IFBB Pro Olmak ?

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve elite35 tarafından 6 Mart 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 18 üye.
  1. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    Bireyin ekonomik boyutu, ülkenin ekonomik durumu, gıda giderlerinin fiyataları, supplementler bunlar etkileyen şeyler yalnız ben şunu da ek yapmak istiyorum. Halkımız hatta yöneticilerimiz bilinçsiz. Kimse kusura bakmasın önümüzde ki günlerde Türkiye şampiyonası var. Ve doping yasak. Evet eyvallah dopingi desteklemiyorum yalnız burada başarı kazanan kişi nereye gidecek ? Uluslararası arenaya. Ee uluslararası arenada rakipleri doping kullanıyor mu ? Kullanıyor. Sen bunu kendi ülkende yasaklıyorsun. Vücut geliştirme diğer spor dallarına benzemiyor ki.

Bunun yanında kimse kusura bakmasın halkımız o kadar cahil ki. Biz hala protein tozu zararlı mı, böbrekleri iflas ettiriyor gibi şeylere takılıyoruz. Sözde diyetisyenler çıkıyor reyting uğruna bodybuildingi gömüyor. Bu hafta sonu Arnold Classic vardı internetten takip ettim. Yemin ediyorum özendim. Adamlar bu işe o kadar saygı gösteriyor ki aşmışlar. Hani Instagramda resimlere de bakıyorum bizim cılız diyeceğimiz daha çocuklar oraya gitmiş izliyor, alışveriş yapıyor. Bazılarının yanlarında göbekli ( bulking değil ) babaları filan var. Bizde ise oğlum yeter artık şiştin, oğlum o kadar yumurta yeme gibi ebeveynler oluyor.

Bodybuilding maalesef ülkemizde tam anlamıyla spor olarak görülmüyor. Yakın zamanda da çok büyük bir tırmanış beklemiyorum açıkcası. Senin ülkeni en iyi temsil edecek adamları dopingli diye milli takımdan men ediyorsun. Ve bununla övünüyorsun.

Son olarak yine de değinilmiş ama bende değinmek istiyorum. Streoidleri bir kenara bırakırsak supplement bazında bakacak olursak. Sağolsun supplement firmaları çok güzel ceplerini dolduruyor. Sen sporcunun ki bu profesyonel olmasa bile önünü kesmek için her şeyi devlet olarak yapıyorsun. Kimse bana 20 dolarlık bir ürünün 150-160 lira ettiğini söylemesin. Eğer sen halkını koruyan ve yararlarını göz etmek istesen o supplementin üstünde yazan Growth kelimesinin üstünü siyah bantla kapatmaz, halkını soyan supplement satıcılarına yaptırım uygularsın. Adamlar toptan alıp konteynerla getirip birim maliyeti 3-4 dolara indirip ülkende 150 liraya halkını soymalarına izin vermezler. Saçma sapan bir protein tozuna 240-250 lira vermek cidden koyuyor. Maddi olarak değil işin piskolojik boyutu sağolsun. Bile bile bazı kesimlere para kazandırıyoruz hemde tonca. Burada bir çok arkadaş bazı şeylerden kısıyor bunları alıyor, sonra ölü gibi gezen bir kadın çıkıyor protein tozu kullanmayın. Yok nefes alan kişinin kanser riski artıyor diye gezinsin. Neyse çok uzattım ve dağıttım kusura bakmayın biraz içimi dökmüş oldum. Halbu ki yazılacak o kadar çok şey var ki.

Son olarak; Meraklı arkadaşlar Amerika Birleşik Devletleri Tarım bakanlığının sitesine girsin ve adamların büyük baş verilerine baksın. Sonra gelsin bir de ülkemizi kıyaslasın. Kırmızı etin neden bu kadar pahalı olduğunu daha iyi anlarsınız. Gerçi bundan bir kaç yıl önce tam hatırlamıyorum yurtdışından büyükbaş bile getirtmiştik. Yine de etin yükselişine mani olamıyoruz. Hayırlısı

fatiko15, crazy5800 ve Rambo16 bunu beğendi.
  2. Balboa7

Balboa7 Üye

Beğenileri:
    1.355
    Ödül Puanları:
    103
    yazılan yazılmış ama illa sporcu olmak ve para kazanmak istiyorsanız kaslı bir oyuncu olmaya bakın sylvester stallone ve vin diesel gibi hem sporcu olarak insanlar sizden bahseder hemde oyuncu olur köşeyi dönersiniz ama öyle mr olympia olmak yada vücut geliştirmeden para kazanmayı düşünmeyin şuanlık imkansız

Bekci ve Rambo16 bunu beğendi.
  3. elezar

elezar Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Kamu Yönetimi Mezunu
    Yer:
    Ankara
    Ülkemizde oyuncu olmakta ayri bir tartışma konusu

loveArnozyzz bunu beğendi.
  4. Balboa7

Balboa7 Üye

Beğenileri:
    1.355
    Ödül Puanları:
    103
    orası doğru ama en azından mr olympia olmak kadar zor değil ama yinede şans işi torpil işi birde nedense oyuncu seçerken yakışıklılığa ve güzelliğe bakıyorlar misal konservatuar mezunu çoğu genç işsizken sadece yakışıklı yada güzel olup yeteneği olmayan insanlar direk başrolde oynuyor

abseto, Bekci ve elezar bunu beğendi.
  5. MuratÖztürk

MuratÖztürk Üye

Beğenileri:
    86
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Bu konuyu açarken ifbb proların bitkisel proteinlerle o şekile geldiğini düşünmüyordun heralde :)

6. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Trolledin ama yetersiz kaldı sanırım MuratÖztürk kardeşim.
    Tabii ki doğal olarak elde edilmeyecek bir vücuda sahip olunması gerektiğini biliyordum. Benim şaşırdığım nokta üzerine para harcanıyor olması. Kendi cebinden kendini ateşe atıyorsun, hadi onlar bakacak olsa sana (ki başlığı da bu yüzden açtım) ciddi rakamlar kazanılıyor olsa steroid kullanımına anlam verebilirdim.

7. MuratÖztürk

MuratÖztürk Üye

Beğenileri:
    86
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    1.si ben senin kardeşin değilim, ikincisi gerçekten bu işi isteyen kimseye engel olmam yani ''trollük'' yapacağım kişi sen değilsin. Ciddi rakamlar kazanmıyolar demişssin, hepsinin garajında 3-5 tane arabası olduğunu lüks tripleks villalarda yaşadıklarını youtube dan takip edebilirsin. Ifbb pro olana kadar tırmandığın kat ettiğin yolda maddi konuda tek başına olucaksın çevren varsa ve gelecek vaat ediyorsan sponsorun zaten (kazandığın yurt içi ve yurt dışı yarışmalardan sonra) olucaktır.

8. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Kardeşim kelimesini samimi olarak kullanmadığımı anlamış olmanız güzel. Dalga geçilecek ya da, ayar verilecek bir konu açtığımı düşünmüyorum, diğer üyelerin verdiği cevaplar gayet açıklayıcı oldu fakat bu konu burada kişisel tartışmadan öteye gitmeyecek. Ki bu böyle bi sayfaya yakışmaz.
    Cevabınız için teşekkürler.

9. onur04

onur04 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Elite35,neden ifbb pro olmak istiyorsun,bunu meslek olarak mi yapcaksin yoksa bu senin hayalin mi?o konuyu tam anlamadim veya gozden kacirdim okurken.

10. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Bu sporu yaşam tarzı haline getirdim, beslenme antrenman hakkında güncel veriler hariç, bilgi ve donanım eksiğim yok denecek kadar az diye düşünüyorum. Yani kendime güveniyorum. Genetik olarak da yatkınlığım var. Vücut tipine pek inanmıyorum ama mezomorfa tekabül ediyorum. Şartlar el verdiğince bu sporu yapacağım fakat şartların daha elverişli olması adına hem de isim yapıp bir yerlere gelme açısından IFBB dikkatimi çekti. Özellikle Baran Kalaycı'yı takip ettim bi süre. Neden ben de olmayayım diye düşünmeye başladım fakat bilmediğim noktalar vardı -özellikle maddi açıdan- önce kendini yetiştirecek sermayen ve vaktin olacak ki tanınabilesin. Ki rakipler de çok ciddi. Kısacası maddi açıdan yetersiz kaldığımı düşündüğümden bu işin de bana uygun olmadığını düşündüm.
    IFBB hakkında bilgim az. Vücut olarak olmayı hedeflediğim vücut, Jeff Seid tarzı. Tabi bu IFBB şartlarını karşılıyor mu bilemem. Ve bu vücuda sahip olmam için de en azından boş bir 2 senem olması gerektiğini düşünüyorum.
    Doğal olmaktan yanayım her zaman ama ciddi rakamlar kazanılacaksa, belirli bir oranda ilaç kullanımına da karşı çıkmam. 2 bin, 3 bin paraya ya da millete bir şeyler kanıtlamak için falan ilaç kullanmam tabii ki.

Balboa7, onur04 ve elezar bunu beğendi.
  11. hercules13

hercules13 Üye

Beğenileri:
    267
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Jeff Seid ismini forumda aratırken bu başlık dikkatimi çekti. Öncelikle ülkemizden Serdar Aktolga ve Hamdullah Aykutlu ifbb pro card sahibi olmuş kişiler. Baran Kalaycı ifbb pro değil ama men's physique yarışmacıları için de pro-amatör ayrımı söz konusu. Men physique yarışmacıları küçümsenmiş gibi hissettiğim için geçmiş bir konuya bu mesajı yazdım.

12. stefan35

stefan35 Üye

Beğenileri:
    1.066
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Geçmiş bir konu olmasına rağmen bende bir göz attım, çünkü aynı şeyleri düşünüyoruz.Benim hedefimde aynı şekilde bu sporu meslek edinmek ve ilerlemek, fakat gerçekten maddi boyutuna bakarsak bayağı bir sıkıntılı.Bir de anabolik almadan bu konumlara gelmenin zor olduğunu biliyorum.Yakın bir arkadaşımın kardeşi de aynı şekilde başladı ve hayallerine kavuştu.Şu an dünya 5.si oldu bu yıl El Salvador'da katıldığı yarışmayla ülkemizi temsil etti.Çok iyi para kazanıyor gerçekten.
    --- Mesaj birleştirildi, 12 Mart 2016 ---
    IMG_6619.jpg
    --- Mesaj birleştirildi, 12 Mart 2016 ---
    İnşallah bizde Ahmet Koç arkadaşımız gibi hedeflerimize ulaşırız..

Ekli Dosyalar:

Son düzenleme: 12 Mart 2016
  13. servet dağlı

servet dağlı Üye

Beğenileri:
    926
    Ödül Puanları:
    103
    Ifbb pro olmak gunumuzde kolay degil
    Bu karti alan Turk sporcular var
    Hamdullah Aykutlu,Serdar Aktolga,Mehmet Yildirim(yurtdisinda),Onder Adsay(yurtdisinda),Neset Icli(yurtdisi)
    Karti almak icin uluslararasi musabakalarda basari elde etmek en onemlisi,kendini ispatlayan ve basari kazanan sporcular bu karta basvurabilir ve ifbb uygun gorurse pro yarislara katilabilir
    Serdar Aktolga ifbb de yarismamasina ragmen basvurmus ve basvurusu da kabul edilmisti(nactaki basariliari etkili olmustur)

stefan35 bunu beğendi.
  14. stefan35

stefan35 Üye

Beğenileri:
    1.066
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Evet abi ama en azından fitness model yarışmalarına katılarak belki ileride IFBB pro olma şansı yakalayabiliriz ama biliyorum tabi çok zor.

15. Flex_Lewis

Flex_Lewis Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    8
    Yer:
    İzmir
    Hocam peki bu NAC ve NPC yarışmalarına nasıl katılınıyor

16. servet dağlı

servet dağlı Üye

Beğenileri:
    926
    Ödül Puanları:
    103
    Nacin her ulkede temsilcisi var
    Turkiye de bir baskani var
    Nac yarisi oncesi her ulke on eleme yapiyor
    Bu yil kibrista on eleme yapilacak uygun olanlar dunya sampiyonasinda Turkiye adina yarisacak.

Yeterli fizige sahip oldugunu dusunen her sporcu basvurusunu yapip nac'ta on elemelere katilabilir,secilirse nac sampiyonalarinda ulkesi adina yarisabilir..

17. Flex_Lewis

Flex_Lewis Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    8
    Yer:
    İzmir
    Peki hocam NAC da şampiyon olan hemen İfbb sporcusumu oluyor

18. servet dağlı

servet dağlı Üye

Beğenileri:
    926
    Ödül Puanları:
    103
    Yok nac ve ifbb ayri federasyonlar
    Ama kendini kanitlamis sporcular ifbb yi pro kart icin basvurabilir uygun gorulurse de bu kart verilir

Turkiyede serdar aktolga bu basvuruyu yapmisti ve olumlu yanit almisti

19. HG!

HG! Bölüm MOD Yönetici Bölüm MOD

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Gerçekten çok iyi bir planlama, maddi kaynak ve reklam gerektiriyor bu spor ile bir yerlere gelebilmek. Genel olarak konuşulmuş zaten, dogal vucut geliştirme fedarasyonlarında yarışmalara da katılabilirsin. Ifbb kadar buyuk degiller hatta pek kıyaslanamazlar da gerek ödül gerek organizasyon olarak ama planlamanı bu yönde yaparsan,hedefine de uyuyorsa neden olmasın.

Guven_MCgrath bunu beğendi.
  20. Guven_MCgrath

Guven_MCgrath Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Servet abi bu sporda IFBB PRO kart alan kişiler bu spordan maddi durumlarınıda karşılayabilecek duruma geliyorlarmış doğrumu

Sayfayı Paylaş