güç kaybı

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve awesome tarafından 26 Aralık 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. awesome

awesome Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba arkadaşlar. açtığım konuyla ilgili araştırma yaptım.bazı konular benzer ama benım aradığım yanıtı soran birini bulamadım. gözden kaçırmışsam affola..
    ben body ye başlayalı bir hafta oldu.daha oncelerden de deneyımım var ama profosyonel olarak bir salona yazılalı bir hafta oldu. salona ilk başladığım gün misal 50 kilonun altına giriyorsam. üçüncü günümde bu ağırlık40a ya düştü.ya da tekrar sayımda azalma oldu. sizce bunun sebebi kasların kendinitoparlamasımı yoksa yanlıs calışmadan dolayı ters tepki yapmasımı zamanla kaslarım alışınca eski gücüne kavuşurmu yoksa programımı beğiştirmem gerek? şimdiden teşekkürler..

2. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Yani ilk etapta ciddi bir çalişma yapmak yerine, bir adaptasyon programi olmasi gerekiyor.

1-3 ay arasında zaten kemiklerin sinir sistemin kaslarin ağirlik çalişmalarina adapte olacak.

Sabırlı olmalisin yani her sey için çok erken.

3. okaaan

okaaan Yeni Üye

Beğenileri:
    420
    Ödül Puanları:
    0
    Coyote dostum uyumamışsın gene sende gece yaşayanlardansın:)

Kaan daha yeni başlamışsın bir takım dalgalanmalar olabilir zamanla rayına oturacaktır bazen o anki motivasyon istek vb gibi nedenlerden dolayı daha az veya daha çok ağarlık kaldırma yada daha fazla çalışma gibi durumlara neden olabiliyor...

Coyoteye katılıyorum gerekli cevabı vermiş...

Coyote bunu beğendi.
  4. bitirim***

bitirim*** Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    yeni başlamışşın ilk bir ay vucudunun hazırlanması için bir program kullan gücünün düşmesi ise bence karbonhidrat yetersizliğinden vucut depoların tükenmiştir

5. awesome

awesome Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    her egzersizden önce yaklaşık iki tabak makarna yiyorum(dondurma kapları olur ya plastik onu ağzına kadar doldurup yanımda götürüyorum).spordan çıkar çıkmaz da pilav üstü biftek ve ayran alıyorum. uyku düzenine gelince gerçekten biraz bozuk bazen 11 de yatıyorum bazen 2 de. son olarak hocamla daha önceki spor geçmişim hakkında konuştuk ve bu programı ona göre yazdı bana. çalıştığım hareketler kendi ağırlığım yaklaşık yarısına denk geliyor. hocamın dediğine göre 2 hafta üzerimdeki hamlığı atmak için bi program yapıcam sonra asıl programa geçicem. verdiğiniz cevaplar gerçekten çok mantıklı geldi. bilgilerinizi paylaşmaya devam etmeniz dileğimle..

6. awesome

awesome Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    yokmu arkadaşlar cevap verecek?

7. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    Çalışılan ağırlıklarda düşüşün yeterli dinlenememe, yeterli beslenememe ve yeterli moral-motivasyonun olmaması gibi birçok sebep olabilir. Yazınıza bakınca iyi besleniyor düşüncesi doğuruyorsunuz insanda. Sizinkisi klasik ilk zamanlarım hamlığından kaynaklanan ağrı sebepli düşütür herhalde.

8. arnoldd75

arnoldd75 Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Sağlık Memuru
    Yer:
    Bursa
    kaansyn ağırlıkların düşmesi şu anki yüzeyel tespitime göre uyku düzensizliğinden kaynaklanıyor, düzenli uyku kasların yenilenmesi için şart, gelelim niye önceleri 50 kg basabilip daha sonra bu ağırlıkların 40 kg ya düşmesine; ilk başladığında kasların içinde glikojen depoları sonuna kadar doludur muhtemelen ve kaslar antreman sonucu yıpranmamışlardır bu yüzden ilk başlardaki performansın iyi olabilir, ama sonrasında sadece yeterli karbonhidrat alımı yeterli değildir güç oluşumu için proteini eksik etmemelisin, günde ne kadar protein alıyorsun mesela, protein miktarın eksikse biraz daha fazla almaya çalış, göreceksin bak hem gücün artacak, hemde antreman performansın, ama daha kaliteli güç arttımı için suplemental destek alman şart.

9. awesome

awesome Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    çok teşekkür ederim arkadaşlar. beni gerçekten aydınlattınız. peki suplemental destek derken protein tozu amio asit vb mi kastettiniz? kusra bakmayın bu kavramları fazla bilmiyorum da..

10. arnoldd75

arnoldd75 Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Sağlık Memuru
    Yer:
    Bursa
    kaansyn bende senin gibi tam 6 yıl boyunca antremandan önce ve sonra çok yoğun miktarda karbonhidrat tükettim, hep sırt çantamda makarna vardı, ben üniversiteye giderken teneffüs aralarında habire makarna yiyip duruyordum, ama yeterli sonucu alamamıştım, ben sağlık memuruyum ve bodybuilding antrenörlüğü bile yaptım, yani bayağı ekmek yedik bu işten, ocak ayında tekrar başlayacağım antremanlara tam 7 yıl aradan sonra, geçen sene bi 3 ay kadar yaptım ama ameliyat olunca bırakmak zorunda kaldım, ama şimdi iyileştiğim için tekrar başlayacağım. Sana yılların tecrübesini aktarmak istiyorum, antreman programını bana yolla, ben gerekli düzeltmeleri yaparım, ha bide unutmadan, ağırlıklarda düşüşün en büyük sebeplerinden biriside overtraining (aşırı çalışma hali) dir, bilimsel araştırmalar ve makaleler her vicut bölgesini haftada en fazla 1 yada 2 defa çalışılması gerektiğini yazıyor, yani aynı bölgeyi tekrar çalıştırman için en az 48 saat ve hatta bazı insanlarda 96 saat olabileceğinden bahsediliyor, çünkü herkesin iyileşme süresi farklı olabilir. ben 6 yıl boşuna uğraşmışım, hammallık yapmaktan başka bir işe yaramamış, o yüzden geçen sene suplemental olarak sadece creatin ve protein tozu kullandım ve 6 yıldır ulaşamadığım ağırlıklara ulaştım, yani bu güzel bilgiyi herkesle paylaşmak istiyorum, çünkü ben profesyonellik düşünüyordum ama bel fıtığı olunca (şu malum deadlift hareketinden) ötürü ve aynı zamanda çok fazla maliyetli bir spor olunca en azından bu hayallerimizi terketmek zorunda kaldık. Her türlü ağrını sızını yaz bana ne yapman gerektiğini biliyorum çünkü 6 yılda her yerimizi sakatladık ve iyileşmek için gerekli şeyleri ve maddeleride biliyorum. İyi akşamlar herkese...

Son düzenleme: 28 Aralık 2009
  11. awesome

awesome Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    arnoldd75 çok teşekkür ederim. şu an belli bir programım yok nerdeyse her gidişimde farklı bir programla çalışıyorum. çömezlik kısmını aşınca sizlerle programımı paylaşıcam. herkese iyi akşamlar. yardımseverliğinizden ötürü gerçekten çok mutlu oldum...

12. arnoldd75

arnoldd75 Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Sağlık Memuru
    Yer:
    Bursa
    kaansyn bende çok mutlu oldum yardımcı olabilirsem, yeni başladığın için bir konuda daha önerim olacak, programını çok değiştirme, body'e ilk başladığın zamanlarda önceleri birtakım hücresel değişiklikler olur insanın vücudunda, örneğin sinir kas iletimi daha mükemmelleşir ve bu yüzden hareketleri daha muntazam yaparsın, ve mitakondrilerimiz daha verimli çalışır, çünkü hiç olmadığı kadar uyarılırlar, ve tendonlarımız ve bağ dokularımız oluşabilecek hasarlara karşı daha dirençli hale gelirler, bütün bunların oluşması için beklemen gerekir, o yüzden örneğin ben yeni başlayanlara ben türkçesini yazayım halteri enseye indirip kaldırma hareketini tavsiye etmiyorum, omuz eklemini çok kolaylıkla sakatlayabilirsin. Çok çeşitli hareketlere yönelip kendini sakatlayabilirsin, izin ver sürekli aynı bir programın olsun ve vücudun biraz alışsın bu programa.

Son düzenleme: 30 Aralık 2009
  13. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Gece yaşamak değilde okan, yaptığım ağır idmanlar bazen uyumamı engelliyor.

Yatakta deli divane gibi dönüyorum.

Özellikl güç antremanı uyguladım 2 ay. Neredeyse her gece kramplar gece uyanmalar uyuyamamak tedirginlik halsizlik ne ararsan yaşadım yani.

Su an cok iyiyim. İdman programımda değişecek. Uykuyuda cok severim ama gelmeyince gelmiyo yapcak birşey yok.

saygılar.

14. arnoldd75

arnoldd75 Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Sağlık Memuru
    Yer:
    Bursa
    Coyote antremanlar bazen uyuma problemi yapıyor, ben sağlık memuruyum aynı zamanda, kaliteli uyku için gündüz uykun gelsede uyuma, sonra kitap okuma gibi faaliyetler yapabilirsin veya uyku hormonunu tetikleyecek şeyler içip yatabilirsin, hafif bi miktar karbonhidratla süt içmek gibi, uyarıcılar alma kahve v.b, ama birde şöyle bir durum var, kaslar antremandan sonra haliyle bir müddet kasılı olurlar, bunun için ben antremandan sonra duş alıyorum, eskiden çok para gitmesin diye spor salonuna duşsuz yazılırdık ama daha sonraları duşlu yazılınca sıcak suyun gevşetme etkisinden dolayı, kaslarımın daha rahatladığını gördüm, ve çok kasılı olmayınca geceleri daha rahat uyuduğumu farkettim, tabiki uykusuzluğun daha birsürü sebepleride var, ben sadece daha yüzeyel olabilecek sorunları değerlendirdim, birde kreatin alıyorsan bu madde kaslarda sürekli bir gerginlik yaratıyor, bu gerginlikten dolayıda uyuyamıyor olabilirsin. iyi çalışmalar...

Sayfayı Paylaş