Hacim mi Güç mü ?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve MeyethologY tarafından 25 Kasım 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
 1. MeyethologY
  Offline

  MeyethologY Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  80
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  18
  Merhaba arkadaşlar.Uzun süre ring sporlarıyla uğraştım gücüm var ancak omuz-kol hariç pek hacimim yok.Askeri okul sınavlarına hazırlanacağım için sporu bırakıp fitnessa geçiş yapacağım.Ancak 3 sorunum var.
  1-Postür bozukluğum olduğu için askeri okul doktorunun karşısına hacimli bir vücutla çıkmalıyım.Vücudumun güzel olduğunu düşünürse, güçlü duruyorsam postürü görmezden geleceğini düşünüyorum.Bunun yanında sözlü mülakatta kurulun karşısına hacimli çıkıp güçlü biri olduğum izlenimi vermek istiyorum(Bu sporları bilmeyen insanların çoğu hacimi güç sanar.Buda okula girmemde önemli bir etken olabilir.)

  2-Hacime ilk sorunumda ihtiyacım olmasına rağmen hacim kazanmak için antreman yaparak bu kadar ring emeğimin boşa gitmesini istemiyorum.Bu kadar serileşmişken ağır antreman yapıp hantallaşmak, kaslarımı kısaltarak şişirmek istemiyorum.

  3-Eğer olurda okulu kazanırsam piyadeliğe gireceğim inşallah.Komando kursları özel kuvvetler artık nasibimde ne varsa.Diyelim ki (inşallah) istediğim yeri kazandım.Orada crossfitten farksız antremanlar olacak.Yatırıp 50 tane bağırta bağırta şınav çektirecekler, kalkıp koşturacaklar, barfiks çektirecekler kısaca hacim değil gerçek dayanıklılık ve güç isteyen hareketleri yaptıracaklar.Orada hantallığa yer yok en önemli şey seri ve güçlü olmak.Hacim çalışırsam bu konudanda uzaklaşmaktan korkuyorum

  Yaklaşık 5 ay sürem olacak.Çok ağır antreman yapmayı düşünüyorum.Peki hangi antreman türünü seçmeliyim lütfen tecrübelerinizle yardımcı olun arkadaşlar.Az ağırlık çok tekrar ve güç mü, çok ağırlık ve az tekrarla hacim mi ?
   
 2. Ysf_Dnc
  Offline

  Ysf_Dnc Üye

  Katılım:
  27 Şubat 2014
  Mesajlar:
  95
  Beğenileri:
  38
  Ödül Puanları:
  28
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Kayseri
  Benim görüşüm güç yönünde olacak. Çünkü sözlü mülakata girdiğiniz zaman oradaki rütbeliler yazılı sınav ve spor testi sonuçlarına görünüşünüzden daha çok önem verecekler. Yapmanız gereken en önemli şey yazılı sınav ve spor testinden alabileceğiniz en yüksek puanları almak ve sözlü mülakatta sorulan sorulara düzgün bir diksiyonla cevap vermek. Postür bozukluğu birkaç dakikalığına düzeltilebilir (dik durmaya çalışmakla vs) ama istediğiniz kadar hacminiz olsun nizami barfiks şınav mekik çekemedikten sonra hiçbir önemi olmayacaktır. Ben askerlik görevini Jandarma Komando olarak Manisa Kırkağaç - Elazığ'da yaptım. Hacimsiz çelimsiz nice adamlar gördüm eğitimde çıkıp 32 tane nizami barfiks çeken.
  Umarım istediklerinize ulaşırsınız.
  Bol şanslar.

  Şşş!!! Sessiz olun. İnsanlar ölüyor...
   
 3. alvel
  Offline

  alvel Üye

  Katılım:
  11 Mart 2014
  Mesajlar:
  407
  Beğenileri:
  212
  Ödül Puanları:
  53
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Sporcu-Öğrenci
  ilk olarak hacim için çalışacağınızı varsayalım 5 ay gibi bi sürede yapabileceğiniz hacimin sizi hantallaştıracağını sanmıyorum temiz bi şekilde büyümeye çalışırsanız
  sonrasında kas hacmi iyi olan biri zaten güçlü olur
  son olarakta bildiğim kadarıyla az ağırlık çok tekrar güçten ziyade dayanıklılık amaçlı yapılıyordu yinede tam araştırın siz
   
  Savino89 bunu beğendi.
 4. Exacting51
  Offline

  Exacting51 Üye

  Katılım:
  4 Ekim 2014
  Mesajlar:
  318
  Beğenileri:
  153
  Ödül Puanları:
  43
  Cinsiyet:
  Bay
  forum'da bu konu ne zaman acılsa hep yanlış bilgiler veriliyor.
  1 min ağırlık cok tekrar ( Güc kazandırmaz Sadece Kasları Sertleştirir )
  2 Alvel arkadaşın dedigi gibi belirli bi kas kütlesi elde edince saten güc'de kazanmış olacaksın 6-7 ay gibi bi süre sonra kendi kaldırdıgın ağırlık ile yeni başlayan birinin kaldırdıgı ağırlıgı bir tutabilirsin.
  3 Sen durmadan hep aynı ağırlık ile calışırsan güc artışıda olmaz sen hep ağırlıgı artırdıkca belli bi zaman sonra o kaldırdıgın ağırlıklar sana dahada hafif gelecek
   
 5. Ysf_Dnc
  Offline

  Ysf_Dnc Üye

  Katılım:
  27 Şubat 2014
  Mesajlar:
  95
  Beğenileri:
  38
  Ödül Puanları:
  28
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Kayseri
  Hyperplasia nedir?
  Hyperplasia kas hücrelerinin artmasına denir. Tek bir kas hücresine genelde ‘’fiber’’ denir.
  Hyperthrophy nedir?
  Hyperthrophy, kas hücrelerinin büyümesine denir.Peki arada ki fark tam olarak nedir ?Bir maratoncuyu düşünün, cılız ve zayıf gözükür. Bunun yanında bir vücut geliştirmeciyi düşünün, kaslı ve güçlü gözükür. Peki ya nasıl oluyor da vücut geliştirmecinin bacakları maratoncudan daha çabuk yoruluyor? Cevap basit, maratoncunun antremanı dayanıklılık üzerinedir. Vücut geliştirmeci ise tamamen hyperthrophy üzerine yoğunlaşır.Aslında bir maratoncunun kas fiber’leri, daha önce hiç antreman yapmamış, spor yapmamış bir kişiden daha küçüktür. Bunun sebebi, kas fiber’lerinin bölünüp daha küçük fiber’lere dönüşmesidir. Buda hyperplasia’dır.2 farklı mekanizma yeni fiber’lerin oluşmasında etkilidir. Birincisi, büyük fiber’lerin, daha küçük 2 ya da daha fazlar fiber’e ayrılmasıdır. İkincisi ise, uydu hücrelerin aktivasyonu ile gerçekleşir.Uydu hücreleri myogenic(myojenik) stem hücreleridir. Bu hücreler iskelet kaslarının (skeletal muscle) yenilenmesini onarılmasını sağlar. Sakatlandığınızda, esnetme yaptığınızda(stretching), ya da kaslarınızı çalıştırdığınızda, uydu hücreler aktif olur. Bu uydu hücreler hücre bölünmesini aktif eder ve yeni myoblastic hücreler(örneğin gelişmemiş kas hücresi) oluşmasını sağlar. Bu yeni myoblastic hücreler ya eski kas hücresine füzyon ile hyperthrophy sağlar, ya da aralarında füzyona uğrayıp hyperplasia’yı sağlar. Ayrıca yapılan araştırmalarda stretching’in yani esnetmenin kas hyperthrophy’de oldukça etkili olduğu saptanmıştır.Kuşlar üzerinde yapılan bir deneyde, 30 gün boyunca durmadan esnetme yapılan bir kuşun kas büyüklüğü 330% artış göstermiştir. Tabi ki bizim bu kadar esnetme yapmamız mümkün değildir, fakat antreman sonrası esnetme gerdirme hareketleri yapmak birçok yönden faydalıdır.
  Hyperplasia nasıl olur?
  Hyperplasia antremanları çok yüksek tekrarlarda yapılır.Hyperthrophy antremanları ise vücut geliştirmecilerin kullandığı aralıklardır.
  Mehmet Kaban'dan alıntıdır...

  Yazıdan da anlaşılacağı üzere kas hücrelerini arttırmak kas hücrelerini büyütmekten daha önemlidir dayanıklılık konusunda.
  Iyi forumlar...

  Şşş!!! Sessiz olun. İnsanlar ölüyor...
   

Sayfayı Paylaş