Kıl kas gelişimini engeller mi?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve tolga93 tarafından 19 Temmuz 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
 1. tolga93
  Offline

  tolga93 Üye

  Katılım:
  22 Eylül 2012
  Mesajlar:
  43
  Beğenileri:
  8
  Ödül Puanları:
  18
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  istanbul
  Yeni başlayan pek çok vücut geliştirme sporcusu arkadaşlarımızın kafasına takıldığını düşündüğüm bir konuyla ilgili alıntı yaparak bilgi vermek ve bu durumla ilgili daha fazla bilgi kirliliği ve hurafenin olmamasını istedim. Konuyu yanlış yere açtıysam taşınmasını ve yönetici arkadaşlar tarafından sabitlenmesni rica ediyorum. Tüm vücut geliştirme sporcusu arkadaşlarıma sağlıklı çalışmalar dilerim. Ayrıca tüm bodyforumtr üyelerinin bayramı mübarek olsun

  AÇIKLAMA-1

  Şehir hurafelerinden bir tanesini dahaKıl kas gelişimini engeller mi? hemen bertaraf edelim. Cevabını hemen veriyorum, devamını okuma zahmetine girmeyenler için, kıl kas gelişimini engellemez.

  Nerden çıkmış bu mesnetsiz fikir? Düz mantık kuran bir aklıselim, demiş ki; “Kaslar proteinle beslenir, e kıllarda proteinle beslenir, o zaman kıllar kaslarımızı geliştirecek proteini emebilir. Hmmm demek ki kıl kas gelişimini engeller, zaten bütün şampiyon bodycilerde kıllarını alıyor. Tamam, karar verildi, kıl kas gelişimini engeller.” İşte bu düz mantıktan çıkmış bu şehir efsanesi. Şimdi bu konu hakkında biraz düşünelim.

  Protein vücudumuzun yapı taşıdır ve bütün dokularımızda bulunmaktadır. Vücudumuzda bulunan ve kullanılan proteinin %45’ı kaslarımızda, %55’ı ise vücudumuzun diğer yerlerinde bulunmaktadır. Kılın oluşumunu sağlayan amino asitler bu döngü içinde ihmal edilebilecek kadar azdır. Bunun yanında kıllar sadeceamino asitlerden değil vitamin ve minerallerden de bir miktar kullanmaktadırlar ve buda ihmal edilebilir düzeydedir.

  Vücudumuzdaki kılların kas gelişimine etkisinden bahsederken, çoğu kişi saçlarımızın ve sakallarımızın da aynı şeyleri yaptığını düşünmemektedir. Saçlarımız ve sakallarımız, vücudumuzda bulunan diğer bütün kıllardan çok daha sık ve gürdür. Saç ve sakallar, diğer kılların neredeyse 8-10 katı kadar sayıdadır. Bu kılların alınması ile fayda sağlamayı düşünen kişiler, saç ve sakallarında aynı mantıkla alınması gerektiğini düşünmüşlerdir sanırım. Alınması bile bu düşünceye göre çözüm değildir, tekrar çıkacaktır ve büyümek için daha çok harcayacaktır.

  Kılların yapısı incelendiğinde, deri altı yağ tabakasında bulunduğu ve kaslar ile hiçbir şekilde alakası olmadığı görülmektedir. Kaslar ve kılların bulunduğu yer tamamen farklıdır.

  Neden sporcular veya vücut geliştirmeciler kıllarını almaktadır? Estetik kaygısından ve ayrıntılı görüntüyü kapatmaması için olabilir mi? Kıllar kasların ayrıntılı görüntüsünü önde oluşturduğu perde etkisiyle kapatır ve bu yüzden çoğu sporcu estetik görüntüyü arttırmak için kıllarını alırlar. Yüzücüler için durum farklıdır, sürtünme kuvveti ve klor etkisi vs. vs.

  Bunun yanında çıkarım yapılan bodybuilderların her daim kılsız tüysüz olduğunu düşünmek doğru değildir, yarışma vs gibi durumlarda görseli yükseltmek amacıyla kıllarını almaktadırlar.

  Siz kıllarınız alsanız da almasanız da doğru antrenman ve beslenme ile kaslarınız gelişmeye devam edecektir. Sonuç olarak kılların kas gelişimini etkilediğine dair bilimsel bir çalışma yoktur. Bunun yanında gördüğümüz birsürü insanın kaslarının gelişmesine de mani olmamıştır. Bundan dolayı bu tip basit konuları bırakıp antrenmanlarınıza ve beslenmenize özen göstermelisiniz.
  Kaynak: http://****** sitesinden Umut Varol yazısından alıntıdır.

  AÇIKLAMA-2

  Vücudumuzdaki Kıllar Kas Gelişimini Etkiler Mi?

  Spor merkezlerinde ve internet ortamında bizlere en çok sorulan sorulardan bir tanesi; "VücudumuzdakiKıllar Kas Gelişimini Etkiler Mi?" sorusu olmaktadır. Spor yapmaya yeni başlayan veya bir süredir düzenli bir antrenman programı uygulayan çoğu kişi bu sorunun cevabını merak etmektedirler. Spor Partnerim ekibi olarak, Vücut Geliştirme ve Fitness alanına yıllarını vermiş olan hem yarışmacı hemde Vücut Geliştirme Milli Takım Antrenörü Volkan Ersöz'e bu sorumuzu yönelttik. Ersöz, aynı zamanda Ankara'da bulunan Most Life Club'ın Spor Müdürlüğü görevini yapmaktadır. Ersöz bize konu ile ilgili şunları söyledi...

  "Vücut geliştirenler, fitness sporcuları, yüzücüler, atletler, bisikletciler ve daha bir çok branştaki spocular, estetik açıdan ya da performanslarını artırmak için, vücutlarındaki kılları alırlar veya keserler. Dışardan bakan birisi de, kaslı vücutta kıl olmaz, kıl kas gelişimini olumsuz etkiler gibi yanlış bilgilere kapılabilir.

  Kılların yapısına göz attığımızda, altında bir yağ tabakası olduğunu ve kaslarla hiç bir alakalı durum olmadığını görürüz. Bisikletcinin, atletin ya da yüzücünün kıllarını kesme nedeni, sürtünmeyi azaltıp, hızını artırmak içindir. Vücut geliştirme ve fitness sporcuları ise; görsel kaliteyi yükseltmek için bu işlemi yaparlar. Yoksa bu sporcular kılsız bir vücuda sahip değillerdir.  Kılların proteinleri kullanma oranı ise yok kadar azdır. Kılların vitamin ve mineral kullanımı daha yüksektir. Saç ve sakaldaki oran vücudumuza göre çok daha yüksektir. Kıllar kas gelişimini olumlu ve ya olumsuz etkilemez..."

  Kaynak: http://www.sporpartnerim.com sitesinden Volkan Ersöz'ün yazısından alıntıdır.
   

Sayfayı Paylaş