Hızlı koşmak için ne yapmalıyım?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve overmars tarafından 6 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. overmars

overmars Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ÖĞRENCİ
    Yer:
    İSTANBUL
    arkadaşlar yaşım 16 kilom da 69.normalde hızlı koşuyorum.okulun atletizm takımındayım.ama daha fazla hızlı koşmak için ne yapmalıyım.bana önerebileceğiniz bir program veya öneriniz varmı?

1 kişi bunu beğeniyor.
  2. fast twitch

fast twitch Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    hocam bu konuyla ilgili benden daha çok bilgisi olanlar vardır tabi mutlaka ama, dikkat ettiysen 100m koşucularında gayet sağlam bi üst vücut (özellikle omuz, pec ve ilginç gelebilir ama trapez) var. öncelikle bu bölgeleri geliştirmeni öneririm, internetten bi kaç sprint anteranmanına baktım ve squat, leg curl gibi antranmanların dışında ağırlıksız olarak yapılan çeşitli hız arttırıcı çalışmalar ve 25 - 50m lik çok tekrara dayalı sprint çalışmaları var. genelde antranmanlar şu şekilde : haftanın 2 günü ağırlıkla yapılan çalışmalar (bench, omuz squat gibi) 3-4 gün da bu bahsttiğim sprint ve ağırlıksız antrenmanlar (plyometric ve ip atlamak gibi) fakat bu ağırlıksız antrenmanlar genelde 3-4 gün ard arda oluyor... sen yine de daha bilgili birilerine sor

1 kişi bunu beğeniyor.
  3. Neo

Neo Üye

Beğenileri:
    127
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Sporcu danismanligi
    Yer:
    izmir
    arkadaşım birde şunu belirtiyim 100 mt de başarılı olan sporcuların kas yapısı güç bakımından daha gelişkindir. genetik olarak yani

ama uzun mesafe de başarılı olan koşucuların kasları ise daha dayanıklı olarak yaratılmıştır. yine söyleyeyim genetik olarak yani

ilk başta dediğin bence yanlış: dikkat ettiysen 100m koşucularında gayet sağlam bi üst vücut (özellikle omuz, pec ve ilginç gelebilir ama trapez) var. öncelikle bu bölgeleri geliştirmeni öneririm

hızlı koşmak için ayak bileklerine ağırlık bağlamanı ve bol bol kumsalda koşmanı önerebilirim

kolay gelsin

1 kişi bunu beğeniyor.
  4. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Sprinterler, sadece bacak antemanı değil vücudun neredeyse tüm kaslarını kullanan, push press, dead lift gibi güç arttırıcı hareketleri de yapıyorlar. Ama asıl hedef bölgeler haliyle, hamstrings ve calf olmalı. Bunlar için de yapılacak hareketler belli.
    http://www.exrx.net/Lists/ExList/ThighWt.html
    http://www.exrx.net/Lists/ExList/CalfWt.html
    Tabi senin de tahmin edebileceğin gibi bunlar destekleyici. İyi koşmak için yapmak gereken ilk şey bol bol koşmak.

1 kişi bunu beğeniyor.
  5. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    uzun ve yavaş koşulardan kaçınmanı öneririm.

1 kişi bunu beğeniyor.
  6. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    ben uzun mesafelerde çalışıyorum 5-10 km gibi falan bunun yanında ip atlıyorum ve arkadaşlarla haftada bir 30-40 km lık bir bisiklet turuna başlaldıık ankaranın doğal parkurlarını kullanıyoruz çok işime yarıyor bisiklete kaslarının gelişimi açısından faydalı olur

1 kişi bunu beğeniyor.
  7. sylvesterstalon

sylvesterstalon Yeni Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci-pdr
    Yer:
    van-antep
    aerodinamik yapını geliştirmelisin....arkadaşlarında bahsettiği gibi trapez omuz ve ayrıca karın kaslarında güçlü olmalı.......ağırlıksız squat ve kalf çalışmalarını da yapabilirsin isteğe bağlı ağırlıklada yapabilirsin......sprint çalışması yapmanda büyük fayda olur....2-3 dk normal tempoda koş ısın.....sonra 1 dk yüksek bir tempoda sprint at sonra 1 dk dinlen sonra tekrar 1 dk yüksek tempoda sprint ve bu seriyı 15-20 defa tekrar ettir ve sonda soğuma yap 2-3 dk normale yakın bir tempoda ........haftanın belli günlerine ayır ağırlık ve sprint olarak......antrenmanlardan önce bol karb. ve protein al.....sıvıyı ihmal etme.....uykuna dikkat et......ip atlamak kalflerini bacaklarını güçlendireceğinden ihmal etme......denge ve koordinasyonunu güçlendirir ip atlamak.....umarım faydalı olur....başarılar

1 kişi bunu beğeniyor.
  8. miamili_sercan

miamili_sercan Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    kalça kaslarını kuvetlendır squat flan bnım bı arkadsım vardı kalca kasları cok saglamdı calısyormus hep cocuk ucuyordu ayaklarıda yere saglam basıyordu

1 kişi bunu beğeniyor.
  9. body-ci

body-ci Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    0
    bende baya bi hızlı koşarım bacak kaslarım gelişmiştir...ben bacaklarımı çalıştırmak için koşu bandıyla koşardım ve bisikleti 21. viteste sürerdim :D bacak kaslarım bi hayli gelişti...

1 kişi bunu beğeniyor.
  10. coder

coder Üye

Beğenileri:
    138
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yazılımcı
    Yer:
    istanbul
    eliptik bisiklet de kalça ve bacak kaslasını acayip güçlendiriyor. tabiiki seviyesi yüksek olacak

1 kişi bunu beğeniyor.
  11. pashacan

pashacan Üye

Beğenileri:
    352
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    istanbul - bakırköy
    al sana çok basit ilk etapta cok faydasız gözükecek bir pratik taktik
    bacak kasları vs hepsi çok mühim ve gerekli ama şunu söylemek isterim koşarken bildiğiğn üzre bacaklarımız hareket ederken kollarımızda bacaklarımızla birebir senkronize halde hareket etmek zorundadır..şimdi olayın püf noktası depara kalktığın zaman bacaklarımıza hükmedip daha seri olmasını isteriz ama bunu becermek pek kolay değildir lakin kollarımızı daha hızlı savurmak çok daha kolaydır kollarımızı daha hızlı savurmamızı sağladığımız anda bacaklarımızda bu duruma senkronize uymak zorunda kalacağından depar halinde adımların hızlanacak dolayısıyla daha hızlı koşacaksın..geçmişte futbol oynadığım zamanlarda kullandığımız pratik bi taktikti bu..umarım işine yarar benim çok yarardı..
    kolay gelsin

1 kişi bunu beğeniyor.

Sayfayı Paylaş