Guc Artirmak?

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve ghosttr tarafından 27 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 23 üye.
  1. sasa

sasa Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    3AY KALDI AMA OLACAK İNŞALLAH BİRAZ ZOR GEÇSEDEweightlifter

2. gidici

gidici Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    yarışmacı
    Yer:
    istanbul
    olur olur azmin elınden hıc bısey kurtulmaz ..ayrıca o 3 ay sonunda saglıklı daha atletıkte bı ınsan olursun sadece sana sınavı kazandrmaz hayatında baska seylerıde kazandrır emın ol

3. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    forum kurallarini okuyun!!!

4. LuckyS

LuckyS Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Ayrıca bende birkaç şey sormak istiyorum.Bu spora 8 aydır başladım ve haftada ilk 7 ay 4 gün olmak kaydıyla şu günlere ise 3 gün olmak kaydıyla çalışıyorum.Elimden geldiğince beslenmeme dikkat etmeye özen gösteriyorum ama sorunum veya belkide bana sorun gelen nokta şu ki;vücudumun diğer yerlerine oranla kollarım biraz yavaş gelişiyor.Bu konu ile ilgili verebileceğiniz tavsiyeleriniz var mı?

5. gidici

gidici Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    yarışmacı
    Yer:
    istanbul
    kolların için ve ya dıger bolgeler ıcın nasıl bır programla çalıştıgını soylersen daha ıyı olur...boyunu kılonu da werırsen de daha ıyı olur..

6. Gary

Gary Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    güç vucud la orantılı gelişir zaten merak etme ;)

7. ghosttr

ghosttr Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    izmir
  8. CcAn

CcAn Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    sadece güç çalişmayı bende severim ama vücud cok kötü duruyor sonra söliyim bence biraz şekil bi hacim yap ondan sonra devam et güç e süper olursun atom karınca misali =)

9. ADON

ADON Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    kendi tecrübelerime dayanarak söylicem. ağırlık çalışma haricinde güç için barfiks şınav ve aletsiz sadece vücutla yapılan hareketler gücü artırıyor. 10 barfiks çekenmi daha çok şey yapar yoksa 20 tane çekenmi. dediğim haraketleri yaptığımda daha çok ağır kilolarla setler yapmaya başladım.

10. Wolf_Kanuni

Wolf_Kanuni Üye

Beğenileri:
    88
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Güç arttırmak için kesinlikle bu başlıkta daha önce söylendiği gibi 20 tekrarlı setler önermiyorum. Benim önerim daha çok kanıtlanmış ve popüler (hernekadar Türk body'cileri tarafından nedense bilinmese de) Ripptoe ve/veya Billstar/Madcow programlarını uygulamanız. Max-OT de güç açısından çok olumlu sonuçlar veren bir program.

11. castorpollux

castorpollux Üye

Beğenileri:
    411
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    evet bu anlattığınız şeyler hiçbir bilimsel makalede yazmaz ona katılıyorum...
    çünkü hem bilim hem fizik hem de biyoloji kurallarına ters şeyler yazmışsınız...
    bilmem bire bir gördünüz mü? bir atletin çok yüksek ağırlıklar kaldırdığını?
    şimdi Afrika'da 50kg'lık sadece muz ve su ile beslenen bir atlet ile Amerika'da 2 metre boyunda 170kg ağırlığında (B. Sapp) bir sporcuyu kıyaslarsak, atletin çok daha yüksek ağırlıklar kaldırabileceğini söylüyorsanız yani...

Bir bisiklet binicisi ile bir vg.ciyi kıyaslarsak elbette body'ci bisiklet binicisine oranla çok daha yavaş ve zor bisiklet turunu tamamlar...çünkü bisiklet binicisinin kasları uzun kas yapısına sahip oldukları için pedal çevirmede daha aktif olurlar...bundan dolayı diyemeyiz ki bodybuldirlerin bacak kasları, bisiklet sürücülerine oranla güçsüzdür...

Her spor dalında önplana çıkan farklar vardır, boksör iyi yumruk atar, judacu-güreşçiye kolunuzu kaptırdınızmı sizi kavrayıp kemiklerinizi kırar, yüzücülere oranla ondabir kadar çok yavaş yüzebiliriz, ama bunların hiçbiri gücün temel olduğu vg'nin önünde olamaz ama temelinde var olur...

Dünyanın en güçlüleri atletler derken, profil fotoğrafınızda ki Mariusz Pudzianowski'ye haksızlık etmişsiniz gibi
    :)

Savaşcı ve Wolf_Kanuni bunu beğendi.
  12. Wolf_Kanuni

Wolf_Kanuni Üye

Beğenileri:
    88
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Size katılıyorum. Kaldı ki arkadaşın bahsettiği 18 tekrar, 24 tekrarlı setler "güç çalışması" değildir. Güce yönelik çalışan insanlar da zaman zaman dayanıklılık antrenmanı yapabilirler. ;)

castorpollux bunu beğendi.
  13. rroni

rroni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    memur
    Yer:
    kayseri
    evet ağırlıkçılık programları nerdeyse 20 senedir dönemlemeyle yapılıyor 5 3 1 1 1 v. b. bir program yerine 8,10,12 yada 16 haftaya bölünmüş programlar örneğin 3 haftada bir yüksek ağırlıklara girmek yada haftalar:1 %70, 2 %80 ,3 %90 4%75, 5%80, 6%85 ,7 %90, 8%95 9 max 10 dinlenme.işte size 10 haftalık program, yarışma programı olarak da kullanılabilir , zaten her hafta büyük ağırlıklar girerseniz sürantrene olursunuz.

14. gidici

gidici Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    yarışmacı
    Yer:
    istanbul

şimdi arkadasım guc ve kuwwet farklı seylerdr profıl fotorafımdakı adam Mariusz kuwwetıyle on planda bı adamdr agırdr ama kımsenın kaldıramayacagı taşı tekerı kaldırır..yukarda acıkladım oncekı mesajlarımda zaten kuwwet ve guc farklı seylerdr...power ve strenght dıe de amerıkada ayırırlar. sen 200 kılo tam skuat yapan bır sporcusun dıyelım ama sıcrayamıyorsun ..kuwwetlısın ama gucsuzsun anlamına gelır..mıchael jordan gucludur mesala..senın o çöp bacaklı gordugun atletler dunyaları kaldırır esasen ...atletten kastım zaten uzun mesafe koşucuları deıl sen afrıkalıları baz almışsın.sprınterler atlayışcılar atıcılar yanı agırlık çalısmalarıyla işi olanlar uzerınden konustum..atletlerın atlet olmalarının sebebı vucutlarının hafıf ama kuwwetlı ve guclu olmasıdr..bu sayede vucudlarını cok suratlı tasırlar ya da cok ıyı sıcrarlar..bıre bır ben şahıt oldum ayrıca zaten ben bu işin ıcındeyım..soyledıgım antreman yontemlerıde benım arkadaslarımın amerıkadakı atletlerın kullandıgı antreman yontemlerıdr...atletlerın yuksek agırlıkla calışıp calısmadıklarını sormussun sana şoyle dıyım dunya capındakı atletler milli haltercılerden bıle kuwwetlı belkı bu sacma gelıcek ama işin gercegı bu..sana şoyle ornek werıyım zmanın top sprınterlerınden amerıkalı maurice greene cogunuz bılıosunuzdur kendısını..bench press i 165 kg koparma 120 kg tam squatı ise 230 kılodur.kendi vucut ağırlıgı ise 79 bu rakamları yaptığında. boyuda 1.76...ben her zman haltercılerınde ne kaldırdıklarını cok merak etmısımdr...bı gun bır haltercıyle tanıstım aynı yerde antreman yapıoduk...kendısı milli rakamlarıda şu: tam squat 220 koparma 150 kendı vucut agırlıgıda 81 yarısma kılosuda 77 ...boyu 165 cıvarıydı..yanı onunla aynı agırlıkta olan atlet haltercıden daha kuwwetlı...ki maurice greene den cok daha abartılı kuwete sahıp atletler war...koparma ları arasında tabıkı fark war cunkı zaten haltercının işi o ve fiziki yatkınlıgı daha cok...bodycılerı merak edıosan bu vucut agırlıgındakı badiciler bu rakamlara yaklaşamaz bıle...lıfter lara gelınce bu bahsettıgın adamlar 170 kılo fln demışsın...70 kıloluk sporcuları sen 170 kıloluk bı adamla guc uzerınden kıyaslıyamazsın ya da kuwwet ..birim kuwwet olarak lıfterla atletı karsılastırabılırsın yanı vucut agırlıgına gore kuwwet olarak o zman zaten gene atlet bırım kuwwette ustundr...atletler güçlerını artırmak ıcın halter yaparlar kuwwetını hızlı uygulayabıldıgın kadar güçlüsündür...güç sıcramadır ..güç patlayıcı yumruk atabılmektır...mıke tyson bu bahsettıgın 170 kıloluk adamların kaldrdıgı agırlıkları asla kaldıramazdı..ama sence bu adamlar mıke tyson kadar guclu patlayıcı sarsıcı yumruk atabılırler mı? bahsettıgım antreman yontemlerıne dıkkat edersen yuzde 60 larıyla 20 tekrar yaptıklarını soylemısım..burdakı mantık şu sen yuzde 60-70 ınle 20 tekrar agırlık calısmanı hızlı yabalırsın patlayıcı yabalırsın kaldırıslarını ama 10-12 tekrarda ağırlaşırsın hareketı yaparken...atletın amacı zaten kuwwetı hızlı uygulamak bu soyledıgım yontemı zaten philip redrick amerika gençler şampıyonunun antreman sistemı...oturupta tez ıncelemedım her bırı ıcın işi gıttım yapanından ogrendım yanı anlıycagın...werdıgın bısıklet pedal ornegıde cok alakasız olmus...bısıkletı surmek ıcın cok fazla kuwwete ve guce ıhtıyacın yok cocuk kuwwetı gucu yeter bahsettıgın bısıklet olayı için o pedalı cewırmek ıcın ordakı olay güç kuwwette dayanıklılıkla alakalıdr..cok az bır gucu cok uzun sure uygulayabılmekle alakalıdr..laktik asid le savaştır ordakı olay...konumuz dayanıklılık deıl

hknsaid, Canner, KaRaDeNiZ_08 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  15. gidici

gidici Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    yarışmacı
    Yer:
    istanbul
    wolf kanuninın attıgı güç için max-OT antremanlarını ınceledım ewet güç için boyle bir sistemde var ...çok klasik ...bu sistemi eski kafalı antrenörler kullanıyor..yani çok kullanışlı bi sistem değil modası geçmiş durumda...nedeni ise şu bu sistemı atletler 1970-80 lerde kullanıodu özellıkle bulgar rus atletler..bu sistem az kas kutlesıyle kuwwet kazandırmakta ..yanı bı atletın ıhtıyacı olan şey hafif kas ama kuwwet kazanımı... birim kuwwetı artırmakta etkılı....fakat bu sistemı yapanlar kuwwette dayanıklılık ya da patlayıcılık ıcın ayrıca daha cok ıdman yapmak zorunda kalıyorlardı. spor akademılerınde okuyan arkadaşlara hocaları bu bahsettıgım zamanın atletlerının sıstemını ornek olarak derste werır...ve bu atletlerın yaptıgı ıdmanları gorsenız spordan soğursunuz...günde 3 idman fln yaparlar tabi steroid tüketimi hat safhadadır bu dönemde amerıkayla bir yarış içersınde oldukları ıcın...sporcularda eşşek gıbı çalıştırılır...ama şimdi daha az kulfetlı daha hızlı gelişim daha hızlı sonuca ulaşılabılcek sistemler üretılıyor yeni şeyler deneniyor...ornek werdıgım 18-24 tekrar arası hızlı yapılan yuzde 60 lık sistem kuwwette dayanıklılık kazandırmakta buda atletlere pist calısmalarında dayanıklılık ıcın daha az vakıt öldurmelerını saglamaktadır..ayrıca hızlı uygulandıgı ıcın bu sistemı yapan atletlerın sıcramaları daha hızlı gelişmektedır......saygılar sorunuz olursa tekrar kontrol edıcem bu baslıgı

hknsaid ve griaragorn bunu beğendi.
  16. arnoldd75

arnoldd75 Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Sağlık Memuru
    Yer:
    Bursa
    Arkadaşlar güç arttırmak için çok şey yazılmış burada ama güç için atletleri ve bodycileri karşılaştırırken güç oluşturmak için normal beslenmenin yanında hangi suplementleri kullandıklarını biliyorsak ona göre karşılaştırma yapalım, yoksa örneğin içinde güç arttırıcı maddeler olan bir protein tozu alan bi atlet ve bu atlet güç antremanlarıda yapıyo olsun (1 yada 6 tekrar arası tekrarla çalışan ) , birde karşı tarafta sadece 3x8 ve 3x12 çalışan bi bodyci düşünün, ve bunların örnek verecek olursak bench presteki gücü aynı olmayacaktır (kiloları aynı olsa bile), kusura bakmayın ama biraz bilimsel düşünürsek ikisini aynı şartlara getirmedikten sonra karşılaştırma yapmamalıyız, çünkü çıkacak sonuç doğru olmaz. Herkese iyi akşamlar...

Son düzenleme: 29 Aralık 2009
  17. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Şimdi yukarıyı okudugumuzda, arkadaşımızı daha iyi anlamanız adına şunu söyleyebilirim.

Daha açıklayıcı olarak.

Kuvvet idmanlari bir bütündür. Ancak bodybuildingde tek bir amaç var. kasi büyütmek burada hepimiz hem fikiriz.

işte burada devreye arkadasımızın teorisi cok fazla girmiyorki, arkadaşımız bu konuda sonuna kadar haklıdır.

Atletlerin çalışma metodlari cok daha farklıdır. Özellikle ben bu konuda afrikalıları örnek gösteren yukarıdaki yazıyıda okudumki, burada atletten kasıt uzun yol sporcuları değil. Bu arada muzla beslenen afrikalıların modern gunumuz insanından cok daha fazla güçlü oldugunuda söyleyelim tam olsun. bunlar onlara atalarından kalan genetik mirasın eseridir.

Gelelim konumuza

Burada ornek verilen konu atletler. Tabiki atletlerin çalışmaları çok fazla sistematiktir ve şu bir gerçekki bu adamlarin antreman programlari çok ustaca hazırlanmıstır ve

Antreman metodlarida özellikle belirlenmiştir.

Nedir bu metodlar.

Mücadele sporlarında: Patlayıcı kuvvet, maximal kuvvet, kuvette dayanıklılık, çabuk kuvvet gibi idmanlar yapilir.

Ancak bir bodybuildere baktıgınızda ise amaç kas gelisimi oldugu için rutin çalışmaları vardır.

İşte atletlerin dayanıklılı ve kuvvette devamlılık, patlayıcı kuvvet, maximal güc gibi antremanları yaptıkları için sinir sistemi ve bütün bedeni o yonde gelişiyor.

Ancak bodybuildingde söylediğim gibi ben patlayıcı idman yapan birisini görmedim ve zaten gormemizde mumkun değil.

Amacımız nedir? genellikle 8-12 tekrar araliginda son 2 tekrarı cıkaramıcak ağırlıgı bulmak ve ayrıca zaman zaman 1-5 tekrar arasında maximal çalişmalar yapmak.

Onu bırakın bodybuilding sporcularının bir çoğu kesinlikle kardio dahi yapmıyorlar. O gelişmiş vücuda kan pompalayacak kalbin ve cardiovasculer sistemin yetersizliği sebebi ile çeşitli sorunlar yaşama riski büyük oranda artar.

Ancak atletlere baktıgımızda komple çalışmaları görürüz. Son dönemde benim gözdem kesinlikle sprinterlardirki, antremanlarının buyuk bolumude ağırlıklarla geçer.

Kısacaıs gidici arkadaşımız bilimsel olarak bizlere doğruyu anlatmıstır. Kendisini okudugumda hak verdim. cunku uzun zamandırda bu konuları araştırıyorum.

Yani bodbuilding ve atletizm birbiri ile ilgisi olmayan iki daldır.

Yani kısaca ana fikir şu:

klasik bodybuilding çalişmalari ile bir atlet gibi kuvvete sahip olmak imkansız.

Ancak bir atlet bir bodybuilder kadar kuvvetlidir. Özellikle mücadelenin hat safhada oldugu alanlar.

hknsaid bunu beğendi.
  18. snatcher

snatcher Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    tebrikler guzel aciklamissin ayni gorusteyim..

19. feitosa_33

feitosa_33 Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Güç arttırmak için yapılan ağırlık çalışmalarında kaldırılabilen maximum ağırlığın belirli yüzdeleri ile belirli tekrarlar yapılarak (max'ın % 90'ı ile 2-3 tekrar veya %100'ü ile tek tekrar) çalışılır.

Prilepin tablosu (prilepin's chart) genelde bu güç artışı sorusuna cevap bulabilmek için yapılan bir çalışma sonucu oluşturlmuştur. Kaç tekrarla kaç set çalışılırsa kas gelişimi kaç tekrar-set yapılırsa güç gelişimi olacağı üzerinde durulmuştur. Buna göre uygun toplamı (optimal total ) 24 - 18 tekrar aralığında, tek tekrar maks'ın yüzde 70- 75'i ağırlık ile yapılan kaldırışlar daha çok hipertrofi (kas gelişimi - büyümesi ) kazanımı sağlarken, ağırlık arttıkça ve tekrar sayısı azaldıkça güç kazanımı olmaktadır. (yüzdeyle gösterilen kısım maks tek tekrar kaldırabildiğiniz ağırlığın yüzdelerinden oluşmaktadır) :

Son düzenleme: 15 Nisan 2010
  20. teamst

teamst Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    istanbul
    Ben bu güzel açıklamalardan sonra konuyu şu şekilde özetlemek isterim. Arabalar için kullandığımız 1 beygir gücüyle anlatılabilir. 1 beygir=75 kilo ağırlığı 1 saniyede 1 metre taşıyabilen güçtür. Bir bakıma yapılan "işi" de açıklar.(tabi fizikte iş sayılması için yer çekiminin tersine yönde olması gerekir, yere paralel ise iş sayılmaz).

A kişisi 85 kilo ağırlığı kaldırabiliyor ancak 1 metreye 5 saniyede götürüyor
    B kişiyi 75 kilo ağırlığı kaldırabiliyor ve 1 metreye 2 seneyede götürüyor.

A kişisi B kişisine göre kuvvetli, güçsüz
    B kişi A kişisine göre güçlü, kuvvetsiz

A kişisi Dizel motor, yavaş, devirsiz çalışır, daha büyük ağırlıkları taşıyabilir(kamyon)
    B kişizi Benzinli motor, devirli çalışır, hızlı gider, yüksek ağırlıkta yerinden kalkamaz.

Dizel motorda piston kolu daha uzundur, yani krank milini çevirirken daha büyük bir daire çizmezi gerektiği için yavaş döner, ama kuvvet kolu uzun olduğu için çok daha fazla yükü kaldırabilir.

Benzinli motor piston kolu kısadır, daha küçük daire çizerek hızlı hızlı dönebilir, devirlidir, ama kuvvet kolu kısa olduğu için yük çekemez.

(Özete bakınız en uzun yazı olacak galiba:))

Şimdi konu ile ne alakası var, araba forumumu bu diyebilirsiniz ancak yukarıdaki son 2 paragraf bize antremanı işaret ediyor. Şöyle ki;

Dizel motor mu olmak istiyorsun yoksa benzinli mi?
    Dizel ise; düşük devir=az tekrar yüksek ağırlık=ağır kilo (kuvvetli olmak istiyorum)
    Benzinli ise; yüksek devir=çok tekrar düşük ağırlık=hafif kilo (güçlü olmak istiyorum)

Dizel=vg'ci
    Benzinli=atlet

Dipnot: Bir atlet vg'ciden daha güçlü olabilir ama daha kuvvetli olamaz.
    Dipnot2: Dizel motorun kullandığı yakıt, daha az parlayıcı ama daha uzun süre yanan yakıttır(gazyağı gibi). Benzinli motorun kullandığı yakıt çok parlayıcı ancak kısa süreli patlama yaratan yakıttır(aseton gibi). O yüzden vg'ciler hacim yapacağı içindir ki; dizel motorlar daha büyüktür:) , kas onarımı ve yapımı için uzun soluklu gün boyu anabolik tutacak gıdalar, atletler ise ihtiyacı oldukça kısa sürede etki yapıp vücutta kalmadan tükenen gıdalar yemeliler.

Son sözüm; fizik kuralları değişmiyor, cansız motorlarda da aynı kural, canlı insanda da.

Sayfayı Paylaş