Humerus kırığı sonrası spora dönüş

Konusu 'Antrenman Günlüğü' forumundadır ve kayaky tarafından 19 Kasım 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. kayaky

kayaky Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Merhabalar. yaklaşık 3 yıldır aralıklarla v.g yapıyorum. 9.5 ay önce bilek güreşi sırasında sol humerus kemiği kırığı geçirdim bu süreçte spora dönebilecekmiyim kaygısını çok yaşadım. Bunla ilgili forumları araştırırken çok az konu bulabildim. Bu konuyu açmamdaki amacım benim gibi sakatlık geçiren kişilerin spora dönüş hakkında fikir sahibi olmalarını sağlamak ve kendi antrenman programımı ,gelişimimi takip etmek.
    Tedavi sürecim hakkında ; Toplamda 3 ameliyat geçirdim , birincisi platin takılması içindi ameliyat sırasında sinirin fazla gerilmesinden dolayı düşük el sendromu oluştu. bir saat sonra baş parmağım kalmayınca bu farkedildi ve hemen siniri kontrol etmek için ikinci ameliyata alındım. Aradan 3 ay geçti ve sinirde geri dönüş olmadı bunun üzerine 3. ameliyata alındım kemiğe yapışmış olan sinir sıyırmışlar. 3. ameliyettan 1.5 ay sonra sinirde iyileşme başladı. Çok talihsiz bi süreç oldu benim için sinirin gerilmesi, sonrasında kemiğe yapışması...
    ilk ameliyattan 6 ay sonra spor salonuna geri döndüm. İlk bir ay makineleri boşta çalıştım sadece hareketin maksimumundayken kasları sıkarak gelişme sağlamya çalıştım ( dışardan çok komik görüyordu tabi :) ) sonraki aylarda ağırlıkları arttırıp yüksek tekrarlarla kasları zorlamaya çalıştım.Şu an spora döneli 4. ayım ve eski ölçülerimin biraz üstüne çıktım bu kadar çabuk olacağını ben de tahmin etmiyordum kas hafızası denen olay gerçektende var.

Antrenman programım genel olarak aşağıdaki gibidir. Okuldan dolayı extra off günler oluyor. 3-4 set 12 tekrar çalışıyorum. Kolları eşitlemek için exradan sol kol çalışıyorum.
    1.gun (sırt)
    lat pull down
    under hand pull
    seated cable row
    deadlift

2.gun (göğüs-kol)
    bench press
    barbel curl (21 tekniği)
    arnold cons.
    pull down halat
    pull down bar

3.gün (omuz)
    shoulder press
    lateral raise
    arka omuz
    shrack

4.gün (sırt)
    lat pull down neck
    t-bar row
    machine row
    lat pull down (21)

5.gün (bacak)
    leg press
    leg ext
    leg curl
    kalf

Şuanki ölçülerim (soğuk ölçülerdir)
    sağ kol 39.4
    sol kol 38.5
    omuz 124
    göğüs 107
    bel 88
    bacak 56.5
    kilo 86
    (şuan bulking yapıyorum yağ oranım fazla 90 kg ya kadar çıkıp definasyona girmeyi düşünüyorum)

Kırıktan önceki formum

Şuanki formum

Son düzenleme: 19 Kasım 2015

Sayfayı Paylaş