Kırmızı etten uzak durmak.

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Kayra91 tarafından 20 Ağustos 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. Kayra91

Kayra91 Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    38
    Sporla sadece sağlık için uğraşacak biri olarak bazı şeylerin istisna olamayacağına inanıyorum. Vegan Strongman gibi. Örnekleri mevcut. Ben vegan değilim.

Zamanında ruh sağlığına karşı taarruzda bulunan biri olarak yemeğe harcadığım para ile övünür, kendimi bu konuda tatmin ederdim. Kırmızı eti yine çok arzulamazdım ama olduğunda da yerdim. 161 kiloya çıkmış biri olarak kendime bazı alanlarda dur deyip, e biraz da iştahın eskisi gibi olmamasının da artısıyla 120'nin altına düşmüş biriyim. Kilolarca yemek yer, litrelerce içecek içerdim. Midem bavul gibiydi. İtiraf edeyim, son zamanlarda 3 litrenin üzerinde içecek içemiyorum. Ha bu diyabet hastası olarak beni yine kötü etkiliyor. 10 litre içtiğim oldu. (Şekerli içecek) Sanırsam ölmediğim için şanslıyım veya kötü bir sonuçla karşılaşmadığım için.

Kırmızı etlerin bütün halinden sadece pirzolayı yiyebiliyordum. Onu da yemiyorum artık. Mesele maddi mesele değil. Yemekten kıstıklarımla Sennheiser HD 800S alacağım. Fiyatına bakabilirsiniz. Elbette ekipman da alacağım. Kırmızı ete baktığımda sadece leş kokusu, korkunç çiğneme hissi ve anormal tadı aklıma geliyor. Millet eti severken etin kendisini sevdiklerini sanıyorlar, bence çoğu böyle ve farkında değil. Yağın yarattığı etkiyi seviyorlar.

Pizza, lahmacun ve türevleri de dahil, kırmızı ete tek bir şey hariç noktayı koydum. Sebzeli yemeklerde kıyma. Her sebzeli yemeği yerim ve ıspanak da dahil her sebzeli yemeği kıymalı yiyebilirim. Sebzeye teşekkür ediyorum. Eskiden meyveyi sevmediğim için yiyemediğimi sanıyordum mesela ama posası nedeniyle olduğunu anladım. Sıkma meyve suyuna benden aşık yoktur. Tabii abartmamak kaydıyla. Posa denilen şey beni öğürtüyor, kimse kusura bakmasın.

Hayatıma çeki düzen vermeye karar verdim. Kendime umutsuz da desem başka çarem yok. Hayatın anlamını troll kişiliğime rağmen bilen biri olarak önemli olanın içsel yıkım yaratmayacak doğruları benimseyip, huzur bulmak olduğuna inanıyorum. Işık hızıyla geçen hayatta kimileri paraya tapar, ben huzur isterim. Bunda bağırsaklar önemli.

2 kutu asitli içecekten fazla asitli içecek içemiyorum. Diyabet hem zararlı, hem de set çekiyor. Diyabetli bir insan nasıl çok fazla içecek içmeye devam edebilir, hayret. Miden izin vermiyor, damağın hiç izin vermiyor. Zift. Kola. Redbull. Asitli şurup.

Kırmızı eti hayatımdan kaldırdım. Kolestrol yuvası olan ve daha da berbat durumda olmuş biri olarak uzun yıllar içinde 124'ün altına düşmemiştim. Yeniden umut edindim. 85 - 90 kg arasına inmek yeterli olur dilerim. Bacakları ince yapılıyım, çalı bacak olursam 90'da sabitlenirim. Takviye alabilirim ama amino asit gibi. Whey istemiyorum.

Kırmızı etin faydası var mı bilmem. Alkolün kalbe iyi gelmesi gibi bir şey benim gözümde. İnsanoğlunun yapısı nedeniyle tarih boyu böyleydik gibi örnekler verilebilir. Bence ben bile kırmızı et kadar kolestrol vesaire içeremem. Elbette benim de yapım aynı ama örnek vereyim dedim.

Beyaz ete ve deniz ürünlerine bayılırım. Bunu da belirteyim. Biyografi tarzında oldu ama beğenen çıkar diye umuyorum.

2. 33serkan33

33serkan33 Üye

Beğenileri:
    128
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    MEMUR
    Yer:
    MERSİN
    ön yargıların olduğunu düşünüyorum....

3. suzerain1

suzerain1 Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    İstanbul
    Bence bilinçaltında bunlardan soğuyarak uzak durup sağlıklı olacağına inanıyorsun. Kırmızı et insan sağlığı için çok önemli.

4. 33serkan33

33serkan33 Üye

Beğenileri:
    128
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    MEMUR
    Yer:
    MERSİN
    Desene atalarımız okla geyik avlar avlar yerlermiş başka yiyecekmi varmış onzamanlarda, hepside Aslan gibi savaşçıymış, şimdi şimdi çıktı böyle entel dantel yok kırmızı et sakıncalı falan

suzerain1 bunu beğendi.
  5. -hitman-

-hitman- Üye

Beğenileri:
    320
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İzmir
    Kırmızı et aynı zamanda kültür meselesidir. Bilhassa Türkler etin her türlüsüne bayılır. Yani Kırmızı etin %100 zararlığı olduğu kanıtlansa bile Türkler kırmızı et yemeye devam eder. Ne zaman idmandan önce ve sonra kırımız et yesem kendimi çok zinde ve güçlü hissediyorum.

OKR bunu beğendi.
  6. Punisher4235

Punisher4235 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Netflixde sağlık komplosu diye bir belgesel var izlemenizi öneririm. Dünya sağlık Örgütü (WHO) etle sigarayı kanserojen olarak aynı kategoriye koyuyor . Masum bir şey değil yani ama mecburuz ne yapalım , sigara içen biri nasıl sigarayı bırakma konusunda isteksizse biz de öyleyiz. Ayrıca bahsettiğim sadece kırmızı et değil , beyaz et de insanoğlu için zararlı hatta ve hatta günlük 1 yumurta yemenin zararının 4 sigara içmeye bedel olduğu söyleniyor. ( Vegan ya da vejetaryen değilim , eti de sıklıkla tüketirim , sadece bilginiz olması açısından yazdım bunları )

7. suzerain1

suzerain1 Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    İstanbul
    katılıyorum :)

8. 33serkan33

33serkan33 Üye

Beğenileri:
    128
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    MEMUR
    Yer:
    MERSİN
    Sıkıntı kırmızı ette değil hareketsiz yaşayan bizlerde

9. igormami

igormami Üye

Beğenileri:
    250
    Ödül Puanları:
    73
    zaten fümeleme olmadıkça, fazla tüketilmedikçe zararı yok. ona bakacak olursak suyu çok içersen de su zehirlenmesiyle karşılaşırsın.

Sayfayı Paylaş