hareketler nereyi çalıştırıyor.

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Fake52 tarafından 15 Ocak 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
 1. Fake52
  Offline

  Fake52 Üye

  Katılım:
  24 Haziran 2011
  Mesajlar:
  65
  Beğenileri:
  25
  Ödül Puanları:
  0
  Arkadaşlar ben bu sporu uzun süredir yapıyorum. Hareketlerin hangi bölgeyi çalıştırdığını biliyorum. Ama şöyle bir şey var. Diyelim bir omuz hareketinin omuz başınımı, ön omuzumu, arka omuzu çalıştırdığını bilmiyorum. Yada triceps kaça ayrılır hangi hareket neresini çalıştırır böyle daha kapsamlı hareketleri ögrenebileceğim bi kaynak varmı forum bulamadımda.
   
 2. StoLen
  Offline

  StoLen Üye

  Katılım:
  9 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  354
  Beğenileri:
  161
  Ödül Puanları:
  53
  Meslek:
  Öğrenci
  Seated Dumbbell Lateral Raise (Yan omuzlar)
  Wide Grip Upright Row (Dar tutuşu trapez - Geniş tutuşu yan omuz )
  Behind The Neck Press (Ön omuz )
  Rear Delt Raise ( Arka Omuz)

  Bildiklerimden bir kaçtanesi.
   
 3. Fake52
  Offline

  Fake52 Üye

  Katılım:
  24 Haziran 2011
  Mesajlar:
  65
  Beğenileri:
  25
  Ödül Puanları:
  0
  yardım için sağol ama daha fazla bilginin olduğu bi kaynak varmı acaba ?
   
 4. BertilFox
  Offline

  BertilFox Üye

  Katılım:
  23 Eylül 2011
  Mesajlar:
  68
  Beğenileri:
  39
  Ödül Puanları:
  28
 5. CarpeNoctum
  Offline

  CarpeNoctum Üye

  Katılım:
  3 Şubat 2009
  Mesajlar:
  702
  Beğenileri:
  1.306
  Ödül Puanları:
  103
  Yer:
  Zimbabwe
  Arkadasın verdigi linklerden hareketlere bakarsın detaylı , bunlarda ekstra bilgi olsun.
  Türkçe kaynak olarak faydalı olabılır belki , senin için kopyalıyorum :)
  kaynak: muscle&fitness

  ---

  Omuz çalışırken yapılan beş yanlışı ve bunları düzeltmenin yollarını sizin için kaleme aldık...

  İşler daha da karmaşık hale geliyor. Daha önce biceps gibi, bir eklemin kapatılması veya açılması için kısalan veya uzayan kasları anlatmıştık. Bu, ortaokul eğitimi gibiydi. Şimdi anlatacaklarımız ise üniversite eğitimine yakışır bir ders. Çünkü, omuz eklemleriniz daha geniş hareket açısına sahiptir. Üç farklı deltoid bölgesi, kollarınızı 180 derecenin üzerindeki açılarda hareket ettiriyor.

  Bu karmaşıklık, hata ve sakatlanma riskinin de artmasına yol açıyor. İşte bu yüzden, size deltoid’leri çalıştırırken yapılan en yaygın beş hatayı ve neyi nasıl yapmanız gerektiğini anlatacağız. Not almayı unutmayın. Ders başlıyor!  [​IMG]
  1. HATA

  Ön Deltoid’lere Fazla Yüklenmek  AÇIKLAMA
  Deltoid’in tüm kısımları eşit şekilde çalışmaz. En ağır yükü taşıyan bölüm, normalde ön deltoid’lerdir. Ön deltoid’leriniz yalnızca overhead press’ler sırasında hareket eden ana kaslarınız değildir. Press ve dips hareketleri sırasında da çalışırlar ve göğüs ile triceps antrenmanları sırasında da ikincil kas grubu olarak hareket ederler. Omuz ve göğüs egzersizlerine ek olarak front raise yapıyorsanız, ön deltoid’lerinizi fazla çalıştırıyor olma ihtimaliniz yüksek. Bu ihtimal, göğüs ve omuz egzersizlerinizi aynı antrenmanda veya ardışık günlerde yapıyorsanız daha da yükseliyor.

  2. HATA
  Arka Deltoid’lere Yeterince Önem Vermemek  AÇIKLAMA
  Anterior (ön) deltoid’lerin fazla büyüme eğiliminde olması gibi, posterior deltoid’lerin de (arka) fazla küçük kalma eğilimi vardır. Arka deltoid’ler, row ve pulldown gibi sırt egzersizleri sırasında yardımcı kas olarak görev yaparlar. Ancak, sırt kaslarınızı doğru şekillendirmeyi hedefliyorsanız; sırt veya omuz bölgelerini çalıştırdığınız günlerde arka deltoid’lerinizin potansiyellerine ulaşmaları ve yeteri kadar çalışmaları pek mümkün değil. Çoğu sporcu rear lateral egzersizlerini omuz çalışmalarının en sonuna atar ve tempoyu dört set boyunca en az yoğunluk derecesine ayarlar. Dolayısıyla, arka deltoid’lerin sık sık omuzların en zayıf halkaları olarak tanımlanmalarına şaşırmamalı.

  ÇÖZÜMLER

  [​IMG] Sırt antrenmanı yaptığınız gün, arka deltoid’lerinizi çalıştırmayı deneyin. Böylece onlara ön ve ortadaki kardeşlerinden ayrı şekilde ağırlık verebilirsiniz. Sırt antrenmanınızın sonunda dört ila altı set rear lateral yapın.
  [​IMG] Omuz antrenmanı yaptığınız gün arka deltoid’lerinizi çalıştırmayı seçerseniz, bunu antrenmanın sonuna bırakmayın. Onun yerine, rear lateral’leri press’lerden sonra ama side lateral’lerden veya front raise’larden önce yapın ya da antrenmandan antrenmana çalışma sıranızı değiştirin.


  3. HATA
  Çok Hızlı ve Çok Sert Olmak  AÇIKLAMA
  Özellikle side lateral’ler ve front raise’ler söz konusu olduğunda, antrenörler fazla ağır çalışma ve çok fazla momentum kullanma eğilimi içinde oluyorlar. Her bir deltoid göreceli olarak küçüktür. Onları izole etmek için hem momentumu hem de diğer kaslardan gelen yardımı minimum seviyeye indirmeniz gerekiyor.

  Elinizde on kilogramlık dumbbell’larla görülmek istemiyor olabilirsiniz, ama orta deltoid’lerinizi izole etmenizin en iyi yolu buysa, bu ağırlıklara mecbursunuz.

  ÇÖZÜMLER

  [​IMG] Bacaklarınızı ağırlıktan kurtarmak için omuz egzersizlerini ayakta değil oturarak yapın.
  [​IMG] Nispeten yavaş bir tempoda (1 saniye yukarı, 2 saniye aşağı) 8-12 disiplinli tekrar için kullanabileceğiniz ağırlıkları seçin.
  [​IMG] Her bir tekrara ölü durma noktasından başlamak için tekrarların alt noktasında duraklayın ve sallanma momentumunu ortadan kaldırın.

  4. HATA
  Hatalı Şekil  AÇIKLAMA
  Bu hata genellikle 3 numaralı hatayla başa baş gidiyor. Bu hatanın ana etkeni, kasların uyarılmasına odaklanmadan ağırlığa eğilmek. Böylece, ağırlığın kaldırılması için her yol mübah hale geliyor. Bazen, antrenman yaparken kötü alışkanlıklar gelişebiliyor. Bazıları kas gelişimini harekete geçirecek egzersizleri yapmayı asla öğrenemiyor. Eklemlerin sakatlanmasının önüne geçmek için hareketi doğru şekilde yapmak, özellikle omuzların çalıştırıldığı günlerde önemli.

  ÇÖZÜMLER

  [​IMG] Overhead press yaparken, ellerinizi yaklaşık çene seviyesine indirin ve dirseklerin kilitlenmesine çok az kala kaldırın.
  [​IMG] Side lateral yaparken, dirseklerinizin sizi yönlendirmesine izin verin ve omuzlarınızın hizasına gelene dek, dirseklerinizi kaldırın. En üst konumda, elleriniz dirseklerinizin hizasının hemen altında (kollarınız hafifçe bükülmüş halde), serçe parmaklarınız yukarıda ve başparmaklarınız aşağıda olmalı.
  [​IMG] Her bir set boyunca ağırlığa değil, hedeflediğiniz deltoid bölgesine odaklanın. Mr. Olympia Jay Cutler’ın da dediği gibi, "Kaslarınızı çalıştırın, ağırlığı değil".
  [​IMG] Bir omuz egzersizinde, tükenene kadar bir set yaptıktan sonra fazladan tekrar yapmak için hileye başvurmayın. Onun yerine, bir drop set (her sette ara vermeden ağırlığı azaltarak aralıksız çalışmak) yapın.
  [​IMG] Antrenman partnerinizin zorlamalı tekrarlarda size yardım etmesini sağlayın veya dinlenme-duraklama tekniğini kullanın.  5. HATA

  Yetersiz Egzersiz Çeşitliliḡi  AÇIKLAMA
  Omuzlar, vücudunuzda sadece serbest ağırlıklarla çalıştırılan belki de tek bölüm. Barbell’lerin ve dumbbell’ların en etkili antrenman aletleri olduğu doğru. Ancak, üç ya da dört serbest ağırlık egzersizini antrenmandan antrenmana aynı şekilde yapma tuzağına düşmeniz hiç de zor değil. Değişiklik yapmak da barbell ve dumbbell’lar kadar etkili bir antrenman stratejisidir.

  ÇÖZÜMLER

  [​IMG] Overhead press hareketlerini yapmanın pek çok yolu var. Her bir omuz çalışmasına farklı bir press egzersizi eklemeyi deneyin. İşte muhtemelen yapmadığınız üç serbest ağırlıklı pres: Underhand press (omuz genişliğinde alttan tuttuğunuz barbell’e overhead press); Arnold press (dumbbell’larla aşağıda underhand [alttan tutuşlu], yukarıda overhand [üstten tutuşlu] press); military press (barbell’le üstten tutuşla ön omuzlara indirip kaldırma).
  [​IMG] Orta deltoid’ler, sadece dumbbell side lateral’lerle değil, birçok başka egzersizle çalıştırılabilir. Arada sırada, cable veya makinelerle side lateral yapın ve ekipmanınıza bakmaksızın unilateral (tek taraflı) çalışın. Wide-grip (geniş tutuş) upright row’lar, orta deltoid’lerinizi çalıştırmanın bir başka yolu.
  [​IMG] Benzer şekilde, cable veya makinelerle rear lateral yapıp unilateral (tek taraflı) çalışın. Ayrıca wide-grip bent-over row’larla arka deltoid’lerinize daha fazla odaklanabilirsiniz. Smith machine, wide-grip row için etkilidir; her bir kasılmada arka deltoid’lerinizi tutun ve esnetin.

  ALINAN DERSLER


  [​IMG] Ön deltoid’lerinizi daha az ve arka deltoid’lerinizi daha fazla çalıştırın.
  [​IMG] Sırtınızdan sonra arka deltoid’lere yönelin. Onları çalıştırmayı omuz çalışmalarınızın sonuna bırakmayın.
  [​IMG] Ağırlıkları kaldırırken oluşan momentumu ortadan kaldırmak için oturun ve yavaşlayın.
  [​IMG] Hareketin şekline sıkı sıkıya sadık kalın ve bir seti yorulduğunuz noktanın ötesine uzatmak için bile olsa, hile yapmaktan kaçının.
  [​IMG] Omuz egzersizlerinde çeşitliliği arttırın.   
  stefan35, Alper19891, cexenes ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 6. Fake52
  Offline

  Fake52 Üye

  Katılım:
  24 Haziran 2011
  Mesajlar:
  65
  Beğenileri:
  25
  Ödül Puanları:
  0
  bertilfox verdiğin ikinci site çok güzel teşekkür ederim tam istediğim gibi madem bu sporu yapıyoruz biraz bilgili yapalım dimi.
   

Sayfayı Paylaş