Ibret alinacak hatalar

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve abraj tarafından 8 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. abraj

abraj Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    3 aylık karışık fitness maceram sonuç:sadece kilo verme

Herkese Selam
    Siteyi 3 aydır takip ediyorum bu ikinci mesajım uzunluğundan dolayı ve bir yanlışım olursa şimdiden affola.

Adım Efkan, 1.73 boyundayım ve geçtiğimiz kış 82 kg idim yaşım 25.
    Vücut yaşımı bir eczanede ölçtürdüğümde 32 çıktı kendimi bi an yaşlanmış hissettim :)
    Spora başlamamın gelip geçtiğini çoktan biliyordum bu ölçüm ile birlikte 1 aylık bir karar aşamasından sonra spor a.ş'ye taabi bir fitness/body building salonuna 6 aylığına peşin yazıldım.

Hoca önce vücut ölçüleri aldı ardından sigara içip içmediğimi sordu içiyorum dedi ve aşağıdaki programı yazdı.
    Alkol'de alıyorum ama ne hikmetse atv dışında bir kanal izleyemediğimiz bu salonda içip içmediğim sorulmadı.

1.Ay
    15 dk koşu
    15 dk bisiklet
    Kürek 3x10
    Lat pulldown (yüksekteki barı enseye çekme) 3x10
    Kelebek 3x10
    Dumbell yana eğilme 15x3
    Diz çekme 15x3
    Yarım mekik 15x3
    Twister 100x2 (sağa ve sola)
    Sonradan yani 3. hafta hareketlere alışınca programa zorluk istedik ve şunlar eklendi.
    Sehpada diz kaldırma 3x20
    Diz çekme 4x15 oldu
    Dumbell yana eğilme 20x4 oldu

Ben extra olarak 10x 3 şınav çekiyordum

2.ayın yarısında
    Adını hatırlayamadığım dumbell hareketleri ile biceps çalıştık ve ucunda ağırlık olan ipli bir mekanizma ilede triceps çalıştık.
    dumbellarla biceps 15x3
    ipli mekanizma ile triceps 15x3
    ve en çok yararını gördüğüm alet benchpress (bi tek bende etkisi fazla oldu)
    15x3 (başta toplam 10kg sonra 20kg şimdi arttırak maximum 30 kg)
    2 ayın sonlarına doğru artık kg olarak 15 den 25-30-35 kg ya kadar çıkmıştık.
    2 aydan sonra salonda çalışan vücut yapmış üstadlardan birisinin tavsiyesi üzerine kg arttırarak çalışmaya başladık bu arada 6+1arkadaş grubu ile başladığımız salonda sadece 3 kişi kalmıştık.
    Bu ayda 3x10 şınav çekiyordum.

Hepimizin programı aynıydı bazen birbirimizin sırasını beklemekten sıkılıyorduk.

2.ay hocaya programda değişiklik olacak mı diye sorduğumuzda baktı ve aynı kalsın dedi
    kol çalışmak istediğimizi söyleyince biceps ve triceps hareketlerine birde bencpress ekledi.
    3.ay birçok alet artık çok canımızı sıkmış salona gelme isteği kimsede kalmamıştı yinede herkes az olsa kilo vermişti bir tek benim kilo vermem biraz fazla oldu.
    En son ay programımızı yazıyorum bu program ile hem sıkılmadan hemde eğlenerek çalışabiliyorduk bu arada sadece 2 kişi kaldık.

Son AY
    20 dk koşu
    Lat pulldown 3x15 artan kg ile
    Bencpress 3x15 artan kg ile
    Kelebek 3x 15 artan kg ile
    Dumbell safhası 3x15 (biceps triceps) artan kilo ile
    Diz çekme 3x15
    Yarı Mekik 25-30-35-40 tekrar

Genelde saat akşam 7'den sonra çalışıyorduk
    Pazartesi çalışma
    Salı dinlenme
    Çarşamba çalışma
    Perşembe dinlenme
    Cuma Cumartesi çalışma
    Pazar dinlenme

Bu programa 3 ayda toplamda 10 gün falan gelinmemiştir oda en çok cumartesi günü.
    Şu anda tüm arkadaşlarım tüm ısrarlarıma rağmen gelmeyi bıraktı sebebi hocaların ilgilenmemesi hep aynı sıkıcı program aşırı yorgunluk hocayı sevmeyen bir arkadaşımız ilk haftasında bırakınca bizde sürekli hocaları sorgular olduk.
    Israr etmemin sebebi aynı dertten benimde muzdarip olmam hocalar hareketleri yapcağımız makinanın numarasını yazıyor gidin çalışın diyor olaki bişey sorcak olsak kendiside aynı salonda çalışıyor ve her seferinde bekletiyor!
    Kaç hareketi yanlış çalıştığımızın haddi hesabı yok hareket çalışırken bi yandan muabbet ederdik son setleri yapamazdık şaşırırdık meğerse nefes alışverişine hiç dikkat etmiyormuşuz otomatik ne alırsak o :)
    Neredeyse tüm hareketleri yanlış yaparak başladık ve ordan burdan sora sora internetten araştıra video izleye izleye hepsinin doğrusunu arkadaşlarla kendi çabamızla öğrenebildik.
    Şimdi bir çok temel kuralı biliyoruz ama spora gelicek arkadaş kalmadı!
    Bende kendi programımdan sıkıldım.
    Şu anki mesleğim gereği sezon olduğundan bazen ağır çalışıyoruz ve spordan sonraki gün kılımı kıpırdatacak halim kalmıyor açıkçası işimide çok etkilemeye başladı.
    Buna rağmen gidicem dedim hala gidiyorum yeni program aldım baktım hala değişen birşey yok ve bu çok canımı sıktı.ilk hocanun gelmediği bir gün ikinci hocadan program istedim (sadece merak ettim birbirlerinden haberi var mı aynı programı mı veriyorlar diye)
    O verdiği programda ilk gün göğüs ayak
    ikinci gün triceps 3. gün biceps ve hiç bilmediğim bir sürü yeni hareket ekledi.
    Diğer hocaya o programı göstermeden onunda programımı değiştirmesini istedim.
    O ise o güne kadar çalıştığımız programa bacak ve omuz hareketi ekledi.
    Kas gruplarına göre çalışılsa nasıl olur dedim onun için daha çok var dedi.
    Bu ay whey protein'de aldım ama bu programa nasıl gidicek bilmiyorum 3 aydır hep aynı hareketler.
    Şu anda 70 kiloyum ve bunun son 2 kilosunu 1 ayda ancak verebildim. Spora diyetten sonra başladığım için 78 kilo ile girdim 3 ayda 8 kilo verebildim, göbek hala var.
    Kol 2 cm verdim
    Bel çevresi 7 cm verdim
    Göğüsten 4 cm verdim.
    Tam ölçüleri hatırlayamıyorum ama aralarındaki fark bu.
    Şu anda bense sporu aşırı yorulduğumdan bırakmış durumdaydım.
    Yukarıda yazdığım aletlerde 45 kiloya kadar çok rahat çıkıyorum zorlarsam 55 kiloya kadar gidiyor vücudumda etkisini ise çok az hissediyorum çünkü yorgunluktan ölüyorum. (eksik beslenme/protein hücre/kas yıkımı?? )
    Yeme içmede ekmeği kestim esmer ekmek biraz sabah kahvaltısında yumurta süt bal karıştırıp(bazen pekmez) içiyorum üstüne lor peyniri domatez salatalık yiyip çıkıyorum.
    Öğlen işyerinde ne çıkarsa onu yemek durumunda kalıyorum bazen kahvaltıdan 4 saat sonra bir fincan kahve ile öğle yemeğini bekliyorum öğle yemeğinden 4 saat sonra ise pirinç buğday gevreği yarım yağlı süte karıştırıp alıyorum yeri geldiğinde sonra akşam yemeğinde ise spor yapmışsam bazen bütün bazen yarım tavuğu çok az ekmekle max saat 9 da yiyorum ve genelde yatmadan önce bir barda yarım yağlı süt içiyorum yine haftada 2-3 kez kahvaltıya yada ara öğünlere ton balığı yiyorum.
    Alkol haftada bir-iki'ye düşürdüm oda bira sigara günde 1 paket işim ise yeri geldiğinde bol kalori harcatan bir meslek.
    Burada bizim durumumuzda olan ve olacak bir çok kişi var mümkün olduğunca herkesin anlayacağı dilden yazdım ki herkes okusun aynı hatalara düşmesin.
    Bi ara abdominal crunch dediler aklıma warcraft3 deki abomnation üniteleri geldi kendi kendime güldüm :D
    Göbek hala aynı yerde duruyor zor kurtulucam gibi :)

Not:Bodybuildingdeki konuların neredeyse tamamını okudum her türlü konuyu bazen ikişer defa okuduğum oldu yinede kendime uygun bir program yazmaktan kaçındım hatta hocaların "bizim verdiğimiz programın dışında çıkarsan seni takip edemeyiz" uyarısı ile tümüyle vazgeçtim.

Bir istekle spor yapma maceramız istemeye istemeye 3 ay sürdü şimdi artık tek başıma kaldım ve sadece koşuyorum. 8 kilo verdim biceps triceps ve göğüs çevresinde çok az sıkılışma hissettim ve ben hariç 6 arkadaşın isteği kaçmış durumda bense sadece kardiyo yapmaya karar verdim.
    Siz siz olun düzgün bir spor salonunda ve işin ehli bir hoca ile çalışın yoksa bizim gibi sadece boşa kürek çekip 6 ay para verdiğiniz salona 3 ay gelir aaz biraz kilo verir çalışmayı bırakırsınız, paranızda çöpe gider.
    Sevgi ve saygılarımla...

dört*dört ve ProteinCanavarı bunu beğendi.
  2. ProteinCanavarı

ProteinCanavarı Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    0
    Şu an hala spora devam etmeyi düşünüyomusunuz ?

3. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    seninki "antreman" değil de daha çok "dertleşme" olmuş :D

4. cexenes

cexenes Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    53
    önemli olan hareketlerin doğru yapma şeklini öğrenmektir sonra birazda bu işle ilgilenip okudukça insan kendine göre programlar çıkarmaya başlar antreman boyunca bayan değilseniz başınızda duran hoca görmedim ben hiç:)
    İlk 3 ayda vucut şekillenmeye başlar sonrasında bakılıp eksik bölgeler teşhis edilip ona göre program yapılır ama benim tavsiyem özel bir koçunuz yoksa salon hocalarına bel bağlamamanızdır ben bir çok hocanın çoğu şeyi yanlış ve eksik bildiğini çok iyi biliyorum bu spor sabır ve öğrenme sporudur eğer salonda geçen zamanın 5 katı araştırma ile nasıl beslenicemle geçmiyorsa zaten o iş yürümez.
    yani ben salona gidicem parayı vericem beni süper forma ve vucuda kavuşturacaklar diyorsanız öyle bir şey mümkün değil.
    Gelelim içki ve sigara olayına ve yaş sorununa bunların hiçbirine katılmıyorum yani tabi ki olumsuz etkileri olur ama engelliyemez sizi 30 yaşından sonra testo seviyesi düşer doğrudur ama siz daha 30 bile değilsiniz:)
    Ben 43 yaşındayım 8 sene hergün içtim şimdi haftada 1 içiyorum sigaraya aynen devam ediyorum 1 gün bırakmadım ama sporunda beslenmeninde hakkını veriyorum ve vucudum bana göre yaşıtlarıma göre demiyorum bakın süper durumda anlatmak istediğim her şey kafada ve bir düzen içinde yaşamakta içki ertesi spor olmaz c.tesi içersin pazar dinlenirsin p.tesi başlarsın antremanlara.
    Şimdi sen protein tozunu alıyorsun yanına birde creatin ve glutamin güzel besleniyorsun düzene giriyorsun sonrasında antreman yap gel bide halı saha maçına gidersin üstüne bide yorulmazsın:)
    antremanıda hergün bir bölge yapabilirsin
    p.tesi göğüs
    salı kol
    çarşamba off
    perşembe omuz
    cuma bacak ve sırt

3 hareket 8-10 tekrar antremanı yarım saatte bitirip çıkıyorsun bak bakalım bir ay sonra nasıl hissediceksin kendini...temel hareketlerden şaşma kabloya makinelere fazla ihtiyacın yok sırt günü kesinlikle barfiks olsun.
    kimseyede bu kadar uzun cevap yazmadım:)
    o hocalarada selam söyle seni takip etmesinler zaten, sen kendini takip et:)

j.claude.er bunu beğendi.
  5. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    ilgili hocalar var ama butun antrenman boyunca elbette başınızda duramazlar ama hareketleri dogru şekilde çalışmayı öğretirler zaten onların işide bu...
    sadece program yazıp şunu kaldırıcan şunu indiricen oldu bitti diyen hoca kılıgına girmiş insanlar ne yazıkki var. ve orda harcadıgınız zaman çöpe gidiyor.
    boyle salonlarda çalışan insanların yapması gereken vucudunu tanımaya çalışmaktır. her nekadar araştırmacı olsanızda okusanızda dogru çalışma tekniklerini kendi üzerinizde oturtmanız cok uzun zamanınızı alabilir.
    her meslekte oldugu gibi iyiside var kötüsüde...
    tecrubeli bilgili bir hocayla çalıştıgınız zaman salona koşa koşa gidersiniz.

6. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    bak buna %100 katılırım.

7. cexenes

cexenes Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    53
    Bundan 25 sene önce salonda herkes birbirinin hocasıydı hareketi yanlış yapıyorsan hemen birisi gelirdi yanına arkadaşım bak böyle yapman gerekiyor derdi şimdi böyle insanlarda yok salonlarda başında bekler hareketi yanlış yaptığını söylemez biz 3 ay bittikten sonra şortla hocanın karşına geçerdik bi yandanda poz vermeyi öğretirdi bize poz verirdik bakıp yeni programı yazardı şimdi kaç hoca vucuda bakıpta program yazıyor?

Azi bunu beğendi.
  8. occaner

occaner Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    konya

şimdi birde bi kişiye şunu yanlış yapıyorsun, şöyle yapmalasın dedıgınız zaman yanlıs anlıyor, alınıyorlar..birde su vucuda bakıp program yazma olayını maalesef hıc bıyerde gormedım :)

9. abraj

abraj Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    :D
    İkisi biraz karışık oldu çok dertlenmiştim çevremde bu konu ile ilgili kimse yok buraya açılayım dedim:p

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 18:07 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 18:04 ----------

Whey protein aldım glutamine de alabilirim 3 hafta yeticek kadar amino asitte var bu ayın sonuna casein bile alabilirim yeterki vücudumda işe yaradığını görebileyim şu an kardiyo ile genel bir dinlenmeye geçtim işyerimde zorlanmamak için güzel tavsiyeler ve programlar eşliğinde bir daha başlayabilirim gün geçtikçe bu isteğim tekrar artmaya başladı sizinde anlayışlı yorumlarınız beni daha çok motive etti diyebilirim.
    Caps de ekliyim bari tam olsun :D

Dipnot: FleXoR üstad gelsede bize bir program yazsa :)

10. HDMI

HDMI Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Antalya
    Biz arkadaşla bir salona yazılmak için gittik. İçerde yaşlı bir adam var 1.60 boylarında yazıf,cılız yani VG ile alakası olmadığı belli. Adama ücreti falan sorduk. Arkadaşım daha öncede salona gittiği için ilgisizlikten rahatsızdı. Burda da böyle bir sorunla karşılaşmamak için adama sordu "yağ oranını falan ölçüp, vücuda göre program yapıyorsunuz değil mi ? Eski gittiğim salon yüzümüze bile bakmadan elimize sabit bir program tutuşturdudada.. Adamın cevabı : yağ oranı diye bir şey yok biz. Öyle bir ölçüm yapmıyoruz. Ha bakıyoruz kolunda damarlar var o zaman yağsızdır. Damar yoksa yağlıdır. Burası zaten oğlumun ama genelde ben bakıyorum. Oğlum gelince onla görüşürsünüz falan dedi :) Mesleğini sorduk ziraat mühendisliğinden emekli olmuş :) Oğluna salon açmış emekliliğini burda geçirmeyi planlıyor galiba :) Belki şimdilik burdadır diye düşünüyordum ama hergün salonun önünden geçiyorum yine aynı adam :) Sonuç yazılmadık salona mutluyuz :D

11. abraj

abraj Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    caps atana kadar edit süresi geçmiş :p

Not: Bu konuyu geçen hafta bilgisayara yazmıştım göndermek ve resim çıkarmak bu güne nasip oldu.

12. abraj

abraj Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Bu gün tekrar başlıyorum 2 hafta dinlenme yetti herhalde ısınmadan önceki fotoları koyucam o zaman niye dert yandığım çok daha iyi anlaşılır :)

Sayfayı Paylaş