General Mobile Discovery Elite mi Galaxy S4 mü?

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve JauneRouge tarafından 9 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

Sizce hangi telefon?

1. General Mobile Discovery Elite

57,9%
  2. Samsung Galaxy S4

42,1%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 14 üye.
  1. silentguardian

silentguardian Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa
    O kadar çok yanlış var ki hangini düzeltsem bilemedim.
    1) Apple beta sürümü sadece geliştiricelere sunar, normal kullanıcılar eylül ayında normal sürüme günceleyebilir.
    2) iOS'in, Android'ten daha temiz ve stabil olduğunu kime sorsanız söyler; iOS tercih edilme sebebinin büyük bölümü bunu oluşturur.
    3)Apple, kore mallarının yanında balon demişsiniz; Satış rakamına göre mi? kullandıkları hammaddeye göre mi yoksa servis kalitesinde mi? Belki kullanıcı deneyimindedir? Size sormak lazım.
    4) İşlemci, ram, çözünürlük olarak 3 kat daha teknoloji satma iddiası mükemmel bir sallamasyon. Tek tek açıklayayım size;
    a) Ram: iOS cihazlar yapıları gereği ram'i az kullanır, kullansa bile mükemmel optimizasyonlarla ram sıkıntısı yaşatmaz. Bir iOS kullanıcısı arkadaki uygulamaları kapatmasa bile farkı anlamaz.
    b) İşlemci: İşte burası işin en eğlenceli ve herkesin yanıldığını gördüğüm konu. Bu kısımda Apple'ın "herşeyi" OPTİMUM düzeyde nasıl gerçekleştirdiğini anlatıp toparlayacağım. (Siz A6 işlemci olduğunu iddia etmişsiniz, bu da bir YALANDIR, A7 işlemci kullanır)
    Apple, rakipleri 4 çekirdekli işlemcilere geçerken, 2 çekirdekli işlemcide kaldı ve bu herkesi şaşırttı. Fakat Apple'ın iyi bildiği birşey vardı: Yazılım ve donanım bir arada uygun çalışırsa mükemmellik elde edilebilirdi.
    Apple'ın çekirdek sayısını arttırmamasının sebepleri;
    1) Pil tüketiminin artırmanın önüne geçmek
    2) Marketteki uygulamalar zaten 2 çekirdek uyumlu. 4 çekirdeğe geçilseydi uygulamalar tekrar yazılmak zorunda kalacaktı. (Misal androidteki uygulamaların çoğu hala tek çekirdek çalışır, telefonlar 8 çekirdek olsa bile uygulamalar desteklemediği sürece bu önemli değildir)
    Bu iki sebep Apple'ın çekirdek artırmamasının sebebidir. Apple ise çekirdek arttırmadan performans arttırdı. "Bunu nasıl yaptı peki?" derseniz şöyle açıklarım: İŞLEMCİ MİMARİSİNİ DEĞİŞTİRDİ.
    Değişen işlemci mimarisinin kod adı "Cyclone" dur. Bu mimari çift çekirdekte Snapdragon 800 denen işlemci ile aynı performansı veriyor ve 64 bit.

Sizin iddia ettiğiniz gibi değil olay, Android üreticiler tüketiciyi kandırmaya yönelik çalışır.

LordF4T1H bunu beğendi.
  2. LordF4T1H

LordF4T1H Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    28
    Marka değerinden.
    Ellerinize sağlım hocam çok güzel anlattınız.

3. castiron

castiron Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    GM Discovery Elite 2gb -16gb beyaz model telefonum var.
    Bundan önce de S4 kullandım. Her ikisinide 2 şer ay kadar kullanmışımdır.
    2 ay elitten sonra bir arkadaşın s4 ünü biraz kurcalama fırsatım olduğunda ne yalan söyleyeyim s4 yavaş geldi ve bende sıkıntı yarattı işlemi yapsın diye beklemek.
    Elitte bekleme, kilitlenme, donma, kapanma, ısınma, hiçbiri yok. Çok hızlı ve anında tepkime veren bir telefon.
    Böylesine hızlı olması gerçekten hoş. Kamerası ve ekran kalitesi ile bunları 5,5 " ekranda görmekte çok güzel.
    Dokunmatikte şahane. Güç tasarruf modu ile normal kullanımda 1 günü bile rahatlıkla geçirir şarjı.
    1 gün derken 24 saat. Eğer alodan aloya ve fazla olmaz derseniz güç modu ile 3 günü bile bitirtir size.
    Bunlar hep güzel tarafları....
    Kötü yanları da var elbette
    Kamera gayet net ve güzel resim veriyor, hatta s4 ü geçede bilir. Ama kamerayı resmini çekeceğiniz objenin tam karşısına ve paralel olarak tutmayıp açılı tutarsanız çekeceğiniz resimdeki insanların başlarını bir köşeye, ayaklarını öbür köşeye doğru sündürdüğünü farkedeceksiniz. Bu şekilde çekilen resimde bu adamında başı sivrimiydi dedirtir.
    Temmuz güncellemesinden sonra oldu sanırım, cepte çalan elite kendi kendine. meşgule düşebiliyor veya açılabiliyor. Belki diğer bir güncellemeyle açılma sorunu ortadan kalkar ve hatta kamerayı da çözebilirler belki.
    Yalnız bu iki tatsız özellik sinir bozucu oluyor.
    Böyle sorun olduğu halde s4 mü elite mi sorusunda elite demeyi çok istedim, çünkü çok hızlı. Ama s4 dedim elitteki eksi 1-2 yön daha sinir bozucu.
    S4 teki sensörlerde ayrı bir hoş. Göz sensörü çok hoş.
    Bazıları s3 daha güzel filan gibi saçma şeyler yazmış. s3 elit in yanında hurda diyebilirim.
    --- Mesaj birleştirildi, 29 Ağustos 2014 ---
    Cepteyken meşgule düşme veya açılma sorunu var mı?
    Kamera ile çekim yaparken karşıdakine tam paralel değilde eğik tutunca insanların başını bir köşeye doğru sündürerek mi resim çekiyor?

4. JauneRouge

JauneRouge Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Tesekkur ederim arkadaslar yorumlariniz icin biraz daha beklemeye karar verdim ama s4 ile elite secenekleri arasinda elite tercih etmem daha olasi geldi bana. 32 gb hafizasi 3 gb rami var. 32gb hafizanin 22gb bize kaliyor telefon apklarinin kapladigi alani cikarirsak. Bana yeter diye dusunuyorum hafiza kartim 2gb cunku 1600mb anca doldurdum iki yilda. Telefon hafizasi sorunu yasadim suanki telefonum galaxy ace, android markette her uygulamaya kotu yorum yapanlarin telefonu:D cunku telefonda 190mb dahili hafiza var. İki uc program indiriyorum sonra kalan alan 22mb ama indirmeme izin vermiyor cok sinir gecirdigim anlar oldu bu yuzden. 22gb alan bana cok iyi gelecek gibi dusunuyorum. Kafami kurcalayan konu, telefon konusunda sorun yasarsam ulasacagim merciler ilgilimi garanti sorunlari cikarmi?, isinma sorunu varmi oyun oynarken isinmasindan ziyade benim suanki telefonum internette 10 dakika gezeyim basliyor isinma sinyalleri vermeye. Hiz problemide onemli tabiki, sabirsiz bir insanim teknoloji konusunda. Ve arka kapagin acilmamasi bataryanin cikarilamamasi olayi cok canimi sikti elite'de. Cunku seyehatlar vb durumlarda yanimda yedek batarya bulundurmayi ihmal etmem. Sanirim biraz daha dusunup tartip karar vermem gerekecek.

5. Wallchot

Wallchot Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Benim arkadaşım da kamerası falan çok iyi ama gm nin sorunu ekranın amolet olmasi buda çabuk kırılmaya yol açıyor diye biliyorum yani cebindeyken bile kirilabilir yanlış biliyosam renktaslar düzeltsin

6. Fraktal

Fraktal Üye

Beğenileri:
    73
    Ödül Puanları:
    18
    Biraz daha yukarılara çıkabilirsen LG G2'yi şiddetle tavsiye ederim.

7. JauneRouge

JauneRouge Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Lg G2'de dusunduklerimin arasinda Elite ile hemen hemen ayni ozelliklere sahip fakat ram'i 2gb'di sanirim. Biraz daha bekleyip daha iyi karar vermeye calisacagim zaten. Suanki telefonumu 2-3 yildir kullaniyorum bir tane cizigi bile yoktur titiz bir insanim bu konuda. Saglamlik konusunda sikinti yasamam diye dusunuyorum:)

8. Fraktal

Fraktal Üye

Beğenileri:
    73
    Ödül Puanları:
    18
    LG G2 kullanıyorum tasarımı, hızı özellikleri bir harika S4'ten daha üstün bir telefon olduğunu düşünüyorum. Eğer bütçen 700 TL civarındaysa GM, 1200 TL civarındaysa LG G2 öneririm.

9. JauneRouge

JauneRouge Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Gm Elite'nin 32 gblik versiyonu LG G2 ile ayni fiyatta :) 1299 Tl ikisi de. Fiyat olarak uygun bu miktar. Cunku teknolojiyi aktif derecede kullandigim icin ucuza alip sonradan pisman olmak daha pahaliya patliyor. Tesekkur oderim o zaman incelememe G2'yi de katiyorum.

Konu disi olarak hazir telefonlarla ilgili bir baslik acmisken su haberi de paylasmak isterim dikkatli olmaniz acisindan.
    www.milliyet.com.tr/sarjdaki-iphone-gogsunu-yakti-mobildunya-1930646/

Markanin problemi oldugu icin degil yapilan hatanin yanlisligi acisindan paylastim. Telefon ile uyumayiniz :)

10. Fraktal

Fraktal Üye

Beğenileri:
    73
    Ödül Puanları:
    18
    Pardon o GM'nin yeni modeli o zaman. Düşün artık G2'yi alınca o kadar uzağım ki diğer telefonlardan, hangisi üst model, benim telimden daha iyisi var mı diye araştırmayı bile unutur olmuşum. :)

11. JauneRouge

JauneRouge Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    :)) Daha iyisi vardir ama fiyatta ayni dogrultuda artiyor maalesef Turkiye'deki fiyat farki da cabasi

Beacon Hills'den gönderildi.

12. Fraktal

Fraktal Üye

Beğenileri:
    73
    Ödül Puanları:
    18
    2000 tl seviyesinde tabiki daha iyi modeller mevcut. Ben f/p oranına göre söyledim. :)

13. JauneRouge

JauneRouge Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Evet 1200lira civarindaki telefonlara gore en iyi performans ikisinde var sanirim bildigim.

Beacon Hills'den gönderildi.

14. PeNa

PeNa Üye

Beğenileri:
    667
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Elektronik
    Yer:
    İstanbul
    1.Güncellemelerde çıkan bug ları artık haber niteliği bile taşımoyr insanlar alıştı .
    2.Android stabildir kimseye sormama gerek yok kullanıcılar son derece memnun .
    3.Ham maddeye ve dayanıklılığına göre Iphone un düşen Htc Lg Sony nin yükselen satış rakanlarına göre (Türkiye içi) Servis kalitesine göre Iphone yetkili servisi yanlızca Genpa diğer markalar KVK+ Teleservice
    Cihazın bozulduğunda 1 ayda geri gelmeyince anlarsın servis kalitesini
    4.Ios cihazlar rami az kullanır çünkü rami yok 1 gb ara yüz yazılımla ne alaka hız testine sokarsın 3 gb ram ile 1 gb rami performans ortada matematik denen bir şey var .
    1 gb ramli ıos ara yüzünün 3 gb ramli android ten iyi performans sergilemesi iddasına gülümsedim.
    Detaya girmiyim 3.2 mhz lik işlemciyle 1.2 mhz karşılaştırmakta tebessüm sebebi bknz matematik 1. sınıf
    4.1.İşlemci hızından bahsediyorum market uygulamarının versiyon uyumundan değil
    Aplle ın çekirdek arttırmamasının sebebi düşük teknolojiyi yüksek fiyata satıp kar marjı elde etmek (İnsan kazıklamak)
    Snapdragon ile a7 nin varsa karşılaştırmalı hız testi linki vs.. elinizde ne döküman varsa paylaşırmısınız burada nasıl aynı performansı veriyormuş ?

Fiyat kalite olarak her şey ortada benim idda ettiğim gibi değil kullanıcıların tercihleri açık ve net .
    (Özelden mesaj yazarsan satış rakamları satış sonrası hizmetler müşteri memnuniyeti gibi ,satılan cihazların arızalı geri dönüş oranlarını seninle paylaşabilirim, burada konu sapmasın daha fazla)
    Htc one m8 ile Lg g3 ile kıyaslayınca ıphone u kaldır at çöpe gitsin :)

Mustimusti bunu beğendi.
  15. silentguardian

silentguardian Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa
    1) Olay sadece bug değil, akıcılık deneyimide önemlidir. Bugün bir G3 bile takılmalar yaşatıyorken, GTA San Andreas oynarken donuyorken bu iddia yersiz. Android'in optimizasyon sorunları var ve uygulamalar uyumsuz olunca düzgün çalışmıyor.
    2) Android'ten sözde herkes memnun olur zaten, ama markete bakınca iOS temaları hep birinciliğe oynar. Android'in stabilliğini tartışacak birşey yok, GTA San Andreas gibi oyunlar Moto G'de akıcı çalışıp bu cihazda çalışmıyorsa büyük sıkıntı var demektir. Bu optimizasyonun sıkıntılı olduğunu kanıtlar.
    3) Hammadde ve dayanıklılık komik olmuş. Genel olarak baktığımızda hammadde olarak kullanılan en kaliteli element şuana kadar Alüminyumdur. LG G3 ise plastik, Sony ise "plastik" cam, HTC ise Alüminyum kullanıyor. (Bu konuda HTC ile Apple yarışabilir bir tek, muhtemelen geçebilir. kasası büyük olduğu için madde oranının %90'ını alüminyum oluşturabiliyor. 5S ve 5 küçük olduğu için %90'ının alüminyum olması imkansız, zira içinde yarı iletken devre metaryallari ve Li-Po batarya bulunmakta)
    Dayanıklılık kısmında ise LG G3 plastik olduğu için esner belki, fakat HTC One darbe yediği zaman gayet güzel yamulur ve çizilir. G3'ün darbelerde esnemesi bana göre seçim sebebi olmamalıdır; aynı zihniyet kırılmasın diye evde çayı plastik bardaktan içer. iPhone'un satış rakamı düşmedi fakat pazar payı azaldı; Apple her yeni cihazda rekor kırıyor. Garanti konusuna gelince; Apple'da sorun yaşadığınızda cihazın içi açılmaz ve size haklıysanız yeni ürün verilir. Bunu kim sağlıyor sorması ayıptır? Kaldı ki İstanbul Apple Store'da 2 saatte değişim yapan arkadaşlarım var, Genpa'yı baz alarak yazıyorum. (Ekranda sorun yaşayan arkadaşım Genius ile görüştü, sıfır kutusunda 5S verdiler)
    4) Düz mantık her zaman hayatınızı kurtarmaz. O zaman engebeli ve taşlık arazide giden 400 hp'lik bir araç, kaymak gibi asfaltta giden 300 hp'lik araçtan eve daha erken varır. Mediatek denen firmanın 8 çekirdekli işlemcisi var mesela, yerlerde sürünüyor; Snapdragon 400 denen giriş seviyesi işlemci bile daha hızlı ve kaymak gibi deneyim sunuyor (Bkz: Casper Via V8 ve Moto G)
    Ayrıca Ram düzgün kullanılırsa darboğaz yapmaz, ram'in 2 gb olacağına hızlı ram kullanırsın cihazın hızlı olur.
    4.1) 1. sınıf matematiği ile bu konuya kafa yorarsanız öyle düşünmeniz normal, kaldı ki birinci sınıf matematiği ile düşündüğünüz aşikar. Mhz ile Ghz'i ayırt edemiyorsunuz, ama yinede insanlar yanlış bilinçlenmesin diye yazdım. A7 işlemci 64 bit bir işlemci, şuan piyasada görebileceğiniz mimari ve bit olarak en üst düzey teknolojik işlemci.

Belgelerin var mı? Döküman vs.?! cevabına ithafen; TABİ Kİ BELGELERİM VAR, BEN HİÇ BİR ZAMAN İŞKEMBEDEN SALLAMAM

Belgelerimi aldım geldim.
    Son olarak birkaç sentetik test ekleyeyim size:
    Bu GPU testidir
    http://www.techspot.com/articles-info/726/images/benchmark-gfxbench-egypthd.png

Bu Geekbench testidir, (Günlük kullanımda çok çok önemli, sonuçta cihaz pratikte ne kadar hızlı onu ölçüyor) kendiniz kıyaslayın diye link veriyorum fakat iPhone 5S 1308 puan almış, Android ise Shield oyun konsolu ile bile 1108 puan alabilmiş. HTC One M8 ise 917 gibi komik bir puan almış.
    http://browser.primatelabs.com/android-benchmarks (Android olanlara bakmak için burdan)
    http://browser.primatelabs.com/ios-benchmarks (iOS olanlara bakmak için burdan)

Bu Sunspider testidir, java performansını ölçer (düşük olan iyidir)
    http://images.anandtech.com/graphs/graph7335/58181.png

Başka bir GPU (tabiri caizse ekran kartı testi)
    http://cdn.iphonehacks.com/wp-content/uploads/2013/09/iphone_5s_gfxbenchmarks.png

Yeterlidir inşallah.

16. PeNa

PeNa Üye

Beğenileri:
    667
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Elektronik
    Yer:
    İstanbul
    ''merhaba iphone 4s imi yazılım güncellemesi yaparken dondu 4 saattir hiç ilerlemiyor şarj aletim yanımda degil muhtemelende şarjı bitecek kapanıcak içindekileri kurtarmak için ne yapabilirim''
    Iphone yazılım hata kodları ;
    Error 1479
    Error -1
    Error 3000, -3999, 3004, 3013, 3018, 3164, 3194
    Error 3200
    Error 3194
    Error 3014

Error 9
    Error 20, 21, 23, 26, 28, 29, 34, 36, 37, 40
    Error 1603 (Donanımsal hata kodu)
    Error 1611
    Error 13, 14, 35, 50, -50
    Error 2000-2009 (2001, 2002, 2005, 2006, 2009 vb.) (Donanımsal - yazılımsal)

(Örnekleme olsun diye sıradan bir şikayeti göz önüne serdim)

1.Yukarıda görüldüğü üzere ıphone bugları dağları taşları aşmış fazla söze gerek yok eminim beta testlerini iyi yapmışlardır ellerinden bu kadarı geliyor anlayışlı olmak lazım :)
    Bugları tartışmak yerine konuyu Gta San Andreas 'a bağlamak olmamış ,konuyu başka platforuma taşımak gereksiz .Pc de Call of Duty oynarken ati ekran kartlarını driverlarında sorun yaşıyorum at çöpe r9 kartı mı demeliyiz şimdi o mantıkla bir yere varamayız .
    2.Ios temaları kendi buglarıyla boğuşur kullanıcıda o buglarda boğulur.
    3.Ham madde dayanıklılık testlerini yukarıdaki video linkinde vermiştim bir daha izleyiniz ,anlamaz iseniz bir daha izleyiniz olmadı anlaya kadar izleyebilirsiniz :)
    Genpa'nın yetkili servis olmasından dolayı mecburen baz alıyorum servise gönderilen 4s cihazdan 1 ay geçti haber yok değişim yapılacak dendi yeni cihaz verilmedi ,yoksa müşteri memnuyeti göreceli mi ?
    Burada net teşhis koyamayacağız anlaşılan bir taraf mağdur edilirken diğer taraf memnuniyet belirmiş .HTC one x anakart üretimini durdurduğundan anakart arızası olan bütün kullanıcılarına one m7 sorgusuz
    sualsiz değişim yaptı .Demekki diğer markalarıda baz almak gerekiyormuş (KVK- TELESERVİCE)
    Ghz ile Mhz arasındaki fark imla hatası diyelim düzelttiğiniz için tşk ederim .
    4.3200ghz -1200 ghz den nasıl hızlı olabiliyor sorumun cevabını engebeli yol otoyol arabaya bağlamışsınız olmamış bu maddeyi tatmin edici bulmadım ,dikkate almadım
    4.1 Yukarıda işlemci saat hızları belirtmiş 1. sınıf matematiği yeterli 4 işlemden çıkartma işlemini kullanmanız tavsiye olunur.
    4.2Diğer markaların ekran çözünürlükleri İphone'u geride bırakmış + veri yolu download hızları aşmış taşmış diğer bir markanın su geçirmez cihazı piyasada bunlarıda es geçmeyelim ,Apple da ne var ? yüksek fiyat var :)
    http://kiyas.la/tr/cep-telefonu/karsilastir/LG-G3-vs-Apple-iPhone-5s
    http://kiyas.la/tr/cep-telefonu/karsilastir/Sony-Xperia-Z2-vs-Apple-iPhone-5s
    http://kiyas.la/tr/cep-telefonu/karsilastir/HTC-One-(M8)-vs-Apple-iPhone-5s
    Yukarıdaki Linkleri incelemenizi tavsiye ederim ,belkide bilinçli insanlar seçimlerini çoktan yapmışlardır ...?

Siyasi Parti Lideri koymasaydın keşke ben espiriyi beğendim (Başkaları siyasi simgeden hoşlanmayabilir)
    Web Batarya Ömrü
    2 (2).png
    2 (1).png
    3.png
    5.gif
    6.jpg
    9.jpg 10.png
    Camare özellikleri;
    Sizinkiler yeterli olmadı üzgünüm bence bunlar yeterli olur .Iphone 6 çıkınca tekrar görüşmek dileği ile ...şimdilik hoşça kalın

Son düzenleme: 31 Ağustos 2014
  17. silentguardian

silentguardian Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa
    1)Basit bir örnekleme ile bir sorunu tüm iOS cihazlarına yıkamazsınız; bunu gördükten sonra "Tamam siz haklısınız" yazıp konuyu kapatacaktım fakat burda insanların hakkını yemiş olurdum. Bir yanlış karşısında sessiz kalmak, o yanlışı yapmak kadar kötü birşey bana göre. Milyonlarca 5S satılmış, sizin verdiğiniz örnek milyonda bir belki. iOS kapalı sistemdir ve en stabil sistemdir. iOS'ten sonra Windows Phone gelir sonra ise Android belki. Android açık kaynaklı bir sistemdir. (Google sistemin eksikliğinin farkında ve kullanıcılara bunu düzeltme imkanı tanımak için açık kaynak kodu sunuyor, Apple ise sisteminin mükemmel işlediğini bildiği için böyle birşeye gerek duymuyor. Yazılım piyasasında yazılımınız mükemmel değilse, iskelet yapıyı sunarsınız ve gerisini developerlara bırakırsınız)
    Ekran kartının uyumsuz olması sistemin sorunudur. iOS'te böyle bir sorun kimse yaşamaz; çünkü iOS'te uygulamalar belirli cihazlara göre yazılır. Android'in sorunu birden fazla cihaz olması ve bunu bu kadar kolay bir şekilde paspas altına itemezsiniz. Optimizasyondan kast ettiğim buydu. Orda ben konuyu başka platforma taşımadım, üzerine basarak söylüyorum OPTİMİZASYON SORUNUNA değindim. Ne yazık ki anlayamamışsınız.
    2) iOS teması diye birşey yok; iOS kendi arayüzünü kullanır; Ne diyorsunuz anlam veremedim. Eğer arayüzdeki aksaklıklardan bahsediyorsanız iOS'te 1 ise Android'te 100'dür. Bunu android kullanıcıları bilir. Bunu iOS kullanıcılarına söylemeyin derim, hepsi size güler.
    3) Genpa'nın 1 ayda cihazı geri vermemesi kendi suçu, üzerine gitmemeniz ise sizin suçunuz. Apple Store açıldığından beri garantiye Apple bakıyor. Bu şartlar altında güncel olana göre yorum yapabiliriz.
    4) GHz ile MHz arasındaki fark imla hatası değil. Çünkü yine 3200 GHz gibi komik bir rakam yazmışsınız. Hadi önceki hatalıydı, şimdi ne hatası yaptınız? Bilgi eksikliği ile insanları yanıltıyorsunuz; bilgi sahibi değil fikir sahibi olduğunuzu düşünüyorum. MHz ile GHz'i doğru yazamayan biri "ilkokul matematiği" yazıp kendini haklı çıkarmaya çalışıyor ve ben işlemci mimarisi konusuna değinmeye çalışıyorum; elinizi vicdanınıza koyun ben işlemci mimarisi, gpu gibi komplike noktalara değinirken siz GHz ve MHz'i doğru yazamazsanız ve bilmediğiniz açık bir şekilde ortada olsa cevap verme gereği duyar mısınız? Bende bunun sonucunda anlayabileceğiniz bir örnek verdim, veri yolları ve bit'e değinmeye çalıştım ama "ilkokul matematiği" altında sindirmeye çalıştınız.
    5) Ekran çözünürlüğü tüketici kandırmadır, işlemciye ve gpuya yük bindirir. Hiç düşündünüz mü yıllardır laptopların %80'inde neden 1366x768 çözünürlük kullanılıyor? 1080p panel çok mu pahalı sanıyorsunuz? Snapdragon 600 işlemciye 1080p ekran koyup sıkıntı yaşatan HTC One'ı unutmadık tabi. (Snapdragon 600 için Qualcomm 1080p desteklemiyor dedi)

Siz herşeyi kağıt üzerinde düşünüyorsunuz ve bu saçma. Forumda bu konuyu okuyanlar kendilerince kim haklı kim haksız karar versinler, ona göre ölçüp biçsinler. Burda boşuna klavye eskitiyorum; tekrar söylüyorum; kağıt üzerindeki verilerin yazılım+donanım uyumunda gram esamesi okunmaz. Son olarak gavurların bir sözü ile konuşmamı kapatıyorum;

"in theory there is no difference between theory and practice. in practice there is" (İLKOKUL MATEMATİĞİ ile İNGİLİZCE-TÜRKÇE çeviri bile yaparsınız ama ben yinede yardımcı olayım: "Teoride, pratik ile teori arasında fark yoktur. Pratikte vardır.")

18. PeNa

PeNa Üye

Beğenileri:
    667
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Elektronik
    Yer:
    İstanbul
    Kullanıcının mağdur olması sadece 1 örnek bunun gibi yüzlercesini koyarım buraya körü körüne savunup duruyorsun ,konu karşılıklı tartışmaya döndü malesef :(
    Ghz ile Mhz arasındaki farkı bir türlü kavrayamadım :( Çünkü ben bir şey bilmiyorum ama bu senin matematiğinin zayıf olduğu gerçeğini değiştirmiyor :) .O kadar döküman sundum konu laf salatasına döndü ,verdiğimiz linklerde boşa gitti .Görünen köy klavuz istemez derim bende .

19. silentguardian

silentguardian Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa
    Önce matematiğimin iyi olduğunu kanıtlayayım;
    3200 GHz demek 3,200,000 MHz demektir. (Bakın sizin yapamadığınız şeyi yapıp GHz-->MHz dönüşümü yaptım. Hemde 1000 ile çarparak yaptım bunu.)

Şimdi ise GHz ve çekirdeğin çok önemli olmadığını kanıtlayacağım; (Bunu masaüstü platformunu kullanarak yapacağım ki, telefondan anlamadığınız gibi belki bilgisayar CPU'larından anlıyorsunuzdur diye)
    İki işlemciyi ele alalım;
    AMD FX-8350 (Baba gibi 8 çekirdek ve dağ gibi 4 MHz var. Pardon dilim şey etti 4 GHz olacaktı.)
    Intel i7 3770K (Bu ise gariban, fakir 4 çekirdek ve beş para etmez 3.4 GHz)

Performanslarına bakalım:
    http://www.cpu-world.com/Compare/375/AMD_FX-Series_FX-8350_vs_Intel_Core_i7_i7-3770.html
    http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i7-3770K-vs-AMD-FX-8350
    http://www.anandtech.com/bench/Product/551?vs=697

Haydaaaa, 8 çekirdekli 4 GHz işlemci ilkokul matematiğine göre haşat etmesi lazım. Acep ne ola ki? 3 mesajdır anlatmak istediğim şey devreye giriyor "İŞLEMCİ MİMARİSİ"

Sizin anlayabileceğiniz şekilde anlatacağım şimdi, yukarıdaki birinci yoldu; şimdi ise ikinci yola geçiyoruz.
    Şu sorumu cevaplar mısınız rica etsem? "180 gram hayvansal protein ile 180 gram bitkisel protein bir midir?" Bunun cevabını forumda 2 saat harcayan herkes bilir ki; biri kaliteli proteindir, diğeri ise değildir. Varacağım noktayı tahmin ettiğinize inanıyorum ama yinede şunu söyleyip ufak bir açıklama yapayım ki ilkokul matematiğimizin pusulası sapmasın, bölme işlemini sadeleştirerek yapalım ki, , astronomik rakamlarla uğraşmayalım: NASIL HAYVANSAL PROTEİNLERLE BİTKİSEL PROTEİNLER EŞ DEĞER DEĞİLSE, O İŞLEMCİDEKİ 2 GHz ile APPLE'IN İŞLEMCİSİNDEKİ 1.3 GHz AYNI DEĞİLDİR"
    Bu kadarını anlayanları aşağıyı okuyup vakit kaybetmesine gerek yok, alt kısmı anlamayanlar ve beni haksız bulacaklar için yazdım.

Şimdi diyeceğiniz şeyi tahmin edebiliyorum, diyeceğiniz şey şu: "Ya kardeşim; tamam bişeyler diyonda telefon diyoz pc diyon bu nedir alla sen?"

Tamam diyip cevap vermiş gibi olayım bende.
    Telefon kısmında iki işlemciyi karşılaştıracağım CASPER VIA V8'deki 8 çekirdekli 2.0 GHz (Bak 2 GHz diyorum ha yanlış anlaşılmasın) işlemci ile APPLE A7 çift çekirdekli 1.3 GHz işlemciyi.
    Şimdi bakın ilk okul matematiğinize göre yapıyorum:
    CASPER VIA V8'deki işlemci (MTK6592) = 8*2 GHz = 16 GHz (Güce kudrete bak hay maşallah)
    Apple A7= 1.3 GHz*2= 2.6 GHz (Aauuuuvv çöp işlemci)
    Şimdi eşitsizliği kuruyoruz; 16 GHz > 2.6 GHz = MTK6592 > APPLE A7 (Bu PeNa'nın yaptığı hesaptır, yanlıştır; Gülüp geçilir)

Şimdi ise gerçek Dünya'ya gidiyoruz (Bakın ben hesap yapmayacağım, pratikte size ne sunuyor onu göstereceğim zira matematiğim zayıftır...)

AnTuTu Benchmark sonuçları
    MTK6592: 26893 (Kaynak: )
    APPLE A7: 29587 (Kaynak: )

Görüyoruz ki pratikte A7 işlemcisi ezmiş, bitirmiş, yemiş geçmiş. Yanlış anlaşılmasın boş hesap yapmadık, gerçek hayatta ne oluyor ona baktık yahu.
    Meraklısı için nedenini son kez açıklayacağım, belki okuyan eden olur nacizane iyiliğimiz olsun; diğer kimselere ve firmalara aldanmasınlar.
    Neden böyle oldu: Çünkü MTK6592 denen 8 çekirdekli işlemci kullanıcıyı kandırmaya yönelik bir hareketti. (Hiç bilmeyen gider rastgele telefon alır, ama şimdi PeNa gibi bir kişi aaaa 8 çekirdek deyip alabilir) MTK6592, Cortex-A7 mimarisi kullanıyor (A7 işlemciyle karıştırmayın, aman dikkat) Apple A7 ise ARMv8-A (64-bit) kullanıyor.

Ama ben ne anlarım ki emmi cahil mençestır köylüsüyüz !

20. PeNa

PeNa Üye

Beğenileri:
    667
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Elektronik
    Yer:
    İstanbul
    İntel i 3770
    İşlemci Hızı
    3.4 GHz , Max Turbo Frequency 3.9 GHz
    İşlemci Soket Yapısı
    FCLGA1155
    İşlemci Üretim Teknolojisi
    22 nm >>> Buraya dikkat İşlemci mimarisi >>> 891 TL

İşlemci Sınıfı
    AMD FX Series
    İşlemci Çekirdek Sayısı
    8 Çekirdekli
    L1 Önbellek
    -
    L2 Önbellek
    4 x 2 MB
    L3 Önbellek
    8 MB
    İşlemci Hızı
    4.0 GHz / Turbo ile 4.2 GHz
    İşlemci Soket Yapısı
    Socket AM3+
    İşlemci Üretim Teknolojisi
    32nm SOI >>> İşlemci mimarisi 534 TL

Aynı kulvarda olmayan 2 teknolojiyi karşıaştırıp oradan bu sonuç çıktı deyip dünyayı yeniden keşfetmeye gerek yok .Kişisel hakaretlerinizi dikkate zaten almıyorum .Cep telefonundan hayvansal proteine otoyoldan pc ye geçişleriniz hoş bundan sonra uzay araçlarından örnekleme yaparsınız .Kendi görüşünüzü haklı çıkarmak için konuyu başka platformlara taşıyıp farklı teknolojilerden örnekleme yapmakla,Iphone'un fiyat/kalite olarak rakiplerinin gerisinde olduğu gerçeğini değiştiremezsiniz.Ben yukarıda cep telefonu ile ilgili veriler dışında bir şey paylaşmadım ve linkleri ortaya koydum anlamadığınız yerleri tekrar incelemenizi tavsiye ederim .

Son düzenleme: 31 Ağustos 2014

Sayfayı Paylaş