Gıda Takviyeleri

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve kultursokak tarafından 1 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. Bureaucracy

Bureaucracy Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    İzmir
    evet çok biliyorum.en azından senden çok biliyorum.ben bir çok doktora sordum.bir çok sporcuyla konuştum.hiç biri zararlı kullanma demedi.ben devlet izin verdi demişim sen konuyu sigaraya getirmişsin...düzenli olarak doktor kontrolünede gidiyorum sevgili ??sağlık ögrencisi??her hangi bir sorun görmedim.burda gidip bunlar zararlı deyip sen dinamit atıyorsun buraya.bunları kullanan insanların kafasın soru işaretleri yaratıyorsun.üstelik ne sporcusun ne doktor..bence korkma sende kullan belki bir yerlere gelirsin.tabi spor yapıyorsan..

2. kultursokak

kultursokak Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Belirtmiş olduğum kaynaklara ulaşmak için sadece ücretli üyelik iktiza eder. Yani herhangi bir bölüm okumak, tıp öğrencisi olmak gibi önkoşul bulunmamaktadır. Dolayısıyla emin olmak isteyenlere bunu temin ederken bu kaynakları araştırma süremizin 3 yıldır devam ettiğini söyleyerek, size bu kaynakları bize lazım olduğu ölçüde, üç yıl içerisinde elde ettiğimizi belirtirken bir anda sunma şansım bulunmadığını belirtmek isterim. Hayli yoğun oluşum buna en büyük maniayı teşkil eder. Bu ortaya koyduğum kaynaklar tüm doktorların, eğitmenlerin (dolaylı) olarak yararlandığı kaynaklardır. Yani size doktorunuz şu şu şeyler bu bu işe yarıyor diyorsa, o doktor elde ettiği bilgileri hocasından almıştır, hocası ise benim belirttiğim kaynaklardan. Binaenaleyh sizlere en doğru kaynağı sunup önünüzü tenvir ederken, gayet rahat bir şekilde ortaya koyduklarımı kabul edebilirsiniz.

Değerli slymnasye sizin ortaya koyduğunuz mantık düz mantık. :) Meselemiz ise düz mantık değil, doğrunun ortaya konulmasıdır. Bu yüzden tavuğu ve domuzu ayrı ayrı incelemek ve tavukta belirtilen durum olsa bile bunun vücud metabolizması tarafından berhava edildiğini fakat domuzun genetik materyali ve fizyolojisinden ötürü bu gaita parçalarının bir kısmını sindirip vücud için yararlı şekle sokmaya çalıştığını bilmek gerekir. (Bahsetmiş olduğum kolesterol de domuzun herşeyi yemesinden ve vücudundaki seçici geçirgen sindirip doku ve hücrelerinin bu konuda zaafiyet göstererek zararlı kısımları vücudun yapısına katmaktadır.)

Benden çok iyi bildiğini iddia eden sevgili arkadaşımsa siz bildiğiniz yolda yürümeye devam edin. :) Siz kullandıklarınızın vücudunuzda toksik etki yaptığını biliyor, bunun birikmesinin belli bir değere varması sonucu, yani vücudun hassasiyet derecesine(eşik değerine) varması sonucu bedeninizde yapacağı tahribatı görüyor değilsiniz. Ama doktora gidişinizi yerinde görüyorum, bu yüzden tebrik ederim. Sizin toptan hükümcülüğünüzden ötürü ben sizin toptanhükümcü tavrınızı kullanarak sigaraya vardım. Hani dediniz ya, devlet izin veriyorsa zararlı değildir, o zaman sigara ve içki de zararlı değildir demektir bu. Çünkü onun iznini de devlet veriyor. Ben bunun doğru bir fikir olmadığını biliyor ve size aktarıyorum. Kimse analitik tetler yapmadan kendi bedeni hakkında ben iyiyim, bana birşey olmuyor diyemez. Dolayısıyla sporcular bu konuda zaten otorite değildir, onlar genel görüşe sahiplerdir ama bedenin sağlığı konusunda makam sahibi değillerdir, doktorlarsa eline stratoskop alarak sizin iyi veya kötü olduğunuzu kesin olarak belirtemez. Ama genel bir yargıya varabilir. (analitik tesler yaparlarsa kesin sonuçlar ortaya çıkar, analitik tesler nelerdir, kan değerleri, vücud sıvısı değerleri, şeker değerleri, eko...)Bu yüzden sizin bahsettiğiniz, ben doktora da soruyor, sporcularla da konuşuyorum fikriniz çok sağlam değil. Onlarla münasebeti kurmaya ve sürdürmeye devam ederken daha dikkatli olmanız yerinde olur.

Bu siteyi ise, vücud geliştirme konusunda gerçekten kendisini vermiş, bu işle uğraşan, bu işten anlayan, yani kısacası işin ehli olan insanlardan fikir almak, faydalanmak, onların tavsiyesini dinlemek ve kendim için özel bir programla nasıl daha sportik olur ve kilo alır, yanında da bedenime ehemniyet vererek daha sağlam görünüşlü ve kaslı olurum diye kayıt oldum. Bu başlıkta ise kendi uzman olduğum konuda size, sizlerin belki de ilk kez duymuş olduğunuz ve duyacağınız durumları aktarıyorum. Bu yüzden genel olarak "aykırı" bir profil yansıtıyormuş gibi olabilirim. Ama sizlerin ferasetine güvendiğim ve geniş görüşlerinizi kavradığım için rahatça yazabiliyorum. Ortaya koyduklarımı garipseseniz de kendi içinizde değerlendirmeye alacağınızı sanıyorum.

Saygılarımla...

3. Bureaucracy

Bureaucracy Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    İzmir
    Bence bir konuda kesin konuşmak için biraz o konunun içinde olmak lazım.en azından bu sporla biraz ilgilenmek biraz olsun içinde yer almak lazım.besin takviyeleri hakkında hüküm verirken bu gıdaların bütün dünyada kullanıldığını ve şuana kadar herhangi bir yan etksinin görülmediğini bilmek lazım.vucut geliştirme sporu ülkemizde çok yeni olduğunu göz önünde bulundurarak insanları korkutmamak gerektiğine inanıyorum.çünkü bu takviyeler olmadan yapılan sporun amacına çok zor ulaşacağını hepimiz biliyoruz.ya da amacına ulaşmak için günde kilolarca et 10 larca yumurta yenmesinin sağlık açısından zararlı olabileceğini biliyoruz.bence burda yapmamız gereken en önemli şey steroidlerle besin takviyelerini ayırmak ve bunları insanlara anlatmak olacaktır.

4. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.522
    Ödül Puanları:
    123

bu kadar emin konuşmamalısın, fda daha bugün muscletechin yağ yakıcı ürünü olan hydroxycut'ın satışını yasakladı ve ürün toplatılmaya başlandı, ayrıca üslubuna biraz daha dikkat et lütfen ateşli taraftar modunda olmak bu bilimsel ve seviyeli tartışma ortamına yakışmıyor.

bonatschi bunu beğendi.
  5. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    sayın kultursokak burada aslında tartısmaya gerek yok ıster eczacı olun ıstersenız profesor olun bıze bır sey ıfade etmıyor cunku burası sanAl ortam bızım sıze ınanmamız ıcın yapmanız gerekn bu bılgılerın kaynaklarını buraya koymaktır (surdan bakın dıyerek degıl cunku onerdıgınız kaynaklar bızım erısımımız dısında )

6. slymnasye

slymnasye Üye

Beğenileri:
    387
    Ödül Puanları:
    73
    daha oncede soyledıgım gıbı emınım kı ıyı nıyetlısınız ve faydalı olmaya calısıyorsunuz bundan hıc bır suphem yok oncelıkle bunu belırteyım..

yalnız bana tavuk domuz ornegınde duz mantık yaptıgımı soylemıssınız yazdıgımın arkasındayım hala ve bu duz mantıgı sizin yapmıs oldugunuz duz mantıktan yola cıkarak yaptım lakın bu yazınızda olayı bıraz daha acmıssınız o yuzden hala aynı ornegı vermıyorum :)..

eger domuz daha once sızın soyledıgınız gıbı sırf kendı pıslıgını yıyor dıye ınsan saglıgına zararlıysa aynı sekılde tavuk da kendı pıslıgını yedıgı ıcın ınsan saglıgına zararlıdır dedım bu yorum tamamıyle sızın dusuncenız dogrultusunda yapıldı yoksa benım boyle yuruttugum bır mantık yok ....

Son düzenleme: 2 Mayıs 2009
  7. kultursokak

kultursokak Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Burasının sanal ortam olması dolayısıyla bizim mahiyetimizin birşey ifade etmediğini belirten arkadaşın yaklaşımına eş olarak, derim ki, burası sanal ortam olduğu için sizin yazdıklarınız benim için birşey ifade etmiyor. O yüzden sizi inandırmak gibi bir gayem de bulunmuyor. Çünkü nazarımda siz sanalsınız. Sizi, sizin gibi burayı sanal kabul edip hesaba almayanlar kendileriyle çelişkideler, madem buraya inanmıyorsunuz, o zaman burda ne işiniz var? :)
    Tartışma çıkabilmesi dolayısıyla, cevap veren diğer arkadaşımıza mukabelede bulunmuyorum. Konuyu seyrinde takip etmek daha evla ve yerinde olandır. İlk mesajımda da tartışmaya gidilmemesinin iyi olacağını söylemiştim.

Yukarda bir diğer arkadaşımızın bahsettiği nokta gerçekten doğru. İnsanları korkutmamak lazım. Sanırım benim gibi bir görüşe sahip birisiyle karşılaşınca, benim, bu işle uğraşanları korkutucu bir üslubum varmış gibi anlaşılabilir. Ama durumu o şekilde anlamayınız. Meselemiz korkutmak değil, tedbirli ve uyanık olmak. Aslında birey olarak herbirinizle teker teker görüşsem ne demek istediğimi çok iyi aktarabilirim ama internet olunca istenilen manalar pek yerini bulamayabiliyor. Ama yine de şunu çok iyi ifade edebilirim ki, bu tür ürünlerin (istisnaları elbetteki olmalı) hepsinde yan tesir vardır. Bunun aksini iddia etmek muhaldir. Gıda takviyeleri veya steroidlerin ayrımına yukarda değindim. Bu tabirleri bile çıkaranlar farmakongozlardır. Mesela Türkiyede bu işin en yetkilisi bizim hocamızdır. Yani bunların ayrımını da detayını da biliyoruz.

Şimdi sizlere birşey sormam gerekiyor, sizler haklı olarak benim söylediklerime dair belge, bürhan istiyorsunuz. Fakat sizlerin kabul ettikleri, bildikleri genel geçer kaidelerin hepsi bilim ışığında mı yapılmıştır? Yani ben sizden herhangi bir ürünün ismini sorsam ve bunun hangi otoriteler tarafından onaylandığını sorsam veya benim ortaya koyduğum fikirleri kabul etmeyip de bunun yerine kabul ettiğiniz fikirlerin kaynağını istesem, hakkım var değil mi? Sanırım abesle iştigal etmiş olmam.

Neticede tekrarlamak gerekirse alınan ürünlerin mutlaka (latent) veya aleni yan tesiri vardır. Ama kalitesi belli, gerekli kontrollerden geçmiş ürünlerde bu etkiler pasif olup kişiye zarar vermez. Böyle ürünlerin sayısını bilmemekle birlikte yurtdışından getirilen ürünlerin Çin kaynaklı oluşuna dikkat edilmeli, mümkünse kullanılmamalı. Yurt içindeki ürünlerdense sağlık bakanlığı izniyle çıkmış olanlar kullanılmalı. Hatta mümkünse asgari kullanmalı, kullanmasak en iyisini yapmış oluruz. ( Örneğin özellikle bayanların zayıflamak amacıyla kullandığı herbal life vardır, bu tam bir gıda desteğidir. Tarım bakanlığından izin almıştır. Bazı yan tesirlerinin olduğu bilinmekle birlikte kürsü sahibi bazı insanlar bu ürünlerin kullanımını(tespit edilememiş yan etkilerden dolayı) tavsiye etmiyor. )

Bu arada sitede vücud geliştirmeye yönelik belgesel tarzı vidyolar bulunuyor mu? Siteye yeni üye olduğumdan her tarafa girişime müsaade edilmiyor. Baktığım yerlerde ise bulunmuyor?

8. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Sonuçta bir iddia ileri sürerek başlık açtığınız için iddianızın temellerini ve kaynaklarını sizden beklemek en doğal hakkımız.
    O nedenle ciddi bir iddia sahibi olarak dayanak noktalarınızı hala sizden bekliyoruz, paylaşırsanız memnun oluruz.

Bunun dışında Çin malı veya güvenilir olmayan ürünler konusundaki çekincelerinize ben de katılıyorum ve bu ürünlere karşı sorgulayıcı tavrınızı destekliyorum.

Son olaraksa tartışmayı germediğiniz ve düzeyli üslupla foruma yakışır düzeyde sürdürdüğünüz için teşekkür ederim.

9. Bureaucracy

Bureaucracy Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    İzmir
    Yan etkisi elbette vardır.yoktur demek iyimserlik olur.ben yan etkisi yoktur derken kalıcı KALICI yan etkilerinden bahsetmiştim.fakat insan sağlığını tehtid edecek düzeyde bir yan etkisi olacağını sanmıyorum bu ürünlerin.yukarda muscle tech hydroxycut'ın toplatıldığı yazılıyor.doğrudur.bu ürünün niye toplatıldığı hakkında bilgi verirseniz seviniriz.sonuç bu üründe baya kullanılıyor sanırım.

10. slymnasye

slymnasye Üye

Beğenileri:
    387
    Ödül Puanları:
    73
    bonatschi bunu beğendi.
  11. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    ben hala bunun gıbı bır tartısmaya neden devam ettıgınıze anlam veremıyorum hakılı oldugunuzu bılgılerınızın dogruluguna emınsenız bıze elle tutulur bır kaynak gosterın bızde olan bılgılerımızı tazelıyelım sıze tesekkur edlım bız forumda o kadar asılsız ıddıa gordukkı haklı olarak kaynak ıstıyoruz yoksa bu tartısma sonsuza kadar gıder cunku sız kaynak belırtmıyorsunuz ve bızde olan bılgılerımızle sızle tartısıyoruz oyuzden bence yapmanız gereken bu baslıgın seyrı ıcın kaynak gostermenız cunku aksı halde tarısma bıtmez ve kısısel tarısmalara donuk bır baslık olup cıkar

12. kultursokak

kultursokak Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Kaynak gösteriyorum, fakat sizler, kaynaklara ulaşamayacağınızı bu yüzden kaynağın sizlere ulaştırılmasını istiyorsunuz. Yoksa benimki asılsız iddia değildir.

O zaman iddia ettiğim için değil de sırf sizlerin bu konuda net bilgilere ulaşarak gerçekleri görmeniz için bazı araştırmalar yapacağım. Tabi bu hayli uzun sürecek. En az iki-üç ay alır. Yani size bu bilim makalelerini aktarmak için yaz ayının ortalarına kadar konuyu askıya almamız icap edecek. Yoksa bizce kesin doğru ama sizin kafanızdaki kurtları öldürmek adına. :)

Kalıcı veya geçici yan etki ise genel olarak söylediğim gibi, her insanın fizyolojisine ve her ürüne göre değişir. Yoksa kalıcı yan etki yapmıyor dememiz namümkündür.

Saygılarımla...

cexenes bunu beğendi.
  13. cexenes

cexenes Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    53
    Ben ve bir çok kişinin kafasında her zaman acabalar var supplementlere karşı, seneleri devirmiş sporcular artık bunun yan etkileri olabileceğini biraz göz ardı ediyorlar ve bence iki taraf içinde olay muğlak, sonuç olarak bu sporu yapanların bu ek gıdalara ihtiyacı var ve bir sektör oluşmuş durumda biz birer fert olarak temkinli yaklaşmalıyız olaya kendi üzerimizde bu ürünleri test edipte 20 yıl sonra evet o kadar supplement kullandım gerçekten yan etkileri varmış dediğimizde biraz geç olmuş olabilir.
    Bende yeni supplementlerle kombinasyon yapıcaktım ama hepsinden vazgeçip sadece amino aldım kullanıyorum bir şeylere bağımlı ve mecbur olduğumu düşünmek beni ürkütüyor açıkçası son olarak somut örneğini gördük bi firmanın ürünleri toplatılıyor benim 3 sene kullandığım ürün içinde yarın öbürgün şöyle zararı var diyip toplatılmıyacağının kim garantisini verebiliyorki sonuçta bizler tüketici olarak bizi hangi yola sokarlarsa o yoldan gidiyoruz.Son söz olarak bunları her zaman tartışıp konuşmamız lazım bilimsel olalım diyoruz ama bilimde ne dediğini şaşırıyor bazen.Şu anda bütün supplementlerin zararlı olduğu açıklansa bile en az yarımız bunları kullanıcaz belli kılıflar uydurup steroid örnekleri bolca mevcut biliyoruz insan hırsı bazen gözleri karartıcak dereceye geliyor ben herkese sağlıklı ve bol sporlu bir hayat diliyorum.

14. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Muscletech haberine ben çok kulak asmıyorum. Nedenini soracak olursanız, hastalıkların türü belirtiliyor; fakat doz aşımımı yoksa normal kullanım sonucunda mı ortaya çıktığı hakkında tek bir söylem yok.

Ben bunu mantar gibi türeyen supplement şirketlerine bir gözdağı olarak alıyorum. (Paris Hilton'un hapse atılması gibi)

kultursokak arkadaşımızın açmış olduğu bu başlık ve yazdıklarıyla ilgili birkaç birşey de söylemek isterim.

Yazdıklarınıza bu kadar muhalefet olunmasının ve şiddetle kaynak istenmesinin 2 nedeni var.

Bugüne kadar bu foruma tıp öğrencisi, gıda mühendisi kimliğiyle başlık açıp "supplementlar şöyledir, böyledir" gibi söylemlerde bulunan birçok kişi oldu.

Bu kişiler iddaalarını, Milliyet ve Hürriyet gibi sağlık bölümü "Fasulye iktidarsızlığa bire bir" şeklinde haberlerden oluşan gazetelerin haberleriyle desteklediler.

Siz, bu tarz başlık açan (x+1). kişisiniz. Diğer arkadaşlardan farklı olarak "Benim hocalarım bu konuda en bilgili, ben onların öğrencisiyim" gibi söylemlerle iddaalarını kısa yoldan kanıtlama çabası içine girmişsiniz.
    Kusura bakmayın, ama öyle.

Kaynak istendiğinde ise ücretli bir platform gösterip bir bilgi denize atmışsınız insanları.

Bir sürü yanlışı bir arada yapmışsınız.

Konunun ehli olmayan bu kadar insan o makalelerden olumlu sonuçlar da çıkarabilir.

Eğer oradaki herşeyi okuyup anlayabilecek kapasitede olsak zaten size ihtiyacımız olmazdı.

Meslekler bu yüzden var sanırım.

Bu ilk nedendi aldığınız muhalefete.

İkincisi ise sizin yaptığınızın aksine, bu ürünlerin yan etkilerinin olmadığını savunan insanlar, bunları deney ve bilimsel makalelerle yapıyorlar.

Google'da yapacağınız aramalar sonucunda bunlara rahatlıkla ulaşabilirsiniz, parasız.

Ben besin destek ürünlerinin müptelası değilim. Aminoasit dışında düzenli kullandığım bir ürün yok. Öğün kaçırdığımda protein tozu kullanırım o kadar.

Dolayısıyla bu ürünlerin zararsız olduğunu savunan biri değilim.

Zaten bu tarz bir söylem içine girmek, "etkiye tepki" prensibini inkâr etmek olur.

Siz bir etki yapıyorsanız vücudunuzun buna elbet bir tepkisi olacaktır.

Ben olan bilgim dahilinde mantık yürütüp az çok neyin ne olduğuna karar verebiliyorum. Yanlız bilimsel bir kaynağım yok. Olmadığı için de bunları açıklamıyorum.
    Açıkladığımda ise kişisel bir düşünce olduğunu belirtip tavsiyeden öteye gidemeyeceğini söylüyorum.

Çünkü bilimsel bir dayanağım yok.

Sizin gibi bu bilimi icra eden birinin görevidir bizi bilgilendirmek.

Çünkü aramızda bu konuda karar verecek kadar bilgi düzeyine sahip çok fazla insan yok.

Bir dahaki sefere bir iddaa ortaya atacağınızda, bir bilim adamı gibi lütfen kaynaklarla geliniz.

Tıp konusunda bilgisi kısıtlı insanları, paralı platformlara yönlendirip bir bilgi denizine atmayınız.

Dedikleriniz gerçek olsa bile insanlar sağlam kaynakları görmediği sürece size inanmamakta haklıdır. Bir de onların gözünden bakın olaya.

İyi çalışmalar.

bonatschi, slymnasye, sarc4stic ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  15. kultursokak

kultursokak Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Güzel bir açıdan yaklaşarak eleştiri getirmişsiniz. Bu yüzden teşekkür ederim. Yaklaşımlarınıza şöyle cevap vermem gerekecek.

Bu konularda(gıda takviyeleri) uzman olanlar, araştırma yapması ve bu konuda ihtisas yapması dolayısıyla farmakognozlardır, kimyagerler de bu işten anlarlar. (Kimya mühendisi veya gıda mühendisi anlayabilir, eczacı ise anlamaya en yatkın kişidir. Çünkü bu konunun temelini oluşturan alanlarda ihtisas görüyor. Tıp öğrencisi de bu işten anlamaz. ) Bazılarının milliyet gibi kaynaklar vererek kendilerini desteklediklerini söylemişsiniz. Sizin dediğinizi maalesef ki herkes çok güzel yaklaşım olarak görürken fark edemedikleri nokta şurası oluyor. Örnekleyim, Milliyette İ. saraçoğlu ve tvlerde hergün boygösteren Maranki isimli iki tane insan var. Ünvanları profesör. Fakat bunların birisi biyokimya(veya fizikokimya) profesörü. Adamlar prof. ünvanını kullanarak bitkilerle tedavi yaptığını ve şu şu işte kullanıldığını yazıyor, tvde anlatıyor. Ama bu işin bizzat otoritesi bunlar değiller. Bitki işinden de anlamıyorlar.Sadece popüler kültür ve medyanın pohpohladığı tiplerdir. Ben ise diyorum ki, bu işlerde ehil olanlar ön plana çıkamıyor, çıkartılmıyor. Bitkilerle tedavi, gıda takviyeleri gibi alanlarda Türkiye'nin resmi Avrupa Birliği temsilcisi gibi bir insanın öğrencilerinden sadece bir tanesi olduğumu belirterek size aktardığım bilgilerin direk bilgiler, doğru bilgiler olduğunu belirtiyorum. Yani benim, şu şu kişinin öğrencisiyim, şurda burda okuyorum diyerek kendime dayanak sağlamam tamamen doğruluğumun ispatı olması şeklindedir. Fakat sair kimselerin milliyetmiş, hürriyetmiş veya diğer tv kanalları gibi yerleri kaynak göstermesi ise fasiddir, geçersizdir. Yani bu konuda o tür kimseler size ne denli güvenebileceğiniz kaynaklar sundular, size şu şu profun adını mı verdiler, dünyada bilim makalelerinin toplandığı ve belli bir mebla karşılığında herkesin ulaşıp rahatlıkla anlayabileceği otorite kaynakları mı gösterdiler? Hayır. Sadece bu işte otorite olmayan şeyleri size kaynak veya doğru diye sundular. Benim göstermem ise, size herkesin (bilim dünyasının) kabul etmek zorunda olduğu kaynaklardır. Sizin ulaşamamanız ise normal olup buradaki yükü benim görevim gibi addedmek ise hakkı teslim etmek değildir, işi bana yıkmaktır(iddiayı benim atmamdan ötürü) :) Değil mi? Yoksa ulaşmak da anlamak da gayet basittir. Bilgi denizi olduğu doğru ama bulmak gayet basit. Bu sitede istediğimiz konuyu bulmaktan bile basit. :) Dolayısıyla yaptığım herşey tamamen doğrudur. En basitinden, mesela sitedeki makaleler bölümüne bakılırsa, orda bazı makaleler verilip kaynaklar eklenmiş? Ama bunların gerçek oldukları ne malum? Yani bir yazı yazılıp altına üç beş kaynakça sunulunca bu verilenlerin kaynaklarını araştırabiliyor musunuz? Aynı şekilde ben size sunduğumda, bana derseniz ki, nerden bilelim bunun senin tarafından yazılmadığını, uydurulmadığını :) derseniz, o yüzden verdiğim kaynaklardan sizin ulaşmanız daha doğru olanıdır. Ayrıca mesela size verdiğim Türkiye escop temsilcisi Ekrem Sezik gibi hoca ismi var. Onun adresini google yazdığınızda hemen bulursunuz. Onun söyledikleri zaten doğrudur, kendisi bir kaynaktır. Ben size zaten onun belirttiklerini aktardığım halde siz bu kaynak olamaz derken, sizin onunla direk temasının herhalde inanmanıza katkı sağlayacaktır. Ama derseniz ki, bizim için kaynak illa ki makale olmalı, biz o hocaları bilmeyiz, tanımayız, o zaman o hocanın, diğer hocaların, oxford, cambrige gibi ünilerdeki ilgili araştırmacıların makalelerine ulaşmamız lazım, o zaman scorpus veya science direct gibi yerlere başvurmak lazım. Ben ise bunları kısa bir sürede size ulaştıramayacağımı söyledim. Ya da size belirttiğim şekillerde ulaşma şansınız da mevcut.
    Bu arada ben bilim adamı değilim, bu yolda ilerliyorum. Ama bilim gerçeklerinin genel gerçeklerle kıyaslandığından daha doğru olduğunu düşünüyor, inanıyorum. Bilimin de yanlış yaptığı yerler vardır. Ben ise nerde yanlış varsa hepsinden uzak olmayı ve sadece doğrularla olmayı tercih ederim.

16. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Ekrem Sezik hocanın makale içeren bir sayfasını bulamadım. Google'da aradım ama Gazi Üniversitesi'nin sayfası çıkıyor. Oradaki linkler de çalışmıyor.

Ekrem Hocanın bu tarz bir söylemi dikkatimi çekti:

http://www.gidahatti.com/index.php?option=com_content&task=view&id=1823&Itemid=61

Ayrıntılı birşey söylememiş. Bir kanıya varmak zor; fakat yazının genelinden olumsuz bir sonuç çıkmıyor.

Şunu anlıyorum okuyunca:

"Eğer ki bu ürünler beslenmedeki eksikleri kapatmak için kullanılıyorsa zararından fazla yararı vardır." (ki destek ürünlerinin amacı da budur zaten)

Science Direct platformuna üye değilim; ama sitede kendimce birkaç arama yapmaya çalıştım.

" side effects of supplements, side effects of protein powders, protein powders..." şeklinde aradım. Sadece whey proteinin nasıl üretildiğiyle ilgili birşeyler çıktı.

Daha sonra "Pharmacology, Toxicology and Pharmaceutical Science" bölümünde aramalar yaptım.

Yine birşey bulamadım.

Belki de nereye bakacağımı bilmiyorum ya da üye olmadığımdan kısıtlı arama yapabiliyorum.

Sizin yönlendirmeleriniz sonucu baktığım Science Direct platformunda kısa bir arama sonucu hiçbirşey bulamadım.

Dediğim gibi konunun ehli olmadığımdan nereye bakacağımı bilemiyorum tam olarak.

Sizin bunu benden çok daha basit bir şekilde yapacağınız kesin ve hatta yapıyorsunuz da, aradığına ulaşmayı kastediyorum.

Bulabildiğim tek makale nitrik oksitle ilgili.

Fakat siz benim dediğimi tam anlamadınız galiba.

Mesela nitrik oksit makalesinde yazılan tıbbi şeylerden supplement olarak kullanılan NO ürünlerinin etkisine geçmem zor.
    Olası etkilerini kestirebiliyorum; ama dediğim gibi sadece tahmin.

Ben sizden insanlar üzerinde özel olarak supplementlarla ilgili yapılan deneyleri ve ortaya konan kısa ve uzun vadeli etkilerini içeren makaleleri görmek istiyorum.

Bana link de atabilirsiniz. Uzun uzadıya anlatmanıza gerek yok.

Dikkat ettim, hala aynı şeyi yapıyorsunuz. Hala hocalarınızla bir dayanak oluşturmaya çalışıyorsunuz iddaalarınıza.

Benim Yıldız Teknik'teki Termodinamik hocam, Bahri Şahin, bu ülkenin yetiştirmiş olduğu en büyük bilim adamlarından biridir.

Tübitak'ta birçok proje yürütmekle birlikte, enerji bakanlığına da birçok proje yapmaktadır.

Ben şimdi size hocamın bir söylemini aktarıyorum. Bakalım bilimsel makaleler olmadan ne kadar inandırıcı olacak.

Kendisi şöyle diyor:

"Atom enerjisinden bu kadar korkmaya gerek yok. Düzgün yapıldığı takdirde, atom santralinin sızıntı yapma olasılığı Mars'ın dünyaya çarpma olasılığı kadar."

Ne kadar inandınız acaba bu söyleme?

Green Peace bincelerce eylem yaparken ülke bas bas bağırırken size ne kadar mantıklı geliyor bu söylem.

Fakat gelin görün ki verdiği örnekler ve yaptığı istatistiklerle bunu size çok güzel anlatıyor hocamız.

O dersi hala hatırlıyorum, çıktığımızda atom enerjisi hakkında ne kadar yanlış düşündüğümüzü fark etmiştik.

Fakat biliyorum ki bu söylediklerim size pek inandırıcı gelmiyor, gelmemeli de.

Bilimle uğraşan ya da uğraşacak biri her zaman sorgulamalı, kaynak aramalı.

Sizin yaptığınızın tam tersi...

Ayrıca yukarıda çok güzel bir noktaya değinmişsiniz. İnternet ortamında yer alan o makalelerin doğru olup olmadığını nerden biliyoruz?

Malesef emin olamıyoruz. Bir kaynak bulduğunuzda herşeyden önce güncelliği ve yazarı hakkında bilgi edinmek gerekiyor.

Yazar yanlı mı, yazı güncel mi...

Fakat makalenin altında kaynak olarak belirtilen her mevki ile ilgili bilgi edinmek mümkün değil.

Okuduklarıma asla yargısız inanmamakla birlikte bu ürünlerden herhangi bir yan etki görmemiş biri olarak sizce neye inanmalıyım?

... ve bir de şu açıdan bakın.

Detaylarını bilmemekle birlikte radyasyon ve çernobil faciasını bilen biri olarak siz atom enerjisinin güvenliliğine ne kadar inanırsınız?

Hoca ismi değil, bilimsel kaynak gerekir değil mi?

İyi günler.

bonatschi bunu beğendi.
  17. kultursokak

kultursokak Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Ateş böceğinin yanması için gecenin olmasını beklemek lazımmış. :) Sanırım meselemiz şimdi aydınlandı. Sondan başlıyorum. Hocanızın bahsettiği konuya ilişkin olarak şahsi fikrim, hocanızın dediğinin doğruluğudur. Bizle siz ayrı görüşleri benimsiyoruz. Mesela eğer sizin hocanız(başkası da olabilir) kendi alanıyla ilgili bir beyanat vermişse(makale olmasına gerek yok) ben bunu kabul ederim. Kabul ederken de sorgularım. He, makale olursa tabiki daha dayanaklı olur. Yani siz, hoca değil de makaleye bakarken ben öyle bakmıyorum. Benim için hoca demişse(yani işin ehli demişse olur. Bunu kabul ederim.) İşte bizim ayrıldığımız nokta burası. Benim de dayanak olarak hocamızı göstermem pek tabiidir, bence gereklidir.. Yoksa kendi kafamdan uydurdum, bunlar doğru bilgiler diyerek hezeyanlara mı bürünelim. :) Ama bedahet derecesinde olan bazı konularda kürsü sahibi insanlar çok anormal şeyleri kabul ediyorlarsa, öne sürüyorlarsa onu reddederim, reddederken de karşısına alternatifini koyarım. Örneğin, ermenileri öldürdüğümüzü söyleyen proflar var, bunları reddediyorum. İnanmıyorum. Yalan söylediklerini ise anlamanın çok zor olmadığını biliyorum. Gerçeği ortaya koyup doğruları söyleyen profesörlerin dediklerini kabul ederek, reddettiğim fikrin karşısına bu dayanakları koyuyorum. Bir de ara bir basamak vardır. Mesela özellikle din konusunda. Ehil sahibi birisi ortaya bir görüş atar. Örneğin, Osmanlı müslüman olduğu için ilerledi ama son devrede milliyetçi olmadığı için yıkıldı. Ben eğer ki bu görüşü benimsemeyen birisi isem, öncelikle kabul ettiğim fikri belirtirim. Ama benimsemediğim bu fikri ise reddetmem. Ben böyle düşünüyorum, ama bu konuda şu şu isimler de şöyle görüş belirtiyorlar... gibisinden. Neyse lafı fazla uzattık. Hemen özetliyorum, biz farklı bakış açılarına sahibiz. Ben, sizin yazdığınızı doğru buluyor, sizin, ortaya atılan iddia hakkında "kaynak aramalı" ifadenize katılmıyorum. Kaynak konuşuyor zaten, makaleye ne hacet :) Bu yüzden ortak noktamız olmuyor.

Belirttiğim üzere bu konuda o siteler yeterli kaynaklardır. Acemiliğinizden değil siteye üye olamayışınızdan ötürü istediklerinize ulaşamıyorsunuz. Fakat sizin belirttiğiniz gibi bir arama da çok zor çıkar. Google'da bu tür makalelere ulaşmak da zordur. Bu yüzden size istediğiniz şekilde kaynak linki ulaştırmak zor, taa ki yazın ortasına kadar. :) Ama dediğim üzere, sizler tam bilimsel olmasını istiyorsanız, bizzat hocalarla(benim hoca da olabilir) temasa geçebilirsiniz. Mesela E.Sezik için gazi'de iletişim adresi var, hatta telefondan arayabilirsiniz de. Kendiniz dinlersiniz. Fakat dinledikten sonra hala, "ben kaynak istiyorum, ne bileyim doğru olduğunu" derseniz, o zaman size şöyle söylemek icap eder: Sizin şu ana kadar duyduğunuz, öğrendiğiniz, size tavsiye edilen ne varsa... bunların kaçı hakkında hangi araştırmaları okudunuz da bunların yan etkili ve kimyasal içerikli olmadığını öğrendiniz? Yoksa tanıdığınız birisinden öğrendiğiniz bir bilgi, antrenman hocanızdan duydunuz bir görüş, aldığınız firmadaki satıcının tanıtımı aynı doğrultuda ve yararlı diyor da ve bunların hepsi doğru oluyor da bu işin otoriteleri mi yanlış oluyor?.. Çok acele edenler telden ilgili kişilere ulaşabilir.

Yazıyı sonuna kadar okuyabilen arkadaşların, konuyu kaçırabilmiş olma ihtimaline karşın onlara ne için bu başlığı açtığımı tek cümleyle özetleyim ki konumuzun gidişatı hem kaybolmasın hem de okuyanlar konuya daha rahat hakim olsun. Bahsimiz şudur: Kullanılan besin takviyelerinin kimyasal yapılarında bazı değişiklikler yapılıyor(istisnalar mevcut), bu ise insanlarda geçici veya kalıcı olumsuz tesirlere sebebiyet veriyor, bu yüzden yararı aşikar olsa da zararının büyüklüğünü göz önünde bulundurmak lazımdır.

Saygılarımla...

bonatschi bunu beğendi.
  18. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Benim işin ehline inanmama gibi bir durumun yok.

Makaleyi yazanla lafı söyleyen aynı kişi değil mi zaten, onu kabul ediyorum.

Makale istememin nedeni bunu ilk ağızdan duymamış olmam.

Siz benim doğru söylediğimi nerden bilebilirsiniz veya ben sizin doğru söylediğinizi nerden bilebilirim...

Siz benim Yıldız Teknik'te okuduğumdan, hocamın Bahri Şahin olduğundan nasıl emin olabilirsiniz veya ben sizin Gazi Üniversitesi'nde okuduğunuzdan, hocanızın Ekrem Sezik olduğundan nasıl emin olabilirim...

Olamam, siz de olamazsınız.

Bu yüzden makale istiyorum.

Ben şu an Almanya'dayım eğitimim dolayısıyla. O yüzden telefonla aramam mümkün değil.

Mail atsam kendisi maillarıma cevap verir mi acaba?

Bildiğiniz gibi çoğu profesör bırakın maillara cevap vermeyi soru için odasına öğrencileri başından savıyor.

Birkaç soru yöneltsem beni aydınlatır mı merak ediyorum.

Eğer cevap evetse, kendisine hemen mail yazabilirim.

İyi günler.

19. kultursokak

kultursokak Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Yurt dışındasınız sanırım. O halde siz kendisine mail atınız. Ama bakma ihtimali zayıf. Fakat ben söylerim yine de.

20. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Ben yarın kendisine mail atarım.

Yazacaklarımı toparlayıp öyle atayım.

Sayfayı Paylaş