Jeet Kune Do

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Deli333 tarafından 23 Mart 2006 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. Kahraman Türk

Kahraman Türk Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Ankara
    şunuda belirteyim dünyanın en ağır antremanlarını yapanlar sat ve sas komandoları olarka belirlenmiş. doktorlar onların yaptıkları antremanların artık insanüstü olduğunu ve dünyanın en zorlu antremanları olduğunu belirtmişler ve bruce lee onların antremanlarını geçmiş daha zorlu antremanlar yapmıştır. onun yenilmez olması antremanları ve hocasına bağlıydı.

2. Deli333

Deli333 Yeni Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    0
    evet o vücuduna göre aşırı kilolar kaldırıyormuş. tam olarak bılemıyorum ama sakatlamıs kendını bır kaç kez.

3. Kahraman Türk

Kahraman Türk Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Ankara
    ilk kez bi komaya girmişti. orada tiriyorken 5 kişi filan bile kollarını zaptedememişti. ayrıca thai chi gücünü uygulayabilen nadir insanlardandır. onun için aşıır dayanıklılık konsantrasyon gerektiren hareketleri vardı aşırı zorladı kendini dediğin gibi.

4. Deli333

Deli333 Yeni Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    0
    ankara da gidicek bir yer varmı bildiğin? fiyatları ne kadardır. bilgisi olan varmı bu konuda.

5. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Kahraman Türk, Bruce Lee büyük adamdı, bende severim saygı duyarım kendisine ama adamı peygamber yapmıssın resmen.
    Yok 5 kisi tutamadı falan filan, bunlar isin efsane boyutu, koca yusuf ölmeden önce pence gibi elleriyle can havliyle demir parmaklıklara tutundu, onları kağıt gibi parçaladı gibi birşey oldu seni yazdıkların :D

Saka bir yana, ölüm sebebi, benim bildigim aldigi uyaricilardan kaynaklanan dehidrasyon, yani Muhammet Benaziza'ninkini andiriyor ölümü, Benaziza idrar söktürücülerin yarattığı susuzluğun verdiği kalp krizi ile öldü, Bruce Lee ise ectasy ölümlerini andıran uyarıcılara dayalı susuzluktan kaynaklanan koma sonucu öldü.
    Öldüğünde sadece 58 kiloydu, boyu ise 1.71'di...

6. KaRaTe

KaRaTe Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    0
    Yazdığım yazıları daha bir dikkatle okumalısınız...

Araştırdık inceledik dediğiniz yazıların hepsi Bruce lee hayranları tarafından yazılmış yazılardır..

Size uzakdoğu sporlarının tarihi 3000-5000 yıl eskiye dayanır diyorum görmemezden geliyorsunuz....

Jet li-ve Jackie Chan filmlerindeki akıl ve estetikten yoksundur diyorum onuda görmemezden geliyorsunuz...

Evet Bruce lee oldukça kuvvetli idi bunuda yazımda açıkça belirttim ...Çalıştıktan sonra hepinizin bildiği bir olay..Günde 8-10 saat çalışırmış falan filan lafları fasa fiso..

Bunu yazarken yazdığınız yerin bir body forumu olduğunu hatırlayın...Çalışma derken kitap okuma yazı yazmayı ve uygulamayıda içine alan çalışmayı kastediyorsanız anlarım...Ancak günde 8 saat antremanı yapması mümkün değil....

Resimlerdede yazı yazma uygulama ve kitap okuma çalışmaları verilmektedir...yani önce çalışmalar yapmakta sonrada bu çalışmaları not etmekte okuyup araştırmakta ve okuduklarını uygulamaktadır..bunun 8 saatlik bir çalışma olmasıda elbette normaldir.

18 yılımı verdiğim bu uzakdoğu sporlarında sanıyormusunuz ben Bruce lee yi hiç araştırmadım..hiç filmlerini izlemedim..??

Chuck Norris olayına gelince....Amerika parayı verenin düdüğü çaldığı bir ülkedir..Amerika kıtası içerisinde çeşitli adlarla pek çok federasyon vardır...Amerika içerisinde tanınmış meşhur olmuş dövüşçüler yine Amerika içerisinde şampiyon olmuş kişilerdir....Dünya şampiyonu olduğu söylenen Chuck Norris Amerika içerisinde düzenlenen müsabakalarda dünya şampiyonu olmuştur...

Nitekim 600 milyonluk amerika ile 70 milyonluk Türkiyeyi karşılaştırdığımızda Türkiyeninde üyesi olduğu WKF organizasyonunda 1 tane bile amerikalı şampiyon yoktur..oysa bizim Haldun Alagaş ımız 5 kere Dünya şampiyonu olmuştur..Yıldız Aras ımız 4 kere dünya 8-10 defada avrupa şampiyonu olmuştur...Yani Dünya şampiyonu vb diye nitelediğiniz kişiler sadece kendi ülkelerinde aldıkları ünvanla şampiyondurlar.

Örneğin..Rockn Roll un kral ı Elvis Presley in 7.Dan karateci olduğunu biliyormusunuz?Konserlerde sağa sola tekmeler atardı..Amerikan Karate hocası Ed Parker ona 7.Dan diploması vermiştir...Elvis in sahnede giydiği elbiseler Karate elbiselerine benzemektedir bu yüzden..... :)

Chuck Norrisin eski hali ile yeni haline bakarsanız eski halinin esnek olmadığını görürsünüz şu anda 65 yaşını geçen Norris oldukça esnektir...sebebi ise Van damme den esneklik dersleri almış olmasıdır....Van damme meşhur olmadan evvel Chuck Norrisle çalışmalar yapmış ona özel stretching (Esneklik)Dersleri vermiştir.

35 yıl evvel ölmüş bir Film artistini tartışmaktansa filmlerini önünüze alıp diğer filmlerle karşılaştırmanızı tavsiye ederim...

Bruce lee in ölmeden bir kaç yıl evvel çıkardığı kendine özgü stili olan Jeet Kune Do yu Dünyada sadece Amerika da uyguladığını...söylemiştim..Üstelikte bu çalışmaları çok az bir süre çok az bir talebe kitlesine gösterdiğini de söylemiştim....Buna ilaveten benim hocalık yapmak için 10 yıl eğitim aldığımıda ilave etmiştim...

Şimdi size soruyorum JKD öğrettiğini iddia edenlerin kaçı Bruce lee den ders almıştır?Kaçı bizzat amerikaya gitmiştir?Ve kaç sene?Bu stilin eğitimini almışlardır...

JKD Baş parmağı buruna bastırıp günümüz kroları gibi sümkürmekten ibaret değildir...Bruce lee yi taklit etmekte değildir...Katası varmı?Temel tekniği varmı?Bana bunlardan bilgi verin...Sağdan soldan birbirinin yazdığını kopyala yapıştır yapan hayranların uydurmalarını es geçin...

Bana gelince Ben 18 yıldan beri aktif olarak Karate çalışıyorum..aynı zamanda 1.dan Taekwondocuyum..15 yıl taekwondo çalıştım...Televizyonlarda izlediğiniz K1.in şampiyonu Serkan yılmaz ile antremanlar yaptım yani kickbox çalıştım...Aikido çalıştım..Yani profesyonelliğin icabı olarak bu işe gırtlağıma kadar değil saçımın ucuna kadar girdim..bana sağdan soldan okuduklarınızla ahkam kesmektense bilginizle ve tecrübenizle ahkam kesin...

7. Kahraman Türk

Kahraman Türk Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Ankara
    ya kimse zaten senin tekniğine veya başka bişeyine laf söylemedi tamam gayet güzel iyi bi karatecisin 1. dan taekwondo cusun.bende siyah kuşağa kadar taekwondo yaptım biraz kun fu yaptım ayrıca kick box yapıyorum .benim konuştuğum şeyler bu konular değil sen diyosunki jakie chanle kıyasla jackie chan filmlerinde hızlı çekim kullanan ayrıca yapacağı hareketleri çekim öncesinde sürekli tekrarlayan ayarlayan bi adam :) . bruce lee nin yaptığı tekniklerin o attığı hızlı yumruk ve tekmelerin çoğu duaçlamadır. arkadaşları da anlatmaktadır o bi işe giriştiğinde öyle bi konsantre olurdu ki bazen film çekimleirnde gerçekten vurduğu olurdu. ayrıca kimseyi duymazdı sadece odaklandığı işte kalırdı. jackie chanle kıysalaman yanlış çünkü o bi showman yani filmlerine dikkatli bakın herşeyi ayarlıyor ayrıca hızlı çekim var. gerçekte bu kadar hızlı bi adam değil. bruce o attığı hızlı ve sert tekmeleri hızlı çekim olmadan duaçlama atıyor. bakın zaten size 2 tane link verdim videolarının olduğu onları bi tekrar izleyin isterseniz oradaki antremanlar kamera çekimleri gerçektir. 1-2 tanede filmlerden çekim vardır.
    http://www.metacafe.com/watch/23745/bruce_lee_training/
    http://www.metacafe.com/watch/23744/bruce_lee_lost_interview/
    kimse lee kadar iyi dövüşememiştir kimse lee yle yaptığı düelloyu kazanamamıştır. linkleri bidaha attım güncellenmiş olur hem. bi kez daha bakın.

8. Deli333

Deli333 Yeni Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    0
    Katası varmı?Temel tekniği varmı?Bana bunlardan bilgi verin...

wing shun ve kung fu temel tekniği. karate ve aikido çok sınırlı hareket içeren dövüş sanatları. wing shun boru değil, araştırmamışsınki temeli yok diyorsun.

9. Deli333

Deli333 Yeni Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    0
    ayrıca şu an bulamadım. içerdiği dövüş stillerinin hangi dallardan olduğu yazıyordu.

yerde dövüş - thai box

yumruklar - hede hödö box vs gibi.

dökümanı bulursam gönderirim.

10. Deli333

Deli333 Yeni Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    0
    jeet kune do'nun kullandığı tekniklerin kökenleri:

tekmeler: thai-box, savate, kali, karate

yumruklar: boks, wing chun, thai-box, kali

saldırı durdurma: wing chun, thai-box, kali, silat, ju jutsu

yerde mücadele: güreş, judo, sambo, ju jutsu, brezilya jiu-jutsu'su, kali, silat

asıl adı jun fan (bruce lee) jeet kune do (the way of the intercepting fist) dir.

si-gung bruce lee tarafından bircok dovus sanatı incelenerek onemli noktalarını almıs gereksiz gorselligi reddetmistir. kalıpları reddetmektir jfjkd(-ki brucelee nin filmlerinde sarı esofman giymesinin anlamı budur.

dusmanları geleneksel kıyafetler giyerken bruce sade we seviyesini belirtmeyen birsey giyer jeet kune do'nun temelinde kusak we dan yoktur rakibi yenmek yada yenilmek wardır gerisi onemsizdir) .

karsımdaki bunu yaparsa bende bunu yaparım o bunu yaparsa bende boyle karsılık veririm demez.

boyle kalıplar dovusu karmasıklastırır jkd ise basitligi savunur. mesafelere inanmaz.her mesafede olumcul olmayı amaclar.

genel olarak wing tsun uzantısıdır ama icinde eskrim, boxgibi sporlari ve judo,aikido, le savate ve muay thai gibi sanatlari bulmak mumkundur.

abi bakın açık ve net yazıyor, ve görülüyor. Aikido karate yap daha mantıklı diyorsun, koyu yerleri oku karate lütfen.

11. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    deli bu spora baslamak icin kimseyi ikna etmene gerek yok eger sen bu sporu yapmayi arzu ediyorsan git basla kardesim... ;)

12. Kahraman Türk

Kahraman Türk Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Ankara
    katılıyorum dostum sana jeet kune do nun amacı budur. bruce sadeliği sever geleneksel bi çin kıyafeti vardır çoğunlukla onu giyer. jkd bi manada stilsiz stil dir. yani kalıplaşmış değildir.

13. Deli333

Deli333 Yeni Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    0
    haklısın saydam. para durumumu ayarlıyım gıdıcem bir yer bulup. ama karateci birisinin bu kadar kötülemesi garibime gitti.

14. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Ben bir dövüş sporunu, performans/harcanan zaman olarak ele alırım. Dışarıdan ne kadar estetik göründüğü, dövüşülürken nasıl sesler çıkartıldığı, felsefesi olup olmadığı, o dövüş tekniğinin ustalarının ne kadar büyük adamlar olduğu açıkçası pek umrumda olmaz. Bu açıdan bakarsak bence açık ara en iyi dövüş sporu Muay Thai (Thai-Box) olur. Bu sporu yapanlar hem mükemmel fizik kondisyonuna kavuşurlar hem de eğer biraz da yetenek ve kapasite varsa ölüm makinesine dövüşürler. Herhangi bir durumda en çok işe yarayacak spor budur. K-1 maçlarını izliyormusunuz bilmiyorum ama müsabakaları götürenler her zaman thaiboksçular veya kickboksçular oluyor, Karateciler veya Tekvandocular dayak yiyorlar. Judo ve Aikidocular zaten oralara çıkamazlar bile.
    Bence Bruce Lee, 10-15 yıl thaibox yapmış sağlam bir dövüşçüyle karşılaşsa, hayatının sopasını yerdi.
    Ayrıca neden kimse güreşe ilgi göstermiyor onu da bilemiyorum ama bence güreş de mükemmel bir spor, yapmadım ama fırsat bulup yapmak istiyorum.
    Benim tavsiyem bu tip sporlarda, çekici isimler, felsefeler vs. fasafisolara kanmayıp etkili olanı yapmaktır, etkili olan da Thaibokstur.

15. Deli333

Deli333 Yeni Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    0
    jeet kune do daha geniş bir dal bence zaten thai box tan çok yararlanıyor.

tekmeler: thai-box, savate, kali, karate

yumruklar: boks, wing chun, thai-box, kali

saldırı durdurma: wing chun, thai-box, kali, silat, ju jutsu

yerde mücadele: güreş, judo, sambo, ju jutsu, brezilya jiu-jutsu'su, kali, silat

16. Deli333

Deli333 Yeni Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    0
    ama yinede haklısın thai box ta gerçekten çok iyi. mantıklı tavsiyelerin var.

17. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Benim sana tavsiyem

tekmeler: thai-box

yumruklar: boks(aynı thai-box ile)

saldırı durdurma: thai-box yapan adamın saldırı durdurmasına pek gerek olmaz :evil:

yerde mücadele: güreş, brezilya jiu-jutsu'su

Evet dostum seçim sana kalmış ama ben birkaçı dışında hepsinden azar azar yaptım burada saydığımız sporların. Thai-Box'un sonuna kadar arkasındayım ve eğer iyi bir hoca ve ortam bulursan bu sporu yaparken gerçekten çok eğlenirsin ve gelişirsin.

18. Kahraman Türk

Kahraman Türk Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Ankara
    dostum doğrusunuz haklısınız ben kick box un yanında muay thai eğitimide görmüştüm. muay thai tam bi ölüm dövüşü bence ve çok seviyorum. bi konuya katılmıyorum 10-15 senelik bi muay thai cı bruce lee yi dövemez çünkü bruce un yaptığı antremanlar çok ağır bi muay thai cıdan bile ağır. bruce çok hızlı ve çok güçlü. valla bişey söyleyecem aslında ne deseniz haklısınız ben bruce lee çok seviyorum o yüzden biraz üste koyuyorum ve koruyorum. :D :D :D

19. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Haklı olabilirsin ama K-1 de dövüşenlerden mesela Jerome LeBanner, Mirko Cro Cop veya Remy Bonjasky gibi bir adam Bruce Lee'nin tüm kemiklerini kırardı. Gerçi arada baya kg. farkı var, Bruce baba da 90-100 kg. olsa baya sağlam olurdu ama o da yavaş olurdu.

20. Kahraman Türk

Kahraman Türk Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Ankara
    haklı olablirsin. bu arada ufc (ultimate fighting championaship)diye bişey var serbest dövüş. eldiven takmadan filan bildiğin sokak dövüşü gibi dövüşüyorlar hakemler,doktorlar,seyirciler filan var resmi bişey yani. dövüşçülerin içinde kick box çusuda var muay thai cısıda var karateciside var her daldan dövüşen adamlar var. biraz vahşi bişey ama seyretmesi çok zevkli :D

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş