Hardline BCAA Fusion?

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve frontpage tarafından 26 Mayıs 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. frontpage

frontpage Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    38
    https://www.supplementler.com/urun/hardline-bcaa-fusion-500-gr-6365

gramın başına 700mg bcaa var. b6 ve glutamin de mevcut. Kullanan var mı? Fiyat normal 50 antreman yapar haftada 3 günden 4 ay kadar götürmesin lazım kaba hesap. Farklı marka falan önerebilir misiniz yoksa bunu sipariş edeyim mi?
    --- Mesaj birleştirildi, 26 Mayıs 2019 ---
    https://www.supplementler.com/urun/...8157b0a003&_sgm_source=8349&_sgm_action=click

içerisinde hardline ın yarısı kadar bcaa bulunuyor ve haliyle bu protein tozu.. kafam karıştı arkadaşlar giren yok mu şu foruma

Son düzenleme: 26 Mayıs 2019
  2. ferhat.54k

ferhat.54k Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    18
    proteini normal besinlerle bir şekilde alırsın. alacaksan bcaa al ki idman sonrası toparlanmayı hızlandırsın ya da definasyondaysan idmanda kas yıkımını azaltsın. ek olarak, sci-mx bcaa yı öneririm.

frontpage bunu beğendi.
  3. frontpage

frontpage Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    38
    başka bi yere yazmıştım 72 kilyom günlük 150-160 gram protein alıyorum beslenme full kendim hazırladığım için sanırım yapılabilecek en iyi beslenmeyi zaten yapıyorum. Dediğin gibi yenilenmeyi sağlamak için bcaa almayı düşünüyorum. 5x5 ile ilerliyorum ama bcaa + arjinin kombosu düşünüyorum ne söyleyebilirsin bu konuda? tşkler

4. ferhat.54k

ferhat.54k Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    18
    kilo almada mısın ya da veriyor musun bunlara göre değişir.

frontpage bunu beğendi.
  5. frontpage

frontpage Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    38
    şöyle özetleyeyim tekrar.

Yüzde 13 yağ oranı 178 cm boy 73 falan oldu kilom 70ten geldim buraya 1.5-2 ayda. clean bulk yapmaya çalışıyorum 3000cal civarı almaya çalışıyorum +-250 günlük olarak.

Supplement olarak Kreati almak istemiyorum genetik saç dökülmesi olayından dolayı. Protein tozuna ihtiyacım olduğunu düşünmüyorum şu aşamada makrolarım iyi olduğu için. 5x5 bünyeyi anca toparladığı için yenilenmeyi hızlandırmak için BCAA almak istiyorum ama yanına bi arjinin veya a.asit gibi düşüncem var ama orada işte size danışayım dedim. Bu arada önerdiğinz bcaa stok sorunu var sanırım 1-2 yerde baktım göremedim

6. ferhat.54k

ferhat.54k Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    18
    sana tavsiyem dışardan supplementlere boşuna para verme. zaten 3000 kalori alıyorsun. eksiğin yok ki takviye alasın. bunların dışında kreatini öneririm. gerçekten etkili bir zımbırtı. vücudunu irileştirir. illa ki bcaa alıcam diyorsan da sci-mx öneririm. kontrol ettim 960 gr lıklar stokta var. 480 lik istiyorsan da 10 tane güvenilir site var onlara bakabilirsin. bigjoy bcaa pro 4:1:1 432 gr da bakabilirsin.clean bulkta en az yağ ile büyümeni sağlar.
    başka bir bcaa markası öneremem çünkü denemedim.

frontpage bunu beğendi.
  7. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Takviye kullanmak istemenizin nedenini (Kas ağrılarını azaltmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek, kas gelişimi, aerobik performans, anaerobik performans vb) daha detaylı yazarsanız literatür paylaşarak yardımcı olmaya çalışırım..

legolas246 bunu beğendi.
  8. legolas246

legolas246 Üye

Beğenileri:
    261
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Ankara
    Benim radarımda olan bir ürün. Elimdeki Grenade Bcaa bitsin bunun yeşil elma aromalısını alıp inceleme konusu açarım.

Ürünün fermente olması güzel. Yani içeriğinde kümes hayvanları tüyünden elde edilmiş Bcaa bulunmuyor.

@respect2us.23 'ın yazdıklarını da dikkate alıp biraz daha detaylı beklentinizi yazabilirseniz daha iyi yardımcı olunabilir.

Bozo-Baku, respect2us.23 ve frontpage bunu beğendi.
  9. frontpage

frontpage Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    38
    5x5 programı yapıyorum. bildiğiniz gibi vücudu harap edebiliyor belli bi yerden sonra. ayrıca salondan çıktıktan sonra eve geçmem yaklaşık bi 30 dakikalık(çantam ağırlığıyla beraber) yürüyüş var yani vücut katabolik konumdayken ben yürüyerek vücudu çalıştırmaya devam ediyorum. buradaki yıkım sırasında ve sonraki antremana kadar vücudun yenilenmesinde yardımcı olacağını düşündüğüm supplementin bcaa olabileceğini düşündüm. Bu konuda yazmamışım ama iş yerinde öğle yemeklerini bile evden hazırlayarak gidiyorum günlük 150-160 gr protein kendim hazırlayarak 2800-3000 kalori civarı alıyorum yani protein eksiğimin olmadığını düşündüğümden protein tozu almayım diyorum. Bütçe meselesi yok sadece bana en faydalı olabilecek supplementi arıyorum yardımcı olursanız sevinirim. BCAA+Glutamin tarzı bi kombo yapasım var haftasonu bayram için şehir dışına gitmeden sipariş vereyim diyorum sonra hazır olsun elimde.

10. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Bu şekilde daha açıklayıcı oldu, teşekkürler.
    Sporcuların kullandığı besin destekleri ile ilgili geçen yıl kapsamlı bir rehber/fikir birliği yayınlandı. Kısa sürede oldukça da atıf aldı ve bu alanın çok saygın isimleri bu rehberde yer alıyor.
    Rehberde kas kütlesi kazanımı, performans, toparlanma, yağ kütlesinde azalma gibi değişik parametrelere göre kullanılabilecek güçlü kanıt düzeyine sahip takviyeler avantaj ve dezavantajlarıyla birlikte yer alıyor. Bu rehberde performans, immün sistemi desteklemek veya toparlanmayı hızlandırmak için yer alan kategorilerin hiçbirinde BCAA yer almıyor.
    Senin gereksinim duyduğun şartlar Tablo 5'te ''Supplements that may assist with training capacity, recovery, muscle soreness and injury management'' başlığı altında verilmiş. Yani antrenman kapasitesini artırma, toparlanma sağlama, kas ağrıları veya sakatlık yönetiminde: kreatin monohidrat, HMB, omega-3 desteği, D vitamini ve kollajen üzerinde durulmuş ve BCAA'ya hiç yer verilmemiş.
    BCAA'ya yer verilen tek yer hatırladığım kadarıyla kas kütlesini artırma bölümü. Burada da lösinden bahsediliyor. Lösinin kas protein sentezini başlattığı ve mTOR aktivitesini etkilediği biliniyor ancak doğrudan kas kütlesi artışı sağlıyor mu?
    Özetle bu rehberi ve BCAA'dan beklentilerini düşündüğümüzde, BCAA bu beklentiler için uygun bir takviye değil (şuan için-güncel verilere göre)
    Referans: Maughan RJ, et al. IOC consensus statement: dietary supplements and the high-performance athlete. Br J Sports Med. 2018 Apr;52(7):439-455.

Bunun dışında doğrudan BCAA için bir spor dergisinde yayınlanmış güzel ve güncel bir derleme var.
    Orada da şu şekilde ifade ediliyor:
    • Branched-chain amino acids (BCAA) are essential amino acids (EAA) that play several important roles in muscle metabolism.
    • The BCAA – especially leucine – are critical for stimulation of molecular signaling that leads to muscle protein synthesis and muscle protein breakdown. However, there is no research that has assessed the response of muscle protein synthesis to BCAA (or leucine) ingestion alone (without any other nutrients and/or not as part of an intact protein) following exercise.
    • Ingestion of BCAA without co-ingestion of a source of the other EAA will not stimulate a maximal muscle protein synthesis response. While BCAA ingestion (primarily leucine) stimulates the molecular anabolic signaling pathways involved in muscle protein synthesis, the response, particularly after exercise, will be limited with only the endogenous amino acids available as substrate.
    • There is preliminary evidence that co-ingestion of carbohydrate and fat with smaller doses of EAA may enhance muscle protein synthesis following exercise. However, a more systematic evaluation of this finding needs to be performed before solid recommendations can be made.
    • There is insufficient evidence to indicate that BCAA ingestion is effective for stimulating muscle protein synthesis following endurance exercise.
    There is evidence that BCAA inhibit muscle protein breakdown in cell culture studies, rodent muscle and human muscle at rest. However, there is no evidence that BCAA ingestion inhibits post-exercise muscle protein breakdown in humans.
    • It is not clear that a nutritional intervention, including BCAA ingestion, aimed at inhibiting post-exercise muscle protein breakdown is a positive goal.
    • The evidence for use of BCAA as a countermeasure to reduce exercise-induced muscle damage is, at best, equivocal and not as clear as touted by many sources.

''Doku kültürü çalışmalarında BCAA'nın kas yıkımını önlediği gösterilmiştir ancak BCAA alımının antrenman sonrası kas protein yıkımını önlediğine dair insan çalışmaları yoktur. Ayrıca BCAA alımı gibi çeşitli beslenme müdahalelerinin antrenman sonrası kas protein sentezi yıkımını önlemedeki amacının olumlu bir amaç olup olmadığı belli değildir.''
    Referans: https://www.gssiweb.org/sports-scie...o-support-muscle-anabolism-following-exercise

Ayrıca geçen yıl yapılan bir araştırma var. Doğrudan BCAA ve toparlanma ile ilgili. Çalışmanın sonuç bölümü şu şekilde:
    ''The results of this investigation demonstrate that supplementing a controlled diet of 1.2 g/kg/day of protein with 0.22 g/kg body mass/day of BCAA for eight days results in decreased perceptions of soreness in resistance-trained individuals with several years of experience. However, BCAA supplementation in this fashion provides a minimal protective effect on attenuating other indirect makers of muscle damage following eccentric-based resistance exercise. While our results suggest BCAA may aid in the maintenance of isometric muscle function following muscle damage, this ergogenic effect may be trivial as there was no effect on dynamic measures of muscle function. Since the majority of recreational individuals and athletes will most likely engage in subsequent exercise sessions that consist of dynamic movements rather than isometric contractions, the ability of BCAA supplementation to maintain force output during isometric contractions lacks applicability. Therefore, when consumed with a diet consisting of 1.2 g/kg/day protein and presumably higher daily protein intakes, it appears BCAA effects on muscle recovery are negligible.''

Özet: BCAA kas ağrılarını azaltmıştır ancak diyetle vücut ağırlığı kg başına 1.2 g veya daha fazla protein alınıyorsa BCAA'nın toparlanma üzerindeki etkileri ihmal edilebilir/minimal düzeydedir.
    Referans: VanDusseldorp TA, et al. Effect of Branched-Chain Amino Acid Supplementation onRecovery Following Acute Eccentric Exercise. Nutrients. 2018 Oct 1;10(10).

Oldukça uzun olsa da, okuyanlar olursa faydalı olsun diye bir kaynak daha ekleyip her şeyi özetlemek daha iyi olacak. Jeukendrup sporcu beslenmesi alanında oldukça fazla yayını olan ve bilinen bir bilim insanı. Ekleyeceğim sitede site için yazılmış referansa dayalı konuları yer alıyor ve oldukça güzel konular var. Okumak isteyenler olabilir. BCAA için de bir konusu var ve referanlar kullanmış. BCAA için şu şekilde özetlemiş:
    ''In summary, overall, based on the available evidence, the best nutritional recommendation to optimize adaptations to training, including muscle hypertrophy and enhanced oxidative metabolism, would still be to eat sufficient high-quality protein (that naturally includes BCAA, of course) in the context of meals. At present, we do not believe there is sufficient evidence to recommend BCAA supplements for enhancing muscle anabolism or alleviating muscle damage or, for that matter, for any other reason. ''

Antrenman adaptasyonunu en yüksek seviyeye çıkarmak, kas hipertrofisi sağlamak gibi nedenlerle verebiileceğimiz en iyi beslenme önerisi yeterli ve yüksek kaliteli protein tüketimi olacaktır.
    Güncel verilere dayanarak; kas anabolizmasını artırmak, kas hasarını azaltmak veya herhangi bir sebeple BCAA takviyelerini önerebilmemiz için yeterli kanıt yoktur.
    Referans: http://www.mysportscience.com/single-post/2017/10/02/The-truth-about-BCAA

Lie, frontpage, OKR ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  11. frontpage

frontpage Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    38

Çok güzel bi yazı ve şaşırtıcı bilgiler var. açıkcası omega 3 d vitamini bu kadar ön planda olduğunu da düşünmemiştim hele bcaa nın önünde. Dediğim gibi makro alımların oldukça iyi son 1 ayı aşkındır.balık yağım bitmişti şu an için onu yenilemem gerektiğini düşündüm. Bulkta Gainer+kreatin alınması gerektiğini biliyorum ama araştırma yapmayı makale okumayı sevdiğim için diğer takviyelerin ne olduğunu öğrenmek ayrı bi keyif benim için. Peki glutamin ve arjinin/sitrülin konusunda ne söyleyebilirsiniz.
    --- Mesaj birleştirildi, 29 Mayıs 2019 ---
    https://www.hepsiburada.com/ocean-plus-1200-mg-50-kapsul-balik-yagi-pm-sporetmar06hb0035

hepsiburada da indirimde fiyat ve ürün olarak gayet iyi sanırım fırsat olarak paylaşayım dedim. sipariş geçicem bugün içinde

Son düzenleme: 29 Mayıs 2019
  12. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Pubmed, web of science, sciencedirect, scopus, google scholar gibi literatür databaselerinden arama yapabilirsin ;)

frontpage ve legolas246 bunu beğendi.
  13. frontpage

frontpage Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    38
    teşekkürler bu arada bi üst mesajda attığım balık yağından sipariş geçtim. ve dün de SSN nin BCAA sından aldım 5 mg bcaa var 4 1 1 oranlı onu deniyorum şu an. dediğiniz siteleri inceleyeyim bari

https://www.bodyforumtr.com/threads/ssn-sports-style-nutrition.145569/

14. legolas246

legolas246 Üye

Beğenileri:
    261
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Ankara
    https://www.physiology.org/doi/pdf/10.1152/ajpendo.2001.281.2.E365

Buradaki araştırmada BCAA nın efektif olduğu yazılmış. Dün müsait olmadığım için bu makaleyi bulup paylaşamadım, geç oldu kusura bakmayın.

Bilimsel makalelerde denekler üzerinde çok kesin sonuçlar görme beklentisine girebiliyorlar. Mesela carnitinin etkisine bakmak için bir kaç makaleye baktığımda Carnitin'in Orlistat kadar etkili bir sonuç göstermediğine vurgu yapmışlar. Halbuki deneklerden carnitin kullananlardan bazıları 30 günlük diyet ve spor döneminden sonra 300gr 1kg (pound da olabilir emin olamadım.) daha fazla zayıflamış gibiydiler aklımda kalan, fakat öyle etkili olduğu söylenemez yorumu yapılmıştı makalenin tartışma bölümünde. Aslında benim beklentim bu şahsen aylık 500gr bile fazladan zayıflasam yeterli benim için. Eminim kullanan kimsenin de orlistat gibi bir beklentiye girdiğini zannetmiyorum. Sonuçta birisi obezite hastalarına yazılan reçeteli bir ilaç diğer ise her yerden alabileceğiniz bir destek ürünü.

Yani Bcaa gibi ürünlerde de anabolik steroid beklentisine girmemek gerekiyor. Makaleleri okurken bunu da göz önünde bulundurmak gerek. BCAA favori supplement'im olduğu için umarım yanlı yazmamışımdır. :)

15. frontpage

frontpage Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    38
    katılıyorum. bu supplementlere mucize gözüyle bakmamak lazım. sadece yeterli proteini almıyosak protein tozu o etkiyi yaratıyo yine mevzu beslenme şeklimizde. ama konudan anlaşılacağı gibi bcaa benim de favorim : )

legolas246 bunu beğendi.
  16. frontpage

frontpage Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    38
    Ya bu arada arkadaşlar 3 tane antremana girdim bcaa yı aldığımdan beri. Antremandan 25-30 dakika önce ve gece yatmadan 1 er porsiyon içerek gidiyorum .bu sabah daha az kas ağrısı ile uyandım. psikolojik olduğunu sanmıyorum ne zaman bcaa almasam hissediyorum çünkü bu acıyı sanırım benim vücut kabul ediyo bazı şeyleri

legolas246 bunu beğendi.
  17. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Öncelikle terminolojide insan çalışmaları için denek ifadesi kullanılmaz @legolas246 , bunu birey veya katılımcı olarak kullanman daha uygun olur :)
    Çalışmaya baktım ancak detaylı okumadım.
    Özet kısmında "The results suggest that BCAA have a protein- sparing effect during the recovery after exercise, either that protein synthesis has been stimulated and/or protein degra- dation has decreased, but the data during exercise are too variable to make any conclusions about the effects during exercise."

Üzerinde durulan şey BCAA'nın protein-sparing etkisi. Ancak katılımcıların çalışma öncesindeki protein alımları belirtilmemiş ya da ben göremedim. Eğer alım düzeyleri düşükse, protein-sparing etki görmek zaten olası, ki 2001 yılı için öneri kuvvet sporcularında 1.2-1.7 g/kg şeklinde olması gerek. Bu değer zaten şuanki önerinin altında ve BCAA'nın böyle bir durumda protein sparing etki göstermesi normal ve bilimsel literatüre uygun.

Ayrıca bu bir araştırma makalesi. Bilimsel olarak güvenilirlik düzeyine göre, bir derleme veya meta analiz kadar kıymetli değil. Kaldı ki tek bir çalışma ile olumlu sonuç gösterdiğini söyleyemeyiz. Buna HMB'yi örnek verebiliriz. HMB umut vaat eden bir takviyeydi ve olumlu sonuçlar gösteren çalışmalar vardı ancak 2018'de ve öncesinde yayınlanan birkaç meta analizde vücut kompozisyonunda faydası yok deniliyor. Bu durumda biz araştırma makalesini referans alıp, olumlu etki gösteriyor diyebilir miyiz?
    Birçok çalışmayı derleyen ve analiz eden çalışmaları hem beslenme hem takviye konusunda referans almanı tavsiye ederim. Hatta varsa bu konularda rehber ve konsensuslardan faydalanmalısın ki zaten faydalanabileceğin en iyi kaynak bunlar :)

legolas246 ve frontpage bunu beğendi.
  18. frontpage

frontpage Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    38
    vitamin bazı kaynaklar kullanmayın dahi dese bile ben yine de hiç balık tüketmediğim için balık yağı almıştım. Şimdi son vitamin takviyesi olarak b6 vitamini alayım diyorum fikrinizi almak istedim.

https://www.supplementler.com/urun/natures-supreme-vitamin-b6-10-mg-100-kapsul-7643

10 mg (biraz fazla mı? ) 100 kullanım 35 TL. Ne dersiniz alayım mı? Siz hangi vitaminleri kullanıyonuz. dün az daha decevit alcaktım multivitamin gebeler için olan :D Vazgeçtim sonra gebeler içinse vardır sebebi diye
    bir diğer fikir de c vitamini..
    c vitamini ile b6 arasında gidip geliyorum tekini alıcam parasından değil aşırı vitamin yüklemesi yapmak istemiyorum

Son düzenleme: 4 Haziran 2019
  19. legolas246

legolas246 Üye

Beğenileri:
    261
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Ankara
    B vitamin için ust eşik yanlış hatırlamıyorsam oldukça yüksekti. Dışarıdan takviye ile ulaşılabilir bir rakam değildi. (Benim konuların birinin altında @respect2us.23 bir kaynak göndermişti sağolsun, telefondan girdiğim için bulamam şu an.)

Artik hemen hemen protein içeren her üründe bcaa olsun protein tozu olsun B6 vitamini bulunuyor. Bence dışarıdan para verip almak gereksiz. Multivitamin alabilirsiniz nature's supreme. İçeriği çok çok iyi, fiyatına göre. Ama biraz bulantı yapabiliyor bol su ve yemek ile tüketmek gerek.

Gebe ürünü alsanız bence bir şey olmazdı :) Ben de sırf ucuz diye nature's supreme in kadınlar için olanını aldım. Ramazan boyu içtim, bir şey olmadı çok şükür :) (Yani inşallah olmamıştır) Genelde bir aile de iki kişi aynı anda vitamin satın alsın diye yapılan şeyler bunlar içerik çok büyük oranda aynı. Aynı şey oto wax larinda da var. Siyah ve beyaz araç için ayrı wax yapıyorlar ama içeriği aynı :)

Telefondan yazıyorum, umarım yardımcı olabilmişimdir.

frontpage bunu beğendi.
  20. frontpage

frontpage Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    38
    60 lısı 75 lira. sanırım ondan geçicem sipariş sabahları uyanır uyanmaz atarız ağıza

legolas246 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş