Gıda Takviyeleri

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve kultursokak tarafından 1 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    benim anladigim zararli yan etkileri olabilir demisin, kizma ama dallandira budaklandira bi kamyon yaziya gerek yokmus yani =)

2. kultursokak

kultursokak Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Bir kamyon yazıya gerek yok görüşü sizin yorumladığınız basit bir görüştür. :) Bu yaklaşımıza (karşıyı rencide etme sınırına ulaşmadığı için) saygı duyarım.

3. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    ozellikle basite indirgedim, neden cunku anafikrin uzerinde bi suru yan sozcukler vardi. herkesin tarzina saygiliyim ancak isterseniz fda baskanindan bilgi almis olun paragraflarca agdali yazilan yazi dogrudur diye bir kural yok, eyvallah rencide etmek fln degildi zaten amacim anlatmak istedigim bu aslinda, neyse topige parazit yapmayalim ve hedef kitlesi okuyuculariyla bas basa birakayim.

4. brn6

brn6 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

oncelikle Kultursokaga cok tesekkur ederek baslamak istiyorum.Ben 2 senedir bu sporun icindeyım sımdıye kadar sadece protegin tozu,amino ve kreatin kullandım(bu ürünleri 2 sene boyunca sürekli kullanmadım..belirli aralıklarla aldım)ve ne zaman kullanmayı kessem inanılmaz bı yorgunluk,antremanlarda güçten düşme ve isteksizlik oluyordu.nereye bagliyacağım dersenız suraya:baslık altındaki butun yazılanları okudum.herkes kultursokagın yazdıklarına supheyle yaklasmıs ve bir makale veya en azından soylediklerine bir dayanak göstermesini istemiş,dogrusuda bu ,elle tutulur bişey olmadan konusmak yorum yapmak cok saglıklı değil.o yuzden sıze kullandıgım proteğini ve kullanırken yaptırdığım kan testindeki oranlarimi yazacağım.

bundan tam 6 ay önce ultimate nutrition adlı ürünün ISO SENSATION 93 adlı proteğin tozunu kullandım.yaklasık 1bucuk ay aravermeden aldım.antremanlardan sonra sadece 1 kasık alıyordum.zaten 1 kasığında 32 gr protegin var(cok olup olmadıgı takdırınıze kalmıs.piyasadaki diğer urunlerın veya markaların hepsi hakkında bilgım olmadı için.belki daha iyi urunlerde vardır).yaklaşık ikibucuk kılo kadar aldım ve vucudum eskısınden gözle gorulur bı sekilde daha hos duruyordu ama bunun yanında cok fazla susuyordum(gereği kadar içtiğim halde) daha once kullandıgım protegın tozları bu kadar susatmıyordu ve affınıza sıgınarak yazıyorum idrarım cok sarıydı.baslangıcta bunun proteğin kaynaklı oldugunu dusunmek ıstemıyordum ve gececegını dusunuyordum,görmezden geldim ama aradan yaklasık 1bucuk ay gectıkten sonra karaciğerimde bir terslik olduğunu düşünerek doktora gittim ve kan testi yaptırdım..aşağıda sağ tarafa yazacağım oranlar normal yani her insanda olması gereken oranlar ,sol taraftakiler bende cıkan oranlar.(avusturyada okuduğum için yaptrıdıgım testdeki terımlerın hepsı almanca ama cevırebıldıgım kadar cevirecegim geri kalanlarını Wikipediadan yazarsanız turkce karsılıklarını bulacaksınız.hepsi dolaylı yoldan veya direk KARACİĞER lebaglantılı.

Blutzucker(kan şekeri):67 *mg/dl(70-100)
    harnsäure(ürik asit)7.8 *mg/dl(3.4-7.0)
    Bilirubin 0.9 *1.0 a kadar
    GOT(opt.transaminase)51 *10-35
    GPT(opt.Transaminase)71 *10-45
    Eisen(demir)176 *55-160

ilacın adını vererek amacım markayı kotulemek değil sadece alan arkadaslar varsa bi nebze onları bılgılendırmek.Tabiki bu demek değildirki benim karacğerimi bu kadar etkiledi diye sizinkini de etkileyecek.bu bünye meselesi.benim turkiyedeki hocam steroid alıyor prof kendisi 1 ay once ben turkıyedeyken bı rahatsızlıgından dolayı test yaptırmıstı onda hiç birsey cıkmadı.cok uzattım bıtırırken sunu soylemek ıstıyorum HANGI TAKVIYE MADDEYI ALDIGINIZIN COK BIR ONEMI YOK AMA EN AZINDAN ALDIGINIZ SURE ICERISINDE 1 KERE DOKTORA GIDIP BIR KARACIGER TESTI YAPTIRIN.

doktorumun bana soylediği sey :BU SEKİLDE GİDERSEN 3-4 SENE ICINDE KARACİĞERİN ELINDE KALIR.HASTAHANEDE KARACİĞER NAKLI BEKLERKEN DE O YAPTIGIN VÜCUT FALAN KALMAZ......

5. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Bilinçsiz supplement kullanımından başka birşey değil bu sonuç.

Yazıda izlediğiniz sırayla yorum yapmak istiyorum.

Öncelikle bu güç düşüşleri ve yorgunluk hissi bu kadar belirgin oluyorsa iyi beslenmiyorsunuz demektir.

Kullandığınız ürünler arasında performansa etki eden tek ürün creatindir.

Bıraktıktan belli bir süre sonra güç düşüşü yaşanır; ama zaten iyi beslenen birinde bu o kadar belirgin olmaz.

Kullanım şeklinize gelelim.

Supplement sözcüğünü biraz açalım.

Supplement= İlâve, takviye.

Şimdi arkadaşlar, acaba kim düzgün çalışmakta olan bir sisteme takviye yapmak ister?

Takviye, eksik hissedildiğinde yapılır.

Spor yapan birinin herşeyden önce temelde yeterli bir beslenmesi olması gerekiyor.
    "Yemek yapmaya vaktim yok" lafını sürekli kullanmak, saçma bir bahaneden öteye geçemez.

Haftanın birkaç günü dışında akşamları, ertesi gün için en azından bir sandviç yapmaya vaktiniz olur, değil mi?

İşte o vakit bulamadığınız, öğün kaçırdığınız zamanlarda devreye giriyor destek ürünleri, özellikle de proteinler.

Sürekli bir kullanıma ben anlam veremiyorum.

Kaldı ki kullandığınız ürünlerin üzerinde en az 1-2 gallon su için günlük yazar.

Bunların ortalaması 5 litre su demektir.

Vücudunuz zaten susuzlukla sizi uyarmışken, idrarınız altın rengi iken daha bol su tüketmemek neden?

Yukarıda önerdiğim şekilde destek ürünlerini kullanan biriyim; ama hiçbir kan testinde değerlerimde olağandışı bir durum görülmedi.

Forumda idrarın renginin nasıl olması gerektiği, ne kadar su tüketilmesi gerektiği, beslenme vs... hepsiyle ilgili bilgiler mevcut.

Sizin karşılaştığınız sonuç marka veya tozla alâkalı değil, tamamen sizin hatanız.

Geçmiş olsun.

İyi sporlar.

6. brn6

brn6 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    yazdıgım gozunuzden kacmıs galıba.. yukarda da belırttıgım gıbı yeterı derecede su aldıgım halde bu sonuc ortaya cıktı..bu urunlerı alırken gunluk ortalama 4 lt su tuketıyordum..

guc kaybına gelınce zaten bana ole ınanılmaz bı guc vermemıstı creatin,olmasa da olurdu.hatta keske hıc almasaydım artısı az goturusu cok oldu..

bu arada demin yazdıgım ISO protegin tozunun iceriğini yazmayı unutmustum onu da dıpnot olarak yazıyorum.

ISO-SENSATION 93 – STRAWBERRY
    Serving Size 1 Scoop (32g)
    Servings per Container about 71
    Amount Per Serving
    Calories 130
    % Daily Value*
    Cholesterol 2mg 1%
    Sodium 30mg 1%
    Carbohydrate 1g <1%
    Sugars <1g
    Protein 30g 60%
    Calcium 16%
    * Percent Daily Values based on a 2000 calorie diet.
    Typical Amino Acid Profile
    MG per serving
    *Essential Amino Acids
    L-Alanine . . . . . . . . . . . . . 1530
    L-Arginine . . . . . . . . . . . . . 630
    L-Aspartic Acid . . . . . . . . 3150
    L-Cystine/Cystein . . . . . . . 720
    L-Glutamic Acid . . . . . . . . 5130
    L-Glycine . . . . . . . . . . . . . . 480
    L-Histidine . . . . . . . . . . . . . 480
    L-Isoleucine* . . . . . . . . . . 1860
    L-Leucine* . . . . . . . . . . . . 3210
    L-Lysine* . . . . . . . . . . . . . 3330
    L-Methionine* . . . . . . . . . . 660
    L-Phenylalanine* . . . . . . . . 840
    L-Proline . . . . . . . . . . . . . 1680
    L-Serine. . . . . . . . . . . . . . 1320
    L-Threonine* . . . . . . . . . . 1950
    L-Tryptophan* . . . . . . . . . . 510
    L-Tyrosine . . . . . . . . . . . . . 840
    L-Valine* . . . . . . . . . . . . . 1680
    Total . . . . . . . . . . . . . . . 30000
    DIRECTIONS: Mix 1 scoop in 6 ounces (177 ml) of cold water or non-fat milk.
    Consume 1 to 4 servings per day (depending on your protein requirements). For best
    results, consume 1 serving immediately after you workout.
    INGREDIENTS: IsoChill® (Double Cold-Temperature Processed Cross-Flow Full-
    Spectrum Premium Microfiltrated Whey Protein Isolate), Colostrum, Glutamine Complex
    (Glutamine Peptides, Glutapure® Glutamine, N-Acetyl L-Glutamine), SI
    Complex (Alpha Lipoic Acid, d-Pinitol, 4-Hydroxyisoleucine), D Complex (Protease,
    Lactase), Natural and Artificial Flavors, Beet Root Powder (for color), Lactoferrin,
    Acesulfame Potassium, Sucralose and Soy Lecithin.
    Contains Milk, Soy and Wheat.

7. zerdustoldu

zerdustoldu Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Makina Mühendisi
    Yer:
    Kocaeli
    Geçmiş olsun brn6. Başına gelmiş olan şey üzücü gerçekten. Tabi ki senin vücudun çok hassas olabilir buna karşı. Bu yüzden olumsuz etkilenmiş olabilirsin. Ama bu dediğimiz gibi illa zararlı olduğu anlamına gelmez. Mesela benzer bir rahatsızlığa belki de çok et tüketseydin de yakalanabilirdin. Umarım şu anda iyisindir ve o sadece bir uyarı olmuştur senin için ? (biraz korku yarattığını söylemek isterim ki, tam da hatrı sayılır miktarda besin takviyesi sipariş etmiştim)

Meseleye gelince; benim bildiğim kadarıyla bu takviyeler ilaç değiller de fiziksel olarak ayrıştırılmış (kimyasallar kullanılıyorsa ayrı tabi) ve yoğunlaştırılmış doğal ürün anlamına geliyor. Yani Whey için peynir suyunu alıyorlar: ısıtma, kurutma, eleme gibi FİZİKSEL işlemlerden geçiriyorlar. Ve protein olan kısmı ayrıştırılmış oluyor (aminoasitler de mi böyle?). Bu bakıma bu maddelerin verdiği zarar her gün litrelerce içtiğimiz süt, yediğimiz yoğurt vb gibi ürünlerden büyük ihtimalle daha azdır. Ancak gelelim madalyonun öteki yüzüne: doğal gıdalar bu kadar yüksek protein oranı içermezler. Yani: hiç bir zaman direk %90 protein içeren doğal bir yiyecek yoktur. Bu yoğunlaştırılmış protein alımı karaciğerin dengesini tabi ki bozabilir. Yani karaciğer tek tip işlemle kendini yorarsa, alışmadığı bu durum karşısında yanlış tepkiler verebilir.

Ben de ortaya bir soru sorayım o zaman, eğer ortaya attığım tez doğruysa (ki benden önce de benzer yorumlar duymuştum, telif hakkı bende değil yani) protein tozunu, karbonhidrat ve hafif yağ içeren herhangi bir yemeğin yanında yememiz daha sağlıklı olabilir mi? Atıyorum: taze fasülye yemeğimiz var önümüzde. Neredeyse hiç protein yok. Bunun yanında ek olarak mı tüketsek protein tozunu? Tozu kullanmak için normal öğünleri mi beklesek? Gibi sorular aklımı meşgul etmektedir.

Bir de uzun zamandır ve yoğun olarak ek besin alan kişilerin yorumlarını alsak güzel olurdu. Onlar bizim doğal deneklerimiz sonuçta. Var mı zararını yaşayan ?

Her ne kadar başlığı açan arkadaşımız güzel bir konuya dikkat çekmiş olsa da, belli bir araştırma sonucunda bu maddeleri kullananların yaşadığı problemler ortaya çıkartılmış mı? Buna bakmak lazım. Tahmin ve akıl yürütme bizi her zaman yanıltabilir. Çünkü bütün değişkenlerden haberdar olacak birikime sahip değiliz (hemen hemen hiç bir konuda, bilim her konuda hala gelişmeye son derece muhtaç******). Bu yüzden: insanın en önemli (ama zahmetli ve masraflı) aracı deney ve araştırmalardır ;)

Kolay gelsin.

******dipnot: 1800'lü yıllarda amerikan patent enstitüsü başkanı o tarihten sonra bilimsel buluşların duracağını çünkü zaten doruk noktada olduklarını söylemiştir. bu yanılgıya düşmeyelim. bildiğimiz tek şey aslında bir şey bilmediğimizdir çıkarımını yapabiliriz.

Son düzenleme: 8 Mayıs 2009
    bonatschi ve sleepy bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş