Güç ve Kuvvet ?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Haxcı tarafından 6 Mart 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Haxcı

Haxcı Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    28
    İyi akşamlar.
    Arkadaşlar şu yazıyı okudum.http://www.kuvvetvekondisyon.com/kuvvetli-mi-guclu-mu/
    Şimdi kafamda bazı sorular var.Şimdi bir bilek güreşinde kuvvet mi daha önemli güç mü ? Bir de mesela birini 2 elimizle iterkende güç mü uygularız kuvvet mi ?
    Şimdi ben 6 kg ile bicepste normal hızda 3x10 dumbell,hummer,concentration curl çıkarabiliyorum.Ama bunu olabildiğince hızlı yapmaya çalıştığımda sadece 3x10 dumbell ve hummer curl çıkarabiliyorum.Bu benim kuvvetimin gücümden daha fazla olduğu anlamına mı geliyor ?

En basitinden ben bilek güreşinde daha başarılı olmak istiyorum.Bunun için normal hızda yapıp 6 kg ile 3x10 dumbell,hummer,concentration curl mü yapmam lazım yoksa yine 6 kg ile hızlı bir şekilde sadece dumbell ve hummer curl mü yapmam lazım ?

2. Katarina

Katarina Üye

Beğenileri:
    238
    Ödül Puanları:
    53
    Anla iste kuvveti ortaya cikardigin sure ne kadar kisa olursa o kadar guclu oluyorsun. Guc sporlarinda genel olarak iki sekilde de calisilir.

3. Haxcı

Haxcı Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    28
    Hacı onu anladım zaten.Sorularımı bir daha oku.Bilek güreşinde kuvvet mi güç mü ilk sırada yer alır ? Ben bilek güreşi için ön kol ve bilek çalışıyorum.Bileği normal hızda yani şu yukarıdaki yazıma göre kuvvet antrenmanı şeklinde yapıyorum ama ön kol hakkında kararsızım.Ona göre başlıcam.Büyük ama içi boş olucağına millet kassız kolları var desin ama o kolların içi dolu olsun benim için daha önemli.Yani biceps için nasıl çalışmam lazım.

4. Katarina

Katarina Üye

Beğenileri:
    238
    Ödül Puanları:
    53
    Bende diyorum ki her ikiside es zamanli olarak onemli bilek guresi icin.
    Ben compound liftlerle fullbody calisan biriyim o acidan nasil izole olarak guc gelistirirsin bilmiyorum acikcasi.

5. Ckavustran

Ckavustran Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    38
    Kuvvet,çünkü bir cismi yani karşıdaki kolu hareket ettirmeye çalışıyorsun ve belirli bir zaman yok yazıda da belirtildiği üzere

6. Haxcı

Haxcı Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    28
    Peki Hakan Demiray'ın bir videosundamı ne izlemiştim.Dumbell curlü nasıl yapılacağını anlatırken hızlı yapmayın diyor.Şimdi güç antrenmanına göre hızlı yapılmalı.Hızlı yaparsam zararı olur mu ? Bir de dediğim gibi birini iterken güç mü kuvvet mi uygulanır.

7. Katarina

Katarina Üye

Beğenileri:
    238
    Ödül Puanları:
    53
    Bence kisinin tekniginde bir sorun yoksa hizli kaldirmakta bir sorun yoktur ama ben genel konusuyorum. Birini iterken de kuvvet cunku bir sure yok. Sen mantigi anladigina emin misin? Hiz isin icine dahil edilirse guc oluyor iste.

8. Haxcı

Haxcı Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    28
    Eyvallah o zaman ben kuvvet antrenmanlarına devam edicem.

Şimdi bende şüpheye düştüm.Peki birşey daha sorucam.Ben bir kerede 40 şınav çekiyorum.Sınıfta bir kere şınav çekme yarışması yapıyorlardı bir arkadaş 10 şınav çekebildi.Bu arkadaş baya kalıplı ve güçlü bir arkadaş bu arada.Ama bir kere çocukla güreşirken iki eliyle beni itti ve inanılmaz bir güç(kuvvette olabilir) çıktı ortaya.Ben ondan daha fazla şınav çekmeme rağmen onun kadar itme gücü uygulayamazdım ona.Bunun güçle mi kuvvetle mı alakası var ?

9. Katarina

Katarina Üye

Beğenileri:
    238
    Ödül Puanları:
    53
    Ikisiyle de alakasi yok. Sinav, mekik yada her hangi bir hareketi 15 tekrardan fazla yapmak dayaniklilik kazandirir kuvvet veya guc getirisi olmaz.

10. Haxcı

Haxcı Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    28
    Ben boksa gittim 3 ay.Yumruklarım sınıftaki tüm arkadaşlarımdan daha hızlı.Bu mantıkla onlardan daha güçlü yumruklarım olması gerekir ama temin dediğim gibi o 10 şınav çeken arkadaşım sınıfta en kalıplı en kuvvetli kişi.Onun yumruğu benim yumruğumdan daha fazla inletir gibi.Bunu nasıl açıklarız ?
    Çok değişk bir sistem gibi geliyor bana.Rayına oturmayan şeyler var gibi.

11. Katarina

Katarina Üye

Beğenileri:
    238
    Ödül Puanları:
    53
    Kuvvet/hiz guce esit iste. Ikisine de onem ver. Ben de boksorum ve emin ol 3 ayin pek bir anlami yok onu da soyleyeyim.

Sayfayı Paylaş