Idman öncesi aminoasit in fayda ve zararlari nelerdir ???

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve neverzz tarafından 7 Şubat 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. neverzz

neverzz Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    38
    5 aydır bu sporu yapıyorum ve idman cıkışları protin tozu kullanıyorum.idman önceleride aminoasit kullanmanın yararlı birşey oldugunu duymuştum bi forumdaki deneyimli üyelere sormak istedim bildiklerinizi aktarırsanız cok memnun olurum , yazan arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

karazaki bunu beğendi.
  2. neverzz

neverzz Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    38
    Bi fikri olan yok mu ?

3. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    yararı olur zararı olmaz kullanbılırsın

Cidade de Deus, demircan256 ve neverzz bunu beğendi.
  4. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    sindirim konusnda "yükleme oluşturan "tipleme kullanılıyorsa , yani hemen antrenman öncesi durumda alınması halinde "verimi " düşürür...

unutulmaması gereken nokta " besinlerin sindirilmesi için de " vücut önemli miktarda " enerji sarfiyatı" yapar...

bu nedenle en azından ,az miktar da olsa 1.5 saat öncesi...

neverzz bunu beğendi.
  5. karazaki

karazaki Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    şöyle diyeyim: idman cıkışlarında protein tozu kullanıyorsun cok güzelde idman girişleri en önemlisi yani vücuda istedigi proteni vercenki verimli sonuç alcan onun için girişilerde amino kullanmanı tavsiye ederim.
    Karazaki

neverzz bunu beğendi.
  6. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    alakası dahi yoktur ...

1.2 gr/ kgs /gün kullanan ve 3-4 gr/ kgs /gün protein kullananlar arasında yapılan ciddi deneylerde " iki grup arasında "sportif kas hipertrofisi , yani "miyofibriler veya sarcoplasmik hipertrofi "açısından bir fark yoktur !...

bu nedenle "ekses protein,amino asit vb" almanın faydası yoktur...

Danny Boy ve neverzz bunu beğendi.
  7. neverzz

neverzz Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    38

Yorumunuz için teşekkür ederim sanırım olaya daha bilimsel olarak yaklaşmışsınız ,yani demek oluyo ki idman öncesi aldığımız aminoasitin idman sırasında bize önemli ölçüde bi faydası yok,yanlış anlamadım umarım..

8. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    kısaca şöyle özetleyelim:

**eğer yeterli proteini ,esensiyel amino asitlerle birlikte sağlıyorsanız ( bitkisel olammsı farketmez ) , yani 1.2 gr / kgs / gün alıyorsanız , herhangi ekstra bir şeye gerek yoktur...

--ancak ,eğer beslenmeniz protein yönünden yetersiz ise , o zaman bu tip "protein kaynaklarını "kullanmak gerekir...

**ayrıca, sıvısal dahi olsa , her türlü "proteinli ve yağlı besinlerin antrenmandan önce hemen alınması vücut açısından sıkıntı yaratır...antrenman verimi düşer..

neverzz bunu beğendi.
  9. neverzz

neverzz Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    38

Örmeğin ben idman günleri 2 yumurta üzerine muz yiyip 15-20 dk sonrada idmana gidiyorum ,sizce sizin dediğiniz aminoasitleri alabiliyorum mu ?

10. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    görüyorum ki anlattıklarımız pek faydalı olmamış ...((

sıvı dahi olsalar antrenman öncesi ,yakını alınmamasını söylediğim halde , siz "yumurta + muz " yiyerek antrenmana 15-20 dakika gitmekten söz ediyorsunzu !?..(((((

katı besin veya sıvı protein malzemeleri , antrenmandan ,alınması mecbur aklınsa ,yani uzun süreli açlık süresi çekilse dahi ,hiç olmazsa " 1.5 saat "önce alınması ehvendir...

bu saydıklarınızı , antrenmandan 2-3 saat önce yaparsanız , daha verimli idman çıkartırsınız...

sizin alacağınız 20-30 dakikalık amino asit vb sindirimi bile tamamlaması 3 saat sürer ,ki bu da antrenmanda oluşturulacak "hipertrofi "ile alakası dahi olmayacak bir konu...

Danny Boy ve neverzz bunu beğendi.
  11. FedoR

FedoR Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    0
    ben kullanıyorum bi zararrını görmedim ..

12. Tun4

Tun4 Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Aminoasitler bildiğimiz gibi kana diğer gıdalardan çok daha çabuk karışıyor. Heralde antremandan 1.5 saat önce almak çok da mantıklı olmaz. Siz antremandan ne kadar önce alınmasını tavsiye edersiniz?

13. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    tabi kji amino asitler proteinlere oranla daha hızlı sindirilir,ancak yine de karbohidratlara oranla ,özellikle fructoz ,glikos vb ye göre yine de sindirimi daha uzundur......

ancak ,hala anlatamadığımız konu :

bunu protein değerini 1- 1.5 gr / kgs / gün olarak alabilen bir sporcunun neden hala antrenman öncesi veya sonrası almaya israr etmesi ?!...sadece psikolojik çerçevede mi , şartlandırma bu şekilde olduğundan mI?!...(

sporcu eğer "anabolizan "kullanmıyorsa böylesi durumda alınacak "ekses protein, amino asitlerin " herhangi bir katma değeri olmaz...)

neverzz, Tun4 ve Danny Boy bunu beğendi.
  14. cnks

cnks Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    yani buradan anlamamız gereken şu mudur? antreman öncesi ve sonrası amino asit takviyesinin aslında vücuda önemli bir katkısı yok. doğru mu anlamışısım? yani boşa mı para verip alıyoruz bunları. üstlerinde antreman öncesi ve sonrası alınması tavsiye ediliyor oysa. sizce bunlar ticari sebeplerle mi yazılıyor?

15. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    eğer yeterli miktarda protein vb alıyorsan ,beslenmen de herahngi bir eksiklik yoksa, antrenman hemen öncesi aldığın "amino asit "için aynen dediğin gibi !...((

bi de boşu boşuna " sindirimden dolayı" antrenman verimini düşürürsün...(

Sayfayı Paylaş