Kalca genislerken bel kalinlasmasi

Konusu 'Kadınlara Özel - Fitness ve Antrenman' forumundadır ve _fitmay_ tarafından 7 Şubat 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. _fitmay_

_fitmay_ Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Merhaba yazin ölcülerim 92(gögüs) 66 (bel) 94(kalca) ydi boyum 172. Fitnesse basladiktan aylar sonra baktim gögüs 92, bel 70, kalca 98 olmus. Kalcamin genislemesi istedigim bir seydi ancak belimin kalinlasmasi sok etkisi yaratti. squat bel kaslandirir diyorlar programimda sumo squat deadlift vb var kalca büyümesiyle beraber beliminde kalinlasmasi normal bir durum mu?

2. firatozturk

firatozturk Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Yaptığınız deadlift,squat vs birçok kası çalıştıran hareketler elbette karın kaslarınızıda çalıştıracak ve onlarıda geliştirecektir.Şikayetiniz oblik(oblique) kasları.Bunları küçültmek ne yazık ki mümkün değil ancak yağ düşürerek bu görüntüden kurtulabilirsiniz.Karın kaslarınızı devreye sokmadan yapabileceğiniz bacak ve kalça hareketleri öneririm.

Sent from my iPhone using Tapatalk

3. _fitmay_

_fitmay_ Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    2 gün üst 2 gün alt bölge calisiyorum.
    Üst bölge calisirken karin ağırlıklı oluyor programlarim. Bide üstüne deadlift squat vb derken belim kalinlasmıs demek ki.

4. jane

jane Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    11
    obliklerin üzerinde fazla düştüğünüzü tahmin ediyorum. squat zannetmem de deadlift sırt kaslarınızı çalıştırdığı için kalınlaştırmış olabilir. kas kütlenizin artıp artmadığına bakın. eğer kas kütlenizin artışına bağlı olarak bir kalınlaşma olmuşsa içiniz rahat olsun ancak kas kütleniz artmayıp bir kalınlaşma gördüyseniz vücut su tutmuş olabilir. dönemsel kaynaklı bir sıkıntı da olabilir. geçicidir. :)

5. kaldıray

kaldıray Üye

Beğenileri:
    215
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    fotoğraf
    Yer:
    marmaris
    o dumbelleri iki yana sarkıtıp bir sağa bir sola eğilme hareketini hemen bırakın öyle bişi yok fitmes literatüründe tamamen türk ev kadnlarının uydurduğu bişi sadece bel kalınlaştırır.

Demir76 ve diez bunu beğendi.
  6. underworld.

underworld. Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    28
    Iki deadlift ,squatla bel çok kalinlasmaz ( en azından bizim korktuğumuz kadar)

7. kaldıray

kaldıray Üye

Beğenileri:
    215
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    fotoğraf
    Yer:
    marmaris
    yağlanmanızı kotrol edin derim.

8. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    kadınlar özellikle twist denen makineyi çok severler :) ama bel kalınlaştırır..ayrıca kaldıray'ın da dediği gibi yanlara eğilme gibi hareketler risklidir..

kaldıray bunu beğendi.
  9. Enez

Enez Üye

Beğenileri:
    51
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Elazığ
    dumbell side band'ın riskli olduğu konusunda bilgim var ama twist hareketini her kardiyolarımın ardından 20 dakika yapıyorum bel kalınlaştırmasındaki mantığı açıklayabilir misiniz ona göre programımı tekrar gözden geçireceğim

10. Hydraa

Hydraa Üye

Beğenileri:
    149
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Fizyoterapist
    Hareket esnasında sürekli gövdeye rotasyon yaptırdığınız için karın kasları yani oblikler dediğimiz kısım aktif çalışıyor. Tabi bu da hipertrofi sağladığı için bel ölçünüz artacaktır.

diez bunu beğendi.
  11. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    Her ne kadar ağırlık kullanılmadığı için çok fazla oblik hipertrofisi yapmasa da üst vücudu oblikler döndürdüğü için oblikler çalışır..ama kardio sonrası dik durmaktan kasılan merkez kaslarını rahatlatmak için yapılabilir..

12. Güç ve Fitness

Güç ve Fitness Üye

Beğenileri:
    118
    Ödül Puanları:
    43
    Anladığım kadarıyla buradaki beklentiniz bu hareketin bel bölgenizi inceltmesi, 20 dakika yapmak için başka bir sebep göremiyorum. Bölgesel yağ yakımı diye bir şey olmadığı için bu hareketi yapmanız belinizi inceltmez, bu bölgede yağ yakımı sağlamaz, hareket tekrar adedi yüksekliği nedeniyle bu bölgeyi güçlendirmez ya da kaslandırmaz, yapısı gereğiyle kardiyo etkisi de yoktur. Aşağı yukarı tamamen boşa yaptığınızı söyleyebilirim.

13. Hydraa

Hydraa Üye

Beğenileri:
    149
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Fizyoterapist
    Hocam bu yazdıklarınızı çok saçma buldum ve açıkcası size yakıştıramadım. Bu şekilde konuşarak boşa yapıyorsunuz kaslandırmaz güçlendirmez kardiyo etkisi yoktur vs kesin şeyler söylemek ne kadar doğru? Hiç bir iş yapmayan sedanter bir kişi ile programsız bilinçsiz kaba düzen de olsa antrenman yapan bir kişinin seviyesi aynı olabilir mi ? Elbette kaslanırda güçlenirde kardiyovasküler olarak faydasını da görür. Sürekli dile getirilen yok efendim 1 tekrar kuvvet 10 tekrar hipertrofi 20 tekrar endurans çalışması tekrarıdır diye birşeyin kesinliğini konuşamayız. Bunlar iç içe geçmiş olaylardır aynı zamanda da ilerleme kaydedilebilir. Yeri geldiğinde hastalara rehabilitasyon amaçlı 30-40 tekrarlar da uygulanır o zaman bunun bir faydasının olmaması tedavinin geçersiz olması gerekir sizin söylediklerinize göre. Az önce söylediğim tekrar sayıları amaca yönelik optimal çalışma için uygun görülen tekrarlardır. Onu yaparsan bu olmaz şu kadar yapmazsan etki olmaz vs kesin konuşmak çok da mantıklı değil bu konuda.

14. Güç ve Fitness

Güç ve Fitness Üye

Beğenileri:
    118
    Ödül Puanları:
    43
    Bu hareketi 20 dakika yapmak belinizi inceltmez ve bu bölgede yağ yakımı sağlamaz, bu benim iddiam değil, yağ yakma mekanizmasının bölgesel çalışmaması ile ilgili.
    20 dakika boyunca tekrarlayabileceğiniz zorluk seviyesinde bir hareket bölgeyi güçlendirmez ve kaslandırmaz, bu bölge için dayanıklılığı arttırabilir. 20 dakikada bahsettiğimiz rehabilitasyon amaçlı 40 tekrar vb. değil dakikada 10 tane gibi yapsanız bile 200 tekrardan bahsediyoruz. (büyük ihtimalle çok daha fazla) Ayrıca rehabilitasyon amaçlı çalışmada amaç hafif yük ile başlayıp yükü arttırabilmektir, 40 tekrarda kalmak değil, yani bir programa düzenli eklenmez. 200 tekrarın güç ve kasa faydası sıfırdan başlayan biri için belki kısa bir süre için olur, bahsi geçen durumun bu olmadığını düşünüyorum.
    Twist hareketi yavaş ve kontrollü yapılır ki dinamik ters yüklemelerle bel bölgesine zarar gelmesin, o tempoda kardiyovasküler bir faydası da yoktur. Yorumu yazan arkadaş bunu kardiyosundan sonra yaptığını yazmış o yüzden yaptığı tek hareketin twist hareketi olmadığını düşünüyorum. Twist hareketi yaparak aerobik nabız aralığında kalıyorsa bunu beline gereksiz yükler bindirmeden nasıl yaptığını gerçekten merak ederim.
    Güç, kuvvet, hipertrofi ve dayanıklılık iç içe geçmişlerdir doğru ama sadece kesişme noktalarında 20 dakika boyunca 200 tekrarda değil.
    Her hareket iyidir zihniyetine kısmen katılıyorum, bilmemek yüzünden yanlış hareket ile verimsizliğe katılmıyorum. Arkadaşın programına twist hareketi eklemesinin tamamen bilinçli ve farklı bir nedeni varsa tabi ki yapmaya devam edebilir.
    Kesin şeyler yazmakla ilgili şunu eklemek istiyorum, aksine bir kanıt bulana kadar konu benim için kesin, öğrencilerime ve takip edenlere bu şekilde anlatıyor olurum, bilimsel olarak kesin olup olmaması ile ilgili endişeniz tabi ki olabilir, araştırmanızı ve kendiniz için karar vermenizi öneririm. Öte yandan spor ve beslenme matematik ya da fizik gibi bilim dallarına göre çok çok yeni bilimler ve insan vücudu işleyişi de oldukça karmaşık, bu yüzden benzer kesinlik dereceleri yok. Spor ve beslenmeyle ilgili yaklaşık her konuda bir biriyle çelişen bilimsel araştırmalar bulabilirsiniz. Bu yüzden nihai sonuç büyük ölçüde sizin seçim ve kararınıza kalmıştır.

gamzeli06 bunu beğendi.
  15. Hydraa

Hydraa Üye

Beğenileri:
    149
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Fizyoterapist
    Zaman ayırıp uzunca bir metin yazmışsınız ama benim düşüncem yazdıklarımı daha iyi okuyup anlamaya çalışsanız sizin içinde benim içinde daha faydalı olacaktı. Öncelikle bölgesel yağ yakımının olmadığı zaten bilinen bir durum. Kimse burda twist ile belden yağ yakacağının garantisini veremez. Ama sizin yaptığınız şekilde yakamayacağının da garantisini veremez kişilerin fizyolojilerine göre değişecek bir olaydır. Arkadaşın 20 dakika boyunca durmadan belde rotasyonel bir hareket yapabilmesi çok da mantıklı görünmüyor. Tekrar konusuna gelirsek ben sürekli 40 tekrarlı bir plandan bahsettiğimi göremiyorum yazdıklarımda. Sadece belli sayı aralıklarına takılı kalmamak gerekli ve bunu örnekledim size. Bir bölgede 200 tekrar çalışmasının yeni başlayan da dahi belki faydası olur diye söylüyorsunuz ama bu forumda yıllarca split programlarla 6-7 hareket 4 set 10-12 tekrar bir bölgeye çalışan çok insan vardır ve belli bir düzeydede gelişim elde etmişlerdir. Ufak bir hesapla en az 240 tekrara denk geldiğini görebiliriz. Verimliliği tabi ki tartışmaya açıktır ama kesin tabirlerle konuşmak da çok doğru olmuyor şu durumda. Sizin de belirttiğiniz gibi egzersiz bilimi çok uzun geçmişe sahip değil ve üzerinde uğraşılan şey de insan vücudu gibi karmaşık bir yapı. Ama yine de öğrencileriniz ve takipçilerinize aynı şekilde kesin ifadelerle bir şeyler anlatmaya devam edeceğinizi söylüyorsunuz kendi seçiminizdir. Son olarak söylemek istediğim görüşlerine ve birikimine saygı duyduğum bir üyesiniz. Umarım söylemek istediklerimi doğru ifade edebilmişimdir :)

16. kaldıray

kaldıray Üye

Beğenileri:
    215
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    fotoğraf
    Yer:
    marmaris
    oblikler yağlanmaya müsaittir yağdır o biz de lapin gibi atladık hamfendi spor yaparak beini kalın gösterecek adar kas yapmıştır diye hahahaha. salondan çıktıktan sonra mantıcıya kebapçıya gitmemesini tavsiye ederim.

Sayfayı Paylaş