gainer kullanmalımıyım?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve dembaba28 tarafından 1 Şubat 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. dembaba28

dembaba28 Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    38
    spora başlayalı 2 ay oldu ve ben sadece 2 kilo alabildim.[178-(62.5-63)] Metabolizmam inanılmaz hızlı gerçekten.Giydiğim kıyafetlerimin yakışmaması,çevremdekilerin dalga geçmesi canımı sıkıyor artık Yeterince yediğimi düşünüyorum tabi ''yeterince'' kavramı kişiden kişiye değişir. Şimdi okulda başlıyor beslenmem iyice düzensiz bir hal alacak. Bende okuldan ve aile baskısından dolayı salonu bırakmak zorunda kaldım. Haftasonları yüzmeye, hafta içleri de evde antreman yapmaya çalışıcam çünkü sporu bırakmak istemiyorum. Bende hızlı kilo almak adına gainer sipariş etmeyi düşünüyorum sadece antreman yaptığım ve yüzmeye gittiğim günlerde kullanmak için. Sizin düşünceleriniz neler ? Bu durumda gainer dışı verebilcek tavsiyeniz varmı?

2. berk1905

berk1905 Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    gainer olaylarını bilmiyorum ancak sadece spor günleri kullanmanı normal bulmadım. sonuçta amaç kilo almaksa hep kullanman gerekiyor. diğer olay ise şu; sen yeterli karbon alamıyorsan gainer kullanman seni kilo aldırmaz. makro hesabı yapman gerekiyor. ne kadar karbon ihtiyacın var ise ona göre beslenmen gerekiyor. kilosuz olduğun için dalga olayını da çözemedim yaşın küçük herhalde fazla takılma bunlara.
    kilo ve boy oranına göre günlük alman gereken kalori miktarı yazar. ve kilo alman için gereken vs yazar. ne kadar doğru hala çözemedim hepsinde farklı. burada bilen arkadaşlar aydınlatsın seni. ama dediğim gibi gainer aldım kilo alıcam diye bir şey yok.

3. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Yemek yemeyi öğrenmek niye bu kadar zor geliyor da hemen gainer, supplement vs. soruluyor. Şu forumun beslenme bölümünü, özellikle eski konuları okusan her soruna cevap var. Herhangi bir hesaplayıcıdan tdee değerini hesaplayıp onun üzerinde kalori almaya başlarsın. 2 hafta sonra tartılırsın baktın değişim yok kaloriyi arttırırsın. Kiloyu hızlı alırsan yağlanma potansiyeli bir tık daha fazla olur, o yüzden yavaş yavaş alacak şekilde planlama yapacaksın. Okul başlıyor demişsin evde hazırlayacaksın akşamdan, koyacaksın saklama kabına okulda çıkartıp yiyeceksin. Okulda dalga geçerler diye ergen hislerine yenik düşersen hedeflediğin görüntüye ulaşamaz, çareyi fabrikasyon ürünlerde ararsın.

4. Çağrı Günen

Çağrı Günen Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Yer:
    Ordu
    Kilo almak istiyorsan 5 öğüne böl her öğün bol bol karb almaya çalış.Kaliteli karb almaya bak.Basmati ve yasmin pirinç olur,nohut olur yulaf olur.Günlük makrolarına uyduğun sürece gainera gerek kalmaz emin ol.Boşuna 1 aylık gainer için 200 250 lira bayılmaya hiç gerek yok.Ha illaha da alacağım dersen gainerı her gün kullanmalısın.Unutma bu pre veya post workout değil direk whey gibi günlük makrolarına eklenecek karb desteğidir.

5. dembaba28

dembaba28 Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    38
    kemik yapım baya ince o yüzden kafaya takıyorum biraz da. Zaten kesin gainer alacağım gibi birşey demedim sadece sormak istedim bombalamanıza gerek yok :) Ayrıca dediğinizi kabul ediyorum zaten beslenmeyi gerçekten bilmiyorum. Akşamdan yapıp okula götürebileceğim neler var ? Ben kuruyemiş,meyve vs. götürmeye çalışıyorum. Ama ana öğün olarak ne götürebilirim. Çünkü okulda 9 saat kalıyorum yaklaşık

6. Supplement günlüğüm

Supplement günlüğüm Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    girne
    Tavuk pilav

7. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Şunu da soruyorsun ya ne diyim be ufaklık :) Bize sorup öğrenirsen bizim bildiğimiz kadar olur. Kendin araştırıp okuyarak öğrenirsen çok daha fazlası. Biz sana balık tutmayı öğren dedikçe sen ısrarla bana hazır pişmiş balık verin diyosun. Bak kendimden örnek vereyim. Düzenli spora başlayalı 1.5 sene oluyor. Başlamadan önce yaklaşık 6 ay civarı nasıl bir sistem izlemeliyim, beslenmeyi nasıl planlamalıyım gibi şeyleri okudum, hala da okuyup farklı bakış açılarını öğreniyorum ve hala bilmediğim çok şey var. Okuyup öğrenmekten korkma ısırmaz. 9 saat kalıyorsan 2-3 kap taşıyacan yani. Karb kaynağı (makarna, pilav, yulaf), protein kaynağı (köfte, tavuk, ton balığı, hindi, baklagil). Ayrı bir kaba özellikle yeşil salata, salatanın üzerine biraz zeytinyağı. Sıkılmamak için arada salata yerine yoğurt, ayran. Bu ana öğünün oldu. Ara içinde kuruyemiş, meyve, kuru meyve, küçük sandviçler vs. Hayalgücünü kullan, sonuçta yemekten bahsediyoruz, soğuk füzyon reaktörü tasarlamıyorsun :)
    Bu arada forumun amacı tabi ki sormak, insanların tecrübelerinden faydalanmak ama bunun içinde bir altyapı gerekiyor. Olmadığında verilen cevaplar askıda kalıyor.

Son düzenleme: 2 Şubat 2019
  8. EmreBeastPower

EmreBeastPower Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    18
    MAKARNA, PİLAV GÖTÜR KARDEŞİM YANINADA İŞTE ET GÖTÜR TAVUK ETİ GÖTÜR HAZIR

9. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Sadece etli versiyonları yazdım ama şimdi aklıma geldi. Misal evde zeytinyağlı yemek pişti. 1 kutu ton balığı ve yulaf ile karıştırıp farklı lezzetler de elde edebilirsin. Kafanda belirli kalıplar oluşturma o zaman sürekliliği sağlamak zorlaşır. Öğünde karb/protein/yağ içerebilecek alternatifler üret kendine.

10. dembaba28

dembaba28 Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    38
    yaşımız küçük diye ufaklık olduk ya ne diyim :DDDDD Ne zaman konu açsam böyle aşşalayıcı yorumlar geliyor sadece sizin için demiyorum. Neyse sizin gibilere bir şey diyemem zaten. Benim öyle 6 ay öncesinden araştıracak vaktim yok malesef. Dershaneye gitsem spor yapmaya dahi vaktim olmayacak. Ama neyse hiçbir zaman sormaktan araştırmaktan çekinmedim. Google da bile aratmadım okula ne götürmeliyim sporcular ne yer vs. diye. Bu forumada o yüzden üyeyim sorularım cevaplansın diye :) Neyse şu yulafı yemenin bir yolunu bulsam sanırım diğerlerine kolayca alışırım soğuk sıcak farketmeden

11. berk1905

berk1905 Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    yulaf kadar yemesi kolay bir şey yok.
    başta çok tiksiniyorsan içine kuru üzüm atabilirsin. zaten alıştıkça kuru üzüme ihtiyaç duymazsın süt ile tüketirsin.
    yukarıdaki arkadaşın konuşma şekli biraz ağır olabilir ama haklı. burası tabii ki soru sorma yeri. daima sor. ama aynı zamanda daima araştır. burada sana kim ne derse desin sen özel olarak araştırmadıkça çoğu şeyi öğrenemeyeceksin. hayatın her alanında bu var. bunu zaten bilirsin sen de. başarılar. dershane var iş var gibi sebepler de bulmamak lazım aslında haftada en kötü 3 defa gitsen 1 saatini alacak bir şey.
    dershane falan gittiğinde evde durabilecek hiçbir zamanın yoksa başka. ha varsa bırakma yolunu bul alış derim.
    benim şahsi görüşüm ilk 1 yıl boşa gidiyor bu sporda. çünkü kolay değil beslenmeye ona buna alışmak. şu an tek amacın spor olsun. beslenmeye de özel olarak önem göster ezberden veya değil. zaten zamanı geldikçe bırakmazsan öğreneceksin mantığını.

sana en basitinden kısaca söyleyeyim. kilonu, boyunu yaz totalde alman gereken kalori miktarını öğren ve bunu da açabilirsin konu olarak. bilenler cevaplasın. az çok ne yiyebileceğini öğrenirsin. veya alman gereken kalori miktarı 2000 ise. 2000 kalorilik örnek beslenme de.
    direk olarak uymaya çalışma zor geliyorsa. şu an tek amacın spor olsun. her şeyi dibine kadar düşünürsen soğursun. şu an tek amacın güç kazanmak olsun. ki beslen ya da beslenme her türlü o gücü kazanıyorsun spor ile. (düzensiz beslensen bile)

şahsi görüşüm ve bilgisizim. o yüzden her zaman eklediğim gibi yine ekleyeyim. bilenler aydınlatır.

https://www.freedieting.com/calorie-calculator
    şöyle siteler var. haftada bir kilonu takip edeceksin. ona göre ya arttırıcan ya azaltıcan.

12. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Ufaklığı aşağılayıcı bulduysan yapacak bir şey yok. Ergenliğinin baharında olduğundan normaldir. Bahane üretene kadar nasıl öğrenebilirim diye kafa yorarsan çok daha mantıklı olur. Senin bir dershane derdin var bir çoğumuzun geçindirdiği evi var. Günde 10 saat iş, 3 saat yol çekip üstüne sporumuzu da yapıyoruz, okumaları da. "Benim sınav hazırlığım var" dersen bizde o dönemden geçtik. Hiçbir alışkanlığımdan da geri kalmadım. Vakit yaratmak istersen vakit, bahane üretmek istersen elinde bahanen olur. Günde yarım saat okusan dünyaları öğrenirsin. Yarım saat ayıramam diyorsan da kusura bakma, veya kusura bak sıkıntı değil.
    Soruların tabi ki cevaplanır ama forumda benzer belki binlerce konu varken okumadan sürekli soru sormanın anlamı yok. Senin şuan zaten sporcular ne yer diye bakmana gerek yok çünkü sporcu değilsin. Gelişme çağında bir ergensin. Kaç aydır forumdasın hala bu derece uzaksan mevzudan biraz düşün ve kendini geliştirmeye çalış. Hala yulafa takılmışsın. Hergün farklı tarif deneyip bunu bulman 10 gününü alırdı hadi çok seçiciysen 15 gün. Lütfen artık bahane üretmek için harcadığın enerjiyi başka konulara yönlendir.

Sayfayı Paylaş