Kafein Toleransı'nın çalışma prensibi nasıldır?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve ftck tarafından 3 Aralık 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. ftck

ftck Üye

Beğenileri:
    172
    Ödül Puanları:
    53
    Selam

Arkadaşlar ben kafeinden yüksek verim almak için sadece haftada 3 gün antremanlardan önce alıyorum.

Zamanla kafein toleransı oluyor ve kafein bir süre sonra etkisini kaybediyor.

Kafein yüksek dozda alındığında mı yoksa sürekli alındığında mı bu tolerans oluşuyor?

Yani haftada 3 gün (pazartesi/çarşamba/cuma) 200-250mg alan biri diğer günlerde hiç kafein almazsa tolerans oluşmadan yüksek verim alarak devam edebilir mi?

Yoksa tolerans oluşması sürekli aralıksız alımamı bağlıdır?

2. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Dozdan değil de sürekli kullanıma bağlı diye biliyorum. Senin gibi sadece antreman günleri kullanımda o toleransın oluşması biraz daha uzun sürebilir tahminimce

zeo64 ve ftck bunu beğendi.
  3. ftck

ftck Üye

Beğenileri:
    172
    Ödül Puanları:
    53
    Öyleyse daha iyi hocam. O halde 2 ayda 1 hafta keserim o toleransı hiç oluşturmadan devam ederim.

4. DaiMoNer

DaiMoNer Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    28
    sürekli kahve veya kafeinli ürünler tüketmiyorum fakat uzun süredir başımın belası bir durum var, sade türk kahvesi içsem uykum gelir baya baya bıraksalar uyurum o derece çikolata aynı şekilde en ufak bu tarz şekerli bişiler tüketsem direk uyku moduna geçiyor vücut, Bu konuda bilgisi olan var mı? dahiliye kan vermiştim herşey normal çıkmıştı

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk

5. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    Ben de sadece idmandan önce pzt çrş cuma günleri içiyorum. 400 450 mg aldığım halde tolerans başladı. İçtikten sonra uyku bile uyuyabilirim o derece. Tek yolu 1 2 ay kesmek gibi.

6. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Kafein sinir sistemini uyardığı için aksi bir etki beklenir. 400-500 mg dozlarda alımında uykusuzluk, gerginlik, aksiyete problemi çalışmalarda belirtiliyor. Uykunuzun gelmesini sağlayan farklı bir nedendir. Bir öğünde yüksek miktarda karbonhidrat tüketmek veya basit şeker almak gibi.

7. DaiMoNer

DaiMoNer Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    28
    Yorumunuz için teşekkür ederim, öğünlerim ortalama aynı düzende normalin altında karb tüketiyorum sağlıklı yağlar zeytinyağı ve protein ağırlıklı besleniyorum, şeker desek zaten 0a yakın laktozsuz sütte ki şeker dışında, paketli gıda tüketmiyorum, yıllardır anlamadığım kafayı bunla yiyeceğim bir durum :)

8. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Karbonhidrat tüketiminiz düşük olduğundan hipoglisemiye bağlı halsizlik, uyku hali gibi bir durum oluşuyor olabilir. Ancak bu durum kahve tüketmediğinizde de meydana gelir, eğer gelmiyorsa bununla ilgili değildir :)

9. Rivn

Rivn Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    38
    Kafeinden belli bir süre sonra verim almıyorsanız 2-3 hafta ara vermenizi öneririm, tıpkı L-Carnitine supplementleri gibi. Bu supplementler haftada 3-4 kez kullanılması önerilir ki vücut her gün bunları kullanıp alışmasın diye, sonra etkisi görülmüyor artık alışmış oluyoruz :)

10. DaiMoNer

DaiMoNer Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    28
    6-7ay ara verdim yok millet kahve içer uykusu açılsın sporda enerji versin diye ben uyumak içiyorum resmen uyku ilacı gibi bişi :)

Sayfayı Paylaş