Jeet Kune Do

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Deli333 tarafından 23 Mart 2006 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. Deli333

Deli333 Yeni Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    0
    aslında dövüş sporlarına pek ilgim yok ama şu sıralar body ı bırakmayı düşündüğüm için herhangi bir sporla ilgilenmek istiyorum. şu an için en çok ilgimi çeken bu :) Ankarada varmıdır gidebileceğim bir salon? ankaradan karateci arkadaşlarımız vardı forumda. onlar biliyor olabilir diye düşündüm. yada bazı salonlarda hem body hemde başka bir spor dalı olabiliyor. Ankarada bildiğiniz jeet kune do öğreten bir yer varmı ?

2. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Buruce Li'nin sporu o, buruce li'nin (Bruce Lee'ye böyle hitap eden nice yurdum insanı var :D
    Yalnız o cok fazla hız odaklı bir spor, bodyden sonra cok fazla kilo vermek moralini bozmaz mı?
    Kick Boks cok sert, Tekvando bence daha pratik.
    Hem islevsel bir spor, hem esneklik hemde oldukca güc kazandıran bir spor.
    Aikido ise, insana hatırı sayılır bir kondüsyon ve mide kası kazandırıyor.
    Aklında bulunsun.

3. Deli333

Deli333 Yeni Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    0
    Kick Boks,tekvando,aikido hiç hoşlanmıyorum hatta nefret edıyorum desem yeridir. denemek istiyorum en azından inşallah gidicek bir yer bulabılırım :D

4. Astor

Astor Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    ekşisözlüke bi bak istersen.
    bana pek akılcı bi teknikl gibi görünmedi zira Bruce lee filmlerinde atraksiyon olsun diye uydurmuş bence :)
    bide şöyle bir quote yapim : (baya hoş .. )
    "water is the softest substance in the nature yet it can penetrate the hardest rock... when you put water into glass it becomes the glass when you put it into teapot it becomes the teapot. one cannot punch or kick the water, be water my friend be water"
    kim sölemiş bilmiyorum.Bruce lee olabilir

5. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    delı 333,

Hoslanmadıklarını ve benzerlerını cıkınca pek bı sey kalmıyor.Belkıde Shotokan Karate yapmalısın, varmıdır oralarda bılmem.
    Bol bol kata cızersın

6. Deli333

Deli333 Yeni Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    0
    BAŞLICA ÖZELLİKLERİ

1. Do sanatlarının sembolü addedilen Bruce Lee’nin çıkardığı bir sistemdir.

2. Dünyada sokak döğüşü için özellikle oluşturulmuş tek spor dalıdır.

3. Dünyada hem kalabalık döğüşü, hem de aletli döğüşü içeren tek savunma sanatıdır.

4. Bütün kapsamlı ekolleri kapsayan tek Do sanatıdır.

5. Do sanatçısını en pratik yoldan ustalığa ve stil kuruculuğuna taşıyan tek döğüş sanatıdır.

6. Kendini kabul ettirmiş olan dünyanın en yeni döğüş sporudur.

7. En modern egzersiz çalışmalarını içeren modernize edilmiş tek savunma sanatıdır.

8. Kendine özgü çığlığa sahip tek savunma sporudur.

9. Her spor okulu akademi olarak açılan tek akademik ve uluslar arası döğüş sistemidir.

10. Dünyada ders ve seminerleri en pahalı döğüş sistemidir.vs.

wing shun, kung fu ve bir çok sporun birleşimi bu. yani karma birşey. diğerlerinden etkili olduğuna inanıyorum.

http://www.turkdosport.com/makaledetayana.asp?id=290&islem=oku

bu siteden alıntı yaptım bakmak isterseniz.

7. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Bruce Lee'nin sözü tabii,

İngilizce bilmeyen arkadaslar icin;

" Su doğadakı en yumusak maddedir, ama en sert kayayı bile oyabilir.
    Suyu bardağa koyduğunuzda bardağın, caydanlığa koydugunuzda caydanlığın şeklini alır. Kimse suya yumruk ya da tekme atamaz, su ol dostum, su ol..."

Bu arada jeet kune do hakkındaki açıklaman cok talihsiz bir aciklama, ama dusunce özgürlüğü var elbette, isteyen istediğini düşünür.
    Ancak Bruce Lee 30 üzerinde dövüş bransını incelemis, doğu ve batı dövüş disiplinlerini akıcı bir bicimde sentezlemiş bir insan.
    Tekniği tırı vırı olmadığı icin, akıl almaz bir akıcılığı olduğu ve üstün bir akla dayandığı için o hala bir efsane...

8. KaRaTe

KaRaTe Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    0
    Salla kardeşim jeet kune do yu....1970 li yıllarda Amerikan film piyasasına çıkan bruce lee hollywood a girdikten sonra haklı olarak Holyywood tarafından çok şişirildi...

Birde şu açıdan bakın ...Binlerce yııllık dövüş sanatlarını yapan tek bruce lee mi vardı?Holywood bu işten para kazandığı için tabi olarak bruce lee reklamı yapmaktadır..

Linkini verdiğin sitede ise 13-14 yaşındaki çocuklar daha kendileri doğmadan evvel ölmüş bruce lee yi anlatmaktalar!!anla artık ne kadar ciddi......

Bruce lee Jeet kune do adını verdiği stili amerikada yaşadığı yıllarda çıkarmıştı bu konuda bir iki kitap yazmıştı..ancak çok erken öldüğü için stilini tam olarak tanıtamamıştı...Bruce Lee öldükten sonra vakti ile onla beraber antreman yapmış herkes çıkıpta kendini onun varisi göstermeye başladı mantar gibi jeet kune do salonları açlmaya başladı...Yahu ben karate öğrenmeye başladıktan 10 sene sonra salon açtım....

Türkiyede jeet kune do öğrettiğini iddia edenlerden kaç tanesi bire bir Bruce lee ile çalışmış veyahutta taaa bu stilin doğum yeri olan Amerikaya gitmiştir?Bunu düşündünüzmü?

Elinizi vicdanınıza koyun 70 li yıllarda çekilmiş beruce lee filmlerine bir bakın...Yukarda tarifi yapılan stile yani.....Jackie chan ın yada jet li nin filmleri bile daha güzel....daha teknik..Bruce lee filmlerinde sadece tekme ve yumruk var hiçbir teknik yok sadece fiziksel güç ve hız söz konusu hiçbir akıl tekniği yok...Bruce lee nerde jet li nin yada J.Chan ın yaptığı muhteşem akıl dolu teknikler nerde?

Fizik olarak ise Van damme Bruce lee yi rahatça sollar...Bunada kimsenin itirazı olacağını zannetmiyorum

Kısacası Bruce Lee Holywood prodüktörlerinin reklamla şişirdiği alalede bir sporcu idi...Kendine özgü çalışma yöntemleri ile amerika gibi uzakdoğu sporlarına yabancı bir ülkede evet çok ses getirmişti ancak kendi ülkesinde tek değildi.....

Mesela Kyokushinkai Karate nin kurucusu Masutatsu oyama isimli hocanın Elinin keskin kenarı ile canlı bir boğanın boynuzlarını kırdığını herkes bilir...Canlı boğalarla dövüştüğünü herkes bilir...

Hirokazu kanazawa isimli karate hocasının 5 cm kalınlığındaki Çam tahtasını parmak uçları ile deldiğini biliyormuydunuz?Bende resimleri mevcut...Yani bu tüz şeyler oldukça olağan.....

Bruce lee yi do sanatlarının sembolü addetme olayına gelince dediğim gibi o,binlerce yıllık geçmişi olan bir savaş sanatının nasıl sembolü olabilir?Bruce lee sadece Holywood tarafından filmleri çok satsın diye aşırı reklamı yapılmış bir artistti...

Bruce lee nin filmlerinde Aikidodaki akıcılık ve akıl,Karate ve taekwondodaki teknik ve zerafeti hiçbir zaman bulamazsınız sadece sağa sola atılan tekmeler aaaaaooooo wwaaaa gibi acaip bağrışmalar ve acaip yüz mimikleri vardır...bunun dışında hiçbir bilinmeyen yada ilginç teknik yoktur...kısacası Jeet Kune Do denilen şey sadece filmlerde gördüğümüz kadarı ise 2 yıl taekwondo ve karate çalışan bir insan bu filmleri 4-5 kere seyrederek Jeet Kune Do ustası!!olabilir.

9. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Bruce Lee capında bir adamı kücümsemek bence cok ama cok acı.
    Kendisi düsük bütceli filmlerden bir efsane statüsüne dandirik bir teknik sayesinde ulasmadı.
    Van Damme'la kıyaslamanız akıl alır sey değil, Van Damme'nin fiziğine bir diyeceğim yok, ancak, her karate figürünü bilen ve mükemmel bir sekilde uygulayan, "one inch blow" isimli inanilmaz zor bir teknikte ustalasan.
    Bir cok mac kazanmis, Chuck Norris gibi, tamemen yenilgisiz yedi kere dünya karate şampiyonu olmuş bir adamın fikir danıştığı bir insan.
    Chuck Norris, ondan yakışıklı, uzun boylu ve cok daha fizikli.
    Aradaki fark, birinin kendi tekniğini gelistirmis olması ve bu asla tırı vırı falan değil.
    Siyah kuşağım yok, ve hatta ateşli bir Bruce Lee hayranıda olmadım.
    ama adamın bilgi birikimine, hızına hayranım, yalan değil.
    Bence iyi bir araştırın Bruce Lee'nin kim olduğunu ve ne yaptığını.
    "Bir insanın elini kapatma süresi icerisinde,elindeki parayı alıp bir diğeriyle değiştiren bir insan"
    Bruce Lee ve felsefesini cok iyi tanidiğinizdan emin misiniz?

10. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
  11. Kahraman Türk

Kahraman Türk Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Ankara
    sen ne dediğinin farkında değilsin ben bruce lee daha önce çok araştırmıştım bende bi kick boxcuydum,ayrıca taekwondo yaptım senin o küçümsediğin bruce lee günde 8 saati aşan çok ağır bayılana kadar antremanlar yapıyordu. yine o küçümsediğin bruce lee o çok büyük görülen 5 defa dünya karate şampiyonu olmuş chuck noriside gerçek hayatta yıkmıştır. birçok ünlü dövüşçüyü gerçek hayatta indirmiştir. ayrıca bi televizyon programında onu kötülemek isteyen tecrübeli çok iyi tekniğe sahip olan biir şaolin rahibini tek bir yumrukta mahvetmiştir. çok beğendiğin jakie chan filan showman den başka bişey değil . kimse brucee leenin attığı o güçlü hızlı tekme ve yumrukları atamaz,atamamıştırda zaten. elide onunla ilgil çok araştırma ve video var. ayrıca adamı hollywood şişirmeye filan açlışmadı aksine bi çinli olduğu için amerikan milliyeçileri onu karalamak hep yalan yanlış haberler çıkarıtoyrlardı. polis ensesindeydi bi yanlış bişey yapsada yakalasak içeri atsak vesaire.
    http://www.metacafe.com/watch/23744/bruce_lee_lost_interview/
    alın bakalım size onunla ilgili bir video linke tıklayın.

12. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Karasan,

Eldekı parayı dıgerıyle degıstırmenın bır teknıgı var suratlı olunması ıle ılgılı degıl, bulusunca elındekı bır lırayı memnunıyetle
    50 kurusla degıstırırım :)

Her ne kadar hollywoodun etkısı de olsa bellı bır sevıyeye gelmıs ve dunyaca tanınmıs bır ınsanın fasafıso oldugunu dusunmemek lazım.Gercekten de kolay degıl cunku , ayrıca kısa hayatının neredeyse tamamını dovus teknıklerıne ayırmıs bır
    efsanenın de az da olsa bıraz saygıyı hakettıgını dusunuyorum.Ancak arkadasın haklılık payıda hıc yok degıl, hollywood elbettekı elındekı malzemeyı bıraz allayıp pulluyor ve oldugundan cok daha muhtesem gosterıyor.

Ne sıs yansın ne kebap konusması oldu bu yaw :p

13. Kahraman Türk

Kahraman Türk Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Ankara
  14. Kahraman Türk

Kahraman Türk Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Ankara
    bence öncelikle onun hayatıyla ve yaptıklarıyla ilgili araştırmalar yapın çok daha bilgi edinin sonra onu tartışın. bu şekilde çok boş oluyor karate arkadaşım çk yanlış şeyler söylemiş. lütfen biraz araştırın.

15. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Hakikaten ne sis yansin ne kebap oldu Masteer, para değiştirme konusunda haklısın, sıradan bir illüzyonistin rahatlıkla yapabileceği bir numara, o örneğim iyi olmadı.
    Ancak diğer konularda hiç ama hiç haklılık payı yok Karate'nin, Bruce Lee'nin sisirme bir star olmakla alakasi bile yok.
    Adam hayatı boyunca efsaneleri calistirmis.
    Steve Mc Quenn, Kerim Abdul Cabbar gibi karizmatik kisilikler tiri viri bir adamla vakit geçirmezler.
    Her biri alanında efsane bu insanların.
    Chuck Norris zaten bir idol, adamın bir çok branşta, 8., 10. dan'ları, şaka gibi ya, 10. dan diyorum :D
    Bu adam her fırsatta Bruce Lee'ye saygısını dile getirir.
    Eminim coktan ölmüş ve kendisinden cok daha özel bir yere konan bir adamı boş yere şişirmek gibi bir derdi yoktur üstadın.
    Gerçek hayatta Bruce Lee ile dövüştüklerini zannetmiyorum, o konuda Kahraman Türk'e katılmıyorum.
    Ancak Chuck Norris, şunu demiş.
    " Bruce Lee, her gördüğü tekniği ve hareketi deyim yerindeyse emen, anında kapan ve geliştiren bir insandı.
    Benimle fikir alışverişi yapana kadar, yüksek tekme atmaya inanmıyordu, kendisini bu konuda geliştirmeye ikna ettim, 6 ay içerisinde herkesten daha iyi yüksek tekme atıyordu."
    Chuck Norris bunu diyen, bu bir nevi Arnold Schwarzenegger'in müsabık olmamış bir vücutçuya olağanüstü yetenekli, 6 ayda, benim kollarımdan daha iyisini yaptı" demesi gibi birşey.
    Bu arada, Van Damme ile Bruce Lee kapışsalar, Bruce Lee onu paramparça ederdi, bunuda söylemek istiyorum, içimde kalmasın :D

16. Kahraman Türk

Kahraman Türk Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Ankara
    karasan dostum şu şekilde açıklayım tabi önce söylediklerin için çok teşekkür ediyorum. chuck norrisle çektikleri bi filmleir vardı filmin sonunda bruce chuchk ı öldürüyordu. o film çekilmeden önce bruce ünlü değildi pek. çinde biraz tanınırdı o kadar. aslında chuck ın oynadığı rolü bruce a vereceklrdi yani dayak yiyen adamı. fakat bruce kabul etmedi rolü ben baş rol olmalıyım dedi çünkü daha iyim dedi herkes güldü tabi.(doğal tabi chuck karate şampiyonu olmuş herkes tarafından tanınan ve sevilen bi adam). sonra bruce un geleneksel bi taktiği var yani bu işler konuşmakla olmaz yeteneğimizi meydanda sergilemeliyiz. gibi bişey der sonra chuck ve bruce 1 e 1 birbirlerini çok inciltmeden bi müsabaka yaparlar tüm film seti filanda izler herkes emindir chuck ın kazanacağından. fakat öyle bişey olur ki bruce birkaç dk da chuck ı yere indirir. o anda herkes şaşkınlıktan kalakalmıştır. sonra başrol doğal olarak bruce a verilir. :D bu doğru bi olaydır hatta chuk ın azğından ve yönetmenniin ağzından duymuştum ve okumuştumda.sadece bu kadarla değil gerçek hayatta yanına sokakta gelip sürekli düello teklif edenler olmuştur. bruce geleneksel kalıplaşmış kung fuya karşıdır onun amacı kung fudaki gereksiz hareketleri çıkartıp stili olmayan yeni bi stil yapmaktır(jeet kune do). tabiki doğal olarka bu işe başta şaolin rahipleri karşı çıkmıştır. hatta işte bi televizyon programına 2 tane biraz yaşını almış tecrübeli çinin en iyi kung fucu rahipleri çıkmış bide bruce lee gelmiştir. orada konuşuyorlar tabi rahipler bruce u aşağılamaya çalışıyor geleneksel kung fuyu değiştirmekle suçluyorlardı. bruce u kenara sıkıştırmaya çalıştılar. fakat bruce yine o dediğim geleneksel lafını kullanıyor kendimizi stilimizle kanıtlayalım ufak bi müsabaka filan gibi bişey işte. sonra oradaki tecrübeli rahiple bruce çıkıyor bruce öyle bir yumruk atıyor ki kimse kolay kolay göremiyor ve yumruğun etkisiylen rahip yere yıkılıyor. orada oturan spiker ve diğer rahip hayretle bakıyor. rahip " amacın ne ne yapmaya çalışıyorsun sen" diye bi cümle çıkarıyor. bruce"ben oyun oynamam dövüşürüm" diyerek tarihe bu sözünü kazıyor orada.

17. Deli333

Deli333 Yeni Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    0
    karate en basitinden karate ve aikido ile karşılaştırmak istiyorum.

jeet kune do nun temeli wing shun a dayanır. yani jet li ve jackie chan filmlerinde de çok dikkatinizi çekmiştir. wing shun un bir çok hareketi aikidoya benziyor ve aikiodan daha etkili olduğunu düşünüyorum. karate ise jeet kune do ya göre çok daha fakir bir spor bence.

ayrıca bruce lee nin one inch punch videosunu bulup ızlemenı tavsiye ederim. öğrencilerinden de yapan vardı bunu.

18. Kahraman Türk

Kahraman Türk Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Ankara
    valla elimdeki videoların olduğu linkleri sergiledim 1.sayfada. orada punch lı bi sahne var çok hoşuma gidiyor zaten. :D jeet kune do nun neye dayandığı değil ne amaca dayandığı önemli aslında. amacıda hoşuma gidiyor. bruce lee boş bi adam değildi kendini hiçbirzaman hollywood un o sahte güzelliğine kaptırmadı. ünlü olduğu zamanlar gidip çine de film çekti. çindeki arkadaslarını eski okulunu hiçbişeyni unutmadı gidip ziyaret etti. hiçbizaman bi jackie chan gibi inandıklarını satmadı. gidipte hıristiyanlaşmadı amerikada birileri gibi. herneyse yani ben bruce leenin düşünce yapısını ve dövüş kabiliyetini seviyorum çok zeki ve yetenkli bi insan. dezavantajı çok yoruldu ve erken vefat etti.(32 yaşında). bruce lee asla şişirme veya olduğundan çok daha farklı bi insan değildi o mütişti. benim savunmaya çalıştığım burada bu konuydu zaten. :)

19. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    akadaslar konu biraz sapicak ama cok merak ediyorum bruce lee neden öldü? cok merak ettim lütfen bilmiyorum diye alay etmeyin cünkü bu konuya cok uzagim ayrica ben 4-5 yaslarindayken bir geyik vardi arkadaslar arasinda EGER BRUCE LEE ÖLMESYDİ KURSUN GECİRMEZ OLACAKDİ diye :D

20. Kahraman Türk

Kahraman Türk Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Ankara
    bruce lee 2. defa komaya girdiğinde bidaha uyanmamak üzere girdi. ve midesinde hint keneviri bulundu oda afyon gibi bişey. ama bu yanlış bi düşünceydi hint kenevirinden filan ölmemişti. onun yaptığı antremanlar insanüstü antremanlardı dediğim gibi günde 8 saati aşan vücudu çok ezici antremanlar yaptığı oluyordu hatta bayıldığı olmuş. o kendini ziyadesiyle aşmıştı zaten. vücudunu mükemmel bi hale geitrdi çok ezdi çok yordu ama mükkemmel yaptı. sonrada 32 yaşında yatağında ölü bulundu kalbi kendiliğinden durmuştu. doktorlar hint kenevirinden olmaz dediler. ünlü bi doktor yaptığı antremanlar yüzünden ömrünü yediğini belirtti. yani aslında belli bi nedeni yok kalb kendiliğinden duruyor. genelde girdiği antremanların çok ağır oluşuna bağlanıyor. bruce lee kendini hep aşmak isteyen bi insandı en fazlası için uğraştı gerçekten dünyanın en iyi dövüşçüsüydü vücudu çelik gibiydi aşırı güçlüydü ve yağ yok denecek kadar azdı vücudunda. kendini aştı ve öldü. bi bedel ödedi gibi bişey

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş