Kahvaltı için bulduğum pratik öğün uygun mu?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Tun4 tarafından 5 Şubat 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. Tun4

Tun4 Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Arkadaşlar merhaba,

haftanın 3 ya da 4 günü çok erken kalkmak zorunda olduğum ve yurtta kaldığım için güzel bir kahvaltı yapma şansım yok(Yumurta vs. yemek)

Bugünlerde şu kahvaltı nasıl olur?

1 ölçek whey + 50-60 gr yulaf ezmesi + 300 ml yağsız süt + bir miktar bal. Süt, bal ve whey i shakerda karıştırıp kaseye ekleyip yulafla yemeyi düşünüyorum. Bundan daha uğraştırıcı bir şey yeme şansım malesef yok. Ne dersiniz bu kahvaltı hakkında?

2. Deliormanlı1

Deliormanlı1 Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Lor peyniride ekliyebilirsin sütü gün içinde böl sabah 100 ml öglen 200 ml

3. pozitronn

pozitronn Üye

Beğenileri:
    1.739
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    inşaat mühendisi
    Yer:
    Adana
    supplementler adı üstünde takviye demektir.yemeğin yerini tutmaz.yani kahvaltı olarak supplement tüketilmez.

Tun4, ZeusS_ ve Cidade de Deus bunu beğendi.
  4. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Sağlıklı olmaz protien tozu ara öğünlerde kullanabilirsin asla öğün yerine kullanmamalısın kullanma klavuzundada yazar.
    Çok erken kaşta kalkıyorsunuz ben 5:30 da kalkıp 6 da kahvaltı yapıyorum hemde iştahsız olsamda kahvaltıyı sakın boşvere getirmeyin.

S- Niçin protein tozu kullanmalıyım ?
    C- Spor yapan birinin yapmayana göre daha fazla protein ve karbonhidrata ihtiyaç duyacağını sizde biliyorsunuzdur. Burada önemli olan nokta şudur : bu daha fazla karbonhidratı özelliklede proteini bir şekilde aldığınızı varsayarsak bunu nasıl aldığınızdır ? Protein oranı yüksek olan gıdalar et,süt yumurta vs.. yüksek protein oranlarıyla beraber yüksek oranda yağ ve kolesterol içerir. Performansını artırmak isteyen bir sporcu, zayıflamak isteyen bir insan yada sağlıklı beslenmek isteyen birisi vücudun ihtiyacı olan temel besin maddelerini en düşük yağ ve kolesterol oranı ile almalıdır. Bu noktada aslında protein tozları yalnızca sporcular için değil, zayıflamak isteyen veya sağlıklı beslenmek isteyen herkes için faydalı olabilir. Fakat çok önemli bir konu vardır ki o da şu : Hiç bir zaman bu tip ürünler sizin asıl öğünlerinizin yerini tutmaz.Dolayısıyla bu tip ürünleri öğün yerine değil, öğün aralarında takviye amaçlı kullanmanız gerekir.

Son düzenleme: 5 Şubat 2012
  5. kng0909

kng0909 Üye

Beğenileri:
    65
    Ödül Puanları:
    38
    işlerimin cok yogun oldugu bı donemde bende boyle yapıyordum dendıgı gıbı ogunun yerını tutmaz ama yınede pratık bır cozum . yanın bı mıktar kuruyemıs ve meyve eklersen daha guzel olur. cebıne koy gıderken ye . bu olay cok sıktıgı ıcın bı sure sonra kahvaltılarımı aksamdan hazırlayıp sabah hızlıca yıyerek devam ettım tadı bıraz kotu ve soguk olsada yıne gıderı oluyor.

6. hellbeat35

hellbeat35 Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    0
    bir sorum var mesela pro gainer da besin değerleri yüksek ve herşey var neden öğünün yerini tutmuyor tam olarak anlamadım ben zaten normal kahvaltı da yapsam ondan daha az besleyici besin alıcam ki kafa_

ZeusS_ bunu beğendi.
  7. CarpeNoctum

CarpeNoctum Üye

Beğenileri:
    1.298
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Zimbabwe
    sabah biraz erken kalkıp babalar gibi yap kahvaltını (yumurta ağrlıklı). Pratik fikirlerini gün içinde meşgul oldugun zmnlar için üretebilrsn

Tun4 bunu beğendi.
  8. hellbeat35

hellbeat35 Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    0
    ya beni,m demek istediğim normalde yazın ben tek öğün falan anca yiyorum çok sıcak oluyor izmir sıkıntıdan abur cubur kola dondurma yiyorum bunun yerine tek öğün + gainer iş görmez mi ?

9. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Sindirim yok çünkü, sindirimi çok hızlı direkt kana geçiyor...

Bu yüzden suplement öğünün yerini tutmaz ;)

10. hellbeat35

hellbeat35 Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    0
    anladım bal tarzı yani zaten öğün yerini tutmasını istemiyorum gün içinde enerji versin aç bırakmasın yeter mesela aquaparklara yiyicek sokamıyoruz 500ml su şişisi doldurup saklayıp soksam mesela 5 saat yüzüyoruz sonuçta karşılar mı işi mi görür mü bunu demek istiyorumthums:

ZeusS_ bunu beğendi.
  11. Tun4

Tun4 Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Öğlen yemek saatine kadar başka bir şekilde protein almam çok zor. Her zaman olması gerektiği gibi beslenme şansı bulamıyoruz malesef.

Supplementlerin destek amaçlı olduğunu hepimiz biliyoruz, evet ana öğünün yerine geçmiyeceğini de biliyoruz, ama supplementlerin asıl bir olayı da zora düştüğümüz zaman pratik çözümler sunması değil mi?

Ben bu öğüne baktığımda sabah ihtiyacım olan protein ve karbonhidratı aldığımı görüyorum. "Ama protein supplementden geliyor öyle iş olmaz"" demek mantıklı mı sizce arkadaşlar? Yumurta yesem daha iyi olcağının da bilincindeyim ama o şansım olmadığını tekrar söylüyorum.

Son düzenleme: 5 Şubat 2012
  12. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Şimdi daha iyi anlaşıldı isteğiniz ;)

Hızlı Kh ile verimli antreman-yüzme vb. yapılmaz...
    Enerji ihtiyacı karşılanmaz!!!
    Tek işe yaradıkları şey eğer hemen harcanmazsa yağlanmaya sebebiyet vermekdir...

Yani antremandan hemen önce bal-şekerli vb. almak yada antreman esnasında enerji içeceği-şekerli içecek almak amtreman verimini arttırmaz, gün içi enerji de sağlamaz size...
    Çünkü hızlı Kh ların enerjisi saman alevi gibidir!

Onun yerine yüzmeden 1-2 saat önce kompleks Kh lar ile "Karbonhidrat yüklemesi" denilen olayı yapın :)
    Ben bir kere ketojenik beslenmemi bozup denedim, gerçekten işe yarıyor ;)

Yani yüzmeden 1-2 saat önce bol miktarda bulgur-patates-tam tahıl ekmeği vb. aklınıza gelen kopleks ve çok zor sindirilen Kh varsa alın :)
    Hiç bir enerji problemi çekmezseniz...

Aslında insülin direnci dediğimiz metabolik bozukluğu tedavi edip, ketojenik beslenmeye geçseniz hiç enerji probleminiz kalmazda....
    Çünkü vücuda enerji krizi yaşatan şey hızlı Kh ların kısır döngüsü; yani insülin direnci!!!

Neyse dediğimi bir deneyin ;)

13. Tun4

Tun4 Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Hocam yanlış konuya oldu sanırım mesaj :)

14. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    :D Başlığı meşgul etmeyin tepkisi gelmiş :D
    "Healbeat" arkadaşımıza yazmıştım o cevabı ;)

Sizin sorunuza cevap olarak diğer arkadaşlarla aynı fikirdeyim, suplement tarzı bir kahvaltı, besin ağırlıklı bir kahvaltının yerini tutmaz...

Sebebini de yazdım daha önce sindirimi çok hızlı, sindirimin uzun sürmesi gerekir :)

15. Tun4

Tun4 Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Haklısın ama sabah kalkınca çabuk sindirilen protein de gerekli sonuçta, ayrıca sütle almam sindirim süresini mutlaka uzatacaktır diye düşünüyorum.

16. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Yok o çok yanlış bir mantık, süt sindirimi uzatmaz sadece zora sokar...
    Süt bağırsak da balçık gibi uzun süre durur ve diğer besinlerin emilimini büyük ölçüde engeller...
    Kendi içinde de laktoz başta olmak üzere bir çok sindirilemeyen unsur vardır...

Sindirim uzun sürmeli derken kompleks gıdalardan bahsediyorum...
    Süt gibi sindirimi felç edenler değil ;)

Tun4 bunu beğendi.
  17. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Tun4 neden kahvaltı yapamıyorsun seni kahvaltıdan alıkoyan nedir?

18. CarpeNoctum

CarpeNoctum Üye

Beğenileri:
    1.298
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Zimbabwe
    Arkadaş yurtta kalıyor sanırım işin kolayına kaçma dertlerinde.Ciddi olarak bu sporla ilgilenen birinin ben bahane üreteceğini zannetmıyorum bir şekilde bulunur yolu beslenemenın tabi maddi sorun dışında ancak tavukla yumurta alamamıyacak kdrda maddi sorun kımsede olcagını znnetmıyorum ki kâr a bile geçebilirsn.

Benım arkadasmda yurtta kalıyor cocuk almıs 1 tane kattle tavuk haslamak ıcın 1 tanede 6lı yumurta haşlama makınası paşalar gibi görüyor işini :) Karboyuda köşedeki pilavcıdan zorda kalınca yulafvar.Yani "Gainere" vericeğin parayla 1 aylık beslenme paran çıkar veya dışarıda yiyeceğin bir öğün yemeğe.Sabah 15 20 dk erken kalk hazırla herşeyini zormu bu kdr.

19. Tun4

Tun4 Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Aslında haklısınız, ancak yurttaki mutfak ortama evdeki kadar rahat değil malesef, bunun bulaşığı vs. de var. Sabah o saatlerinde görevli kadınlar mutfakta çalışıyor, bir şeyler yapıyorlar vsvs. Yani ortam olarak uygun değil, ama bugün yumurta kaynatma makinası alabilceğimi düşündüm. Sabah o şekilde pratik olarak yumurta yiyebilirim.

20. hellbeat35

hellbeat35 Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    0
    bir önerim var nesfit tarzı yada k-fleks tarzı bir şey al yani besleyici az yağlı ve şekersiz içine bal yada pekmez at on numara olur .

Sayfayı Paylaş