Hareketleri hızlı yapmak

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve CursedChico tarafından 22 Nisan 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. CursedChico

CursedChico Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    16
    Yer:
    Istanbul
    BAzı kişiler hareketleri hızlı yapıyorlar. hızlı dediğim mesela önkolda bırakırken barı yerçekiminden güç alarak ya da yukarı kaldırırken belden vurdurarak.

Bu tür davranışlar daha fazla ağırlık kaldırabilmeyi sağlıyor. Gördüğüm kadarıyla şişiriyor da.

Ben yapmamaya çalışıyorum hatta bayağı yavaş da yapıyorum. Azjkilo ağırlıkla.

Amacım şişmek değil. GÜçlendirmek o kolu mesela ya da göğsü ama artma olmuyor işte fazla.

Bu söylediklerim gözlemlerdi genelde. Belki yanlıştır, bilemiuorum . Fİkriniz varsa sötylersieniz sevinirim.

2. Prisonbreakx

Prisonbreakx Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Guclenmekse amacin hizli yaparsin zaten. Dedigin gibi daha fazla agirlik kaldirirsin. Ama kolda odaklanmak daha onemli arasira cheat curl yaparsan iyi ama surekli yapman iyi olur mu bilmiyorum

CursedChico bunu beğendi.
  3. gdzvc

gdzvc Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Benim dikkat ettiğim 2 husus var;
    ağırlıkları çekerken hızlı, bırakırken yavaş.
    ağırlıkları iterken hızlı, bırakırken yavaş.

Yani genelde yavaş bırak.. Ki emin ol öyle daha zor olur ama yanar kasların..
    Amaç da o zaten. Hızlı yapmanın mantığı yok.
    Hiçbir hareketi belden vurdurarak yapma!
    Gerekirse az kilo kaldır ama hareketi doğru yap.

Amaç çok fazla kilo kaldırmak değil, kasları doğru yakmak önemli.
    Zaten az kilo olmasına rağmen, ağır yaptığın zaman işe yaradığı göreceksin, az kilo çok kilo bunlar göreceli kavramlar.

Bende görüyorum bazı barzolar, yüklüyor kiloları belden destek alarak kaldırıyor, atıyorum biceps ez curl; 12 tekrarı tamamlayamadan şişiyor.
    Ne hareketi doğru yapıyor ne seti tamamlayabiliyor, bide beline yükleniyor.. 2x azalt kiloyu gerekirse, ama doğru yap; bırak belini, dirseğini dahi kımıldatmadan sadece kollarınla hızlı kaldır,yavaş indir ve vücuduna da yapışık olsun kolların..

Mantık bu bende.Benim istediğim vücut sadece, ağırlık basmak değil, zamanla olabilen bir şey bu.

GurkanDln ve CursedChico bunu beğendi.
  4. GurkanDln

GurkanDln Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Benim bildiğim de hareketin negatifini ( tersini ) yaparken odaklanmak , ve ağırdan almak + en tepede kası sıkıştırmak , bu şekilde çalıştığın kas grubundaki mikro yırtılmalar artacak ve beyni oraya yonlendirdiğin için farklı kas gruplarına binen yük bi hayli azalacak , ornegin : Ekstansiyon hareketinde en aşşağada sıkıştırıp yukarı doğru bırakırken yavaşça hareket etmektir.Biryerde okumuştum çok hoşuma gitmişti "No brain , no gain" :)

5. CursedChico

CursedChico Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    16
    Yer:
    Istanbul
    TEşekkürler tavsiyleer için, ben ikisinde de ağrı yapıyordum da çok yakıyordu. Mesela front omuz dambılla, kaldırırken bayağı yavaş yapıyordum, kalkamıyordu bile, hemen yoruluyordum 2 . sette.

Ama eğer kaldırırken hızlı kaldırırsam bir sonraki apırlıkla bile yapabilirim. İndirmek evet dediğiniz gibi yakıyor ama kaldırırkenki yavaş oyaptığım kadar yakamaz. Çünük kaldırırken yakıyordu, indirmeye beceremiyordum.

İndirirken zaten yerçekimine karşı geliyoruz, kaldırırken de ivme kazanıyor, o ivmeye karşı gelmeliyim diye düşündüğmüden yapmıyordum. Bir hareketin bir tanesi 3-4 saniye sürüyordu. 10 tekrar yapıyordum yani 2-3 dakikatyı buluyordu mesela front omöuz.

Kas sıkıştırmayı her harekette yapamıyorum ne yazık ki. MEsela benchte indirirekn sıkıştırmak lazım ama ben o an ecel terleri döktüğümden, o aklıma gelmyor maalesef :(

önkolda filan kolu sıkştıramıyorum zaten. küçük kas. Omuzu da . anca göğüste fly da yapıyorum ve pulloverda.

Benchte ama dediğiniz gibi yavaş kaldırmak pek bir şey katmıyor gibi.Boşuna kolu yoruyor. İndirmek önemli orda da.

Sayfayı Paylaş