Hem ucuz hem kaliteli protein

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Nevzar tarafından 15 Aralık 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. Nevzar

Nevzar Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    8
    Soya fasulyesi. 100 GRda 13 gram protein var ve 3500 kg soya fas. protein tozu 150 tl hergün 60-70 gr protein ihtiyacımızı tozdan karşılayabiliriz tabili hayvansal proteinler tüketilecek ancak protein eksiği kesinlikle olmayack gibi bişey olacak bu soya harikasıyla hemde emilimi diğer bitkisel proteinlere göre %80 emilimi var harika bir rakam içinde bol çinko ve demir var. Biraz araştırdım ;

Yüksek protein kaynağı soya fasulyesi et, süt ve peynir gibi hayvansal ürünlerden daha besleyici. Zira 453 gramlık soya ununda, 31 yumurta, 6 büyük şişe süt ve 900 gramlık kemiksiz etin proteini yer alıyor.
    Besleyici özelliğiyle dikkat çeken soyadan plastik, mürekkep; hatta beton bile yapılıyor. Tarımda giderek önemi artan soya fasulyesi, hep besleyici özelliğiyle dikkat çekiyor. Soya fasülyesi, yüksek protein kaynağı olmasının yanı sıra zengin demir, çinko, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve B1 vitamini de barındırıyor.

Ziraat Mühendisi Neriman Kara, Türktarım dergisinde yayınlanan yazısında, bütün bu besleyiciliğinin yanında soyadan, plastik, mürekkep, elektrik izolasyonu, beton, çimento, boya, metal kaplama, inşaat malzemesi, yer karosu, macun, şampuan, sabun ve deterjan olarak da yararlanıldığını anlatıyor. Kara, Büyükbaş hayvanların, kanatlı ve su hayvanlarının yem ihtiyacını karşıladığını, soya küspesinin ise arı, balık, tilki, besi, süt, tavuk yemi, buzağı ve kedi-köpek maması ile protein konsantreleri gibi pek çok alanda kullanıldığını dile getiriyor.

Soya proteininin çocuk ve yetişkinler için gerekli olduğunu söyleyen Kara, “Önemli protein ve demir kaynağı olan soya, kemikleri güçlendiriyor. Bilim adamları, soya tüketilen Asya ülkelerinde osteoporozdan (kemik erimesi) kaynaklanan kemik kırılmalarına, Batılı ülkelere oranla daha az rastlandığını belirtiyor.” diyor.

Ziraat Mühendisi Kara, soyanın, inek sütüne alerjisi olanlar için vazgeçilmez bir protein kaynağı olduğunu dile getirerek, “Kolayca sindirilebilen, kolesterol içermeyen soya ürünleri, diyet yapanlara da öneriliyor. İçerdiği B1 vitamini ete göre daha yüksek olduğundan ayrıca, kalsiyum, demir, çinko, fosfor, magnezyum içerdiğinden sağlıklı yaşam için önemle tavsiye ediliyor.” bilgisini veriyor.

Doğu Asya ovalarında keşfedilen soya, yüzde 38-40 gibi yüksek oranda protein barındırıyor. Süt, yoğurt, peynir, kemiksiz et, bebek maması, dondurma, pasta, margarin, makarna ve kahve gibi gıda maddeleri haline getirilebiliyor.

Soya kolesterolü düşürüyor

Soya unu ve yağının yapısındaki şeker kana karışmadığı için, kolesterole neden olmuyor, aksine düşürüyor. Kemik erimesi, hafıza kaybı, menopoz, şeker hastalığı ve böbrek rahatsızlıklarına iyi geliyor. Kadınlık hormonunu (östrojen) yükseltiyor. Meme ve prostat kanserine karşı koruyor. Yaşlanma etkilerini geciktirerek, özellikle cildin kırışmasını yavaşlatıyor. Kırmızı et gibi damar sertliği ve kalp krizine de yol açmıyor.

2. zLatans

zLatans Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Hayvansal proteinlerde sadece amino asit profilleri var.
    Bitkisel proteinlerde amino asit profili yok. Bitkisel protein'nin nerden geldiginide söyleyim. Güneş ışınlarının topraga vurması ile o bitkilere toprak protein veriyor.

3. Nevzar

Nevzar Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    8
    boşboş konusmayın konu hakkında bilgisi olmayan konusmasın tüm aminoasit profilleri bitkisel proteinlerde var. Sadece yüzde 25 yüzde 30 oranında daha fazla hayvansal proteinlerde kanıtın varsa beklerim
    --- Mesaj birleştirildi, 15 Aralık 2014 ---
    ha bu arada güneş vurdugu için d3 boldur deseydın hak verirdim ama protein o yüzden var sadece diyorsun ahahaha

4. Created By Loss

Created By Loss Üye

Beğenileri:
    2.969
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    İnternational Fitness & BB Personal Master Trainer
    Hayvansal gidalar ozelikle et amino asit profilinin tamamina sahiptir bu asitleri bitkisel gidalardan da almak mumkundur, ancak tek bir bitkisel gida butun bir profili bunyesinde barindirmaz yani tum profili alabilmek icin birkac cesit bitkisel gidanin bir araya getirilmesi gerekir.

5. zLatans

zLatans Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    var olsa ne olacak ? amino asit profili kac mg 100 mg mı ? 36 mg mi herhalde sen kg ınc lt degerlerini bilmiyorsun.
    45 mg. izolösin
    64 mg. lösin,
    53 mg valin
    bu 3'ü var eee geri kalan 18 amino asit nerde ?
    vsvsvs bu degerlerin ne kadar az oldugunu sen biliyormusun ? benim gözümde bu değerler yok denecekten daha az ve hic yok bile.

güneş ışınlarına gelcek olursak tabiki yanlış olur bütün proteini güneşden alıyor demesi.
    D Vitamini verir bitkilere. kalsiyum ve fosforun sindirim yollarında kullanımı ve emilimi ile özellikle çocuklarda büyüme için gerekli vitamini verir.
    Kas zayıflığına karşı vücudu korur, alsiyum emilimine yardım eden, kalsiyum-bağlayıcı proteinlerin oluşumunu artırır. Kuvvetli kemik ve dişler, bu vitaminin kalsiyumu buralara yerleştirmesiyle olur.

6. Nevzar

Nevzar Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    8
  7. pwii

pwii Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    28
    Ben şöyle biliyorum. Bitkisel proteinlerde bazı aminoasitler olmadığından vücut proteinden tam olarak yararlanamıyor. O yüzden 50 gr bitkisel protein alıp almaman önemli değil önemli olan vücudunun ne kadar yararlanabildiği. Şimdi bir bitkiselde eksik olan aminoasiti, diğer bitkiselden karşılarsak ve ikisinin toplam 50 gr proteini varsa, sanki biz bu 50 gr'ı etten almış gibi olmayacak mıyız? O zaman hangi bitkiselleri karıştıralım?

8. Nevzar

Nevzar Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    8
    Ben tamamen bitkisel yeter demiyorum tabiki yumurta tavuk yogurt peynir yiyecez mol miktarda ama okulda dışarda işte elimizde olsun proteinimiz hem ucuz hemde saglıklı

9. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Soya proteini, östrojeni arttıyor diye biliyorum.

10. Nevzar

Nevzar Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    8
    Ne kadar aratırabilir ki az artırıyordur bence

11. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Az veya çok, hormonal dengeyi bozuyorsa pek bulaşmaya gelmez.
    Sadece destek olarak bir miktar kullanılabilir. Şahsen ben tüm protein ihtiyacımı soyadan karşılamam.

12. Nevzar

Nevzar Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    8
    Tümünü karşılamayacagız zaten konusuyoruz teşekkürler

13. tarantino16

tarantino16 Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    28
    Hocam bitkilerde de aminoasit var. Protein olan her seyde aa vardir. Proteini olusturan sey aa dir. Ancak her cesit aa almak icin her cesit pro kaynagi tuketmek lazim.

Nevzar bunu beğendi.
  14. zLatans

zLatans Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    soya fasülyesnin 100 gr da 39 gr protein var diyor.
    hepsinde var ama kaç mg ? ve 21 amino asit profili varmı ? önemli olan bu bizm için buda sadece hayvansal proteinlerde en yüksek amino asit profili ve zengin amino asit profli var ama bitkilerde bu yok.

15. Alatriste

Alatriste Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Maddi olarak cok uygun urunu alabilirim konuyu takipteyim

16. Yaver27

Yaver27 Üye

Beğenileri:
    1.404
    Ödül Puanları:
    113
    :eek:beyler soya ve kadınlık hormonu ilişkisi diye bişeyler var... emin olup öyle yiyelim, sonra böyle bi hale gelmek istemiyorum

elite35 bunu beğendi.
  17. Lisra

Lisra Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Hep ezbere konuşuyorsunuz adam gelmiş bitkilerde AA yoktur diyor. Her yiyecekte bir miktar protein vardır kiminin azdır kiminin çoktur. Hepsinde AA bulunur ama hepsinde tüm AA lar bulunmaz ette tüm AA lar varken bezelye de 17 tane var (öyle hatırlıyorum emin değilim ) soyada 20 AA da var. Ayrıca bitkisel proteinleri kombine ederek de eksiksiz AA profili tamamlayabilirsiniz

Nevzar bunu beğendi.
  18. Nevzar

Nevzar Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    8
    kesinlikle katılıyorum

Sayfayı Paylaş