gelişme çağındaki biri için ağırlıklar nasıl olmalı

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve ısıda tarafından 21 Nisan 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. ısıda

ısıda Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    28
    merhaba 17 yaşındayım uzamam devam ediyor şimdi internette araştırdığım kadarıyla yüksek ağırlıklar altına girince kemikler sertleşiyormuş ve buda epifiz plağının çabuk kapanmasına sebep oluyormuş yüksek ağırlıkdan kasıt nedir yani ben mesela diyelim dumbell press yapcam kendi vücut ağırlığımdan fazla kaldırırsam mı sıkıntı yaratır 60 kiloyum diyelim 30 30 kaldırsam sıkıntı yaratırmı boy için yoksa kendi vücut ağırlığımdan fazla girersem mi sıkıntı çıkar misal 40 40 girersem mi kemikler sertleşir yoksa 30 30 dada gene sertleşip boy uzamam olumsuz etkilenir mi yani gireceğim ağırlıklar nekadar olmalı bide ön kol çalışırken (bilek) bileğim acıyor yani bileğime yük biniyor bileğim sertleşir ve epifiz plağım çabuk mu kapanır bilek çalışmayayım mı leg extensiondada kendi vücut ağırlımdan fazla girersem bacağıma gene baskı uygulayıp boyumun uzamamasından korkuyorum birde biceps çalışırkende dumbell curlü ayakta yapsam sıkıntı çıkarmı oturarak mı yapayım genel olarak squat deadlift leg press bunlar uzamaya engel diye biliyorum ama kafam çok karışık kaldıracağım ağırlık nasıl olmalı

2. bahceci

bahceci Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    3
    Bu bir mit zira bu konuda yayınlanmış hiç bir bilimsel çalışma yok.
    Dr. Rob Raponi, bu konuda şöyle diyor: bu mit (ağırlık kaldırmanın epifiz plağını kapatması miti) şuradan geliyor: epifiz plağına gelen herhangi bir zarar onun büyümesini engelliyor. yani ağırlık kaldırmak değil ağırlık kaldırırken kemiğini sakatlamak o epifiz plağının büyümesini engelliyor.
    doğru ve güvenli bir şekilde çalışmak yararınıza olacaktır.

3. ısıda

ısıda Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    28
    hocam sağolunda epifiz plagi zarar gormese bile kemik sertlesecegi icin erken kapanmaz mı bench pressde en fazla kaç girmeliyim sizce kemikler sertlesmesin diye kollara yük biniyor ya

4. bahceci

bahceci Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    3
    onu bilemeyeceğim sevgili dostum ama bence doğru teknikle çalıştığın sürece korkman gereken bir şey yok. Ağırlık konusuna gelince zaten kasların yeni başlayacağın için ilk 1-2 yıl supermaximal yüklere çıkamayacak muhtemelen. o yüzden sınırlayıcı faktör kasların olacak.
    yani ağırlık konusunda çok endişelenme ancak yine de hafif yüklerle çalışıp kas yapabilir miyim diyorsan evet yapabilirsin. çünkü motor ünitelerini devreye sokmanın 2 yöntemi var. bu konuyla ilgili youtube'da Prog overload vs metabolic stress videomu izlemeni öneririm. sevgiler.

5. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    Çok ağır kilolarda olabilir (bkz. 14 yaşında 200+ squat yapan rus çocuklar) ben 16 yaşında kendi vücut ağırlığımın 1-1.5 katı squat (60-100kg) yapıyordum. Ondan sonra da 3-5 cm uzadım. Yani sende nasıl etki eder bilemicem ancak bilimsel olarak zararlı olduğunu söyleyemeyiz.

6. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Hocam o çocuklarda şöyle bir etken var. Rus ekolündeki ülkelerde çocuklar küçük yaşta spora başlatılıyor ve yapacakları spor konusunda uzmanlar yönlendiriyor. Uzama potansiyeline göre çocukları branşlara yönlendiriyorlar. Uzama potansiyeli yüksek olanlar basketbol, voleybol vs. , kısa kalacaklara ise ağırlık odaklı sporlar tavsiye ediliyor.
    Soruya gelince nasıl ki ayağına ağırlık bağlayıp barfikste asılı kalmak boyunu uzatmayacaksa, üzerine aldığın yükünde boyuna anlamlı bir etkisi olmayacak.

abseto bunu beğendi.
  7. ısıda

ısıda Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    28
    C:Yapılan araştırmalar gelişimi devam eden kemiklerin baskıya maruz kalması sonucu daha çabuk sertleştiklerini göstermiştir.Ağırlık çalışmaları sonucu hem kemikler erken sertleşmekte hem de gelişen kas dokusu nedeniyle tendonlar kemikleri tutmaktadır.Bu nedenlerden dolayı ergenlik çağında yani büyüme safhasında ağır antrenman teknikleri uygulanmamalıdır.Yalnız bir temel oluşturmak üzere düşük ağırlıklar ile kültür fizik hareketleri uygulanabilir. Sağolun hocam ben dusuk ağırlıkla kas yapma videousuna bakayim hareketleri 12 tekrar ve yavaş yapayım zaten agir kilolara ulasamam o şekilde
    --- Mesaj birleştirildi, 22 Nisan 2019 ---
    Hocam 20 tekrar demişsinizde benim bildigim kas geliştirmek için en az %60 yoğunlukta yani 12 tekrarda calismak gerekiyor 12den sonrası dayanıklıliga giriyor diye biliyorum

Son düzenleme: 22 Nisan 2019
  8. ScarlettFox

ScarlettFox Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Sağlık
    17 yaşında body ile ne işiniz var sizin?
    Anneniz babanız bilinçli birileri yok mu çevrenizde.
    Vücudundaki testosteron gelişimine paralel bir dağılım göstermeli, gelişim cağındaki kaslarına anormal yüklemelerle bu dengeyi bozuyorsun. Daha 17 yaşındasin, boyunun 2-3 cm daha uzayacağı varsa uzamayabilir mesela.
    Steroid kullananlar bile var o yaşta kim veriyor, nereden de buluyorlar çok garip.
    Sporu sağlığınız için yapın önce.
    19 yaşından önce erkekte body e karşıyım.
    Bilimle ilgilenen herkes karşıdır ve önermez.

9. Hydraa

Hydraa Üye

Beğenileri:
    149
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Fizyoterapist
    Kemik büyümesinin temel kanunlarından bir tanesi wolf kanunudur. Bu kanun kemiğin intermitant bası altında uzamaya yönelik eğilim gösterdiğini, statik bası altında ise kemik büyümesini kısıtladığını söyler. İntermitant bası aralıklı olarak kemik üzerine yüklenme olarak algılanabilir. Ancak kemikler üzerine yükleyeceğin aşırı stresler bu süreçteki dengeyi bozabilir. Optimal stres uygulanması durumunda kemik kendini tekrar iyileştirebilcek döngüyü devam ettirebilir. Gereğinden fazla ağırlıklar bu durumda riskli olarak düşünülebilir. Sana tavsiyem vücut ağırlığın ile yani kalistenik egzersizlerden yoğunluklu oluşan bir program belirlemen olur.

10. ısıda

ısıda Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    28
    hocam güzel söylüyorsunuzda şimdi göğüsümü geliştirmem gerek göğüs press yani bench press yada dumbell bench press yapmadan geliştiremem şınav çekerek sadece dayanıklılığım artar 40 tane şınav çekmek gücümü arttırmaz yani napcam bench press yapmadan sadece butterfly yani sıkıştırma var flexor hocanın verdiği programda bench press ve incline bench press yapmak zorundayım acaba en fazla kaç kilo bassam diye düşünüyorum
    --- Mesaj birleştirildi, 23 Nisan 2019 ---
    flexor hoca pressli egzersizler epifiz plağına baskı uyguladığı için programa koymamış

11. lpr2411

lpr2411 Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    38
    Çok fazla ezber bilgiye maruz kalmışsın bence , tamam en optimal kas geliştirme dedikleri gibi 6-12 olabilir fakat şöyle bir şey mi var yani , bir iki üç dört diye gidiyorsun on iki oldu kasların büyüyor eyvah on üçüncü tekrarı yaptın artık kasların büyümüyor dayanıklılığın mı artıyor ? Veya 5 tekrar yaptın 6 çıkmadı eyvah şimdi sadece gücün mü arttı? Sen yapabildiğin gibi sporunu yap bence en kötü kendi vücut ağırlığınla. Yine de bir yere kadar güzelce gidersin.

İkinci konuysa ben bu yok kemiklere zararlı yok ona buna zararlı lafını fazla abartı ve pimpiriklik olarak görüyorum. Şu an yeni nesil ebeveynler çocuklarını bir CANLI olarak değil kapalı alandaki tavuk gibi büyütüyorlar. Yok onu taşıma yok onu yapma yok bunu yapma. Yahu dedelerimiz hatta onların büyükleri de böyle mi yaşadı? Daha çocukken vücutlarını sokakta doğada çeşitli yerlerde zorladılar. Yeri geldi zorla çalıştılar yükün altına girdiler onları kim uyardı? Bakıyorum eskiler şimdiki gençlerden çok daha iyi durumda bence. Yani uzun lafın kısası bence boy durumu yüksek oranla genetikte. İnsan dediğin şey normal şartlarda avlanan koşan zıplayan bir canlıdır. Bu kadar fazla dikkatli olmak bence insanın normal yapısına aykırı. Hiç bir canlı beslenmek için buzdolabından yemeğini almaz. Bunun için efor , güç sarfeder. kas ve kemikler oturmak için yoktur diye düşünüyorum.

ulaire bunu beğendi.
  12. ısıda

ısıda Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    28
    bench press humerus kemiğine baskı yapıyormuş :(
    --- Mesaj birleştirildi, 23 Nisan 2019 ---
    butterfly yapacaz artık yapacak birşey yok

13. EsrefDmr

EsrefDmr Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    28
    Ben şahsen inanmıyorum ağırlık çalışmanın boy uzamansına olumsuz etkilemesine cok ciddi ağırlıkların altına girilmedigi sürece örn 230 kg squat 170 kg bench gibi ağırlıklardan bahsediyorum o zaman yavaşlayabiliriz uzama çoğu yerdede böyle söyleniliyor

14. ısıda

ısıda Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    28
    hocam dediğin gibiyse 50 60 kilo bench pressden birşey olmucaksa bench press yapabilirim ama riskede girmek istemiyorum işte

15. EsrefDmr

EsrefDmr Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    28
    birşey olmaz dostum bende 50-60 kg giriyordum 3 ay önce filan geçen ölçüldüğümde 2 3 cm uzadığımı farkettim

ısıda bunu beğendi.
  16. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    Yalnız o kadar mesaj içinden şunu görünce ciddiyetimi kaybettim :D

ısıda bunu beğendi.
  17. ısıda

ısıda Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    28
    hocam öyleyse bende bench press yapmaya başlıyorum ozaman inclineda yapıyım hatta üst göğüsde lazım

EsrefDmr bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş