Hızlı kilo kaybı ve sonrasında yaşadıklarım [Yardım Lütfen]

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Airbus_Rules tarafından 9 Ekim 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Airbus_Rules

Airbus_Rules Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Herkese selamlar. Ben 21 yaşındayım. Bundan 5 yıl önce yani 16 yaşında iken o zamana kadar hep kilom çok aşırıydı. Temmuz 2009 a geldiğimde 150 kilo idim boy 184 tü.Karar aldım, hırs yaptım bu böyle gitmez dedim bilinçsiz bir diyet ve bilinçsiz bir şekilde spor yaptım salona gittim günde 3 saati geçen antremanlarım oluyordu. 6 ayda 55 kg verdim 2010 şubat ayına geldiğimde 94 kilo idim ancak sonra bunu hiç koruyamadım. Ocak 2012 ye geldiğimizde 120 kg olmuştum sonra 3 ayda 20 kg vererek 100 kg ya indim. Ağustos 2012 de salona gitmeden yürüyüş parkında gidip koşu yaparak ve bilinçsiz diyet bir de üstüne african mango denilen hapı alarak hızlıca kilo kaybettim ekim 2012 de 88 kg ya indim. Şimdi ne mi oldu ? Şu an 130 kg yim. İlk kilo kaybettiğim 5 yıl öncesinde dahi vücudumda sarkmalar oluşmuştu. Ne kadar zayıflarsam zayıflayayım hiç birşey düzelmiyor artık gözümde. Kollarım sarkıyor kısa kollu giymeye utanıyorum , kas gücüm az , bilekler zayıf , göğsüm sarkıyor , göbeğim sarkıyor , bacaklarımın uyluk kısmı dahi sarkıyor. Piskolojik olarak çok yorgunum ancak çöküp kalarak oturup ahlanıp vahlanarak hayata küserek hiç birşey düzelmiyor. Size herşeyi detaylı anlatmak istiyorum çünkü bende hayata bağlanmak istiyorum artık yaşamak istiyorum. Özgüvenim sıfır hiçbir şekilde sosyal faaliyetim yok. Bazen kendimi sorguluyorum acaba ben yaşamayı haketmiyor muyum diye kısacası kendimden nefret ediyorum diyebilirim. Üniversite son sınıfa geçtim bu yıl ancak artık okula dahi gitmek istemiyorum okulu durdurdum bu yıl en azından 13-14 ay içerisinde çok sağlam bilinçli bir beslenme ve kusursuz bir antreman ile kendimi toparlayabildiğim kadar toparlamak istiyorum bunun için şu zamana kadar eğitim hayatım boyunca sene kaybetmemiş olmama rağmen eğitimimi sekteye uğratmayı göze aldım. Şu an part time çalışıyorum , uyku düzenimin çok iyi olduğunu söyleyebilirim gece 12 de yatıp sabah 8 uyanıyorum. Siz hocalarımdan ricam bana sadece kısa bir yol haritası belirlemeniz. Bu işe öncelikle iyi bir check up , hormon tahlilleri ve bir beslenme uzmanıyla başlamak istiyorum ancak VG yapan insanların beslenme programlarından diyetisyenler anlar mı yada onların ihtiyaç duyduğu beslenme programını tam hakkıyla yapabilir ler mi bunu da öğrenmek istiyorum. Şu an boyum 188 cm kilo 130. Dipnot : spor yapmaktan yorulmadım , her defasında başlayıp uzun zaman çalışıp aynı hüsranı yaşamaktan yoruldum. Saygılarımla.

2. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    İngilizce biliyor musun?

3. Airbus_Rules

Airbus_Rules Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    B2-C1 seviyesinde ingilizce biliyorum. Okuma , yazmam çok çok iyidir. Konuşma ve dinleme de normal bir seviyededir.

4. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Ok, öncelikle motive olmanı sağlayacağını düşündüğüm bir link atayım sana o zaman, boş oldukça bakarsın: http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=160565211
    Part 1 ve 2'ye de bakmanı tavsiye ederim. Özellikle başlarda senin kadar umutsuz ve depresifmiş eleman.
    Sonra, evet doktora ve diyetisyene öncelikle gitmelisin. Kesinlikle faydaları olacaktır. Hormonal bir bozukluk varsa, insülin direncin varsa ona göre seni yönlendirirler. Başlangıç aşamasında zaten vücut geliştirmeci gibi beslenmene gerek olmayacaktır. Bu elbette ağırlık çalışma demek değil, kalp sağlığın yerindeyse esnekliğinin de elverdiği ölçüde ufak ufak çalışabilirsin fakat muhtemelen çok ağır çalışmalar şu anda senin için çok mantıklı değildir ama bu konuda da profesyonel yönlendirme daha iyi olur. Şu kadarını söyleyeyim, 188 boyda 130 kilo çok da facia bir durum değil. Altı üstü 100 kilo civarına düştüğünde zaten boyun sayesinde epey durumu kurtarmış olursun, ondan sonra da yavaş yavaş ideal kilona inebilirsin.

Deri sarkması normal, hele de hızlı kilo verdiğinde. Attığın yağların yerini kasla doldurdukça sarkmalar düzelecektir zamanla. Afrikan mango, altın çilek bilmem ne, bunlar moda olarak her sene farklı bir mucizevi formül gibi çıkarlar, aynı insanlar bunlara para döker, başarısız olup bir sene sonra gene aynı insanlar kendilerini sunulan başka bir hapın peşine düşerler. Kilo verdirici olarak herhangi bir takviyeye ihtiyacın yok. Sadece düşük kalorili beslenmen yeter ama kaç kalori alman gerektiğini diyetisyenin belirlesin. Sen sadece en kısa sürede hastaneden randevu al.

Bu arada, kaslarının güçsüz olması imkansız. Şişman insanlar zayıf insanlardan çok daha fazla yük kaldırdıkları için kasları çok daha gelişmiştir. Yani şişman birisi sadece yağ yakınca geriye oldukça güçlü kaslar kalır, zayıf birisinin ise yıllarca uğraşıp o kasları inşa etmesi gerekir. Sürekli sırtımda 50 kilo fazladan yükü taşımak zorunda kalsam kaslarım ne kadar gelişirdi kimbilir. O yüzden bu işe başlamak için şişmanlık zayıflıktan daha iyi. Birkaç yıl önde başlıyorsun, hiç canını sıkma. Kolay gelsin.

egemennn bunu beğendi.
  5. Airbus_Rules

Airbus_Rules Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Değerli görüşleriniz için teşekkür ederim. Birkaç birşey daha danışmak istiyorum. Benim kollarım ve bileklerim güçsüz. En zayıf olduğum zamanlarda dahi barfix , şınav kesinlikle çekemiyordum kendimi kaldıramıyordum. Hala da öyle , benim profesyonel gözetim altında diyet yaparken aynı zamanda kas kazanmam gerek bunu diyetisyene söylersem bana buna uygun bir diyet programı yapabilir mi ? Kollarım ve bileklerimin güçlenmesi gerek damar çeperlerimin genişlemesi gerek hiç damar gözükmüyor kollarımda hocam.

6. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Yapar, zaten sadece proteini belki biraz yüksek tutacaktır o kadar. Normalde de, yani kas yapmak için değil de yağ yakmak için de proteini yüksek tutmanın faydası var, o yüzden belki hiçbir şeyi değiştirmesine gerek kalmayacaktır. Damarların gözükmesi ise ancak düşük yağ oranlarında olur, ki bunun da ne kadar olacağı genetiğe bağlıdır. O konuda yapacak çok bir şey yok yani, sadece yağ oranını düşürmeye bak sen, damarlar %10 civarına yaklaşmadan pek gözükmezler.

Sayfayı Paylaş