Güçlenmek istiyorum hangi spora başlayayım?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Metalciadam335 tarafından 13 Eylül 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Metalciadam335

Metalciadam335 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    15 yaşındayım göbekliydim göbek eridi sadece alt karın yağı kaldı onu da egzersiz ve yürüyüşle eritmeye çalışacağım.Şuan 25 gündür ev sporu yapıyorum ve güçlenmek istiyorum hangi spora başlayayım? Ağırlık kaldırmak istiyorum yaşım geç mi? Sadece çok güçlü olmak istiyorum vücut istemiyorum.

2. Mennisiah

Mennisiah Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    28
    Umarım güçlü olucam diye Strong Man'ler gibi obez olmazsın :D Bol şans

3. Fıraddi

Fıraddi Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Konya
    Kardeşim kendini pek zorlamadan ağırlık çalışmaları yapabilirsin. İşi ilerlettikçe öğrencen zaten. Yalnız 25 günle olmaz bu iş:D. Seneler boyu çalışmak ister.

4. Metalciadam335

Metalciadam335 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    5 yıla anca Strong Man olurum :D
    --- Mesaj birleştirildi, 13 Eylül 2018 ---
    Ev sporuna başlayalı 25 gün oldu daha yeniyim zaten.Bu arada evde sadece yarım kilo dambıl var :( Ağırlık takılabilen dambıllar varmış onlardan önerir misiniz? Kolumu güçlendirmek istiyorum da? Evde de göğüs antrenmanı da yapmış olurum ;) Yaş 15 olduğu için ağırlık kaldırma konusunda ilerlemek istiyorum.Evin yakınında spor salonu da var ama adamlar ne çalışıyorlar diye bir kere bile bakmadım :D 2 kilo ile biseps antrenmanı,10 kilo ile de göğüs antrenmanı yapsam uygun olur mu?

Son düzenleme: 13 Eylül 2018
  5. Creatine

Creatine Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    38
    Crossfit ile ilgilenmeni öneririm eğer amacın güç dayanıklılıksa. Ahım şahım değil ama vücut da yaparsın.

6. Metalciadam335

Metalciadam335 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Crossfit'e baktım google'dan gerçekten zorlayıcı bir spormuş.GYM'lere göre Crossfit salonu pahalı mıdır acaba?

7. Creatine

Creatine Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    38
    Genelde gymden daha pahalılardır. Neden sırf güç istiyorsunuz ki? Fitnessa gidin direk? Veya spor yapabileceğiniz iyi bir park varsa calisthenics yapın sizi dayanıklaştırır güçlendirir akrobatik hareketler de yapabilirsin ilerledikçe.

8. Metalciadam335

Metalciadam335 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Evin yakınlarında bir sürü GYM var ayrıca 1 tane plates salonu da var.Evin yakınları dediğim de otobüs mesafesi aslında.Yakın zamanda salonu ziyaret edeceğim neler yapıyorlar diye bakacağım ;) Calisthenics'e de google'da baktım ama bizim parkta yalnızca basit spor aletleri var bel döndürme,üstüne çıkarak koşuyormuş gibi yapma aleti var mesela :D Bir deneyim Fitness'i ısınırsam sürekli hale getirip uzun yıllar yaparım.

9. Fıraddi

Fıraddi Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Konya
    Her şeyin olduğu gibi vücut geliştirmenin güçlenmenin de bir ilmi var. Kendisine ait prensipleri var. Önce şunu söyleyim, hedefin kol, göğüs, bacak, yada şurası burası değil tüm vücut olmalı. Sebebini kısaca özetliyim.

1-Kol dediğin nedir k? Küçük bir kas grubu yani genel vücut kuvvetinin gerçekten küçük bir kısmıdır kol kasları. Kollarına giden güç büyük oranda omuz göğüs kanat gibi bölgelerden iletilir. Ayrıca vücudun genel kuvveti açısından karın bel ve bacak da çok önemli.
    2-Güçlenme uzun bi süreç ister. Ulaşmak istediğin dereceye göre mesela 1yıl, 3 yıl, 5 yıl hatta 10 yıl ve üzeri. Şimdi sen sadece kol ve göğüsü 10 yıl bile çalışssan diğer bölgeleri bu süre içinde güçlenmekten mahrum ettiğin için faydası az olur. O süreci değerlendirip tüm bölgelere de yönelmek lazımdır.
    3- Vücut ağırlığınla yapılabilecek idman çeşitlerini internetten araştır. Mesela barfiks buna güzel bir örnek. Yani dambıl her türlü işine yarar. Kiloları gücüne göre ayarla. Yaşın sebebiyle çok zorlama kendini akat kaslar üzerinde belirli bir stress oluşturmak lazım. Başarılar dilerim.:D

Metalciadam335 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş