 2015
  6. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    ketojenik diyette düşük karbonhidrat miktarı olmasından ziyade yüksek yağ oranı ve protein var. sizin yağ alımınız da yetersiz.

Karbonhidratın fazlası yağ olacağı gibi, protein ve yağların da fazlası size kilo aldırır. Yani karbonhidratı kesmenin pek de bi esprisi yok. Zaten düşük kalori alıyormuşsunuz. Bunu sadece karbonhidratlardan bile alsanız kilo verebilirsiniz.
    Bir de şunu hatırlatmakta fayda var: Kas kütleniz sizin metabolizma hızınız üzerinde büyük etkiye sahip. Yani ne kadar kas kütlesi, o kadar fazla yağ yakımı diye düşünebiliriz.
    Bu kadar düşük bir karbonhidratla ağırlık antrenmanı çıkarmanız mümkün değil. Sadece kardiyoyla kilo verirsiniz fakat pek de sağlıklı olmaz. Çelimsizleşirsiniz.
    Bence kas kütlenizi de arttırmaya bakın. Zaten kilonuz sadece 70 :)

papichulo bunu beğendi.
  7. papichulo

papichulo Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkür ederim, pekala yağ yakımını etkilemeyecek şekilde günlük almam gereken karbonhidrat miktarı, kiloma göre oranı basitçe nedir ?

8. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Öncelikle karbonhidrat ile yağ yakımı arasındaki ilişkiyi bir unutun siz :)
    Definasyon diyetlerinde genelde karbonhidrattan kesilir çünkü kalorilerin büyük bölümünü oluştururlar. Ayrıca termojenik etkileri yoktur. Ve kas inşasında olsun, anti katabolik etkide olsun proteinden sonra gelirler. O yüzden ilk önce karbonhidratlar kesilir. Yani yağlandırdıkları için kesilmezler.
    Misal 2500 kalori ile kilosunu koruyan biri, 2500 kalorinin altında beslendiğinde vücudunda yağlanma olmaz. (Antrenman ve sağlıklı beslenme ile desteklediğini varsayarsak)
    Ha karbonhidratlı beslenmişsin, ha proteinli beslenmişsin. Bariz farklar olmaz.
    Kilo başına minimum 2 gr. karbonhidrat alınabilir.

papichulo bunu beğendi.
  9. papichulo

papichulo Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkürler tekrar, bilgilendirici oldu

Sayfayı Paylaş