Kafamdaki Soru İşaretleri

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Joseph_Wesley tarafından 7 Ağustos 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Joseph_Wesley

Joseph_Wesley Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Öncelikle merhabalar ailenize yeni katılmış bulunuyorum.
    Son 3 aydır spor yapmaktayım. Tabii ki en baştan anlatmam daha iyi olur. Öncelikle 2018 Ekim ayında sabahları 6'da yeşil çay içip 8km yürüyüş yapıyordum. Bu şekilde haftada 1 kilo verdim. Günde 2 öğün ekmekle yiyordum(başladığımda 90 kiloydum). Normalde 70 kiloda sabittim yesemde çok sıkıntı etmiyordu ama bazı durumlar sonucu aşırı stres, kaygıdan mütevellit çok kısa zamanda çok kilo aldım.
    Daha sonra okuldaki spor salonuna gitmeye başladım.
    Daha çok vücut ağırlığı ile çalışıyorum tabiki de pozisyonuma, duruşuma dikkat ederek deadlift, benchpress de çalışmatayım.
    Kafamda bazı sorular var onları sormak istiyorum.
    1- )Öncelikle ilk başladığım zamanlar akşam yattığımda full body girdiğim için tüm vücutta bir ağrı oluşuyordu bu ağrılar ertesi günün akşamına hafifliyor ve tam 2 günde yok oluyordu. Bu kasın yıkıldığı ve yapıma alındığını mı gösterir ve son bir aydır bu tarz bir ağrı hissetmedim yani kendimi çok zorlamıyor muyum demek oluyor bu?
    3-) Tavsiye ettiğiniz makale yazarları varsa çok yardımcı olur. Tam olarak terminolojiye aşina olmadığımdan makale okusam bile aradığım cevabı bulmuş olmuyorum. TOEFL seviyesinde inglizcem var yabancı makaleleri okumayı çok istiyorum fakat aynı zamanda aradığımı da bulmak beni daha çok motive eder. Mesela kas yapımı yıkımı için kası sürekli zorlamak mı gerekir? Çok ağırlık az tekrar mı yoksa az ağırlık çok tekrar uzun vadede hangisi kas kütlesini arttırır? Gibi kafamda çook fazla soru var ve bunların cevaplarını "spor salonunda YAV ONU BÖYLE YAP EFSO OLUR diyenlerde aramak gibi bir niyetim de yok o yüzden bilimsel bulgularla ilerlemek istiyorum.
    4-) Okul yurdunda kalmamdan mütevellit günde 2 veya 1 öğün yiyebiliyorum o da yemekhaneden çıkan yemek oluyor onu da ekmeksiz yiyorum. Onun dışında hafta sonları tavuk bonfile yapabilme şansım oluyor ve hafta içi 1,2 öğün dışında altınbaşak light var tok tutması ve lifli olmasından mütevellit ondan yiyorum.
    5-) Birde çalışmadan önce mi sonra mı yemek yenmeli. Mesela saat 16.30 da salona giriyorum. Çıktıktan ne kadar süre sonra yemek yemeliyim veyahut salona gitmeden kaç saat önce yemeliyim.
    6-) Tavsiye ettiğiniz makalaler ile konuşan youtube kanalı var mıdır? (türkçe, ingilizce)
    7-) Beslenme konusunda çok fazla iyi olamayacağım şu an öyle bir konumda değilim o sebep ile lütfen kardeşim önce sabah yulafı göm akşam da tavuğu yersin gibi yorumlar lütfen yazmayın yararı yok ve uygulanabilirliği "benim için" mümkün değil, çok anlatmaya gerek yok.
    8 - ) İngilizce olarak bu konuda ki terimleri nereden öğrenebilirim? Atıyorum kas yıkımı ve yapımının terminolojide ki ismi nedir? Bu yolla anahtar kelimeleri daha iyi öğrenip istediğim konuda ki makaleye, araştırmaya ulaşmam çok daha kolay olur diye düşünmekteyim.

Kafamda ki sorular bunlar.
    Herkese iyi antrenmanlar.

2. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Brad Schoenfeld son zamanlarda oldukça iyi incelemelere imza atmış bir araştırmacı. Onun çalışmaları ile başlayabilirsin. Birlikte çalıştığı diğer kişilerde başarılı.

Özellikle beslenme ve supplement konusunda examine.com a bakabilisin. Yapılan çalışmalara ait genel özetler var. Kaynak kısmından ulaşabildiklerini daha ayrıntılı okuyabilirsin

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Joseph_Wesley bunu beğendi.
  3. 33serkan33

33serkan33 Üye

Beğenileri:
    128
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    MEMUR
    Yer:
    MERSİN
    önce yemek düzenini oturtmalısın , sorduğun sorular 2.planda kalıyor

4. Joseph_Wesley

Joseph_Wesley Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    hocam kesinlikle katılıyorum, farkındayım fakat şu an böyle devam etmek durumundayım. Sabahları 3 haşlanmış yumurta biraz zeytin ve lor peynir yiyorum. Öğlen sadece su ile geçiştiriyorum (zaten öğlenleri yemediğimden pek sıkıntı da olmuyor saat 5,6'ya kadar). Akşamları da tavuk bonfile veya pirinç pilavı yiyorum. Tavuk bonfileyi de haftanın 3 günü yiyebiliyorum. Bu çok mu kötü? Şu an bunu yapabilmekteyim.

5. 33serkan33

33serkan33 Üye

Beğenileri:
    128
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    MEMUR
    Yer:
    MERSİN
    çok kötü değilde eksik öğlen yemek yememende büyük bir handikap

Sayfayı Paylaş