Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplamaları yanlış

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve BilgeKağan tarafından 10 Haziran 2021 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. BilgeKağan

BilgeKağan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Günlük alman gereken kaloriyi hesaplayan sitelerde günlük kalori ihtiyacım 2.700 - 3.000 civarı çıkıyor. Fakat ben senelerdir günlük 1.600 kaloriyle beslenen bi insanım (günlük prot. ihtiyacımı alıyorum) ve kaloriyi bu civarlarda aldığımda hiç yağ kaybetmiyorum, aksine kütle kazanıyorum ufak ufak.
    Haftanın 5 günü spor yapıyorum, almam gereken kalori miktarı sözde 3k, ben 1.6 alıyorken benim şu ana kadar eriyip gitmem lazım fakat aksine 10 kilo aldım (zaten istediğim de buydu) fakat yakın zamanda biraz yağ yakmak istiyorum ve günlük almam gereken kaloriyi hesaplayamadığım sürece diyet yapmam zor.

Bu kısa vadeli bir şey değil, tartıdaki artışın sebebi su vs. olamaz
    Ne önerirsiniz?

Not: 17 Yaşındayım, 183 boyunda 80 kiloyum. Fotoğrafımı da aşağı ekledim (sağ tıklayıp resmi yeni sekmede aç derseniz açılıyor)

2. BilgeKağan

BilgeKağan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Güncelleme: Gidip kan tahlili yaptırdım, TSH hormonum yüksek çıktı. Bunun da açıklaması şu:
    Kanda bulunan tiroid hormonları azaldığı zaman beyin TSH salgısını arttırır. Bu durum tiroid bezi yetmezliği anlamına gelir ve hipotiroidizm denilen hastalık ortaya çıkar. Bu hastalık metabolik fonksiyonların ve vücut organlarının çalışma hızının yavaşlamasına neden olur.

Yani metabolizmam bu hastalık yüzünden yavaşmış, bu yüzden kalori hesaplamaları benim için doğruyu göstermiyormuş. Yakın zamanda endokrinolojiye gideceğim.

Sayfayı Paylaş