Haftada bir gün her istediğini ye mantığı?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve arsonist tarafından 7 Aralık 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. arsonist

arsonist Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    38
    Bu konuyla ilgili arkadaşların tecrubelerini merak ediyorum.Şahsen ben suan diyetteyim geçen de arkadaşın doğum gunu durumu vardı benim doğum gunumde dağıtan bir insan olduğu için bende aynını yapmak durumunda kaldım.
    Şuanda tum hafta boyunca kaybettiğm tum kıloyu geri almış gibi hissediyorum.Normalde tek öğün serbestlik tanırdım kendime cok abartmadan ve sorun yaşamazdım.Bu konuda sizler nasıl davranıyorsunuz?

2. atakan123123

atakan123123 Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Şişli/İstanbul
    Bence Her isteğini Yeme mantığını Da dikakte almak gerek...
    Şimdi İstediğni yemek Başka bir şey
    Dağıtmak başka birşey Arada kıyas var:D Dağıtmak Ayda yılda bir olur İstediğini yeme olayını Ben hiç kullanmadım Kullanmıyorumda Cnm ne zaman ne İsterse yiyorum Ama ölçülü şekildeMesela Şuan diyettyim
    Ama günlük 5-6dilim tam tahıllı ekmekten fazla,ve Elma mandalina muz v.b.dende Abartmadan yiyorum Bunun yanında Yer fıstığı,çam fıstığı günlük 1avuca yakın tüketiyorum.Bu diyetle Ayda en az 1kg en fazla 1.5kg veriyorum bu da bana yetiyor.
    3aydır diyette 10kg den fazla verdim.
    Eski halimi tabir etmek gerekirse Yemeğe oturmadan Abartısız 3lbardak su su 3tabak yemek Yarım ekmekten Fazla yemekten kalkarkalmz Çikolata tatlı hemen ardından Meyve.Falan:D sürekli abur cubur. Bi dengeli beslenmeye başladım 95 kgden 78kg ye düştüm

3. Caribbean T

Caribbean T Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci & Sporcu
    Yer:
    İstanbul
    Aralarda kaçamak olabilir ama her hafta olmaz ayda bir yapılabilir.Oda her istediğini ye mantığı ile değil en cok sevdiğin şeyi tüketerek.

4. arsonist

arsonist Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    38
    @atakan123123
    Bence de arkadaşım dağıttığın zaman tüm hafta yaptığın çöpe gidiyor.Dikkat etmek lazım.ama ben yinede en azından tek öğünlük bir kaçamağın yararlı olduğunu düşünüyorum,Dağıtmak değilde mesela pazar günü dışarda istediğin bişeyi yemek,yine soyluyorum abartmadan:)

5. 0nd3r

0nd3r Üye

Beğenileri:
    100
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ist bayrampasa
    eğer gerçekten hak ettiğini düşünüyorsan bütün hafta diyetine disiplinli bir şekilde uyduysan haftada 1 günden hiç bişi olmaz ama tek öğün izin vericeksin kendine şahsen ben biraz abartmıstım 1 kere 2 kilo baklava yemiştim mide spazmı geciriyodum :D orası ayrı ama sen tek öğünde miktarı fazla kacmamak sartıyla kacamak yapabilirsin

AnkTıp92 bunu beğendi.
  6. arsonist

arsonist Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    38
    Bence hakediyorum tüm hafta gramına kadar uyuyorum diyetime mutfakta tartımla birlikte,ama şu haftasonları sağolsun hepsi gitti gibi geliyor.içki işi bozdu beni rakılar mezeler,üstüne waffle :)doğum günleri diyet zamanında en büyük düşmanım:)

7. AnkTıp92

AnkTıp92 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Tıp Fakültesi Öğrencisi
    Yer:
    Ankara
    Ben ağırlık idmanlarımı hafta içi yapıyorum 2 gün git 1 gün dinlen şeklinde çarşamba boş sadece. Eğer hakkını verdiğimi düşünüyorsam Cuma fakülte çıkışı çift lavaş dürüme gidiyorum ama kesinlikle haftada 1 ve idmanların hakkını verdiysem.

8. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    doğum günü dediğin şey yılda bir...dağıt o kadarcık...di mi ya :)

AnkTıp92 bunu beğendi.
  9. arsonist

arsonist Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    38
    Her ay 2-3 arkadaşın doğum günü oluyor:D

10. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Ben diyetteyim mantığına sahipsen kaçamak yapma olasılığın artacaktir. Muhakkakki bu mantığı aşamadıgın sürece kaçamaklarında artar.

bu aslında senın her gun ne istiyorsan yemek istediğini dolayısıyla diyet yaparken aşırı zorlandıgını gösterir.

Bunu düşünmen bile beyninin açlık çektiğinin habercisi olabilir.

Diyet yapan bir insan ıvır zıvır aklına gelmemeli ve yağ oranını düşürene kadar disiplinli olmalı.

Yağları aşırı kesme ikinci tavsiyem bu.

atakan123123 bunu beğendi.
  11. AnkTıp92

AnkTıp92 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Tıp Fakültesi Öğrencisi
    Yer:
    Ankara
    Coyote diyet yapan her insana mutsuz, hayata küsmüş, suratı asık muamelesi yapıyosun bence. Verdiğin bilgiler çok faydalı benim de birçok alanda işime yaradı ama her diyet yapan da aç kalıyo, kendini kötü hissediyo diye bi şey yok yani :D

SAVAŞ74 bunu beğendi.
  12. arsonist

arsonist Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    38
    2 ayda 10kg verdim ben ama 72 den aşağı asla düşemiyorum,Ketojen diyetindeyim tık yok.5 kg daha versem yetecek ama olmuyor ve çok sıkıldım.Ocak sonuna kadar iyi kötü diyete sadık kalıcam hala kilo felan gitmemiş olursa hacim yapıcam artık bu kadar göbeğide sonra düşünürüm,Kaslı ve güçlü halimle yakmak daha kolay olucaktır.Ama baktım sonuç alıyorum subata kadar devam.
    AnkTıp92 arkadaşım ruh hali yada fiziksel olarak koymuyor diyet de sosyal olarak koyuyor insana,cunku malesef hayat yemek ve içmek üzerine kurulmuş."abi bara gidelim içelim" "abi mangala kaçalım" "abi burgere gidios mu?" boyle çok örnek var.Herkez kafa oluyor kutlama yapılıyor sen içemiyorsun hadi idare ediyorsun belki canın içki çekmiyor ama ortama uyabilsem diyorsun bence diyetin en zor kısmı budur.

Bu arada coyote arkadaşımıza bende hayranım ketojen diyetle ilgili çok yazısını okudum ve uygulamaktayım.

Son düzenleme: 8 Aralık 2010
  13. sheridan

sheridan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    ben gecen sene defteyken biraz abartı yapıp 2 dilim pasta üzerine dondurma bide 200 gram kadar pelitten çikolata yemiştim ama neticede gene karın kaslarım cıkmıstı :)

14. hypnertocmacia

hypnertocmacia Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    bu arada ki kaçamakların şöle bir fadası olduğunu düşünüyorum en azından benim için öle oluyor. çok kasıp hiç bir şekilde diyetten çıkmadan sürdürmem 1 ayı geçmiyor ama haftada bir öğün dışardan yağlı bir yemek ve bir öğlen de sevdiğim tatlıdan 1 porsiyon diyetimin normal olduğunu,normal insanlar gibi yaşağımı hatırlatıyor bu da diyetin süresini arttırıyor.

yeşildağ ve AnkTıp92 bunu beğendi.
  15. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Öncelikle teşekkürler.

Ketojenik diyetler çok çabuk sonuç vermez, çünkü ketojenik diyetler kilo vermekten çok insan vücudunu düzene sokan beslenme çeşididirler. İnsulin ve karbohidrat metabolizması yeniden düzenlenir beyin faaliyetleri düzelir zararlı alıskanlıklarıda düzelttikten sonra vücudumuz anne karnından doğduktan sonraki haline geri döner.

Ketojenik durumlar 100-150 gram karbohidrat altında alındıgı durumlardada ortaya çıkar.

Sorun şuki yağ ve karbohidrat ikiside enerji kaynağıdır. Diyeyt yaparken neyi nasıl neden yapıyoruz bilmemiz lazım.

Karbohidrat insulin sayesinde yağlar direk miğdede parçalanarak metabolize olurlar.

iki enerji kaynağıda insanlar için hayati öneme sahip. Ancak atlanan konu yağların ATP üretimine 24 atp ile katılması. yiyeceklerle alınan yağlar vücutta saklanmaz. Yüksek miktarlarda yağ alımı yapıldıkça enerjiniz daha fazla artar.

ATP üretimini konusundan ziyade hücrenin çalışma prensibini inceleyin.

Obezlerin şişmanlamasının nedeni unlu ve şekerli gıdalardır. İnsanları metabolik sendroma iten şey tamamen karbohidrat.

Ancak metabolik sendroma yakalanan insanlar daha çok karbohidrat tüketmekteler.

Dolayısıyla bu insanlar kocaman göbekleri ve sürekli yediklerinden haz almak ve kapanmayan çeneleri olduğu halde yağları suçlamaktalar. Bu insanların yağları suçlaması tam bir komedi unsuru.

Dolayısıyla metabolik sendroma yakalanan kişilerin beyinleri ve vücutları aşırı zarar görmekte ve karbohidrat tüketmekten vazgeçememekte reklamlar ve televizyonlar hatta şuursuz doktorlar insanları karbohidrat dünyasına itmekteler.

Dolayısıyla amerikada 20 yılda obezite oranının yüzde 66 ya fırlamasını kim nasıl açıklayabilir?

Peki karbohidratı iyi kılan nedir? Karbohidrat çabuk enerji kaynağıdırı bazı karbohidrat kaynakları ince bağırsaktan çok yavaş bir şekilde kana salınıyor. Dolayısıyla bu karbohidrat kaynağı atp üretimine çok ağır katılmakta. ilk bakışta bu bir avantaj. Ancak gün içinde depresyona giren insanlar ne olacak?

Dolayısıyla 24 Atp yağdan gelirken 8 atp prüvik asitten gelmekte. Prüvik asit (privuat) karbohidratın atp üretimine katılmadan önceki son hali.

neden düşük karbohidrat. Bir defa karbohidratların bir çoğu vücutta laktik asiti arttirmaktalar. Bunun neticesinde insanlar çok çabuk yorulmaktalar. Ayrıca açığa çıkan karbodioksit gazı biz insanlar için zararlı.

Doğru zamanda doğru karbohidrat. Özellikle gün doğarken ve antreman öncesi dönemde 75-100 gr ağir salınımlı karbohidrat yüklenebilir. Diğer zamanlar sadece yağ ve proteinle sebzelerle ve kısıtlı oranda meyve ile beslenilmeli.

Hayat yemek içmek üzerine kurulu falan değil, bir defa öyle bir şey söz konusu değil.

Adam gibi beslenen bir insan bi gram kaçamak dahi yapamaz.

Yağları kesen insanlar kaçamak yapmaya oldukça musaitler demiştim.

Öncelikle yemek yemek bir keyif işi değil bir ihtiyaç.

Dünyada milyonlarca insanın açlıkla boğuştugunu unutmamalıyız.

arsonist ve umutn bunu beğendi.
  16. 0nd3r

0nd3r Üye

Beğenileri:
    100
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ist bayrampasa
    Ayaz isimli üyenin açtığı bir konu başlıgı vardı üyeler kaçamaklarını yazıyodu oraya bi göz atın ne kaçamaklar var ilk okudugumda ben kendi yediklerimin birsey olmadıgını anladım :D

17. arsonist

arsonist Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    38

Bilgilendirmelerin için teşekkür ederim.Sonuç olarak bende artık tam bir beslenme düzeni oturtmaya çalışıyorum tamamen alışkanlık haline gelecek.Aynı antremanlarım gibi.
    Senin bilgilerini özetlersek sağlıklı beslenmek için kişinin ant oncesi veya sabah zamanları 100gr kadar kaliteli karbonhidtar alması(yani bunu rafine şeker ve beyaz ekmekten değil tabi yulaftan,sütten,makarnadan,patatesten ve kaliteli ekmek çeşitlerinden sağlaması) idman sonrası zamanlarda ise protein ve kaliteli yağlarla ihtiyaçlarını karşılaması(sebzelerden aldığı az karbonhidrat da olacaktır tabi) gerekiyor.doğru anlamışmıyım?
    Peki antreman konusunda ne düşünüyorsun şahsen 12 tekrarlardan 20 tekrarlara kadar çıkan definasyon antremanlarından hiç hoşlanmıyorum hiç bir gelişim sağlamıyor gibi hissediyorum.Sadece süper set antremanı 2 ay uyguladım ve gerçekten şekillendirmişti.
    Sonuç olarak ben bahsettiğimiz beslenme düzenine geçerek sadece hacimlenmek için çalışmayı planlıyorum.Senenin sadece 2 ayı definasyon yapmak(superset çalışmasıyla) ondada karbonhidratı 30-60 arasına düşürmeyi uygun gördüm.Planım iyi midir?

18. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Öncelikle o mantık yanlış, eğer bir bodybuilding sporcusu karın kaslarını bulk yapacam diye kaybediyorsa yanlış hareket ediyordur. Daha sonra o kasları ortaya çıkarmak için epey bir uğraş verecek. Vücudunda tutulan su ve artan östrojen ne olacak? Peki ya allostaz mekanizmasını sürekli çalıştırmak iyi birşeymi. Tabi bu sporcuların bu spora verdiği yıl sayısına göre değişiyor. İlaç kullanıp kullanmadığı, beslenme hakkında bilgisi vs bir çok faktör var.

Doğal ve temiz gelişmek istiyorsanız aşırı dikkat etmeniz gerekiyor.

En azindan yeni başlayanların kocaman göbekler ve su tutmuş bir vücut kaybolan kas definasyonu olması bu sporu çirkin gözükmesine sebeb oluyor.

Önce zindelik ve tokluk hissi ne demek anlamadan beslenme programı hazırlamak yanlış.

Yani temiz büyüme sağlanması her zaman mantıklı olandır. Türk kası yapmamaya özen gösterecez.

Öncelikle ben paketli ürünlere karşıyım bunun için sebze meyvelerden alınacak karbohidrat yeterli ve kafidir.

Asla besinlere tuz atmıyoruz. illa tuzlu bir şeyler yemek istiyorsanız bu turşu olabilir. İçerisinde kaya tuzu bulunuyor dolayısıyla zengin mineraller içerir.

Tahıl yenilecekse eğer bu tamamen temiz kaynak olmalı.

Esmer pirinç ve Fıstık kabukları ile karıştırılmış yulaf olabilir.

Meyva suları taze sıkılmış olmalı ve bir seferde 30-40 gramdan fazla alınmamalı.

Kesinlikle insana haz veren bütün gıdaları terk ediyoruz.

Yüksek karbohidrat içeren sebzeleride sınırlı yiyecez.

Süt ve süt ürünleri market malı olmamalı.

Kefiri bolca tüketecez.

Yağlar rafine olmamalı, zeytin yağı sızma olmalı bolbol kabuklu kuruyemiş tüketimi ve etleri doğal yağları ile yiyecez.

Yeşil yapraklı sebzeler serbest.

Çay kahve tüketimi tamamen bitirilmiyor ancak türk kahvesi haftada 1-2 kere alınabilir.

Çay hemen demlenip içilmeli. İçerisindeki antioksidanlar hücreleri paslanmaktan koruyor.

canınız çok tatlı istedikçe siyah çekirdekli kuru üzüm nar ve kısıtlı oranda hurma tüketicez.

Bitter çikolata haftada 2-3 gün 40 gram tüketilebilir. Mümkünse yüzde 80 kuru kakao içersin.

Market mallarından mutlaka kaçının.

Whey protein dilerseniz kullanabilirsiniz ancak whey = lor peyniri ve kefir.

seçim sizin.

Patatesin yanına bile yaklaşmayın. Bütün beslenmenizi mahvedebilir.

Çiçek yağları yasak. Kesinlikle bütün çiçek yağları kapı dışarı.

Tereyağı ve hayvansal yağlar serbest. Doyana kadar yağ tüketicez. Kuruyemişlerde bulunan yağlarda yiyebilirsiniz.

Doymuş yağların daha geç açlık hissi yarattıgını söyleyebilirim.

Doymuş yağlar uzun zaman diliminde insanı tok tutar. Kolesterolü arttiriyoruz. günlük 7 tam yumurtaya kadar çıkabiliriz.

Ancak hazır etlerden uzak duruyoruz. Fabrika ürünü sucuklardan ve salamlardan özellikle.

Fermente edilmiş süt ürünleri serbest ama az tuzlu olmalı.

Antreman düzeni nasıl olmalı.

1. Bütün vücudu aynı anda çalıştıran egzersizler (temel hareketler ayriyetten silkme ve koparma varyasyonları)

2. Uzun kardiolar süre 1-1.30 saat.

3. İnterval kardio çalışmaları (yoğun ve yüksek şiddet)- ip atlama hızlı ve yavaş nefes nefese bırakana kadar.

4. Sprint çalışmaları.

Uykuya muhakkak dikkat edilecek. Özellikle aksam en gec 11-12 gibi uyunmuş olunmalı.

amacımız düşük insulin salınımı, dolayısıyla uykuya boş miğde ile girecez.

ancak çok yavaş salınan uygun dozlarda alınabilir.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 21:33 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 21:14 ----------

Takviyeleride sıralayalım.

1. Ester C vitamini(Yağda ve suda çözülen)

2. Quenzim 10

3. Tüp D vitamini

4. Balık yağı 2-4 gram arasında.

Son düzenleme: 9 Aralık 2010
    arsonist bunu beğendi.
  19. arsonist

arsonist Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    38
    Gerçekten süper bir mesaj tüm soruların cevabı burada diyebiliriz.Bunu bir hayat tarzına haline getirdikten sonra gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.
    Antreman düzenine gelince tüm vucudu çalıştıran egzersizler demişsin.Ben şahsen 1büyük kas 1 küçük kas olarak çalışıyorum diğer turlu mesela sırt ve göğüs aynı anda girdiğim günlerde sonradan çalıştığım büyük kas beni zorluyor ve enerjim kalmadığı için yeteri kadar sert çalışamıyorum.Yada 3x15 gibi tekrarlardan sonra ertesi günü ağrı yaşamıyorum ne kadar kendimi zorlasam da.
    Programımı 3e bölsem kasları verimli çalıştırdıktan sonra ağırlıklı mekik yapsam,uzun süre kardiolar girsem vs. vs. aynı yeri tutar umarım.
    Peki söylediğin tip beslenmede bulk ve definasyon çalışmalarına göre ne tip değişiklikler olacak?Karbonhidrat değerlerini düşürmemiz yeterli midir?Ben definasyon çalışmasında da ağır basma taraftarıyım.

20. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Arsonist ağrının bir çok sebebi var. kas yırtılmaları kas zedelenmeleri, bağ dokuya verilen hasarlar yani o no pain no gain felsefesi biraz hikaye gibi.

Çünkü aşırı çalışma ve dozunda çalışma arasında ince biz çizgi var.

o çizginin diğer tarafına geçersek kas gelişimi olmuyor ama beri tarafında mukemmel gelişim oluyor.

Çok çalışmak çok ağir kaldirmak sorun bunlarda değil. Olayın aslı doğru çalışma ve dozunda zorlamadan ibaret.

Örnek vermek gerekirse gücünün yüzde 50 sini kullanıyorsa bir insan set aralarında 20-30 saniye dinlenmeli.

Ancak gücünün yüzde80 inini kullanan biri 1-2 dakika dinlenme yapmalı.

Maximal kuvvet çalışıyorsak 3-5 dakikaya kadar dinlenme yapılabilir.

görüldüğü gibi antremanların çok çeşitli varyasyonları var.

Özellikle maksimum hormon salınımı için kinesioloji kurallarına uyan egzersizleri kullanmalıyız.

Bunlarda tam anlamıyla temel hareketlerdir. 3 boyutlu düzlem üzerinde hangi hareketler yer çekimine daha zor karşı koymamızı sağliyorsa en iyi kas üretici hareketler onlardır.

Özellikle şiddetle bölgesel çalışmalara hemen dalmamalısınız.

ne zamandır bodybuilding yada fitness ile ilgileniyorsunuz?

Son düzenleme: 10 Aralık 2010
    arsonist bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş