Güç ve tekrar sayısı

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve meKerem tarafından 18 Mayıs 2020 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. meKerem

meKerem Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhabalar 16 yaşındayım.9 senedir 5 sene taekwondo 4 sene yüzme olarak elit spor yaptım.Yaş almamla beraber son bir kaç ayda daha fazla kas kütlesi almak irileşmek adına yapay ağırlıklarla çalışmaya başladım.Yalnız düşük ağırlık yüksek tekrarda yüksek ağırlık düşük tekrara göre daha stabilim.(Örneğin Ege fitness ın 4.5 kilo ile 30 tekrar yaptığı hareketi 5 kg ile 25 -27 tekrar çıkartabiliyorken, 23 kilo ile 10 tekrar yaptığı biceps curl hareketini 10 kg ile 10 tekrar zor yapıyorum.)Yüksek ağırlık düşük tekrarın kas kazanımında daha etkili olduğunu biliyorum.Acaba gücümle alakalı mı bir sorun var ya da yaşıma ve gelişimime göre normal mi?

2. Chuck94

Chuck94 Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    İstanbul
    Yaşına göre ağırlık normal bence. Ben de 16 yaşındayım 15 kg luklarla 12 tekrar çıkartabiliyorum. 3-4 ay önce 7.5 ile zorlanıyordum. Kas kazanım ve tekrar sayısı bölgeden bölgeye değişebiliyor. Kimi bölgelerde 15 tekrar yapılırken kimi bölgelerde 10 tekrar yeterli oluyor verimli çalışması için.

meKerem bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş