Her geçen gün zayıflıyorum yardım!!!

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve ethereal80 tarafından 8 Ocak 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. ethereal80

ethereal80 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Boyum 1.86 kilom 61, ve sürekli zayıflıyorum, her hafta 1-2 kilo veriyorum.
    Kısa sürede çok kilo verdim, şimdi ise iştahım kapalı ve yemek yemiyorum.
    Doktor en az 2500 kalori almamı söyledi fakat ben en fazla 1000 alıyorum, o da zorlarsam.
    Gözlerim kararıyor, ellerim donuyor, yemem gerektiğini biliyorum, fakat kilo almaktan korkuyorum.
    Ne yapmalıyım? her gün kalorili şeyler yesem kilom sabitlenirmi? nasıl beslenmeliyim?

2. ferhat.54k

ferhat.54k Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    18
    Öncelikle belirteyim kı; beslenmen yoksa, gelişme de yok. yani bu konuyu kesinlikle çözmen gerekir.

Alman gereken kalori 2500'ün bile üstünde olabilir. detaylı hesaplaman gerekir.
    Sabah erken kalkmalısın. Sabahın 7'sinde yemek yersen, acıkmaman mümkün değil. Sonraki öğünlerin 2-3 saat aralarla olmalı. Toplamda bir 5 öğün yeterli olacaktır.(Fazla öğün yapıyoruz. Çünkü, sindire sindire yemek lazım. Sindiremediğimiz besin işimize yaramaz)
    Bol bol su tüketmen gerekir. Yediklerin hızlı sindirilsin ki, iştahın artsın.
    Karbonhidratı bol tüketmelisin. Kilo alma döneminde kası büyüten karbonhidrattır.
    Haftada en az 4 kez kardiyo yapmalısın. Kardiyo yaparım, kaloriler gider diye düşünme. Hafif bir kardiyo az kalori yakar ve metabolizmayı hızlandırır.

Ve daha bir çok etken var. Bunlarla başlangıç yapsan kardır..

3. 33serkan33

33serkan33 Üye

Beğenileri:
    128
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    MEMUR
    Yer:
    MERSİN
    ferhat.54k ya ek olarak gainer (supplement) bu konuda sana yardımcı olacaktır....

4. Noname03

Noname03 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Kuruyemişler kalorisi yüksek besinlerdir kuruyemişlere yönelebilirsin iştahın olması içinde şu an yag oranını çok da düşünmeksizin konuşuyorum yüksek glisemik indeksi beslenebilirsin makarna pilav tarzı besinler kan şekerini bi anda yükseltip düşürecegi için daha çabuk açıkmana sebep olur bu da daha fazla kalori anlamına gelir

5. ferhat.54k

ferhat.54k Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    18
    Ek olarak, kuruyemiş tüketirken makroları da gözetmek gerekir. yoksa sindirmede problem yaşanabilir.

6. suygun00

suygun00 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Kırıkkale
    detaylı kan testi,endoskopi,ultrason-bt gibi testler yapıldı mı?
    anlattıklarında fizyolojik bir sebep olabilir yoksa,sağlıklı kilo almak istiyorsan arkadaşların dediği gibi karbonhidrat değil,sağlıklı yağ tüket.
    1 gr yağ 9 kalori
    1 gr k.hidrat 4 kalori bu açıdan bakarsan yiyeceğin yemeğe bol sağlıklı yağ eklemek hem kalorisini artırır hem 2-3 öğünde doyurucu olur ve uzun süre enerji sağlar.Ağırlık,strongman,crossfit gibi ağır sporlar yapmıyorsan karbonhidrat alımını abartman gereksiz olacak.
    bunun dışında hedefine göre kalori ihtiyacını bulup makroları ona göre ayarlaman gerekir.

7. ethereal80

ethereal80 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    bugün kendimi zorlayarak 1800 kaloriyi doldurdum.
    (aslında normal yediklerimi yedim) artı olarak tatlı yiyince kaloriyi kolay doldurdum.
    kan testlerini yaptırdım her şey sağlıklı çıktı.
    size sorum; siz günde kaç kalori alıyorsunuz? sizce ben kilomu korumak için günde kaç kalori almalıyım? (boy ve kilomu yukarıda belirttim)
    cevap yazmaya zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

8. suygun00

suygun00 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Kırıkkale
    Antrenman yapmadığını ve gün içinde hafif aktif olduğunu varsayarsak kilo almak için kaba hesapla 2200-2300 kaloriye ihtiyacın var diyebiliriz.Antrenman yapıyorsan ya da gün içinde aşırı aktif olduğun bir iş yapıyorsan biraz daha artırabilirsin.Boyuna göre kilon çok az geldi,o yüzden kilo almak için gerekli kaloriyi yazdım.
    Yani kendine göre hesaplaman gerekir ama önerim 2000 kalori altına düşme.
    Ben her gün 7'de kalkıp cardio,10'da ağırlık antrenmanı yapıyorum ikisi de çok sert olduğu için 3500-4000 kalori bandında kilomu koruyorum.Kendi diyetimi örnek verirsem haftanın 5 günü yağ ağırlıklı besleniyorum(antrenman sonrası k.hidrat alımı hariç) hafta sonları makrolar dahilinde karbonhidrat yüklemesi yapıyorum(karabuğday,yulaf,esmer pirinç,yer fıstığı gibi.)
    Dediğim gibi yemekte zorlanıyorsan yağ ağırlıklı diyetleri araştırıp,bir diyetisyen gözetiminde deneyebilirsin.(Örneğin bol yağlı sezar salatayla bile bir öğünde alman gereken kaloriyi alabilirsin.)

9. ferhat.54k

ferhat.54k Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    18
    Ben 185 boy, 90 kilodayım. Masa başı çalışıyorum. yaptığım tek aktivite, spor diyebilirim. 4 gün ağırlık, 4-5 gün de 30 dk kardiyo. Günlük olarak da 500 gr karbonhidrat alıyorum.(yulaf-pirinç) Bu şekilde 3000 kaloride kilomu koruyorsam; senin tahmini olarak, yavaş yavaş kalori arttırman iyidir. Vücudu alıştıra alıştıra.. aldığın kalori 3000 olunca -analiz yaparak- kalori yükseltmeyi kesebilirsin.

Sayfayı Paylaş