itiraf: Meyve bağımlılığı

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve draft tarafından 18 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Diyetime dikkat ederek güzel güzel beslenip kilo veriyordum ama yaz gelmesiyle bir sürü güzel meyve piyasaya çıktı. Benim sorunum kiraz ve karpuza karşı aşırı bir zaafım olması. Peder de saolsun ben yedikçe kasayla halden alıp getiriyor. Bildiğim kadarıyla kiraz en düşük glisemik indekse sahip meyve. Peki gün içinde karbonhidrat alımını azaltıp kiraz ile karpuza yönelsem bir sakıncası olur mu? Mesela dün akşam peder 1 kasa kiraz getirdi ve dayanamayıp vicdan azabıyla bir tablet glucophage 850mg alıp ortalama 1.5-2 kg kadarını yedim:( Aynı durum sabahta tekrarlandı ama tableti almadan sadece yulaf yeme kısmını yapmadım kahvaltıda. Bu aralarda size günlük beslenmemi de yazayım:
    Sabah
    0.5-1 kg kiraz, 1 ölçek whey

Ara öğün
    1 avuç badem ve ceviz

Öğle
    Minimum 100gr et olmadı 1.5 ölçek whey

Araöğün
    30gr pirinç keki ve 1 ölçek whey

Araöğün
    1kg ye yakın kiraz ve karpuz 10 yumurta

Akşam
    0.5-1 kg kadar kiraz ve karpuz 150-200gr yağsız et

Bunun yanında her sabah 1 saat sahile inip bisiklet sürüyorum aç karnına ve akşamlarıda spor salonuna gidip antreman yapıyorum.
    Ayrıca meyveyi abartınca 1 tablet glucophage alıyorum.
    Umarım kilo almadan şu kiraz dönemini atlatırım:(

2. darknesssword

darknesssword Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Aydın
    Günde 3 kg kiraz gerçekten fazla,ayrıca whey i mümkün oldugunca ögün olarak almamaya çalış.sabah 1 ölçek whey yerine 8 beyaz 2 sarı , veya 5 beyaz 1 sarı 50 gr lor tercih edebilirsin.Bu arada gün içerisinde tüketmeyi planladıgın 10 yumurta sadece beyazdır umarım yada max 2 sarı:)
    Yerinde olsam sabah kahvaltıda bitki çayı içerim ve gün içersinde tüketmem gereken yag miktarının %55-60 ını sabah tüketirim.Böylece tokluk hissi dogcak , iştahın biraz kapanacak ve en azından saat 4-5 e kadar idare edebileceksin.Saat 5ten sonrada max. 1 kg kiraz , çok azda karpuz yiyerek günü kapatabilirsin.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 10:46 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 10:44 ----------

Ayrıca günde 3 kere whey almak iyi olmaz,fazla geldi bana..İdmandan sonra ve belkide sabah kalkarkalkmaz alınması yeterli olacaktır.:)

draft bunu beğendi.
  3. supersport

supersport Üye

Beğenileri:
    236
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Tıp
    bende karpuzla kilo veriyorum. her öğünde en az bir koca dilim karpuz yiyorum. ekmek veya diğer yemeklere olan iştahımı kesiyor. spordan sonra karpuz ve 2 dilim tavuk. sabah da karpuz ve iri dilim peynir. 3 kilo kadar verdim. tek sorun karpuzla beraber sabah yumurta yiyemiyorum. kışa kadar böyle gider.

4. jormakka

jormakka Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    Frankfurt am Main
    Kalori miktarini ayarladigin sürece sorun yok. Yani aldigin kalori miktari harcadigindan az olmali. Üstelik meyvelerin kalorisi cok fazla degil, cokca yiyebilirsin yani.

5. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Sanırım kırazın yerken ınsana gecırttıgı vakıt de bagımlılık yapıyor..

Gunde 3 kg kıraz adamı oyalar baya degıl mı.. :)

draft bunu beğendi.
  6. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    valla o sorun bızdede var ailece meyve sevıyoruz. karpuz cıkınca pazarcıyı arıyoruz kamyonla 20 tane karpuz getırıyor eve ve bu 20 karpuzu 1 haftada bıtırıyoruz (4 kisi)
    ama meyve yıyınce etli yaglı yıeceklerıde kesıyorum karpuz peynır gıbı yazın genelde hep meyve yıyorum denzıe gıdınce mesala uzum peynır karpuz ekmek

7. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Merhaba beilrttiğiniz gibi kirazın glisemik indeksi çok düşük o yüzden yemenizin karpuz kadar sakıncası yok. Karpuzun glisemik indeksi çok yüksek o yüzden ben sabah kalkınca peynir karpuz ikilisini öneriyorum. Yanında tabi yumurtayla birlikte. Şunu unutmamak lazım ki fruktozun fazlası yağ olarak depolanır.

Günde 3 kilogram kiraz sakıncalı. Herşeyin fazlasının sakıncası olduğu gibi.

100 gram kirazda ortalama;

Kalori 70
    Protein 1,3 gram
    Karbonhidrat 17,5 gram
    Kolesterol 0
    Yağ 0,3 gram
    Selüloz 0,4 gram

Günde 3 kilo kiraz demek 2100 kalori kiraz yiyorsunuz demek. O da yaklaşık 510 gram karbonhidrat ediyor. Çok yanlış.

Öğününüze gelirsek öğlen öğününüzü çok yanlış buldum. Definasyonda değilseniz eğer lifli bir karbonhidrat eklemelisiniz.

Son düzenleme: 18 Mayıs 2010
    draft bunu beğendi.
  8. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    sabah istediğimiz kadar karpuz yemekte sakınca varmı kahvaltıda peynır ekmekle karpuz
    ben bır oturusda bır karpuzun bazen yarısını yıyebılıyorum tabı karnım patlıyor:)

9. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya

Klasik olacak ama herşeyin fazlası zarar. Karpuz yemek için en güzel zaman kan şekerinin düşük olduğu zamanlar.

1.Sabah kalkınca
    2.Spor sonrası
    3.İş vs. veya bir aksilikten vs. ötürü uzun süre aç kalma durumumuzda.

Cidade de Deus bunu beğendi.
  10. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Kirazı günlük şu aralar 2kg nin üzerine çıkarmıyorum ama peder beni ateşliyor. 2-3 günde bir eve 8kglik kasa getiriyor. Ayrıca kiraz miktarı günlük 2 yi geçmeyince 1kg kadar kilo verdim :D Ayrıca bu kadar kirazn bağırsak sistemi üzerindeki etkisi müthiş, duramıyorum:) Sonuç olarak backa günleri kirazı kısıp karpuza yöneliyorum squat ta sakata gelmeyeyim diye :p

11. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Hehe guzel taktık, sonra squat sırasında bır seyler olursa barı fılan tutamazsın..
    Hem salondakılere de yazık olur.. :D

12. darknesssword

darknesssword Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Aydın
    Hahahaaa :D :D Çok güldüm ya :D